Գյումրիի երաժշտական դպրոցում
2009 թ-ին Մեդիամաքս ընկերությունն իրականացրեց Armenia Grateful 2 Rock (“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”) բացառիկ նախագիծը:
Նախագծի հիմնական նպատակը Rock Aid Armenia (“Ռոքն օգնում է Հայաստանին”) նախագծի մասնակիցներին երախտագիտություն հայտնելն էր: Rock Aid Armenia նախագծի շրջանակներում բրիտանացի ռոք-աստղերը 1989 թվականին ձայնագրել էին Deep Purple խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ թողարկել էին հատուկ Earthquake Album-ը, որի վաճառքից ստացված բոլոր միջոցներն ուղարկվել էին Հայաստան` 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած գոտուն:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով 2009թ. փետրվարին Մեդիամաքսը համագործակցության համաձայնություն ձեռք բերեց ավստրալիական Do Something բարեգործական կազմակերպության նախագահ, Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ Ջոն Դիի հետ:
Նախագիծը ստացավ ՀՀ նախագահի Աշխատակազմի եւ կառավարության աջակցությունը: Որպես նախագծի գլխավոր հովանավոր հանդես եկավ “ՀայՌուսգազարդ” ընկերությունը, նախագծի հովանավորն ու պաշտոնական ավիափոխադրողն էր BMI ավիաընկերությունը: Նախագծի գործընկերներն էին “Արմենիա Մարիոթ” հյուրանոցը եւ Երեւանի կոնյակի գործարանը:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագծի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2009թ. հուլիսին հրամանագրեր ստորագրեց Rock Aid Armenia նախագծի ամենաակտիվ մասնակիցներին “Հայ ժողովրդին եւ Հայաստանին ցուցաբերած զգալի եւ շարունակական աջակցության համար” Պատվո շքանշանով պարգեւատրելու մասին:
ՀՀ Պատվո շքանշանով պարգեւատրվեցին.
- “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի կազմակերպիչ, ավստրալիական Do Something բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոն Դին;
- Deep Purple ռոք-խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը;
- Black Sabbath ռոք-խմբի կիթառահար Թոնի Այոմին;
- Asia ռոք-խմբի դաշնակահար Ջեֆրի Դաունսը;
- Queen ռոք-խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը;
- Pink Floyd ռոք-խմբի կիթառահար Դէվիդ Գիլմորը:
2009թ. սեպտեմբերին ՀՀ կառավարության ղեկավար Տիգրան Սարգսյանը հրամանագիր ստորագրեց Rock Aid Armenia նախագծի մյուս մասնակիցներին “Վարչապետի հուշամեդալ” շնորհելու մասին:
Պարգեւատրվածների թվում են.
Բրայան Ինո` աշխարհահռչակ երաժիշտ եւ պրոդյուսեր, “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” ծրագրի շրջանակներում լույս է ընծայել Ջիվան Գասպարյանի ձայնապնակը; Անթեա Նորման-Թեյլոր` Բրայան Ինոյի կինը, ակտիվ մասնակցել է Ջիվան Գասպարյանի ձայնապնակի լույս ընծայմանը; Ջոն Լորդ` “Դիփ Փարփլ” խմբի հիմնադիր անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Ռոջեր Գլովեր` “Դիփ Փարփլ” խմբի անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Իէն Փեյս` “Դիփ Փարփլ” խմբի անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Բրյուս Դիքինսոն` “Այրոն Մեյդեն” խմբի հիմնադիր անդամ; Ռոջեր Թեյլոր` “Քուին” խմբի հիմնադիր անդամ, Ռիտչի Բլեքմոր` “Դիփ Փարփլ” խմբի հիմնադիր անդամ, Smoke on the Water երգի համահեղինակ; Ալեքս Լայֆսոն` “Ռաշ” խմբի անդամ; Քրիս Սքվայր` “Յես” խմբի հիմնադիր անդամ; Փոլ Ռոջերս` “Ֆրի”, “Բեդ Քոմփանի” խմբերի անդամ; Քիթ Էմերսոն` “Էմերսոն, Լեյք ընդ Փալմեր” խմբի հիմնադիր անդամ; Ռոջեր Դոլթրի` “Հու” խմբի հիմնադիր անդամ; Բրայան Ադամս` երաժիշտ; Ջոն Մաքինրոյ եւ Փեթ Քեշ` աշխարհահռչակ թենիսիստներ, 1991թ. “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” ծրագրի շրջանակներում մասնակցել են “Լեդ Զեփելին” խմբի “Ռոք-ն-Ռոլլ” երգի քավեր-տարբերակի ձայնագրմանը:
2009թ. հոկտեմբերի 1-ին Մեդիամաքսի հրավերով Երեւան ժամանեցին Էին Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջեֆ Դաունսը, Փեթ Քեշը եւ Ջոն Դին: ՀՀ կառավարության շենքում կայացավ պարգեւների հանձնման պաշտոնական արարողությունը. երկրի ղեկավարի անունից պարգեւները հանձնեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: “Լինելով այս մարդկանց մեծ երկրպագուն, ես երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ երբեւէ հնարավորություն կունենամ հանձնել իրենց այս պարգեւները: Այսօր իմ կյանքի ամենաերջանիկ օրերից մեկն է”, - խոստովանեց Հայաստանի վարչապետը:
Այցի շրջանակներում ռոք-աստղերը այցելեցին երկրաշարժից ամենաշատը տուժած Սպիտակ եւ Գյումրի քաղաքներ, եղան Գեղարդի եկեղեցում, Հայոց ցեղասպանության թանգարանում եւ Երեւանի կոնյակի գործարանում:
Հոկտեմբերի 2-ին աստղերը “Մոսկվա” կինոթատրոնի դահլիճում հանդիպեցին իրենց ավելի քան 500 երկրպագուներին: Հանդիպման շրջանակներում կայացավ Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսի պրեմիերան եւ Making Smoke on the Water վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը:
Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսը վաճառքի կհանվի iTunes ինտերնետ-խանութում, եւ ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությանը, որը 20 տարուց ավելին տեղակայված է ժամանակավոր կացարաններում: Աստղերն անձամբ եղան վերոհիշյալ դպրոցում եւ ծանոթացան դրա վիճակին:
Հոկտեմբերի 2-ին Երեւանում հանդես գալով մամուլի ասուլիսում` Թոնի Այոմին հանդես եկավ Black Sabbath ռոք-խմբի հիթերից մեկի ռեմիքսի ձայնագրության նախաձեռնությամբ, որի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը նույնպես կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությանը:
22 Փետրվար 2012
Նախկին Միսս Ուէլս տիտղոսակիր Սոֆիա Կահիլը գլխարկներ է ցուցադրում Լոնդոնի նորաձևության շաբաթվա շրջանակում: Նախկին Միսս Ուէլս տիտղոսակիր Սոֆիա Կահիլը գլխարկներ է ցուցադրում Լոնդոնի նորաձևության շաբաթվա շրջանակում:
Մաշտոցի այգում շարունակվել է բողոքի ակցիան: Մաշտոցի այգում շարունակվել է բողոքի ակցիան:
Դերասանուհիներ Մեդլին Սթուվը եւ Էմբեր Վալետան ժամանել է Բեվերլի Հիլզ` հագուստի դիզայներների մրցանակաբաշխությանը: Դերասանուհիներ Մեդլին Սթուվը եւ Էմբեր Վալետան ժամանել է Բեվերլի Հիլզ` հագուստի դիզայներների մրցանակաբաշխությանը:

In Yerevan Brandy Company
The main goal of the project was to express gratitude to participants of “Rock Aid Armenia”, who recorded cover version of Deep Purple’s “Smoke on the Water” song in 1989 and issued a special “Earthquake Album”. All the proceeds from sales of the album were sent to Armenia, which had suffered from disastrous Spitak earthquake in 1988.
