Երեւանում կիրականացվի «Խելացի քաղաք» ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետարանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունն այսօր կնքել են համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում կաջակցեն «Երեւան` խելացի քաղաք» ռազմավարական ծրագրի իրագործմանը:
Երեւանի քաղաքապետարանը կկազմակերպի կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ միջոցառումներ, որոնք կնպաստեն քաղաքային տնտեսության կառավարման բոլոր բնագավառներում առկա խնդիրների եւ առօրյա կենսագործունեության ապահովման նորարարական լուծումների մշակմանը։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սոցիալական ներդրումների իր ծրագրով կաջակցի նախագծով նախատեսված համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, որոնք նորարարական լուծումների վրա հիմնված ենթակառուցվածքների ստեղծմամբ կնպաստեն Երեւանի հետագա զարգացմանը։
«Ժամանակակից քաղաքն անհնար է պատկերացնել առանց արդի տեխնոլոգիական լուծումների վրա հիմնված ենթակառուցվածքի: Դժվար է գերագնահատել տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների դերը քաղաքային տնտեսության զարգացման գործում: Այդ տեխնոլոգիաները պետք է ծառայեն քաղաքի բնակիչներին՝ ապահովելով առավել հարմարավետ պայմաններ»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը, իր հերթին, պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել ծրագրի մշակման եւ իրականացման աշխատանքներին:

“Smart City” program to be implemented in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Yerevan Municipality, VivaCell-MTS and Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT) signed a memorandum of partnership today, within the frames of which the sides will support the implementation of "Yerevan: Smart City” strategic program.
Mayor Taron Margaryan expressed readiness to organize short-term and long-term events, aimed at developing innovative solutions for identification of municipal problems on all levels of municipal administration and provision of the city’s operation on daily basis.
Within its social investment program, VivaCell-MTS will support the implementation of the joint initiatives within the program, which are targeted to facilitate Yerevan’s further development by means of creating innovative city infrastructures.
“It is impossible to imagine a modern city without infrastructure based on innovative solutions. It is also hard to overestimate the role of information and telecommunication technologies in the development of the economy. Those technologies should serve the residents, providing them with the most comfortable life,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Union of Employers of Information and Communication Technologies also expressed readiness to participate in the elaboration and implementation of the program.