Գյումրիի երաժշտական դպրոցում
2009 թ-ին Մեդիամաքս ընկերությունն իրականացրեց Armenia Grateful 2 Rock (“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”) բացառիկ նախագիծը:
Նախագծի հիմնական նպատակը Rock Aid Armenia (“Ռոքն օգնում է Հայաստանին”) նախագծի մասնակիցներին երախտագիտություն հայտնելն էր: Rock Aid Armenia նախագծի շրջանակներում բրիտանացի ռոք-աստղերը 1989 թվականին ձայնագրել էին Deep Purple խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ թողարկել էին հատուկ Earthquake Album-ը, որի վաճառքից ստացված բոլոր միջոցներն ուղարկվել էին Հայաստան` 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած գոտուն:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով 2009թ. փետրվարին Մեդիամաքսը համագործակցության համաձայնություն ձեռք բերեց ավստրալիական Do Something բարեգործական կազմակերպության նախագահ, Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ Ջոն Դիի հետ:
Նախագիծը ստացավ ՀՀ նախագահի Աշխատակազմի եւ կառավարության աջակցությունը: Որպես նախագծի գլխավոր հովանավոր հանդես եկավ “ՀայՌուսգազարդ” ընկերությունը, նախագծի հովանավորն ու պաշտոնական ավիափոխադրողն էր BMI ավիաընկերությունը: Նախագծի գործընկերներն էին “Արմենիա Մարիոթ” հյուրանոցը եւ Երեւանի կոնյակի գործարանը:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագծի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2009թ. հուլիսին հրամանագրեր ստորագրեց Rock Aid Armenia նախագծի ամենաակտիվ մասնակիցներին “Հայ ժողովրդին եւ Հայաստանին ցուցաբերած զգալի եւ շարունակական աջակցության համար” Պատվո շքանշանով պարգեւատրելու մասին:
ՀՀ Պատվո շքանշանով պարգեւատրվեցին.
- “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի կազմակերպիչ, ավստրալիական Do Something բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոն Դին;
- Deep Purple ռոք-խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը;
- Black Sabbath ռոք-խմբի կիթառահար Թոնի Այոմին;
- Asia ռոք-խմբի դաշնակահար Ջեֆրի Դաունսը;
- Queen ռոք-խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը;
- Pink Floyd ռոք-խմբի կիթառահար Դէվիդ Գիլմորը:
2009թ. սեպտեմբերին ՀՀ կառավարության ղեկավար Տիգրան Սարգսյանը հրամանագիր ստորագրեց Rock Aid Armenia նախագծի մյուս մասնակիցներին “Վարչապետի հուշամեդալ” շնորհելու մասին:
Պարգեւատրվածների թվում են.
Բրայան Ինո` աշխարհահռչակ երաժիշտ եւ պրոդյուսեր, “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” ծրագրի շրջանակներում լույս է ընծայել Ջիվան Գասպարյանի ձայնապնակը; Անթեա Նորման-Թեյլոր` Բրայան Ինոյի կինը, ակտիվ մասնակցել է Ջիվան Գասպարյանի ձայնապնակի լույս ընծայմանը; Ջոն Լորդ` “Դիփ Փարփլ” խմբի հիմնադիր անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Ռոջեր Գլովեր` “Դիփ Փարփլ” խմբի անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Իէն Փեյս` “Դիփ Փարփլ” խմբի անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Բրյուս Դիքինսոն` “Այրոն Մեյդեն” խմբի հիմնադիր անդամ; Ռոջեր Թեյլոր` “Քուին” խմբի հիմնադիր անդամ, Ռիտչի Բլեքմոր` “Դիփ Փարփլ” խմբի հիմնադիր անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Ալեքս Լայֆսոն` “Ռաշ” խմբի անդամ; Քրիս Սքվայր` “Յես” խմբի հիմնադիր անդամ; Փոլ Ռոջերս` “Ֆրի”, “Բեդ Քոմփանի” խմբերի անդամ; Քիթ Էմերսոն` “Էմերսոն, Լեյք ընդ Փալմեր” խմբի հիմնադիր անդամ; Ռոջեր Դոլթրի` “Հու” խմբի հիմնադիր անդամ; Բրայան Ադամս` երաժիշտ; Ջոն Մաքինրոյ եւ Փեթ Քեշ` աշխարհահռչակ թենիսիստներ, 1991թ. “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” ծրագրի շրջանակներում մասնակցել են “Լեդ Զեփելին” խմբի “Ռոք-ն-Ռոլլ” երգի քավեր-տարբերակի ձայնագրմանը:
2009թ. հոկտեմբերի 1-ին Մեդիամաքսի հրավերով Երեւան ժամանեցին Էին Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջեֆ Դաունսը, Փեթ Քեշը եւ Ջոն Դին: ՀՀ կառավարության շենքում կայացավ պարգեւների հանձնման պաշտոնական արարողությունը. երկրի ղեկավարի անունից պարգեւները հանձնեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: “Լինելով այս մարդկանց մեծ երկրպագուն, ես երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ երբեւէ հնարավորություն կունենամ հանձնել իրենց այս պարգեւները: Այսօր իմ կյանքի ամենաերջանիկ օրերից մեկն է”, - խոստովանեց Հայաստանի վարչապետը:
Այցի շրջանակներում ռոք-աստղերը այցելեցին երկրաշարժից ամենաշատը տուժած Սպիտակ եւ Գյումրի քաղաքներ, եղան Գեղարդի եկեղեցում, Հայոց ցեղասպանության թանգարանում եւ Երեւանի կոնյակի գործարանում:
Հոկտեմբերի 2-ին աստղերը “Մոսկվա” կինոթատրոնի դահլիճում հանդիպեցին իրենց ավելի քան 500 երկրպագուներին: Հանդիպման շրջանակներում կայացավ Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսի պրեմիերան եւ Making Smoke on the Water վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը:
Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսը վաճառքի կհանվի iTunes ինտերնետ-խանութում, եւ ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությանը, որը 20 տարուց ավելին տեղակայված է ժամանակավոր կացարաններում: Աստղերն անձամբ եղան վերոհիշյալ դպրոցում եւ ծանոթացան դրա վիճակին:
Հոկտեմբերի 2-ին Երեւանում հանդես գալով մամուլի ասուլիսում` Թոնի Այոմին հանդես եկավ Black Sabbath ռոք-խմբի հիթերից մեկի ռեմիքսի ձայնագրության նախաձեռնությամբ, որի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը նույնպես կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությանը:
22 Փետրվար 2012
Նախկին Միսս Ուէլս տիտղոսակիր Սոֆիա Կահիլը գլխարկներ է ցուցադրում Լոնդոնի նորաձևության շաբաթվա շրջանակում: Նախկին Միսս Ուէլս տիտղոսակիր Սոֆիա Կահիլը գլխարկներ է ցուցադրում Լոնդոնի նորաձևության շաբաթվա շրջանակում:
Մաշտոցի այգում շարունակվել է բողոքի ակցիան: Մաշտոցի այգում շարունակվել է բողոքի ակցիան:
Դերասանուհիներ Մեդլին Սթուվը եւ Էմբեր Վալետան ժամանել է Բեվերլի Հիլզ` հագուստի դիզայներների մրցանակաբաշխությանը: Դերասանուհիներ Մեդլին Սթուվը եւ Էմբեր Վալետան ժամանել է Բեվերլի Հիլզ` հագուստի դիզայներների մրցանակաբաշխությանը:

В музыкальной школе Гюмри
В 2009 году компания Медиамакс реализовала уникальный проект Armenia Grateful 2 Rock (Армения благодарна року).
Главной целью проекта было выражение благодарности участникам проекта Rock Aid Armenia, которые записали в 1989 году кавер-версию песни Smoke on the Water группы Deep Purple и выпустили специальный Earthquake Album, все средства от продажи которого были направлены в Армению, пострадавшую от разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года.
