Անտեսված դասեր - Mediamax.am
1995թ. հոկտեմբերին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Նյու Յորքում էր, որտեղ մասնակցում էր ՄԱԿ-ի հիսունամյակին նվիրված հոբելյանական հավաքին: Պատվիրակության կազմում էի նաեւ ես` որպես արտաքին գործերի փոխնախարար: Ես Նյու Յորք էի ժամանել Կոլումբիայի Կարտախենա քաղաքից, որտեղ որպես դիտորդ մասնակցել էի Չմիացած ազգերի գագաթաժողովին: Հոկտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում Տեր-Պետրոսյանը հանդիպեց Թուրքիայի նախագահ Սուլեյման Դեմիրելի հետ: Հայաստանի անկախացումից հետո դա Հայաստանի ու Թուրքիայի նախագահների առաջին հանդիպումն էր: Մինչ այդ՝ 1993թ. ապրիլին Տեր-Պետրոսյանը Թուրքիայում մասնակցել էր Թուրղութ Օզալի թաղման արարողությանը:
1993թ. Թուրքիան արդեն ամբողջովին փակել էր սահմանը Հայաստանի հետ, իսկ 1994թ. մայիսին զինադադար էր հաստատվել Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ: Սակայն իրավիճակը ռազմաճակատում շարունակում էր լարված մնալ: Լարված մթնոլորտ էր նաեւ Տեր-Պետրոսյան–Դեմիրել հանդիպման առաջին իսկ պահից: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, գործի դնելով թուրքերենի իր իմացությունը, մի քանի բառ փոխանակեց Դեմիրելի հետ՝ որոշակիորեն փոխելով մթնոլորտը: Սակայն, երբ սկսվեցին քննարկումները բուն թեմայի շուրջ, լարվածությունը գնալով աճեց:
Դեմիրելը փորձում էր հանդես գալ մեծ տերության ներկայացուցչի դիրքերից եւ անընդհատ «հայրական» խրատներ էր տալիս Տեր-Պետրոսյանին Լեռնային Ղարաբաղի, հարակից տարածքների, ինչպես նաեւ հայ-թուրքական հին ու նոր հարաբերությունների մասին: Տեր-Պետրոսյանը, բնականաբար, հակադարձում էր այդ ամենին` իրեն բնորոշ հանդարտ, բայց սուր ու համոզիչ ոճով: Հանդիպումն արդյունք չտվեց: Դեմիրելի որդեգրած ոճից ու տրամաբանությունից խորը հիասթափված՝ մենք հեռացանք հանդիպման սենյակից: Վերելակում, երբ արդեն իջնում էինք, քար լռություն էր: Տեր-Պետրոսյանի թիկնապահ Ռոմիկը կատակեց. «Դարդ մի՛ արա, շե՛ֆ, շուտով սրա թաղմանն էլ կգնանք»:
Իմ` արտաքին գործերի նախարար նշանակվելուց հետո, Ռոբերտ Քոչարյանի հետ ներկա եղա Դեմիրելի հետ եւս երկու հանդիպումների: Առաջինը տեղի ունեցավ 1998թ. հունիսի 5-ին Յալթայում՝ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության գագաթաժողովի ընթացքում, իսկ երկրորդը` 1999թ. նոյեմբերին Ստամբուլում, ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ: Այս երկու հանդիպումները ոչնչով չէին տարբերվում Տեր-Պետրոսյան–Դեմիրել հանդիպումից. չէին փոխվել ո՛չ Դեմիրելի մտածելակերպը, ոճն ու մոտեցումները, ո՛չ էլ հայկական կողմի պատասխանները:
Ես իմ հերթին բազմաթիվ հանդիպումներ ունեցա իմ թուրք գործընկերների` հիմնականում արտաքին գործերի նախարար Իսմայիլ Ջեմի հետ: Այս հանդիպումներին եւս նշույլ անգամ չկար, որ Թուրքիան ցանկություն ունի Հայաստանի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել կամ բացել սահմանը. թուրքերն այդ ամենը կապում էին միայն ու միայն Ղարաբաղի հարցի հետ:
2002թ. Թուրքիայում իշխանափոխություն տեղի ունեցավ. խորհրդարանական ընտրություններում հաղթեց Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած Արդարություն եւ զարգացում կուսակցությունը: Սկզբնական շրջանում Աբդուլլահ Գյուլը նշանակվեց վարչապետ, իսկ որոշ ժամանակ անց, երբ հանվեցին Էրդողանի նկատմամբ առկա իրավական սահմանափակումները, Գյուլը նշանակվեց արտաքին գործերի նախարար, իսկ Էրդողանը ստանձնեց վարչապետի պաշտոնը:
2003թ. հունիսի 3-ին Մադրիդում պետք է մասնակցեի ՆԱՏՕ-ի Համագործակցության խորհրդի նախարարական նիստին: Այնտեղ էր լինելու նաեւ Թուրքիայի նորանշանակ արտգործնախարար Գյուլը: Հանդիպման նախօրեին դիվանագիտական խողովակներով լուր էինք ստացել, որ Գյուլը կցանկանար հանդիպել ինձ հետ: Մինչ այդ ակնհայտ էր, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխություններ են տեղի ունենում, թեեւ նեոօսմանիզմը եւ «Զրո խնդիր հարեւանների հետ» քաղաքականությունը ավելի ուշ՝ 2009թ.,  հստակ գաղափարական ձեւակերպում ստացավ: Այդ օրերին, երբ Դավութօղլուն Էրդողանի՝ արտաքին-քաղաքական հարցերով խորհրդականն էր, այդ քաղաքականության ծիլերն արդեն երեւում էին:
Հայ-թուրքական հարաբերությունները դարերի ընթացքում եղել են դաժան՝ խտրականությունից եւ կեղեքումներից մինչեւ ջարդեր ու ցեղասպանություն: Չգիտես ինչու, այս ամենի մեջ ամեն անգամ, երբ հանդիպում էի թուրք գործընկերոջս հետ, հայոց պատմությունից հիշում էի հետեւյալ դրվագը. 1918թ. ապրիլին, Հայաստանի անկախացումից առաջ, Կովկասյան Սեյմի պատվիրակությունը, որի կազմում էր նաեւ Հովհաննես Քաջազնունին, մեկնում է Տրապիզոն` թուրքերի հետ խաղաղության բանակցություններ սկսելու: Տրապիզոնն ընտրվել էր բանակցությունների վայր որպես չեզոք տարածք: Երբ հայկական պատվիրակությունը հասնում է այնտեղ, պարզվում է, որ թուրքերը արդեն գրավել են քաղաքը եւ ներկայանում են որպես հյուրընկալող կողմ: Իսկ որոշ ժամանակ անց, երբ Տրապիզոնի բանակցություններն ընդհատվում են, եւ պատվիրակությունը վերադառնում էր Բաթումի, կառամատույցի մոտ նավապետը հանկարծ նկատում է, որ այնտեղ ծածանվում է թուրքական դրոշը: Անմիջապես տախտակամած է կանչում Քաջազնունուն եւ մյուսներին, եւ նրանք ապշահար ու շփոթված նայում են դրոշին: Արդեն նավահանգստում հայտնի է դառնում, որ թուրքերը գրավել էին նաեւ Բաթումը: Պատմության ինչպիսի˜ հեգնանք...
