ԵՄ-ում Հայաստանի դեսպան. «Չենք ուզում ռուսներին բացատրել Ռուսաստանի շահը» - Mediamax.am
Եվրամիությունում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը The Moscow Times-ին տված հարցազրույցում պատասխանել է Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հետ Երեւանի հարաբերություններին վերաբերող հարցերին։
Ներկայացնում ենք հատվածներ այդ հարցազրույցից (ենթավերնագրերը մերն են)։
Ակնկալիքներ ԵՄ-ից եւ ԱՄՆ-ից
Մենք կցանկանայինք, որ մեզ օգնեին ամրապնդել մեր բանակը, մեր պաշտպանունակությունն ու անվտանգությունը, բարեփոխել մեր պետական ինստիտուտները: Բարելավել մեր արտադրանքի որակը, որպեսզի այն մրցունակ լինի եւ մեր արտահանման հետ կապված հնարավոր խնդիրների դեպքում, մենք կարողանանք շատ հեշտ դիվերսիֆիկացնել արտահանումը, քանի որ այդ ապրանքները բարձրորակ կլինեն։
Անվտանգության երաշխիքներն եւ երաշխավորները
ԵՄ-ին անվտանգության երաշխավոր դիտարկելը ֆանտաստիկայի ժանրից է։
Բայց ԵՄ-ն հնարավորություն ունի օգնել մեզ ապահովել մեր անվտանգությունը։ ԵՄ-ն գրեթե մեկ տարի առաջ դիտորդական առաքելություն է ուղարկել Հայաստան։ Շեշտում եմ, որ դրանք քաղաքացիական դիտորդներ են։ Որովհետեւ մեր ռուս ընկերները հաճախ իրականությանը չհամապատասխանող գնահատականներ են տալիս այդ առաքելության առաջադրանքների բնույթի եւ տեսակի վերաբերյալ։
Պետք չէ մոռանալ, թե ինչու է այդ առաքելությունը հայտնվել այնտեղ։ Այն հայտնվեց այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի վրա 2020 թվականի սեպտեմբերին։ Գնդակոծվեց ավելի քան 30 բնակավայր։ Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի տարածքը։ Բայց մենք Մոսկվայից այդ գործողությունների դատապարտում չլսեցինք։ Դաշնակիցներն իրենց այդպես չեն պահում։
ԵՄ շատ անդամներ կարող են հետեւել Ֆրանսիայի օրինակին եւ սկսել ռազմական համագործակցությունը Երեւանի հետ՝ որովհետեւ դա ներդրում է տարածաշրջանի ապագայում: Ռազմական հավասարակշռության վերականգնումը, իմ կարծիքով, միակ երաշխիքն է, որ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը չի հարձակվի Հայաստանի վրա։
Բելառուսի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունները
Պետք չէ միջազգային հարաբերությունների մեծ մասնագետ լինել՝ անզեն աչքով տեսնելու համար, որ, օրինակ, Բելառուսի առաջնորդի եւ Բաքվի բռնապետի հարաբերությունները շատ ջերմ են։ Եվ միջպետական հարաբերությունները, որոնք կախված են առաջնորդների հարաբերություններից, ավելի ջերմ ու բարեկամական են, քան Լուկաշենկոյի վերաբերմունքը Հայաստանի ղեկավարության նկատմամբ։ Լուկաշենկոն պարբերաբար քննադատում է այն այս կամ այն պատճառով։ Կարծում եմ՝ Լուկաշենկոն այն մարդը չէ, ով կարող է իրեն թույլ տալ քննադատել իմ իշխանություններին։
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարները հանձնվել են խաղաղապահների թողտվությամբ
Ռուբեն Վարդանյանին առեւանգել են, ԼՂ նախկին բոլոր ղեկավարները Ռուսաստանի պաշտպանության ներքո են եղել: Նրանք Ադրբեջանին փոխանցվել ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի թողտվությամբ:
Վարդանյանը փորձել է մեկնել Հայաստան: Նրան կանգնեցրել եւ ապօրինի առեւանգել են Լաչինի միջանցքից, որի անխափան գործունեությունը պարտավոր էր ապահովել ռուսական կողմը։ Իսկ մյուս նախկին ղեկավարները բառացիորեն Ադրբեջանին են հանձնվել Լեռնային Ղարաբաղի օդանավակայանում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի բազայից։ Նրանք գտնվել են օդանավակայանի ռուսական բազայում եւ գտնվել են ռուսական պաշտպանության ներքո։
«Ռուսներին բացատրել Ռուսաստանի շահերը»
Հայաստանում մի ասացվածք կա. «Նորից պետք է սկսել ռուսներին բացատրել Ռուսաստանի շահը». Ոչ, մենք չենք ուզում դա անել: Անշնորհակալ գործ է։
Մենք չենք ուզում կորցնել միմյանց. Մենք ոչինչ չենք արել Ռուսաստանին որպես բարեկամ կորցնելու համար։ Մինչեւ հիմա ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի Ռուսաստանը լինի մեր հավատարիմ բարեկամը։ Եվ ես շատ կուզենայի, որ այն մարդիկ, որոնք Մոսկվայում ամեն շաբաթ իրենց ելույթներով, հարցազրույցներով, ասուլիսներով սրում են իրավիճակը, վիրավորում են Հայաստանին՝ մեղադրելով թշնամանքի մեջ, ասեին. «Մենք պատրաստ ենք օգնել ձեզ, ահա մեր ճանապարհային քարտեզը»:

Посол Армении в Европейском союзе Тигран Балаян в интервью The Moscow Times ответил на вопросы об отношениях Еревана Россией и Западом.
