Գլոբալ Հայաստան - Mediamax.am
Վերջին ժամանակներս ես իմ հոդվածներում եւ հանրային ելույթներում մշտապես կրկնում եմ միեւնույն գաղափարը` աշխատանքի համաշխարհային շուկան դարձել է գլոբալ: Ցավոք, ամեն անգամ տպավորություն է ստեղծվում, որ այս ակնհայտ գաղափարը ոչ մի արձագանք չի ստանում լսարանի մոտ: Ինձ թվում է, որ ինձ պարզապես չեն հավատում: Դա ունի իր լուրջ պատճառները. Հայաստանում մենք դիտում ենք հայկական աշխարհը որպես այլ իրականություններից լիովին կտրված մի բան: Մոտավորապես նույն ձեւով երեխային թվում է, որ այն ամենն, ինչ կատարվում է տանը, ոչ մի կապ չունի դրսում կատարվող երեւույթների հետ:
Սակայն եթե երեխայի համար նման դիրքորոշումը ներելի է, քանի որ նրա փխրուն միտքը դեռ մայրական որովայնի կարիքն ունի, ապա մի ազգի համար, որի մեծ մասն ապրում է իր պետության սահմաններից դուրս (պետության, որն ի վիճակի է ապահովել անվտանգության եւ մեկուսացման գոնե պատրանքը) նման դիրքորոշումն ուղղակի վտանգավոր է:
Եվ այսպես, ներկայումս աշխատանքի շուկան չի որոշվում պետության սահմաններով: Սա վաղվա խնդիր չէ, սա արդեն կայացած փաստ է: Դուք կհարցնեք. “Եվ ի՞նչ, ի՞նչ է դա նշանակում մեր բոլորիս համար”:
Պատասխանեմ, բայց նախ կցանկանայի որոշ փաստեր ներկայացնել: Դուք երեւի լսել եք Ուոլ Սթրիթում շարունակվող ցույցերի մասին, որոնք արդեն տարածվել են ուրիշ պետություններ: Դրանք կապված են զարգացած պետություններին բնորոշ տխուր փաստի հետ. այդ երկրներում վերանում է միջին դասակարգը: Միջին դասի մնացած ներկայացուցիչներն ունեն 2 ընտրություն` կամ ներքեւ՝ դեպի աղքատություն, կամ վերեւ՝ դեպի վերնախավ: Անկեղծ ասած, Ուոլ Սթրիթում ելույթ ունեցողները ստիպված ընտրել են իրենց ուղին, եւ այդ ընտրությունն այնքան էլ չի ուրախացնում նրանց: Իսկ նրանք, ում դեմ նրանք հանդես են գալիս, այս ընթացքում իրենց ճանապարհն են հարթում դեպի վեր` ողջ ուժով փորձելով հայտնվել այն դասի մարդկանց շարքում, ովքեր առանց գումար վաստակելու կարող են հարուստ լինել:
Բայց զանգվածաբար աղքատանում են ոչ միայն բնակչության շերտեր, այլեւ ամբողջ պետություններ, որոնք դեռ երեկ համարվում էին հարուստ եւ ապահովված: Ակնառու օրինակ է Հունաստանը: Անխուսափելի դեֆոլտից հետո այս` դեռեւս երեկ ապահովված եվրոպական պետության գրեթե ողջ բնակչությունը կհայտնվի աղքատության շեմին:
Ի՞նչ է կատարվում:
Կատարվում է այն, ինչ պետք է կատարվեր: Չինաստանում, Հնդկաստանում, Բրազիլիայում եւ այլ զարգացող պետություններում աճում եւ ամրանում է միջին դասակարգը: Այս մարդկանց աշխատավարձը դեռեւս 4-5 անգամ նվազ է, քան Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում իրենց գործընկերներինը: Սակայն ոչ հարուստ պետություններում այս գումարով կարելի է բարեկեցիկ ապրել, քանի որ կենսական ծախսերն այնտեղ ավելի ցածր են: Բայց չէ՞ որ ընդամենը 15 տարի առաջ այս մարդիկ վաստակում էին 30 անգամ (!) պակաս, քան զարգացած պետությունների իրենց գործընկերներինը: Դեռեւս զանգվածային աութսորսինգի դարաշրջանի սկզբին Հնդկաստանում ծրագրավորողը ստանում էր 100 դոլարից