Սիրիական բանակն ազատագրել է Դեյր էզ Զորի հայկական գերեզմանատունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիական կառավարական բանակը մայիսի 22-ին վերականգնել է իր ամբողջական վերահսկողությունը Դեյր էզ Զորի հայկական գերեզմանատան նկատմամբ՝ այդ տարածքներից հետ մղելով «Իսլամական պետություն» (ISIS) ահաբեկչական խմբավորման գրոհայիններին:
Ինչպես հաղորդում է Almasdarnews-ը, կատաղի մարտերից հետո սիրիական կառավարական բանակի 137-րդ հրետանային բրիգադը կարողացել է ազատագրել Դեյր էզ Զորի արեւմուտքում տեղակայված եւ ռազմակավարական նշանակություն ունեցող տարածքները:
Հայկական գերեզմանատան ազատագրման համար մարտերի ընթացքում սիրիական բանակը ոչնչացրել է մի քանի ահաբեկչի, այդ թվում՝ վարձկան-ահաբեկիչների Հյուսիսային Աֆրիկայից:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2014թ. սեպտեմբերի 22-ին ISIS-ի անդամները ականապատել եւ պայթեցրել էին Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին:

Yerevan /Mediamax/. The Syrian Armed Forces managed to restore full control over the Armenian Cemetery of Deir ez-Zor on May 22, repelling the forces of the Islamic State of Iraq and Al-Sham (ISIS).
Almasdarnews reports that the Syrian Arab Army’s 137th Artillery Brigade of the Republican Guard liberated this strategic site in Western Deir ez-Zor after a violent battle.
The Syrian Armed Forces killed several ISIS terrorists during the battle for the Armenian Cemetery, including several foreign terrorists from North Africa.
Mediamax reminds that the fighters of the Islamic State (ISIS) terrorist group mined and blew up the Armenian Church of the Holy Martyrs in Deir ez-Zor on September 22, 2014.