Предлагаем отрывки из этого интервью (подзаголовки наши).
Ожидания от ЕС и США
Мы хотели бы, чтобы нам помогали укреплять нашу армию, нашу обороноспособность и безопасность, реформировать наши государственные институты. Повышать качество нашей продукции, чтобы она была конкурентоспособна. Чтобы, если будут возможные передряги, проблемы с нашим экспортом на традиционных рынках сбыта, мы могли бы очень легко диверсифицировать экспорт, поскольку эта продукция будет высокого качества.
Гарантии и гаранты безопасности
Рассматривать ЕС в качестве гаранта безопасности - это что-то фантастическое. Но у ЕС есть возможность помочь нам самим обеспечить свою безопасность. ЕС почти год назад послал миссию наблюдателей в Армению. Я подчеркиваю, это гражданские наблюдатели. Потому что у наших российских друзей часто не соответствующие действительности оценки по характеру и роду задач этой миссии.
Не нужно забывать, почему эта миссия там появилась. Она появилась после того, как в сентябре 2020 года Азербайджан напал на Армению. Обстрелам подверглись более 30 населенных пунктов. Он оккупировал территорию Армении. Но из Москвы мы не услышали даже осуждения этих действий. Союзники так себя не ведут.
Многие члены ЕС могут последовать примеру Франции и начать военное сотрудничество с Ереваном, поскольку это инвестиция в будущее региона. Восстановление военного баланса, по-моему, единственная гарантия, что диктаторский режим в Азербайджане не нападет на Армению.
Отношения Беларуси и Азербайджана
Не нужно быть большим специалистом в международных отношениях, чтобы увидеть невооруженным глазом, что, например, отношения лидера Беларуси и диктатора в Баку очень теплые. И межгосударственные отношения, которые зависят от отношений лидеров, - они более теплые и дружественные, чем отношение Лукашенко к руководству Армении. Лукашенко периодически критикует его по тем или иным поводам. Я думаю, Лукашенко - это не тот человек, который может себе позволить критиковать мои власти.
Бывшие лидеры Нагорного Карабаха были переданы при попустительстве миротворцев
Рубен Варданян был похищен, все бывшие лидеры Нагорного Карабаха находились под протекцией России. Они были переданы Азербайджану при попустительстве российского миротворческого контингента.
Варданян пытался выехать в Армению. Он был остановлен и незаконно похищен из Лачинского коридора, чье бесперебойное функционирование обязана была обеспечивать российская сторона. А другие бывшие лидеры были буквально переданы Азербайджану с базы российского миротворческого контингента в аэропорту Нагорного Карабаха. Они находились на российской базе в аэропорту, находились под российской протекцией.
«Объяснять русским интерес России»
В Армении есть такая поговорка: «Опять необходимо начать объяснять русским интерес России». Нет, мы не хотим это делать. Это неблагодарное дело.
Мы не хотим потерять друг друга. Мы не сделали ровным счетом ничего, чтобы потерять Россию как друга. Мы до сих пор делаем все возможное, чтобы Россия была нашим верным другом. И я бы очень хотел, чтобы из Москвы из уст тех, кто каждую неделю в выступлениях, интервью, на пресс-конференциях нагнетает обстановку, оскорбляет Армению, обвиняет во враждебности, звучали вот такие заявления: «Мы вам готовы помочь, вот наша дорожная карта».