Շինարարների ակումբ/Ռուսական թատրոն` կենդանի պատմություն - Mediamax.am
«Երեւան. XX դար» հատուկ նախագծի այսօրվա «հերոսը» Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնի շենքն է, որը կառուցվել է 1929 թվականին` որպես Շինարարների ակումբ:
Լուսանկարը` Մ.Մազմանյանի արխիվից:
Լուսանկարը` Երեւանի պատմության թանգարանի արխիվից:
Կարո Հալաբյանը եւ Միքայել Մազմանյանը:
Դրվագ «Աննա Կարենինա» ներկայացումից:
Լուսանկարը` Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի արխիվից:
Դրվագ «Два клена» ներկայացումից:
«Երեւան. XX դար» հատուկ նախագծի այսօրվա «հերոսը» Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնի շենքն է, որը կառուցվել է 1929 թվականին` որպես Շինարարների ակումբ: Կարդալով այս գլուխը, ոչ միայն կտեղեկանաք շենքի պատմությանը, այլեւ կիմանաք այն մասին, թե ինչպես Անաստաս Միկոյանը Բերիայից փրկեց Շինարարների ակումբի հեղինակներից մեկին` Կարո Հալաբյանին….
Ճարտարապետության դոկտոր Լոլա Դոլուխանյան` ժամանակին նախագիծը սուր քննադատության ենթարկվեց
Շինարարների ակումբը Երեւանի առաջին կոնստրուկտիվիստական կառույցներից մեկն էր:
Շենքի հեղինակներն են Միքայել Մազմանյանը, Կարո Հալաբյանը եւ Գեւորգ Քոչարը:
Ժամանակին նախագիծը սուր քննադատության ենթարկվեց` շատերն ասում էին, որ շենքը «շոգենավ» է հիշեցնում: Շենքը կառուցվում էր քաղաքի շինարարների անձնական միջոցների հաշվին` յուրաքանչյուր ամիս ակումբի կառուցման համար նրանք հատկացնում էին իրենց աշխատավարձի մի մասը:
Այդ տարիներին ընդունված էր նման կառույցները կառուցել երկու մասնաշենքով: Այդ ձեւը կոչվում է «տաղավարային տիպի շինություն»: Շինարարների ակումբը եւս բացառություն չէր: Առաջինը մասնաշենքում տեղի էին ունենում տարբեր խմբակային պարապմունքներ, ցուցահանդեսներ եւ այլն: Երկրորդ մասնաշենքում գործում էր Ֆիզկուլտուրայի եւ սպորտի կոմիտեն: Տարածքում կար նաեւ մարզադահլիճ, որը, ցավոք, հետագայում քանդվեց:
Միքայել Մազմանյանի թոռնուհի Լիլիթ Տեր-Մինասյան` Շինարարների ակումբը դարձավ Երեւանի առաջին կոնստրուկտիվիստական կառույցներից մեկը
Շինարարների ակումբը սկսեց կառուցվել 1929 թվականին եւ դարձավ Երեւանի առաջին կոնստրուկտիվիստական կառույցներից մեկը: Շենքի հիմնական ծավալը սյուներով բարձրացված է հատակից, պատուհանները ժապավենաձեւ են, տանիքները՝ հարթ:  Որքան էլ տարօրինակ չհնչի, բայց կոնստրուկտիվիզմը համահունչ է հայ դասական ճարտարապետության հետ: Դա կարելի է նկատել մեր եկեղեցիների օրինակի վրա, որտեղ չկա ոչ մի պատահական եւ ավելորդ տարր, մաքուր ծավալներ են:
1933 թվականին Շինարարների ակումբը անցավ Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի թատրոնի տրամադրության տակ: Այնուհետեւ շենքում սկսեց գործել ռուսական դրամատիկական թատրոնը: Դերասաններից հաճախ եմ լսել, որ նախկին ակումբի դահլիճը գերազանց ակուստիկա ուներ:
1960-ականներին շենքը վերակառուցվեց` Գեւորգ Քոչարի եւ Ստեփան Քյուրքչյանի կողմից:
Ի դեպ, մինչ Երեւան տեղափոխվելը, Մազմանյանը եւ Հալաբյանը կապված են եղել թատրոնի հետ` Մոսկվայում նրանք աշխատում էին որպես Վախտանգովի թատերական ստուդիայի նկարիչներ եւ ձեւավորել են բազմաթիվ ներկայացումներ: Մազմանյանի կինն այդ ստուդիայի սաներից էր:
Նախկին շինարարների ակումբի նման «մաքուր» կոնստրուկտիվիստական շենքերի թվին պատկանում են նաեւ Սախարովի հրապարակի վրա գտնվող երկու շենքերը եւ շախմատաձեւ բնակելի տունը: Այս բոլոր շենքերը կառուցվել են 1929-1935 թվականներին, երբ երիտասարդ ճարտարապետները բավականին սուր կերպով պայքարում էին ակադեմիզմի դեմ: Այդ ժամանակ երիտասարդության կողմից նույնիսկ ցույցեր էին կազմակերպվում՝ թամանյանական դպրոցի շրջանակներից դուրս գալու պահանջով:
Ի դեպ, Հյուսիսային պողոտայի սեփական նախագիծն ուներ եւ Միքայել Մազմանյանը` նա այն պատկերացնում էր ռոմբաձեւ փոքրիկ հրապարակների տեսքով:
Հալաբյանը, Բերիան եւ Միկոյանը
«Մոլի կոնստրուկտիվիստներ» Կարո Հալաբյանը, Միքայել Մազմանյանը եւ Գեւորգ Քոչարը 20-ական թվականներին սովորում էին Մոսկվայում` հայտնի ВХУТЕМАС-ում: Երիտասարդ ճարտարապետները Հայաստան եկան 1929 թվականին եւ սկսեցին ակտիվ մասնակցել Խորհրդային Հայաստանի մայրաքաղաքի կառուցապատմանը:
Միքայել Մազմանյանն ու Գեւորգ Քոչարը համագործակցեին նաեւ տարիներ անց` հեռավոր Նորիլսկում, որտեղ հայտնվել էին ստալինյան ռեպրեսիաների հետեւանքով: Մազմանյանն ու Քոչարը Նորիլսկում աշխատեցին մինչեւ 1954 թվականը` այդ ընթացքում բազմաթիվ կառույցներ նախագծելով:
Միքայել Մազմանյանն ու Կարո Հալաբյանը:
Եթե չլիներ Անաստաս Միկոյանը, Կարո Հալաբյանը եւս հայտնվելու էր ստալինյան պատժիչ մեքենայի մամլիչի տակ: Հալաբյանը համարվում էր խորհրդային լավագույն ճարտարապետներից մեկը: Նրան չափազանց բարձր էին գնահատում նաեւ արտերկրում: Մասնավորապես, Բրիտանական թագավորական ճարտարապետական ինստիտուտը նրան շնորհել էր պատվավոր թղթակից-անդամի կոչումը: Կարո Հալաբյանը արժանացել էր նաեւ Նյու Յորքի պատվավոր քաղաքացու կոչմանը`1939 թվականին այդ քաղաքում կայացած միջազգային ցուցահանդեսում խորհրդային պավիլյոնի ձեւավորման համար:
Հայրենական Մեծ Պատերազմի ավարտից հետո, երբ Մոսկվայում սկսվեց հայտնի «ստալինյան» բարձրահարկ շենքերի կառուցումը, խորհրդակցություններից մեկի ժամանակ Կարո Հալաբյանը (նա զբաղեցնում էր Մոսկվայի գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնը) համարձակություն ունեցավ հակաճառել ամենազոր Լավրենտի Բերիային` ասելով, որ այդ շենքերի սպասարկումը չափազանց ծախսատար կլինի: Մի քանի օր անց Կարո Հալաբյանին ազատեցին բոլոր պաշտոններից եւ զրկեցին պատվերներից: Մտավախություն կար, որ Բերիան դրանով չի սահմանափակվի եւ Հալաբյանը կարող է ձերբակալվել ու աքսորվել:
Հալաբյանին փրկեց նրա մանկության ընկերը` Անաստաս Միկոյանը (նրանք միասին սովորել էին Թիֆլիսում): Միկոյանը Հալաբյանին գրեթե բռնի կերպով ուղարկեց Երեւան` ասելով`«գնա, որպեսզի որոշ ժամանակ քեզ այստեղ չտեսնեն ու չհիշեն»: Պատմում են, որ քաղաքացիական պատերազմի տարիներին Հալաբյանը փրկել էր Միկոյանի կյանքը ու այսպես Միկոյանը «վարձահատույց» եղավ ընկերոջը: Հալաբյանը Հայաստանում մնաց մոտ մեկ տարի, այնուհետեւ վերադարձավ Մոսկվա:
Ռուսական թատրոնի ստեղծումը
Խորհրդային Հայաստանի ղեկավարությունը որոշել էր, որ Երեւանի ռուսական թատրոնը պետք է հանդես գա որպես ռուսական դասական, արեւմտաեվրոպական, հայկական եւ սովետական դրամատուրգիայի լավագույն նմուշների քարոզիչ: 1937 թվականի ամռանը Խորհրդային Հայաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց Երեւանում պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնի ստեղծման վերաբերյալ: Ապագա թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար նշանակվեց սովետական հայկական թատրոնի հիմնադիրներից մեկը, ռեժիսոր Լեւոն Քալանթարը:
Ի դեպ, առաջին թատերական ներկայացումը Հայաստանում բեմադրվել էր ռուսների կողմից` 19-րդ դարում: Այդ իրադարձությունը տեղի ունեցավ 1827թ. դեկտեմբերին՝ գեներալ Պասկեւիչի զորքերի կողմից Երեւանի բերդը գրավելուց եւ Արեւելյան Հայաստանը Պարսկաստանի լծից ազատելուց երկու ամիս անց: Երեւանի բերդի դահլիճներից մեկում ցուցադրվեց Գրիբոյեդովի «Խելքից պատուհաս» կատակերգությունը: Որպես դերասաններ հանդես եկան Կովկաս աքսորված դեկաբրիստ-սպաները: Ներկայացմանը ներկա էր նաեւ հեղինակը՝ Ալեքսանդր Գրիբոյեդովը, որը առաջին անգամ էր դիտում իր ստեղծագործությունը բեմի վրա:
Ապագա թատրոնը տարածք չուներ եւ որոշվեց, որ սկզբնական շրջանում այն իր ներկայացումները կցուցադրի Օպերայի շենքում: Հետագայում, երբ կառուցվեց Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքը, ռուսական թատրոնը դարձավ Շինարարների ակումբի լիիրավ տերը:
Ամենամեծ խնդիրն էր թատրոնի ստեղծագործական կազմի ձեւավորումը: Բարեբախտաբար, Թբիլիսիում վերաձեւավորվել էր Կարմիր բանակի թատրոնը, որի հիմնական կորիզը կազմված էր ГИТИС-ն ավարտած դերասաններից: Հայաստանում աշխատելու առաջարկին դերասանների մեծ մասը դրական պատասխան տվեց եւ արդեն 1937թ. նոյեմբերի 15-ին կայացավ “Очная ставка” ներկայացման հանդիսավոր պրեմիերան:
Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի հիմնադիր եւ առաջին քարտուղար Հարություն Յավրյան` մշտական խոնավությունը քայքայում էր շենքի հիմքերը
Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն հիմնադրվել է 1990 թվականին: Նախկինում`1931-ից սկսած, այդ շենքում գործում էր Սպորտկոմիտեն: Շենքի մի մասը զբաղեցնում էր Ֆիզկուլտուրնիկի տունը, որտեղ կազմակերպվում էին տարբեր սպորտային միջոցառումներ: Առաջին հարկում լողավազան կար: Հետագայում այն քանդեցին, քանի որ մշտական խոնավությունը քայքայում էր շենքի հիմքերը:
Բակում ծանրամարտի մարզադահլիճ կար, նույն տարածքում գործում էր նաեւ մարզիկների ճաշարանը: Հետագայում մարզադահլիճը վաճառվեց ոմն Համլետ Սողոմոնյանին, որն այդտեղ ռեստորան կառուցեց: Սակայն այդ ռեստորանը հայտնի վայր չդարձավ եւ ավելի ուշ այն քանդեցին: Տեղում կառուցվեց բարձրահարկ շենք, որի առաջին երեք հարկերը տրամադրեցին Սպորտկոմիտեին: Այսօր այնտեղ նոր մարզադահլիճ է գործում՝ բոլոր անհրաժեշտ հարմարություններով:
Մեր երիտասարդության տարիներին շատ հայտնի էր նաեւ բասկետբոլի եւ վոլեյբոլի բացօթյա խաղահրապարակը:
ԽՍՀՄ վաստակավոր մարզիչ, Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի պրոռեկտոր Միքայել Իսպիրյան` մարզահրապարակը փայտյա տրիբունա ուներ
Թատրոնի ծառայողական մուտքի դիմաց կար ծանրամարտի մարզադպրոց: Այնտեղ մարզվում էին մեր լավագույն ծանրորդները: Հիմա այդ շենքը չկա:
Մինչեւ թատրոնի հարեւանությամբ էլեկտրական ենթակայանի կառուցումը
Սպորտպետկոմի շենքի եւ թատրոնի միջեւ ընկած տարածքում կար նաեւ մեծ մարզահրապարակ` նախատեսված վոլեյբոլի եւ բասկետբոլի համար:
Այդ մարզադաշտում անցկացվում էին պատանեկան մրցումներ, մրցաշարեր տարբեր կոլեկտիվների միջեւ: Մարզահրապարակը նաեւ փայտյա տրիբունա ուներ` մինչեւ 50 հանդիսականների համար: Մարզահրապարակը որպես ժամանցի վայր էր ծառայում նաեւ հարեւան շենքերի բնակիչների համար:
Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր ռեժիսոր Ալեքսանդր Գրիգորյան
