«Ընդհանուր պետության» գաղափարի ծնունդը - Mediamax.am
1998թ. նախագահական ընտրություններից առաջ եւ հետո որոշ ժամանակ Քոչարյանը հաճախ էր բասկետբոլի խաղեր կազմակերպում: Բասկետբոլն իմ սիրած սպորտներից մեկն է, եւ ես մշտապես մասնակցում էի այդ խաղերին: Ուսանողական տարիներին Երեւանի Պոլիտեխնիկի թիմում էի խաղում, իսկ դրանից առաջ՝ Սիրիայի երիտասարդական ազգային հավաքականի կազմում:
1998թ. մայիսի 14-ին հերթական անգամ հավաքվել էինք Երեւանի Կարմիր խաչի հիվանդանոցի մարզասրահում բասկետբոլ խաղալու: Նոր էինք սկսել խաղը, երբ արագ դահլիճ մտավ պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը: Նա մեր բասկետբոլային խմբի մաս երբեւէ չէր եղել. Վազգենը ֆուտբոլ էր սիրում խաղալ: Ակնհայտ էր, որ ինչ-որ մի անսպասելի բան էր կատարվել, եւ նա ցանկանում էր այդ մասին խոսել Քոչարյանի հետ: Քոչարյանն ընդհատեց խաղը եւ մոտեցավ դաշտի եզրին` անհամբեր սպասող Վազգենին: Հազիվ երկու բառ էին փոխանակել, երբ նա ձեռքի շարժումով ինձ էլ կանչեց մասնակցելու զրույցին: «Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեեւը զանգահարեց եւ ասաց, որ արտաքին գործերի նախարար Պրիմակովը Օսկանյանին եւ ինձ հրավիրում է Մոսկվա` խորհրդակցություններ անցկացնելու համար»,- ասաց Վազգենը: Մի պահ հապաղելուց հետո Քոչարյանը ասաց. «Խնդիր չեմ տեսնում,  գնացեք-տեսեք ինչ է ուզում»:
Մեր զրույցը խաղադաշտի եզրին շարունակվեց. հարցեր հնչեցին, թե ինչու այսքան հապճեպ, ինչու պաշտպանության նախարարների մասնակցությամբ, եւ արդյոք նման հրավեր ստացել է նաեւ ադրբեջանական կողմը: Այդ օրերին բանակցային գործընթաց չկար. միջնորդների կողմից վերջին առաջարկությունն արվել էր 1997թ. աշնանը` նրանց ներկայացրած փուլային տարբերակը, որից հետո արդեն քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում փոխվել էր: Մայիսի 15-ի երեկոյան Վազգենի հետ ուղեւորվեցինք Մոսկվա: Մայիսի 16-ին առավոտ շուտ մեկնեցինք Մոսկվայի մոտակայքում գտնվող պաշտպանության նախարարությանը պատկանող մի առանձնատուն: Երբ ներս մտանք, մեզ դիմավորեցին արտաքին գործերի նախարար Պրիմակովը, պաշտպանության նախարար Սերգեեւը եւ Ռուսաստանի Դաշնության հետախուզության պետը: Վազգենի եւ ինձ հետ էին նաեւ այդ օրերին Մոսկվայում մեր դեսպան Գագիկ Շահբազյանը եւ արտաքին գործերի նախարարության աշխատակից Արմեն Խարազյանը: Նա ուղեկցում էր ինձ եւ անհրաժեշտության դեպքում հայերենից ռուսերեն էր թարգմանում:
Ելցինը Պրիմակովին արտաքին գործերի նախարար էր նշանակել 1996թ. հունվարին: Նա փորձառու ու ծանրակշիռ պետական գործիչ էր, որը հսկայական գիտելիքներ ուներ նաեւ իր գիտական անցյալի բերումով: Այդ օրերին Պրիմակովի եւ Քոչարյանի հարաբերությունները բավական լարված էին: 1996թ. նոյեմբերին, երբ Քոչարյանը ԼՂՀ նախագահն էր, Պրիմակովը այցելեց Ստեփանակերտ` միջնորդելու Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ գերիների փոխանակման հարցում: Քոչարյանը մերժեց Պրիմակովի այդ նախաձեռնությունը: Դա լուրջ նստվածք էր թողել Պրիմակովի մոտ: Իսկ 1998թ. ՀՀ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին Պրիմակովը ինչ-որ մի պահ նախապատվություն էր հայտնել Կարեն Դեմիրճյանի թեկնածությանը:
Փոխադարձ նեղվածության հարցը որոշ ժամանակ անց բաց քննարկման առարկա դարձավ իմ եւ Պրիմակովի մի քանի առանձնազրույցների ժամանակ: Պրիմակովի եւ իմ միջեւ շատ արագ բավական ջերմ հարաբերություններ հաստատվեցին, որոնց հիմքերը դրվեցին հենց այդ` Մոսկվայի մոտակայքում կայացած առաջին հանդիպման ժամանակ: Հանդիպումը տեւեց ավելի քան երկու ժամ, եւ հիմնականում երկխոսություն էր իմ ու Պրիմակովի միջեւ:
Ողջույնի կարճ խոսքից հետո Պրիմակովը անմիջապես անցավ գործի բուն էությանը, ասելով, որ հանդիպման նպատակն այն է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը հայկական կողմին փոխանցի իր մոտեցումները ԼՂ հարցում առ այն, որ հակառակ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխության, փուլային տարբերակը մնում է ուժի մեջ, եւ Լեռնային Ղարաբաղին հարակից տարածքների մեծ մասը պետք է վերադարձվի Ադրբեջանին: «Իսկ ուժային նախարարների ներկայությունը,- ասաց Պրիմակովը,- անհրաժեշտ է, որպեսզի հայկական կողմը գիտակցի, որ սա Ռուսաստանի ընդանուր եւ միասնական դիրքրոշումն է, եւ որ հայկական կողմը հանկարծ չկարծի, թե ուժայինները կարող են այլ մոտեցումներ ունենալ, եւ փորձի խաղարկել այդ տարբերությունը»:
Մեզ համար դա, իհարկե, անակնկալ էր, եւ այդ պահին մենք մի փոքր շփոթված էինք: Վազգենը եւ ես իրար նայեցինք՝ յուրաքանչյուրս հույս ունենալով, որ մյուսը իր վրա կվերցնի Պրիմակովին պատասխանելու պատասխանատվությունը:
Բնականաբար, պատասխանողը ես պետք է լինեի նախ այն պատճառով, որ Ռուսաստանի կողմից խոսում էր Պրիմակովը, ինչպես նաեւ այն պատճառով, որեւ ես Քոչարյանի հետ արդեն քննարկել էի ԼՂ հարցում Հայաստանի նոր մոտեցումները: Նաեւ այն հանգամանքի բերումով, որ ես արդեն երկար տարիներ ԼՂ հարցերով բանագնաց հանդիսանալով, տիրապետում էի բանակցությունների մանրամասներին: Այդ օրը բախտս բերեց այն առումով, որ ինձ թարգմանում էր Արմեն Խարազյանը: Թեեւ Արմենը թարգմանիչ չէր, բայց նա խոսքս անթերի էր թարգմանում` ոչ միայն բովանդակության, այլեւ ոճի եւ արագության առումով: Նա թարգմանում էր գրեթե սինխրոն, ինչը ինձ թույլ էր տալիս չընդհատել խոսքս եւ չկորցնել մտքիս թելը:
Մտքումս արդեն շատ հստակ էին ԼՂ հարցում մեր մոտեցումները եւ մեր կողմից իրականացվող քաղաքականության հիմնական դրույթները: Այդ պահին իմ առջեւ ծառացած հիմնական մարտահրավերն այն էր, որ ես կարողանայի համադրել դրանք մեր տարածաշրջանում Ռուսաստանի շահերի հետ: Ես գիտեի էի նաեւ Մոլդովայի եւ Մերձդնեստրի միջեւ ընթացող բանակցությունների բովանդակության եւ 1997թ. մայիսի 7-ին ստորագրված հուշագրի մասին, որը կառուցված էր Պրիմակովի առաջարկած «ընդհանուր պետության» գաղափարի վրա: Իմ պատասխանի մեջ ես հիմնականում ծանրացա երեք կետերի վրա.