պակաս : Այժմ հնդիկ ծրագրավորողը ստանում է միջինը 700-800 դոլար, եւ սա դեռ սահմանը չէ: Այս գործընթացը կշարունակվի. կրթության որակը եւ, որպես հետեւանք, մարդկանց որակավորումը զարգացող պետություններում կտրուկ աճում է, եւ նրանք ավելի շատ եկամուտ են պահանջում: Հարց է առաջանում` ինչու՞ աշխատողը Եվրոպայում պետք է ավելի շատ աշխատավարձ ստանա, քան նրա գործընկերը Չինաստանում: Առաջ գոնե աղոտ պատասխան կար. ենթակառուցվածքի առկայությունը, փորձի եւ գիտելիքի կուտակումը եվրոպացուն կամ ամերիկացուն հնարավորություն էին տալիս ավելի արդյունավետ լինել: Բացի այդ, զգալիորեն փրկում էր շուկաների մեկուսացումն ու պետությունների պրոտեկցիոնիզմը: Իսկ այժմ այս բոլոր գործոնները գրեթե զրոյացվել են: Զարգացող պետությունները շատ արագ կառուցում են իրենց ենթակառուցվածքները, տնտեսության կտրուկ աճը խթանում է գիտությունը եւ մարդկանց ստիպում կատարելագործել իրենց գիտելիքներն ու հայացքները: Լավ հնդկական համալսարաններում կրթություն ստացած եվրոպացիները խոստովանում են, որ  Հնդկաստանում ավելի դժվար ու բարդ է սովորել, քան Եվրոպայում:
Ես, իհարկե, չեմ ասում, որ նույն Ամերիկայում մարդիկ մեկ վայրկյանում կաղքատանան: Սակայն ռեկորդային գործազրկությունն ԱՄՆ-ում կապված է ոչ միայն տնտեսական խնդիրների, այլեւ աշխատատեղի համար նույն գլոբալ մրցակցության հետ:
Այժմ վերադառնանք այն հարցին, թե այս ամենն ինչպես կազդի Հայաստանի եւ նրա ճակատագրի վրա: Եթե ԱՄՆ-ի ամենազոր իշխանությունները չեն կարողանում ոչինչ անել իրենց քաղաքացիներին աշխատանքի գլոբալ շուկայում մրցակցության հետեւանքներից պաշտպանելու համար, ապա Հայաստանի իշխանություններին այս առումով ապավինելն անիմաստ է: Երիտասարդ տղան, ով ապարդյուն փորձում է աշխատանք գտնել Հայաստանում, չպետք է մեղադրի իր երկրին: Իհարկե, կարելի է փորձել աշխատանք գտնել Ռուսաստանի նման օազիսում, որտեղ նավթային եկամուտներն որոշ ժամանակով կարող են հետ մղել խնդիրները, սակայն բոլոր ցուցանիշներով Ռուսաստանում նույնպես կամաց-կամաց վերանում է դեռ չձեւավորված միջին դասը. ավելի է աճում դասակարգային անհավասարության հետ կապված սոցիալական լարվածությունը: Կարելի է աշխատանք գտնել Եվրոպայում, որտեղ ապօրինի ներգաղթողին կառաջարկեն չնչին աշխատավարձ, որն այդ երկրների ներկայիս թանկ կյանքի պայմաններում բավարար չի լինի արժանավայել կյանքով ապրելու համար: Կարելի է աշխատանք գտնել պարտքերի մեջ խրված Ամերիկայում, որտեղ ամբողջ քաղաքներ իրենց սնանկ են հայտարարում եւ որտեղ վաղ թե ուշ պարտքի խնդիրները անխուսափելիորեն կբերեն կենսակերպի կտրուկ անկման եւ նախկին “միջին դասի” ներկայացուցիչների զանգվածային գործազրկության: Բնականաբար, առաջին հերթին կտուժեն ներգաղթողները: Ընդհանուր առմամբ, կարելի է կառչել պատրանքներից, սակայն դա ոչ մի արդյունք չի տա:
Կա երկրորդ այլընտրանքը. հետեւելով չինացիների, բրազիլացիների եւ հնդիկների օրինակին` օգտագործել մեր հնարավոր մրցակցային առավելությունները. սեփական երկրում արժանի ապրելու հնարավորություն, ընդ որում, վաստակելով ավելի քիչ, քան զարգացած պետությունների գործընկերները, բայց միաժամանակ նաեւ ծախսելով ավելի քիչ:
Սակայն միայն ցանկությունը բավարար չէ: Կարեւոր է երկու գործոնի առկայություն: Առաջին եւ կարեւորագույն պայմանը` աշխատանքային ուժի շուկայում մեր առաջարկները պետք է մրցունակ լինեն: Այսինքն` մեր մարդիկ չպետք է մասնագիտական առումով զիջեն մյուսներին: Դա ավելի հեշտ է հայտարարել, քան ապահովել: Մասնագիտական մակարդակի հասնում են փորձի շնորհիվ, իսկ որտեղի՞ց այն վերցնել:
Երկրորդ գործոնը` մարդկանց արդյունավետության համար անհրաժեշտ է ենթակառուցվածք: Հարկավոր է տարբեր ընկերությունների համագործակցություն, աշխատակիցների որակավորումը բարձրացնելու համակարգ, արդյունավետ իրավական դաշտ եւ այլն:
Այս երկու խնդիրների լուծումն ուժերից վեր է թվում, սակայն առանց դրանց լուծման մենք չենք կարողանա ապահովել Հայաստանի զարգացումը: Դրանք լուծելու դեպքում մենք կսկսենք բարգավաճել: Չլուծելու դեպքում մեզ վաղ թե ուշ կտրորեն: Մեզ համար ավելի հեշտ է, քան չինացիների եւ հնդիկների. շատ ավելի փոքր ծավալների հաշվին մենք կարող ենք ավելի արագ գործել, մեզ ավելի հեշտ է իրականացնել տարբեր ծրագրեր եւ նախագծեր, եւ դրանց ազդեցությունը կարող է շատ ավելի շոշափելի լինել: Դա առաջին դրական պահն է: Երկրորդը, որն ավելի կարեւոր է, այն է, որ մեզ հարկավոր չէ այլ տեղերում փնտրել  պրոֆեսիոնալիզմ եւ փորձ, մենք ունենք դրանք: Աշխարհով մեկ ապրում եւ աշխատում է ավելի քան 7 մլն հայ, որը մեր ազգի 70%-ն է կազմում: Այս մարդկանց մեջ կան բազմաթիվ հաջող գործարարներ, գիտնականներ, պրոֆեսիոնալ մասնագետներ: Պետք է ստեղծել մեխանիզմ, որը հնարավորություն կտա նրանց փորձն ու գիտելիքները ներմուծել Հայաստան:
Այսպիսով` իշխանությունների խնդիրն է ստեղծել ենթակառուցվածք եւ աշխարհի տարբեր անկյուններից հայեր ներգրավել Հայաստանում աճի եւ զարգացման պայմաններ ստեղծելու գործընթացին: Այս երկու խնդիրները փոխկապակցված են: Երբ մարդիկ զգալի հաջողություններ տեսնեն ճիշտ ենթակառուցվածքի ստեղծման գործում, երբ տեսնեն բացառիկ մրցունակ նախագծերի հաջող օրինակներ, նրանք կհավատան Հայաստանի զարգացման համար ջանքեր գործադրելու գաղափարին: Աշխարհով մեկ սփռված հայերը մեծ ցանկություն ունեն տեսնելու հզոր, բարեկեցիկ Մայր Հայաստան: Մեզ հարկավոր է միայն պայմաններ ստեղծել, իսկ ամենակարեւորը` նրանց ներգրավելու մեխանիզմներ՝ նոր, գլոբալ Հայաստան կառուցելու համար:

Глобальная Армения - Mediamax.am
В последнее время в своих статьях и публичных выступлениях я регулярно повторяю одну и ту же мысль: мировой рынок труда стал глобальным. К сожалению, каждый раз у меня возникает ощущение, что эта очевидная мысль не вызывает никакого отклика у аудитории. Мне представляется, что мне просто не верят. Тому есть глубокие причины: в Армении мы видим армянский мир как нечто совершенно оторванное от иных реалий. Примерно так же, как ребенку кажется, что все, что происходит дома, никак не связано с тем, что происходит за его стенами.