Թատրոնի շենքը կառուցվել էր որպես մշակութային կենտրոն աշխատավոր մարդկանց համար: Ավելի ուշ այստեղ տեղակայվեց Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի պետական թատրոնը: Բոլոր օպերային ներկայացումները տեղի էին ունենում հենց այս շենքում:
Նախկինում ռուսական թատրոնն անուն չուներ: 1938թ-ին՝ Ստանիսլավսկու մահից հետո, ի հայտ եկավ թատրոնը մեծ վարպետի անունով անվանակոչելու գաղափարը:
Աշխատանքային կոլեկտիվը նամակ ուղարկեց Մոսկվայի Գեղարվեստական թատրոնի վետերաններին՝ թատրոնը Ստանիսլավսկու անունով կոչելու թույլտվությունը ստանալու խնդրանքով: Ի պատասխան Մոսկվայի Գորկու անվան գեղարվեստական թատրոնը ուղարկեց մեծ ռեժիսորի, տեսաբանի, դերասանի եւ դասախոսի փաստաթղթերը, ներկայացման էսքիզները, լուսանկարները: Այդ ամենի հիման վրա ռուսական թատրոնի նախասրահում կայացավ Ստանիսլավսկու կյանքին եւ ստեղծագործական ուղուն նվիրված ցուցահանդես, իսկ թատրոնն այդ օրվանից պաշտոնապես կոչվում է Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոն:
Ժամանակին փորձեր են կատարվել վերանվանել թատրոնը, սակայն մեզ հաջողվեց պահպանել թատրոնի՝ Ստանիսլավսկու անունը կրելու իրավունքը:
1965 թվականին, երբ դեռ 26-27 տարեկան էի, ինձ առաջարկեցին դառնալ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար: Այդ տարիներին թատրոնը գտնվում էր ոչ այնքան լավ վիճակում: Դերասանական կազմում գենդերային անհավասարություն էր (11 տղամարդ եւ 27 կին), շենքը անմխիթար վիճակում էր:
Մեզ հնարավորություն տվեցին վերակառուցել շենքը: Փոխեցինք բեմը, վիզուալ կերպով խորացնելով այն, նստատեղերի քանակը հասցրեցինք 620-ի:
Ունենք նաեւ փոքր բեմ՝ 40 նստատեղով: Այն էքսպերիմենտալ հարթակ է երիտասարդ ռեժիսորների եւ արտիստների համար:
Հայաստանի ժողովրդական արտիստուհի Իրինա Մարչենկո`20 տարեկանում թատրոն եկա
Երբ 20 տարեկանում Ստանիսլավսկու անվան թատրոն եկա, որեւէ դերասանական կրթություն չունեի` ավարտել էի ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետը: Սկսեցի աշխատել որպես փոխարինող` դեր էի ստանձնում միայն այն ժամանակ, երբ դերասաններից մեկը անկարող էր խաղալ`շրջագայության էր մեկնում կամ վատառողջ էր: Այժմ 78 տարեկան եմ, սակայն շարունակում եմ աշխատել իմ սիրելի թատրոնում՝ արդեն ժողովրդական արտիստուհու կարգավիճակով:
ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ն. Տեր-Սեմյոնով:
Բախտ եմ ունեցել աշխատել շատ ռեժիսորների հետ: Յուրահատուկ վերաբերմունք ունեմ Ալեքսանդր Գրիգորյանի նկատմամբ: Նա իսկական ստեղծագործ, խորը, հասկացող ու խելացի անձնավորություն է, որի շնորհիվ թատրոնը շարունակում է իր ակտիվ գործունեությունը:
Բազմաթիվ հիշարժան պահեր են եղել Ստանիսլավսկու անվան թատրոնում: Կոլեկտիվի հետ շատ մտերիմ էինք, միասին նշում էինք բոլոր տոները: Ստեղծագործական մթնոլորտի ներքո ձեւավորվել էր մի մեծ, ամուր ընտանիք:
Ամենալուսավոր ներկայացումներից էր Արմեն Ջիգարխանյանի հետ խաղացած` մանուկների համար նախատեսված ներկայացումը: Նա արջի դերն էր ստանձնել, ես էլ` աղվեսի:
Ցավում եմ, որ այսօր նոր սերնդի շատ ներկայացուցիչներ ռուսերենին չեն տիրապետում եւ այդ պատճառով հանդիսատեսը քանակը նվազել է:
Թատրոնի զգեստապահ Վալերիա Նազարյանը` այստեղ աշխատում եմ 40 տարի
Թատրոնում աշխատում եմ արդեն 40 տարի՝ 1972 թվականից: Առաջին ներկայացման համար աշխատել եմ Հայաստանի Պետական մրցանակի դափնեկիր, դերասանուհի  Յուլյա Կոլեսնիչենկոյի հետ: Բեմադրվում էր “Чрезвычайный посол” ներկայացումը:
Ինձ համար ամենահիշարժան օրը թատրոնում կապված է “Собака на сене” ներկայացման հետ, որի ժամանակ մի փոքրիկ միջադեպ եղավ, որը հարթվեց դերասանի հմտության շնորհիվ:  Ներկայացումը սկսվել էր, ես կանգնած էի կուլիսների հետեւում: Հանկարծ արձակվեց դերասանի զգեստի ճարմանդը: Նա, խաղը շարունակելով, հեռացավ բեմից եւ մոտեցավ ինձ: Ես անմիջապես մի քանի քորոց ամրացրեցի, եւ նա վերադարձավ բեմ: Հանդիսատեսը անգամ չնկատեց, որ որեւէ խնդիր է ծագել:
Ինձ երջանիկ մարդ եմ համարում, քանի որ աշխատել եմ մեծ դերասանների` Կոլեսնիչենկոյի, Եգորովայի, Գրիկուրովի հետ:
Խորհրդային տարիներին բեմական զգեստների տեսականին այդքան էլ մեծ չէր եւ ստիպված էինք լինում եղած զգեստները հարմարեցնել այս կամ այն ժամանակաշրջանին: Այսօր դերասանները յուրաքանչյուր ներկայացման համար ցանկանում են նոր, թարմ կոստյումներ ունենալ:
Հիշում եմ, որ թատրոնում գործում էին նաեւ սպորտային խմբակներ եւ մեր դերասաններից շատերը օգտվում էին մարզական ակումբից: Ամռանը բակում տեղի էին ունենում մարզիկների պարապմունքները, որոնց հաճախ մասնակցում էին նաեւ ռուսական թատրոնի դերասանները:
ՀՀ ժողովրդական արտիստ Մարտին Վարդազարյան` հերոսաբար պահպանված թատրոն է
Ժամանակին Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնի շենքում գործում էր նաեւ Երաժշտական կոմեդիայի թատրոնը, որը հիմնադրվել էր 1942 թվականին: Հայրիկիս նվագախումբը հանդես էր գալիս ինչպես այդ թատրոնում, այնպես էլ նախկինում գործող Շինարարների ակումբում:
Աբովյան փողոցում յուրահատուկ մթնոլորտ էր տիրում. մի կողմից մշակութային մասն էր, մյուս կողմից՝ Սպորտկոմիտեն, որտեղ գործում էին գրեթե բոլոր սպորտաձեւերի խմբակներ: Այդ տարիներին երեք հայտնի մարզիկ կային, ում լուսանկարները փակցրած էին Սպորտկոմիտեի պատին` Ալբերտ Ազարյանը, Հրանտ Շահինյանը եւ Իգոր Նովիկովը:
1970 թվականին Ալեքսանդր Գրիգորյանը շատ հետաքրքիր երաժշտական ներկայացում էր բեմադրել: Երաժշտության հեղինակն էր թատրոնի դերասան Իգոր Նագավկինը: Գրիգորյանն առաջարկեց, որ մեր նվագախմբի տղաներով կատարենք այն: Երկու տարի անց ինձ առաջարկեցին երաժշտություն գրել “Иностранный жених” ներկայացման համար: Դա եղավ թատրոնի հետ մեր առաջին համատեղ ստեղծագործական արդյունքը: Այնուհետեւ ինձ առաջարկեցին լինել թատրոնի երաժշտական մասի ղեկավարը: Այն ժամանակ, ինչպես եւ հիմա, թատրոնում լավ երգող դերասաններ կային:
Այս թատրոնը հերոսաբար պահպանված թատրոն է, այն շարունակում էր աշխատել անգամ դժվար 90-ականներին:
Թատրոնում շատ բան չի փոխվել: Մի փոքր ձեւափոխել են նախասրահը, բուֆետի մասը՝ այժմ ավելի մտերմիկ է դարձել:
Բուֆետում նրբերշիկ եւ կարկանդակներ էին վաճառում, զովացուցիչ ջրեր: Մեր լիմոնադները շատ լավն էին, ընդմիջման ժամանակ պարտադիր դրանցից պետք է խմեինք, մեկական կարկանդակ վայելեինք:
Տարիներ անց ընդլայնվեց նաեւ հանդերձարանը: Չէ որ, հենց Ստանիսլավսկին էր ասում, որ «թատրոնը սկսվում է հանդերձարանից»:
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Արա Թադեւոսյանը, Էմին Արիստակեսյանը, Արմինե Մելքոնյանը:

Клуб строителей/Русский театр – живая история - Mediamax.am
Сегодняшний «герой» спецпроекта «Ереван. XX век» - здание Русского театра имени Станиславского, построенное в 1929 году как Клуб строителей.