2003թ. հունիսի 3-ին Մադրիդում հանդիպեցի Աբդուլլահ Գյուլի հետ: Սա մեր առաջին հանդիպումն էր: Հանդիպման առաջին տասը րոպեն անցկացրինք իրար ծանոթանալով եւ պայմանավորվեցինք իրար դիմել արարողակարգային պահանջներից դուրս` անունով:
Գյուլն ինձ վրա դրական տպավորություն թողեց. ակնհայտ էր, որ նա բարեհամբույր անձնավորություն է, համեստ իր ոճով եւ մոտեցումներով: Իսկ բովանդակության առումով նա ինձ դրական իմաստով ապշեցրեց: Այդ օրը Գյուլն իրոք թելադրեց հանդիպման օրակարգը՝ նշելով, որ Թուրքիան ցանկանում է բնականոն հարաբերություններ հաստատել բոլոր հարեւանների հետ: Նա ասաց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք չէ կապել Ադրբեջանի հետ եւ հայերն ու թուրքերը, միասին լուծելով երկկողմ խնդիրները, դրանով կարող են դրական ազդեցություն ունենալ ղարաբաղյան խնդրի լուծման վրա: Ես անմիջապես պատասխանեցի, որ լավ է, որ Թուրքիան այդպիսի եզրակացության է հանգել եւ որ Հայաստանը առաջին իսկ օրվանից նման մոտեցում է ունեցել: Ահավասիկ, այդ օրը բաժանվեցինք այդ դրական նոտայի վրա եւ պայմանավորվեցինք, որ հաջորդ իսկ հարմար առիթը կօգտագործենք բանակցությունները շարունակելու համար:
Հաջորդ անգամ Գյուլի հետ հանդիպեցի նույն տարվա սեպտեմբերի 25-ին ՄԱԿ-ում, Գլխավոր ասամբլեայի նիստի ընթացքում: Այս հանդիպումը, սակայն, մի քայլ հետ էր նախորդից: Գյուլը նշեց, որ Ղարաբաղի հարցին ընդհանրապես չանդրադառնալ չենք կարող, այն անպայման պետք է լինի օրակարգում: Ես պատասխանեցի, որ խնդիր չեմ տեսնում այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կապվում Ղարաբաղի կարգավորման հարցին: Ես նաեւ ասացի, որ թուրքերի համար, հավանաբար, դժվար կլինի միանգամից սահմանը բացել եւ առաջարկեցի թեկուզ փոքր քայլերով, բայց առաջ շարժվել: Գյուլը համաձայնեց, եւ մենք պայմանավորվեցինք, որ մեր հաջորդ հանդիպմանը կներկայանանք ցուցակներով` նա կներկայացնի Թուրքիայի, իսկ ես Հայաստանի կողմից ձեռնարկվելիք փոքր քայլերը եւ կնայենք, թե ինչ ունենք ընդհանուր եւ որտեղից կարող ենք սկսել այդ փոքր քայլերի իրականացումը:
Մեր երրորդ հանդիպումը տեղի ունեցավ 2003թ. դեկտեմբերի 5-ին Բրյուսելում, ՆԱՏՕ-ի Համագործակցության խորհրդի նախարարական նիստի ընթացքում: Պայմանավորվածության համաձայն՝ հանդիպմանը ես ներկայացել էի իմ ցուցակով, մինչդեռ Գյուլի ձեռքին ոչինչ չկար: Այդուհանդերձ, մենք կետ առ կետ անցանք իմ ներկայացրած ցուցակի վրայով, եւ Գյուլն ասաց, որ առնվազն առաջին մի քանի կետերի իրականացման հարցում նա որեւէ խնդիր չի տեսնում: Ես ներկայացրել էի տասը կետանոց ցուցակ. մենք Անկարային առաջարկում էինք հայ-թուրքական սահմանը բացել նախ հայ եւ թուրք դիվանագետների համար: Որպես երկրորդ քայլ առաջարկվում էր ընդգրկել ոչ հայկական եւ ոչ թուրքական անձնագրեր կրող օտարերկրացիներին: Ցուցակի հաջորդ կետերով առաջարկում էինք բացել սահմանը արդեն Հայաստանի եւ Թուրքիայի քաղաքացիների համար, սակայն սահմանափակ տարածքներում, օրինակ` հայերը կարող են այցելել Անի, թուրքերը՝ Գյումրի: Հաջորդը` սահմանը բացել արդեն բեռնատար մեքենաների համար, նաեւ գործարկել Կարս-Գյումրի երկաթգիծը՝ նույնիսկ այն պայմանով, որ սկզբնական շրջանում Հայաստանը դրանից չօգտվի, այլ իրականացվի միայն Թուրքիա-Վրաստան ապրանքաշրջանառությունը, որի համար Հայաստանը անգամ տարանցման գումար չի գանձի:
Մինչեւ մեր հաջորդ հանդիպումը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը 2004թ. ապրիլին պաշտոնական այց կատարեց Թուրքիա: Այցի ընթացքում Գյուլը հայտարարեց, որ ներկայում թուրք-հայկական սահմանի վերաբացումը բացառվում է: Դա ինձ համար բացահայտ նշան էր, որ մենք վերադառնում ենք զրոյական կետի:
Իրոք, այդպես էլ եղավ: Մեր հաջորդ հանդիպումը տեղի ունեցավ 2004թ. հունիսի 28-ին Ստամբուլում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ընթացքում: Այդ հանդիպմանը Գյուլն ինձ պաշտոնապես տեղեկացրեց, որ այս հարցը երկար քննարկվել է, եւ նա ցանկանում է հայտնել, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների առումով ոչինչ չի անի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում չկա շոշափելի առաջընթաց:
Այդ նույն օրը երեկոյան հետաքրքիր մի իրադարձություն տեղի ունեցավ: ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի մասնակիցների համար թուրքական կողմը մեծ միջոցառում էր կազմակերպել Թոփ Քափըի սուլթանական պալատի բացօթյա տարածքում: Սկզբում մեծ համերգ էր, ապա՝ ճաշ` պատվիրակությունների բոլոր անդամների` ավելի քան հազար մարդու համար: Երբ համերգից առաջ զբաղեցնում էինք մեր տեղերը, ես հայտնվեցի մեզ տրամադրված երկրորդ շարքի ամենամեջտեղում: Իմ առջեւ՝ առաջին շարքի չորս տեղերը դատարկ էին: Այդ չորս տեղերը նախատեսված էին ԱՄՆ նախագահ Բուշի եւ նրա տիկնոջ, ինչպես նաեւ վարչապետ Էրդողանի եւ նրա տիկնոջ համար: Համերգը արդեն պետք է սկսվեր, երբ նրանք մոտեցան իրենց տեղերին եւ սկսեցին ձեռքով բարեւել շրջակայքում գտնվողներին: Ես նստած էի անմիջապես նրանց ետեւում, Բուշը եւ Էրդողանը ինձ էլ ձեռքով բարեւեցին, իսկ ես անգլերենով ներկայացա` Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար: Իրեն հատուկ ոճով Բուշը հարցրեց. «Ինչպե՞ս են գործերը Հայաստանում»: Պատասխանեցի, որ ամեն ինչ լավ է: Նրա տիկինը՝ Լորա Բուշը, լսելով, որ ես Հայաստանից եմ, խնդրեց, որ հատուկ ողջույններ փոխանցեմ Հայաստանի առաջին տիկին Բելլա Քոչարյանին: Այս միջոցառումից ամիսներ առաջ, Մոսկվայում Ռուսաստանի առաջին տիկին Լյուդմիլա Պուտինան միջոցառում էր կազմակերպել մի քանի երկրների առաջին տիկնանց մասնակցությամբ` նվիրված գրքին ու գրականությանը, որին մասնակցել էին նաեւ Բուլղարիայի առաջին տիկինը, Լորա Բուշը եւ Բելլա Քոչարյանը: Այնտեղ տիկին Բուշի եւ տիկին Քոչարյանի միջեւ ծանոթություն եւ համակրանք էր հաստատվել:
Երբ բոլորն արդեն տեղավորվել էին իրենց տեղերում, ակնհայտ դարձավ, որ ճոխ համերգ է լինելու: Բեմում նստած էին երեք տարբեր ոճի նվագախմբեր` ժողովրդական գործիքների, ժամանակակից երաժշտության եւ դասական: Կարծում եմ՝ բեմի վրա առնվազն երեք հարյուր երաժիշտ կար:
Համերգը  չսկսված՝ անսպասելի ու մեծ աղմուկով, բեմի ու հանդիսատեսների միջեւ գտնվող միջանցքով ենիչերիների տարազ հագած երաժիշտների խումբ ներխուժեց, որը զուռնա-դհոլով կատարում էր մի երաժշտություն, որը նույնական էր «Արյունոտ դրոշ» երգին: Այդ երգի թե՛ մեղեդին, թե՛ բառերը ինձ լավ հայտնի էին. դա իմ երիտասարդ տարիներին ամենատարածված երգերից էր: Այն հնչում էր առանց գեթ մեկ նոտայի փոփոխման: Ենիչերիների խումբն ընթացավ՝ կատարելով երաժշտությունը, եւ դուրս եկավ: Ես փշաքաղվել էի, աչքերս արցունքով էին լցվել:
Համերգի ավարտին, ենիչերիների նույն խումբը ընթացավ արդեն հակառակ ուղղությամբ` այս անգամ հնչեցնելով «Ձայն մը հնչեց Էրզրումի հայոց լեռներեն» երգի երաժշտությունը: Այդ երգն ինձ նույնպես քաջ ծանոթ էր: Նորից փշաքաղվեցի. չէի կարողանում գտնել այդ ամենի բացատրությունը:

Lessons ignored - Mediamax.am
In October 1995, President Levon Ter-Petrossian was in New York for the 50th anniversary celebrations of the United Nations. I, as deputy foreign minister, was part of the delegation. I had arrived in New York from the Colombian city of Cartagena, where I had been an observer at the Non-Aligned Movement Summit.