Однако если ребенку такая позиция простительна, так как его неокрепшая психика все еще нуждается в неком подобии материнской утробы, то для небольшой нации, большая часть которой живет за пределами своего государства, способного обеспечить хотя бы иллюзию защищенности и изоляции, подобная позиция опасна.
Итак, рынок труда теперь не определяется границами государств. Это не вопрос завтрашнего дня, это уже произошло. Вы спросите: ну и что, что это значит для нас с вами?
Я отвечу, но перед этим хочется привести несколько фактов. Вы, наверное, слышали про продолжающиеся митинги на Уолл-Стрит в США, которые уже переметнулись в другие страны. Они связаны с печальным для развитых стран фактом: средний класс в этих странах понемногу исчезает. Для еще оставшихся представителей среднего класса есть два выбора: вниз, в бедноту, или вверх, в элиту. Собственно, те, кто выступают на Уолл-стрит, уже вынужденно выбрали свой путь, и этот выбор их не радует. А те, против кого они выступают, тем временем отчаянно пробивают свой путь наверх, пытаясь всеми силами попасть в класс людей, которые могут быть богатыми, не зарабатывая.
Но не только отдельные слои населения массово беднеют, но и целые страны, которые еще вчера относились к богатому, обеспеченному миру. Пример, который на слуху - Греция. После неминуемого дефолта практически все население этой вчера еще вполне обеспеченной европейской страны страны окажется за чертой бедности.
Что же происходит?
Происходит то, что должно было произойти. В Китае, Индии, Бразилии и других развивающихся странах растет и крепнет средний класс. Зарплаты этих людей все еще в 4-5 раз ниже, чем у их коллег в Европе и США. Но в небогатых странах на эти деньги можно жить очень достойно, потому что стоимость жизни там намного ниже. А ведь всего лишь лет 15 тому назад эти же люди зарабатывали в 30 раз (!) меньше своих коллег в развитых странах. Еще в начале эры массового аутсорсинга в Индии зарплата программиста была ниже 100 долларов. Сейчас программист-индус получает уже в среднем 700-800 долларов, и это еще не потолок. Этот процесс будет продолжаться и дальше: качество образования и, как следствие, квалификация людей, в развивающихся странах быстро растет, и они оттягивают на себя все больше и больше доходов. Спрашивается: с какой стати сотрудник в Европе должен получать зарплату выше, нежели его коллега в Китае? Прежде был хотя бы призрачный ответ: наличие инфраструктуры, накопленного опыта и знаний позволяли европейцу или американцу быть более эффективным. А еще существенно спасала изоляция рынков и протекционизм государства. Но сейчас все эти факторы уже практически сведены к нулю. Развивающиеся страны быстро обзаводятся своими инфраструктурами, стремительное развитие экономик подстегивает науку и заставляет людей совершенствовать свои знания и кругозор. Европейцы, проучившиеся в хороших индийских университетах, признаются, что в Индии учиться намного сложнее и тяжелее, чем в Европе.