Առաջին, առանց Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակի լուծման կամ առնվազն դրա հստակեցման, ցանկացած, նույնիսկ մեկ տարածքի վերադարձը այնքան խոցելի կդարձնի Լեռնային Ղարաբաղը, եւ, հետեւաբար, կթուլացնի Ռուսաստանի դաշնակից Հայաստանի դիրքերը, որ բնականաբար կհանգեցնի Ռուսաստանի դիրքերի թուլացմանը Կովկասում:
Երկրորդ, հայկական կողմը` թեեւ մերժելով փուլային լուծման տարբերակը, չի պնդում, որ միակողմանի լուծումներ լինեն, այլ գտնում է եւ պատրաստ է, որ բանակցությունների միջոցով կարելի է համադրել ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքները:
Երրորդ, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է կիրառել ոչ կոնվենցիոնալ մոտեցումներ: Ես ասացի, որ մեզ համար, օրինակ, ընդունելի կլիներ փաստացիորեն` de facto անկախ, իրավականորեն` de jure ոչ Ադրբեջանի կազմում կարգավիճակը, եւ այդ առումով արժե մտածել մերձդնեստրյան հակամարտության պարագայում առաջարկվող «ընդհանուր պետության» մեկ այլ տարբերակը կիրառելու մասին, որը Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ հորիզոնական հարաբերություններ կապահովի:
Այդ երկար հանդիպումից հետո մեր բոլորի տպավորությունն այն էր, որ ռուսական կողմի սկզբնական դիրքորոշման համեմատ ինչ-որ բան փոխվեց: Երկար սպասելու անհրաժեշտություն չեղավ, որ մեր այս ենթադրությունը հաստատվի. դրանից հետո Պրիմակովը մեկնեց Բաքու` Լեռնային Ղարաբաղի հարցով  բանակցելու: 1998թ. նոյեմբերին, Մինսկի խմբի համանախագահները կողմերին ներկայացրին «ընդհանուր պետության» առաջարկը:
Հայաստանն ու Ղարաբաղը նոր էին պատրաստվում կարծիք հայտնել փաստաթղթի առնչությամբ, երբ Ադրբեջանն այնպես հապճեպ ու կտրուկ մերժեց այն, որ արդեն անիմաստ էր ինչ-որ բան ասել: Իհարկե, «ընդհանուր պետության» վերաբերյալ փաստաթուղթը ընդունելի չէր նաեւ հայկական կողմի համար՝ չնայած, որ դրանում փորձ էր արվում Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ զուտ հորիզոնական կապեր հաստատել, դրա մի քանի դրույթներ Ղարաբաղին լուրջ կախվածության մեջ էին դնում Ադրբեջանից: Սակայն, մեծ հաշվով, դա եւս մեկ կարեւորագույն քայլ էր` լիսաբոնյան ընկալումները եւ միջազգային հանրության կողմից տարածքային ամբողջականության գերակայության վերաբերյալ կարծրատիպը վերացնելու ճանապարհին:

Birth of the idea of “Common State” - Mediamax.am
Today is Vazgen Sargsyan’s birthday. I dedicate this entry of my memories journal to Vazgen’s memory.
In the period right before and right after the 1998 presidential election, Kocharian would often organize friendly games of basketball. I always participated in those games -- basketball being one of my favorite sports. In my student years, I had played in the Yerevan Polytechnic Student team, and before that, in my highschool years, in the Syrian National Youth team.
On May 14, 1998, we were playing one of our regular games, in the gym of the Red Cross Hospital in Yerevan. We’d just started when Vazgen Sargsyan, the defense minister, rushed onto the court. He had never participated in our basketball games. His game was football. It was obvious that something unexpected had happened and he wanted to talk to Kocharian. Kocharian stopped the game, came off the court and went up to the impatiently waiting Vazgen. They barely began to speak, when he raised his arm and gestured for me to join their conversation. “Russian Defense Minister Sergeev called and said that Foreign Minister Primakov is inviting Oskanian and me to Moscow, for consultations,” Vazgen said. After a very brief pause, Kocharian said, “I don’t see a problem. Go see what he wants.”
We kept talking. There were questions about why so fast, why with the participation of the defense ministers, and whether the Azerbaijani side had received a similar invitation. In those days, there was no negotiations process. The last proposal by the mediators had been made in the fall of 1997 – they had proposed the step-by-step approach which had been followed by serious internal political change in Armenia: the resignation of one president and the election of another.