В феврале 2009 года Медиамакс договорилась о совместной реализации проекта Armenia Grateful 2 Rock с инициатором проекта Rock Aid Armenia, руководителем австралийской благотворительной организации Do Something Джоном Ди (Jon Dee).
Проект Armenia Grateful 2 Rock был поддержан Аппаратом президента и правительством Армении. Генеральным спонсором проекта выступила компания «АрмРосГазпром», спонсором и официальным перевозчиком - BMI. Партнерами проекта выступили отель «Армения Марриотт» и Ереванский коньячный завод.
В рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock в июле 2009 года президент Армении Серж Саргсян подписал указы о награждении Орденами Почета наиболее активных участников проекта Rock Aid Armenia «за существенное и продолжительное содействие Армении и армянскому народу».
Орденами Почета Республики Армения были награждены:
- организатор проекта Rock Aid Armenia, руководитель австралийской благотворительной организации Do Something Джон Ди (Jon Dee);
- вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан (Ian Gillan);
- гитарист группы Black Sabbath Тони Айомми (Tony Iommi);
- клавишник группы Asia Джоуф Даунс (Geoff Downes);
- гитарист группы Queen Брайан Мэй (Brian May);
- гитарист группы Pink Floyd Дэвид Гилмор (David Gilmour).
В рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock руководитель правительства Армении Тигран Саргсян в сентябре 2009 года подписал решения о присуждении «Памятной медали премьер-министра» другим участникам проекта Rock Aid Armenia:
продюсерам Брайану Ино и Антее Норман-Тейлор; участникам группы Deep Purple и соавтором песни Smoke on the Water Джону Лорду, Роджеру Гловеру, Иэну Пейсу и Ричи Блэкмору; вокалисту группы Iron Maiden Брюсу Дикинсону; члену группы Queen Роджеру Тейлору; члену группы Rush Алексу Лайфсону; члену группы Yes Крису Сквайру; члену групп Free и Bad Company Полу Роджерсу; члену группы «Эмерсон, Лейк и Палмер» Киту Эмерсону; члену группы The Who Роджеру Долтри; певцу Брайану Адамсу, легендам мирового тенниса Пэту Кэшу и Джону Макинрою, которые в рамках проекта Rock Aid Armenia в 1991 году исполнили гитарные партии в кавер-версии песни Rock-and-Roll группы Led Zeppelin.
1-2 октября по приглашению Медиамакс Армению посетили Иэн Гиллан, Тони Айомми, Джоуф Даунс, Пэт Кэш и Джон Ди. В правительстве Армении состоялась торжественная церемония награждения – премьер-министр Тигран Саргсян вручил «Ордена Почета» от имени главы государства. «Я не мог себе представить, что буду вручать награды людям, фанатом которых я был. Сегодня один из счастливейших дней в моей жизни», - признался премьер-министр Армении.
В рамках визита рок-звезды посетили города Гюмри и Спитак, наиболее пострадавшие от землетрясения 1988 года, побывали в монастыре Гегард, в Музее Геноцида армян, на Ереванском коньячном заводе.
2 октября звезды встретились с 500 своими поклонниками в ереванском кинотеатре «Москва», где состоялась премьера ремикса кавер-версии Smoke on the Water и показ документального фильма Making Smoke on the Water.
Ремикс Smoke on the Water будет выставлен на продажу в интернет-магазине iTunes, и по решению звезд все вырученные средства будут направлены в фонд музыкальной школы N 6 в Гюмри, которая более 20 лет ютится во временных постройках. В ходе пребывания в Армении Иэн Гиллан, Тони Айомми, Джоуф Даунс, Пэт Кэш и Джон Ди лично посетили школу и ознакомились с ее состоянием.
Выступая 2 октября на пресс-конференции в Ереване, Тони Айомми выступил с инициативой о записи ремикса одного из хитов Black Sabath, вся выручка от продажи которого также будет направлена в пользу музкальной школы в Гюмри.