Я не говорю, конечно, что в той же Америке все люди в одночасье станут голодранцами. Но рекордная безработица в США связана не только с экономическими проблемами, но и с этой самой глобальной конкуренцией за рабочие места.
Теперь вернемся к вопросу о том, как все это отражается на Армении и на ее судьбе. Если даже всесильные власти США ничего не могут сделать для того, чтобы защитить своих граждан от последствий конкуренции на глобальном рынке труда, то уповать на власти Армении в этом смысле не стоит совсем. Молодому парню, который безуспешно пытается найти работу в Армении, не нужно обвинять в этом свою страну. Это глобальная проблема, она просто в разной степени проявляется в разных странах. Можно, конечно, попытаться найти работу в каком-нибудь оазисе наподобие России, где нефтяные доходы на какое-то время способны отодвинуть проблему, но по всем признакам и в России еще не оформившийся даже средний класс уже понемногу вымирает: все больше растет социальное напряжение, связанное с классовым неравенством. Можно попытаться устроиться на работу в Европе, где бесправному иммигранту предложат мизерную зарплату, которая, при нынешней стоимости жизни в этих странах, никак не поможет вести достойную жизнь. Можно попытаться устроиться в Америке, которая вся увязла в долгах, в которой целые города уже объявляют себя банкротами, и в которой рано или поздно долговые проблемы неизбежно приведут к сильному падению уровня жизни и к массовой безработице среди представителей бывшего «среднего класса», и иммигрантам достанется в первую очередь. В общем, можно пытаться хвататься за миражи, но это путь в никуда.
А есть вторая альтернатива: вслед за китайцами, бразильцами и индусами пытаться использовать наше потенциальное конкурентное преимущество: возможность жить достойно в своей стране, при этом зарабатывая меньше, чем коллеги в развитых странах, но и тратя меньше. Однако, одного только желания мало. Нужно наличие двух важных факторов. Первое и важнейшее условие: наше предложение на рынке рабочей силы должно быть конкурентоспособным. То есть, наши люди не должны уступать остальным в профессиональном смысле. Это проще заявить, чем обеспечить. Профессиональный уровень достигается за счет практики, а где ее взять?
Второй фактор: чтобы люди были эффективными, нужна инфраструктура. Должна быть кооперация разных компаний, системы повышения квалификации сотрудников, эффективное правовое поле и т.д..
Эти две проблемы кажутся неподъемными, но без их решения мы не сможем обеспечить Армении развитие. Если мы сможем их решить, мы будем процветать. Не решим, рано или поздно нас уничтожат. Нам проще, чем китайцам или индусам: за счет значительно меньшего масштаба мы можем действовать быстрее, нам легче воплощать в жизнь различные программы и проекты, и их влияние на ситуацию может быть значительно более ощутимым. Это первый позитивный момент. А второй, еще более важный, состоит в том, что нам не нужно где-то искать профессионализм и опыт: они у нас есть. Более 7 миллионов армян, что составляет 70% нашей нации, живут и работают во всем мире. Среди этих людей есть множество очень успешных предпринимателей, ученых, профессионалов. Надо создать механизм, который позволит импортировать их опыт и знания в Армению.
Таким образом, задача власти сводится к тому, чтобы создавать инфраструктуру, и вовлекать армян по всему миру в процесс создания в Армении условий для роста и развития. Эти две задачи взаимосвязаны. Люди поверят в смысл прикладывания усилий для развития Армении, когда они увидят значительные успехи в создании правильной инфраструктуры, и когда они увидят успешные примеры уникальных конкурентоспособных проектов. Стремление иметь сильную, успешную мать-Армению у разбросанных по всему миру армян велико. Нам лишь нужно создать условия, а самое главное - механизмы их вовлечения в строительство новой, глобальной, Армении.