Фото: из архива М. Мазманяна.
Микаэл Мазманян и Каро Алабян.
Эпизод из спектакля «Анна Каренина».
Фото: Фотография из архива театра им. Станиславского.
Эпизод из спектакля «Два клена».
Сегодняшний «герой» спецпроекта «Ереван. XX век» - здание Русского театра имени Станиславского, построенное в 1929 году как Клуб строителей. Прочитав эту главу, вы также узнаете о том, как Анастас Микоян спас от Берии одного из авторов проекта Клуба строителей - Каро Алабяна…
Доктор архитектуры Лола Долуханян: в свое время проект сильно критиковали
Клуб строителей был одним из первых конструктивистских строений Еревана. Авторами здания являются Микаел Мазманян, Каро Алабян и Геворг Кочар.
В свое время проект подвергли жесткой критике, многие говорили, что зданиe напоминает «пароход». Здание строилось за счет личных средств строителей: каждый месяц они выделяли часть своей зарплаты для строительства Клуба.
Фото – из архива М. Мазманяна.
В те годы было принято строить подобные строения в двух корпусах. Эта форма называлась «здание павильонного типа».  Клуб строителей также не стал исключением. В первом корпусе проводились различные групповые занятия, выставки, кружки и т.д. Во втором корпусе действовал Комитет по физической культуре и спорту. На территории был также спортзал, который, к сожалению, позже был разрушен.
Внучка Микаела Мазманяна Лилит Тер-Минасян: Клуб строителей стал одним из первых конструктивистских зданий в Ереване
Клуб строителей начал строиться в 1929 году и стал одним из первых конструктивистских зданий в Ереване. Основной объем здания поднят колоннами, окна лентообразны, крыши - ровные. Как бы странно не звучало, но конструктивизм созвучен с армянской классической архитектурой. Это можно заметить на примере наших церквей, где нет случайных и лишних деталей и наличествуют четкие объемы.
В 1933 году Клуб строителей перешел в распоряжение Театра оперы и балета им А. Спендиаряна. Затем в здании начал действовать Русский драматический театр. Я часто слышала от актеров, что в зале прежнего клуба была отличная акустика.
В 1960-х годах здание было перестроено Геворгом Кочаром и Степаном Кюркчяном.
Кстати, до переезда в Ереван, Мазманян и Алабян были связаны с театром, в Москве они работали в качестве художников Театральной студии имени Вахтангова и оформили немало спектаклей. Жена Мазманяна была воспитанницей этой студии.
К числу «чистых» конструктивистских зданий относятся также два здания на площади Сахарова и жилой «шахматообразный» дом. Все эти здания были построены в 1929-1935 гг, когда молодые архитекторы довольно остро боролись против академизма. В то время молодежь даже проводила демонстрации с требованием выйти за рамки таманяновской школы.
Кстати, у Микаела Мазманяна был собственный проект Северного проспекта, он представлял его в виде небольших ромбообразных площадей.
Алабян, Берия и Микоян
«Отъявленные конструктивисты» Каро Алабян, Микаел Мазманян и Геворг Кочар в 20-е годы учились в Москве, на знаменитых курсах ВХУТЕМАС. Молодые архитекторы приехали в Армению в 1929 году и начали активно участвовать в застройке столицы Советской Армении.
Микаел Мазманян и Геворг Кочар сотрудничали и годы спустя - в далеком Норильске, где оказались вследствие сталинский репрессий. Мазманян и Кочар проработали в Норильске более 15 лет, до 1954 года, спроектировав за это время множество жилых и административных зданий.
Фото - из архива М. Мазманяна.
Если бы не Анастас Микоян, то и Каро Алабян не избежал бы сталинского пресса. Алабян считался одним из лучших советских архитекторов. Его высоко ценили и за рубежом. В частности, Британский королевский архитектурный институт присвоил ему звание почетного члена-корреспондента. Каро Алабян удостоился также звания почетного гражданина Нью-Йорка – за оформление советского павильона на международной выставке в этом городе.
