Նոր դաշինքներ` անցյալը վտանգում է ներկան - Mediamax.am
Այն, ինչ քողարկված էր նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հեռանալուց հետո, այլեւս բաց է: Կա նոր դաշինք, որը մտադիր է մարտահրավեր նետել Հայաստանի իշխող վարչակազմին, եւ այդ դաշինքը կազմել են նախկին նախագահներ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը` վերջինիս գլխավորությամբ: Փաստերն ապշեցուցիչ են` երբ սկսվեց քարոզարշավը, ՀԱԿ-ը, ՀՅԴ-ն, Ժառանգությունը եւ ԲՀԿ-ն հիմնեցին ընտրություններին հետեւելու միասնական շտաբ: Մի քանի օր անց Ժառանգությունը դուրս եկավ դրանից` հայտարարելով իր այն տպավորության մասին, որ շտաբը գործիք է պարոն Քոչարյանի վերադարձի համար` ԲՀԿ-ի միջոցով:
ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ապրիլի 27-ից 29-ը նախագահում էր մի մեծ կոնֆերանսում` նվիրված Եվրասիական Միության Վլադիմիր Պուտինի տեսլականին` որպես բաց ընդդիմություն Հայաստան-Եվրոպական Միության Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագրին (ԽՀԱԱԳՊ), որի շուրջ բանակցում է ներկայիս կառավարությունը: ԲՀԿ-ի ընդդիմադիր կեցվածքն էլ ավելի տեսանելի դարձավ, երբ Քոչարյանի նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը ընտրություններից մեկ օր առաջ (լռության օրը) քննադատական քաղաքական մեկնաբանություններ արեց ՀՀԿ-ի հանրահավաքում գրանցված դժբախտ պատահարի վերաբերյալ: Իսկ երեկ նա օգտագործեց ընտրությունների առաջին ժամերին գրանցված ընտրողների մեծ ակտիվությունը, որպեսզի արդեն կեսօրին հայտարարի, որ «իշխանությունները խախտել են ազատ եւ արդար ընտրություններ անցկացնելու իրենց խոստումը»: ՀԱԿ-ի առաջնորդները որեւէ քննադատական բառ չասացին ԲՀԿ-ի հասցեին` չնայած վերջինիս կողմից թույլ տրվող տեսանելի խախտումներին:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը Civilnet.am-ին ասել է, որ նոր դաշինքը կավելացնի իշխող վարչակազմին մարտահրավեր նետելու ընդդիմության կարողությունը, եւ ես համամիտ եմ նրա հետ: Սակայն, այդ դաշինքը նախկինում իշխող վարչակազմերի համախմբում է: Գաղափարական հակամարտությունը Հայաստանում նրանց միջեւ, ով իշխում էր այն ժամանակ, երբ ժողովրդավարական չափանիշները շատ ավելի ցածր էին, քան այսօր, եւ նրանց միջեւ, ում հիմնական սխալը արվածի դանդաղ ներկայացնումն է, չի կարող ավելի լավ ապագայի խթան դառնալ: Հայաստանը պետք է կենտրոնանա նրա վրա, ինչը կարեւոր է Հայաստանի համար: Մինչեւ վերջերս, բոլոր հիմնական կուսակցությունները Հայաստանում ռուսամետ էին, սակայն խամաճիկ չէին: Որոշ կուսակցություններ միաժամանակ սատարում էին եվրոպական գաղափարներին, մասնավորապես` ժողովրդավարեցմանը: Այդ պատճառով է, որ ԽՀԱԱԳՊ-ի կնքումը Հայաստանի ամենամեծ առեւտրային գործընկերոջ` ԵՄ-ի հետ, բալանսավորված է ու համապատասխանում է նաեւ Հայաստանում ներկայացված ռուսաստանյան ընկերությունների շահերին: «Մենք կամ նրանք» սովետական մտածելակերպը կարող է մեզ հետ շպրտել` ի վնաս Հայաստանի:

New alliances: The past is challenging the present - Mediamax.am
What has been covered since the departure of former President Robert Kocharyan has now been laid open. There is a new alliance to challenge the ruling class in Armenia, and this alliance comes from the two former Presidents Levon Ter-Petrosyan and Robert Kocharyan, led by the latter. The facts are astounding: When the campaign period began, they formed a common election watch headquarter, with the ANC, Prosperous Armenia, Heritage and Dashnakstutyn.
Days later, Heritage leaves, and reports that the headquarter appears to be mainly an instrument to prepare for the return of Mr Kocharyan through the Prosperous Armenia Party.
Prosperous chairman Gagik Tsarukyan, also head of the umbrella organisation of Russian-Armenian civil-society actors, chaired on 27-29 April a large conference about Vladimir Putin’s vision of a Eurasian Union, in open opposition to the EU-Armenia Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) which the current government is negotiating. Prosperous Armenia’s opposition became even more visible when Kocharyan’s former Foreign Minister Vartan Oskanyan, now running for Prosperous Armenia, made critical political comments about the fire accident during the Republican Party’s rally, one day before the elections (on silent day). And yesterday he even used the high turnout during the first hours of voting to conclude at lunchtime that “the authorities have broken their promise to hold free and fair elections.” In a long list of similar accusations from the ANC leaders, there was not one critical word about Prosperous Armenia, despite visible violations from their side. This does not add to the bloc’s credibility, but it shows the unity of the new informal alliance.
Richard Giragosian said to Civilnet.am that the new alliance will increase the power of the opposition to challenge the ruling class, and I agree with him. However, the alliance is itself a combination of the ruling class of the past. An ideological confrontation in Armenia between those who ruled Armenia when democratic standards were much lower than today, and those whose main mistake has been to deliver too little too slow, may not push for a better future. Especially, Armenia has to focus on what is good for Armenia. So far, all main parties in Armenia were pro-Russian, but not in the sense of being a puppet. Some parties were at the same time supporting European ideas, especially democratisation. That is why the DCFTA with Armenia’s biggest trading partner, the EU, was always balanced and also in the interest of Russian companies in Armenia. Soviet thinking of “us or them” could catapult us back, to the disadvantage of Armenia.