On October 23, Ter-Petrossian met with Turkish president Suleyman Demirel in New York. That was the first time the presidents of Armenia and Turkey had met, since Armenia’s independence. In April, 1993, Ter-Petrossian had gone to Turkey to take part in Turgut Ozal’s funeral ceremonies.
In 1993, Turkey had completely sealed off the border with Armenia. In 1994, a ceasefire had been declared between Azerbaijan and Karabakh. Nevertheless, the situation on the front line remained tense. The meeting between Ter Petrossian and Demirel was also tense, right from the start. Ter-Petrossian said a few words in Turkish, and the mood in the room changed a bit. But as the real discussion began, the tension increased.
Demirel had positioned himself as the representative of a great power and repeatedly offered Ter-Petrossian ‘fatherly’ advice on Karabakh, on the adjacent territories, as well as on past and future Armenian-Turkish relations. Ter-Petrossian of course responded to all of that in his characteristic composed, albeit sharp and compelling, style. The meeting produced no results. Profoundly disappointed by Demirel’s tone and approach, we left the room. In the elevator, on the way down, there was total silence. Ter-Petrossian’s security officer, Romik, offered this bit of humor: “Don’t worry, chief,” he said, “One of these days, we’ll probably go to his funeral, too.”
After my appointment as foreign minister, I was present at two meetings between Robert Kocharian and Demirel. The first took place on June 5, 1998, in Yalta, at the Black Sea Economic Cooperation Summit. The second, in November, 1999, at the OSCE Summit, in Istanbul. These two meetings were not any different from the Ter-Petrossian – Demirel meeting.  Demirel’s thinking, style and approach had not changed, nor had the Armenian side’s responses.
I had many meetings with my counterparts, especially with foreign minister Ismail Çem. In these meetings too, there was not a hint of Turkish readiness to unconditionally enter into diplomatic relations with Armenia, nor to open the border. The Turks linked it all to the Karabakh issue, and the Karabakh issue alone.
In 2002, the Turkish government changed. Regep Tayyip Erdogan’s Justice and Development Party (AKP) came in first in the parliamentary elections. Abdullah Gul served as Prime Minister, then Erdogan took over, once the extant legal obstacles against him were removed. Gul became foreign minister.
On June 3, 2003, I was to participate in the NATO EAPC Ministerial session. The new Turkish foreign minister, Gul, was also going to be there. We had received messages through diplomatic channels that Gul wanted to meet with me. It had already become apparent that there were to be changes in Turkey’s foreign policy, although Neo-Ottomanism and “Zero Problems with Neighbors” took shape later, in 2009. In those days, Ahmed Davutoglu was Erdogan’s foreign affairs advisor and the initial seeds of those policies were already visible.
Armenian-Turkish relations have been tortuous over the centuries – extending from discrimination and plunder to massacres and genocide. But, for some reason, each time I would meet with my Turkish colleague, I would remember one particular episode of history. In April, 1918, immediately prior to Armenia’s independence, the delegation of the Caucasus Seim, which included Hovannes Kachaznuni, left for Trabizon, to enter into peace negotiations with Turkey. Trabizon had been chosen as the site for the negotiations because it was neutral territory. When the delegation arrived, they saw that the Turks had already occupied the city and presented themselves as the hosts.
Some time later, the delegation returned to Batumi. Near the shore, the captain noticed the Turkish flag flying high. Shocked, he called Kachaznuni and the rest of the delegation to the deck. They all stared at the flag, confused and distressed. Once they came ashore, it became clear that the Turks had occupied Batumi as well. The ironies of history.
On June 3, 2003, I met Abdullah Gul in Madrid. This was our first meeting. We spent the first 10 minutes getting to know each other and agreed to sidestep protocol and address each other by our first names.