После завершения Великой Отечественной войны, когда в Москве началось строительство знаменитых сталинских высоток, во время одного из совещаний Каро Алабян (он был тогда главным архитектором Москвы) осмелился перечить всемогущему Лаврентию Берия и сказал, что эксплуатация этих домов будет очень затратной. Спустя пару дней Алабяна сняли со всех постов и лишили заказов. Все ждали, что Берия этим не ограничится и Алабяна арестуют.
Алабяна спас друг его детства - Анастас Микоян, с которым они вместе учились в Тифлисе. Микоян почти силой отправил Алабяна в Ереван, заявив: «Поезжай, пусть о тебе тут немного забудут». Рассказывают, что в годы Гражданской войны Алабян спас жизнь Микояна, и теперь он отдал «долг» другу. Алабян провел в Армении около года, после чего вернулся в Москву.
Создание Русского театра
Руководство Советской Армении решило, что Русский театр Еревана должен выступать пропагандистом лучших примеров русской классической, западноевропейской, армянской и советсткой драматургии. Летом 1937 года правительство Советской Армении приняло решение о создании русского драматического театра в Ереване. Художественным руководителем был назначен режиссер Левон Калантар.
Кстати, первое театральное представление в Армении было поставлено русскими в 19-ом веке. Это произошло в декабре 1827 года, через два месяца после того, как войска генерала Паскевича заняли Ереванскую крепость и освободили Восточную Армению от персидского ига. В одном из залов Ереванской крепости была поставлена комедия Грибоедова «Горе от ума». В качестве актеров выступили офицеры-декабристы, сосланные на Кавказ. На премьере присутствовал автор - Александр Грибоедов, который впервые смотрел свое произведение на сцене.
У будущего театра не было помещения и было решено, что поначалу он будет ставить спектакли на сцене Оперного театра. Впоследствии, когда было построено здание Национального академического театра оперы и балета, Русский театр стал полноправным владельцем Клуба строителей.
Самой большой проблемой было формирование труппы театра. К счастью, театр Красной Армии в Тбилиси был расформирован, а основное ядро его труппы составляли выпускники ГИТИС. Большинство актеров дали положительный ответ на предложение работать в Армении, и уже 15 ноября 1937 года состоялась премьера представления «Очная ставка».
Основатель и первый секретарь Национального Олимпийского комитета Армении Арутюн Яврян: постоянная влажность разлагала фундамент здания
Национальный Олимпийский комитет Армении был основан в 1990 году. Прежде, начиная с 1931 года, в этом здании действовал Спорткомитет. Часть здания занимал дом физкультурника, где проводились различные спортивные мероприятия. На первом этаже был бассейн. Затем его демонтировали, так как постоянная влажность разлагала фундамент здания.
Во дворе был зал для тяжелой атлетики, там же действовала столовая для спортсменов. В дальнейшем спортзал был продан некоему Гамлету Согомоняну, который построил там ресторан. Однако, ресторан так и не стал популярным и позже его демонтировали и на его месте построили высокоэтажное здание, первые три этажа которого предоставили Спорткомитету. Сегодня там действует новый спортзал со всеми удобствами.
Когда мы были молодыми, была очень популярна открытая спортплощадка для баскетбола и волейбола, расположенная во дворе здания.
Заслуженный тренер СССР, проректор Армянского государственного института физической культуры Микаел Испирян – на площадке была деревянная трибуна
Перед служебным входом в театр располагалась школа тяжелой атлетики. Там занимались наши лучшие тяжелоатлеты. До того, как по соседству с театром была построена электрическая подстанция, между зданиями театра и Спортивного комитета была большая спортивная площадка для волейбола и баскетбола.
На этой площадке проводились юношеские соревнования, чемпионаты между разными коллективами. На площадке была установлена деревянная трибуна примерно на 50 зрителей. Спортплощадка была своеобразным местом досуга для жителей соседних домов.
Худрук и главный режиссер театра Александр Григорян
Здание театра было построено в качестве культурного центра для рабочего класса. Позже здесь расположился Государственный театр оперы и балета имени Спендиарова. Все оперные представления проводились именно в этом здании.
В 1938 году, после смерти Станиславского, возникла идея назвать театр именем великого русского мастера. Рабочий коллектив отправил письмо ветеранам Московского художественного театра с просьбой дать право назвать театр именем Станиславского.
В ответ на это Московский художественный театр имени Горького отправил документы великого режиссера, актера и лектора, эскизы спектаклей, фотографии. На основе этих материалов в фойе русского театра состоялась выставка, посвященная жизни и творческому пути Станиславского, и с этого дня театр официально называется «Ереванский государственный русский драматический театр имени Станиславского».
Фотография из архива театра им. Станиславкого.
В свое время были попытки переименовать театр, но нам удалось сохранить его.