In February, 2009, Mediamax agreed upon joint realization of “Armenia Grateful 2 Rock” project with the initiator of “Rock Aid Armenia” project, Head of Australian Do Something Organization Jon Dee.
“Armenia Grateful 2 Rock” project received support from the President’s Administration and the Government of Armenia. General sponsor of the project was “ArmRosGazprom” Company. BMI was the sponsor and the official airline. “Armenia Marriott Hotel” and Yerevan Brandy Company were the partners of the project.
Within the “Armenia Grateful 2 Rock”, in July, 2009, Armenian President Serzh Sargsian signed decrees on awarding the most active participants of “Rock Aid Armenia” with “Orders of Honor” “for significant and continuous assistance to Armenia and the Armenian people”.
Orders of Honor were awarded to:
- Organizer of “Rock Aid Armenia” project, Head of Australian Charity Organization “Do Something” Jon Dee;
- Vocalist of “Deep Purple” band Ian Gillan;
- Guitarist of “Black Sabbath” band Tony Iommi;
- Keyboard player of “Asia” band Geoff Downes;
- Guitarist of “Queen” band Brian May;
- Guitarist of “Pink Floyd” band David Gilmour.
Within the framework of “Armenia Grateful 2 Rock” project, Armenian Prime Minister Tigran Sargsian signed decrees in September, 2009, on awarding “Prime Minister’s commemorative medal” to other participants of “Rock Aid Armenia” project:
Producers Brian Eno and Anthea Norman-Taylor, members of “Deep Purple” band and co-authors of “Smoke on the Water” song Jon Lord, Roger Glover, Ian Paice and Ritchie Blackmore; vocalist of “Iron Maiden” band Bruce Dickinson, member of “Queen” band Roger Taylor, member of “Rush” band Alex Lifeson, member of “Yes” band Chris Squire, member of “Free” and “Bad Company” Paul Rodgers, member of “Emerson, Lake and Palmer” Keith Emerson, member of “The Who” Roger Daltrey, singer Brian Adams, legends of world tennis Pat Cash and John McEnroe, who performed the guitar sets in Led Zeppelin “Rock-and-Roll” song’s cover version in 1991 within the framework of “Rock Aid Armenia” project.
On October 1-2, on Mediamax Agency’s invitation, Ian Gillan, Tony Iommi, Geoff Downes, Pat Cash and Jon Dee visited Armenia.
The solemn awarding ceremony took place in the Armenian Government: Prime Minister Tigran Sargsian presented the “Orders of Honor” on behalf of the President. “I could not imagine that I would be awarding people, whose fan I was. Today is one of the happiest days in my life”, Armenian Prime Minister stated.
Within the framework of the visit, rock stars visited Spitak and Gyumri towns, which were the ones to suffer most from the earthquake in 1988, paid visits to Geghard Monastery, the Armenian Genocide Museum, Yerevan Brandy Company.
On October 2, the stars met with 500 fans in Yerevan “Moscow” Cinema, where the première of “Smoke on the Water” cover version’s remix was held and “Making Smoke on the Water” documentary was shown.
The remix of “Smoke on the Water” will be put to sale at iTunes internet store and by the decision of the stars the entire proceeds from its sale will be sent to the fund of N6 Musical School in Gyumri, which has been sheltered in temporary constructions for over 20 years. During their stay in Armenia, Ian Gillan, Tony Iommi, Geoff Downes, Pat Cash and Jon Dee personally visited the school and familiarized with its state.
Speaking at a news conference in Yerevan on October 2, Tony Iommi made an initiative on recording a remix of one of “Black Sabbath” hits and sending the entire proceeds from its sale to the fund of Gyumri Musical School as well.
Pat Cash gave a master class for 50 Armenian children in “Orange Tennis” club in Yerevan on October 2.