My impressions of Gul were positive. It was obvious he had a patient personality, reserved and modest in style and approach. As for the content of our conversation, I was pleasantly surprised. That day, Gul determined the agenda. He noted that Turkey wishes to establish normal relations with all neighbors. He said Armenia-Turkey relations should not be linked to Azerbaijan, and that Armenians and Turks, by solving their bilateral issues together, would have a positive impact on the Karabakh resolution. I responded immediately, pleased that Turkey had reached such a conclusion, and said that Armenia had ascribed to that approach from the very beginning. That day, we departed on that positive note, and agreed that we would use the next possible opportunity to continue our negotiations.
The next time I met with Gul was on September 25 of the same year, at the UN General Assembly. But this meeting was a step backward from the previous one. Gul remarked that we can’t ignore the Karabakh issue altogether and that it must definitely remain on our agenda. My response was that would be no problem so long as Armenian-Turkish relations are not contingent on the Karabakh resolution. I also said that it would probably be difficult for Turkey to open the border in one fell swoop, and proposed moving forward, albeit with small steps. We agreed that we would come to our next meeting with lists – he would propose Turkey’s suggestions for small steps and I would offer Armenia’s and we would see what we had in common and where we could begin to move forward.
Our third meeting took place on December 5, 2003, in Brussels, during the NATO EAPC Ministerial session. As agreed, I came to the meeting with a list. Gul didn’t. Nevertheless, we went over my 10 items and he said that at least with the first several, he had no objections. We were proposing to Ankara that the Armenian-Turkish border be opened first for Armenian and Turkish diplomatic passport holders. The second step would be to allow those holding non-Armenian and non-Turkish passports. As a third step we proposed that Armenian and Turkish passport holders be allowed to cross the border within a limited distance. For example, Armenians could visit Ani, the Turks could come to Gyumri. Then, the border could be opened for trucks, and to utilize the Kars-Gyumri railway, even with the condition, that at least at the beginning, Armenia not benefit from that traffic. Instead, it would be used only for Turkish-Georgian transport, and Armenia would not charge transit fees.
Between that meeting and our next meeting, in April 2004, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev made an official visit to Turkey. During the visit, Gul announced that imminent opening of the border is impossible. For me, that was a clear signal that we’re heading back to Squar One.
That’s exactly what happened. Our next meeting took place on June 28, 2004, during the NATO Summit in Istanbul. During that meeting, Gul officially informed me that they have discussed this topic extensively and he wished to state that Turkey would do nothing regarding Armenia-Turkey bilateral relations so long as there is no notable progress on Karabakh.
That day ended with a curious experience. The Turkish hosts had organized a reception for the NATO Summit participants in the courtyard of the Topkapi Palace. The reception was to begin with a massive concert, followed by a dinner for all participants – over 1,000 people. As we took our seats, I found myself in the center of the second row. The four seats directly in front of me, in the first row, were empty. It turned out those four seats were reserved for US President George Bush and his wife, and for Prime Minister Erdogan and his wife. They arrived just as the concert was about to start and shook hands with all those sitting nearby. Bush and Erdogan extended their hands to me as well, and I introduced myself, in English, as Armenia’s foreign minister. Bush turned and asked in his Texas drawl, “How’re the folks in Armenia doing?” I smiled and said all was well. His wife, Laura Bush, heard me say Armenia and turned to me to say, “Please give my regards to Bella.” Months earlier, in Moscow, Russian First Lady Lyudmilla Putina had organized a book and literature festival, with the participation of several first ladies, including the first lady of Bulgaria, as well as Laura Bush and Bella Kocharian.
When all were seated, it became obvious that this was going to be a huge event. There must have been 300 people on stage, representing all sorts of musical genres – from the folk to the contemporary to the classical.
Just as the concert was about to begin, what the program referred to as the Janissary Band entered, walking between the stage and the audience. Dressed in turn-of-the-century costume, a group of musicians playing the loud drums and pipes of the Ottoman period produced what were the clear strains of the “Aryunot Drosh” song whose melody and words were so familiar to me. It was one of the most popular patriotic songs of my youth. The music was identical. The Janissary Band walked, played and left the stage. I had tears in my eyes. The Ottoman Janissaries, after all, were military recruits – voluntary or otherwise -- almost exclusively young, and exclusively Christians.
Near the end of the concert, the same Janissary Band came back, walking in the opposite direction, this time playing a melody that was unmistakably “Dsayn me hnchets Erzerumi hayots lerneren.”  Another memorable song. More emotions. I could not find an explanation for all this. One more irony of history.