В 1965 году, когда мне было всего 26-27 лет, мне предложили стать художественным руководителем театра. В те годы театр находился не в лучшем состоянии. В труппе было гендерное неравенство (11 мужчин и 27 женщин), здание театра находилось в обветшалом состоянии.
Нам предоставили возможность заняться реконструкцией театра. Мы поменяли сцену, визуально углубив ее, увеличили количество зрительских мест до 620.
Фотография из архива театра им. Станиславского.
В театре есть также небольшая сцена на 40 зрителей. Она является экспериментальной площадкой для молодых режиссёров и артистов.
Народная артистка Армении Ирина Марченко: я пришла в театр 20-летней
Когда в 20-летнем возрасте я пришла в театр имени Станиславского, у меня не было никакого театрального образования: я окончила факультет филологии ЕГУ. Я начала работать в качестве дублера: получала роль лишь тогда, когда кто-то из актеров не мог выступать из-за проблем со здоровьем или был на гастролях.
Сейчас мне 78 лет и я продолжаю работать в любимом театре уже в качестве народной артистки.
Народный артист Армянской ССР Н. Тер-Семенов.
Фото из архива театра им. Станиславского.
Мне выпало счастье работать со многими режиссерами, но у меня особое отношение к Александру Григоряну. Он очень глубокий, умный, понимающий человек. Благодаря ему театр продолжает свою активную деятельность.
Много запоминающихся моментов мы пережили в театре. С коллективом были очень близки, всегда вместе отмечали все праздники. В творческой обстановке сформировалась наша большая крепкая творческая семья. Одним из ярких спектаклей была детская постановка, где я играла вместе с Арменом Джигарханяном: он исполнял роль медведя, я – лисы. К сожалению, многие представители молодого поколения сегодня не владеют русским языком, из-за чего число зрителей сокращается.
Костюмер Валерия Назарян: уже 40 лет я работаю в театре
В театре я работаю уже 40 лет, начиная с 1972 года. Помню первый спектакль – «Чрезвычайный посол», над которым я работала с лауреатом Госпремии Армении, актрисой Юлией Колесниченко.
Мне запомнился спектакль «Собака на сене», в ходе которого имел место инцидент, который благополучно разрешился благодаря мастерству актрисы. Спектакль начался, я стояла за кулисами. Внезапно расстегнулась молния на костюме актрисы. Продолжая игру, она покинула сцену и подошла ко мне. Я быстро закрепила на костюме несколько булавок, и она вернулась на сцену. Зрители ничего не заподозрили.
Я считаю себя счастливым человеком, так как работала с великими актерами – Колесниченко, Егоровой, Грикуровым.
В советские годы выбор костюмов для актеров не был широким, я была вынуждена приспосабливать костюмы в соответствие с требуемым временем. Сегодня актеры хотят иметь новые костюмы для каждого спектакля. Помню, в театре действовали спортивные кружки, большинство актеров пользовалось услугами спортклуба. Летом во дворе проходили тренировки спортсменов, в которых участвовали и наши актеры.
Народный артист Армении Мартын Вардазарян: театр сохранили героическими усилиями
В свое время в театре им. Станиславского действовал также Театр музыкальной комедии, основанный в 1942 году. Оркестр моего отца выступал как в этом театре, так и в Клубе строителей, который действовал там намного раньше.
На улице Абовяна царила особая атмосфера: с одной стороны была культурная часть, с другой стороны - Спорткомитет, где действовали кружки почти по всем видам спорта. В те годы мы гордились тремя известными спортсменами, фотографии которых висели на стене Спорткомитета –Альберт Азарян, Грант Шагинян и Игорь Новиков.
В 1970 году Александр Григорян поставил очень интересный музыкальный спектакль, музыку к которому написал актер театра Игорь Нагавкин. Григорян предложил нашему оркестру сыграть в тот вечер. Два года спустя мне предложили написать музыку к спектаклю «Иностранный жених». Это был наш первый опыт совместной работы с театром. Затем мне предложили стать руководителем музыкальной части в театре. В те годы, как и сейчас, в театре было много хорошо поющих актеров. Этот театр был сохранен героическими усилиями, он продолжал работать даже в тяжелые 90-е годы.
В театре изменилось немногое. Немного изменилось фойе, буфет - сейчас там более дружеская и теплая обстановка. В былые годы в буфете продавали пирожки и сосиски, прохладительные напитки. Во время антракта мы часто пили лимонад и кушали пирожки.
Увеличилась и гардеробная. Ведь сам Станиславский говорил, что «театр начинается с вешалки».
Над проектом работали: Анна Бубушян, Лена Геворгян, Екатерина Погосян, Элеонора Араратян, Ара Тадевосян, Эмин Аристакесян, Армине Мелконян.