On the evening of May 15, Vazgen and I headed to Moscow. Early on the morning of May 16 we headed to a residence that belonged to the Russian Defense Ministry, near the outskirts of Moscow. When we entered, Foreign Minister Yevgeny Primakov, Defense Minister Igor Sergeev and a third man – the head of Russian Intelligence – greeted us. Vazgen and I were accompanied by our then-ambassador to Moscow, Gagik Shahbazian, and Armen Kharazyan, a colleague from our Ministry of Foreign Affairs. He had accompanied me and translated from Armenian to Russian when necessary.
Yeltsin had named Primakov foreign minister in January 1996. He was an experienced official, a heavyweight. He had a huge knowledge base, in part due to his scholarly past. In those days, relations between Primakov and Kocharian were strained. In November 1995, when Kocharian was President of the Nagorno Karabakh Republic, Primakov had gone to Stepanakert, to mediate Prisoner of War exchange between Baku and Stepanakert. Kocharian rejected Primakov’s initiative. Primakov was still smarting from that rebuke. At one point during the 1988 presidential election campaign in Armenia, Primakov had expressed a preference for Karen Demirchyan’s candidacy.
After some time passed, during our private conversations, Primakov and I spoke openly about that mutual discontent. Our own relations had become quite warm after that initial meeting in the outskirts of Moscow. The meeting lasted over two hours and Primakov and I were the main interlocutors.
After a few short welcoming words, Primakov got right down to work. He explained that the purpose of the meeting was for the Russian side to pass on to the Armenian side its own view on the Karabakh issue, and that despite the change of administration in Armenia, the step-by-step approach remained on the table, and that the majority of territories surrounding Karabakh should be returned to Azerbaijan. “And the presence of the power ministers here,” Primakov explained, “is essential, so that the Armenian side recognizes that this is Russia’s common and unified approach, and that the Armenian side doesn’t think that the power ministers may have other approaches, and try to manipulate such differences.”
This, of course, came as a surprise, and for a moment, we were at a loss. Vazgen and I looked at each other, each hoping the other would take upon himself the responsibility of responding to Primakov.
Naturally, the answer was expected from me. First, because on the Russian side, it was the foreign minister, Primakov, speaking, and also because I had already discussed with Kocharian Armenia’s new approaches to the Karabakh conflict. Also, after years of being the Karabakh negotiator, I knew the details of the process. On that day, I was fortunate that Armen Kharazyan was there to translate. Armen was not an interpreter, but he interpreted  my words flawlessly, not just in content, but in style and speed. He was interpreting almost simultaneously, which allowed me to speak without pause and without losing my train of thought.
In my mind, our approach to the Karabakh issue was clear as were the basic points of our policy. At that moment, my fundamental challenge was to make them compatible with Russia’s interests in our region. I also knew the content of the negotiations ongoing between Moldova and Transdniester and the memorandum signed on May 7, 1997, which was constructed around Primakov’s proposed idea of a ‘common state.’ So, in my response, I focused on three points.
First, without a resolution of Karabakh’s political status or at the very least, some clarity about that status, the return of any or even a single territory would make Karabakh vulnerable and therefore weaken the position of Russia’s ally Armenia, thus leading to a weakening of Russia’s own position in the Caucasus.
Second, the Armenian side, although rejecting the step-by-step alternative, would not insist on one-sided solutions; rather, the Armenian side believed and was prepared to reconcile the principles of self-determination and territorial integrity through negotiations.
Third, to achieve a resolution on Karabakh, non-conventional approaches would be necessary. I said that for us, for example, a status for Karabakh that makes it de facto independent, but de jure not in Azerbaijan, would be acceptable, and in that context, it would be worth considering a version of the ‘common state’ approach being proposed in the Transdniester conflict, where horizontal relations would be secured between Karabakh and Azerbaijan.
After that long meeting, we were all under the impression that something changed in the Russian side’s initial position. We didn’t have to wait long for confirmation of that assumption. Primakov soon went to Baku, to negotiate over the Karabakh issue. In November 1988, the Minsk Group co-chairs presented the ‘common state’ proposal.
Armenia and Karabakh were just preparing to express an opinion on the document when Azerbaijan quickly and categorically rejected it, thus making a response from our side meaningless. Of course, the ‘common state’ document, as it was, was unacceptable for the Armenian side as well. Although there were efforts being made there to establish solely horizontal relations between Azerbaijan and Karabakh, some provisions made Karabakh seriously dependent on Azerbaijan. However, in general, it was one more very important step on the path to overcome post-Lisbon perceptions and the assumptions of the international community regarding the supremacy of the principle of territorial integrity.