Նոր դաշինքներ` անցյալը վտանգում է ներկան - Mediamax.am
Այն, ինչ քողարկված էր նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հեռանալուց հետո, այլեւս բաց է: Կա նոր դաշինք, որը մտադիր է մարտահրավեր նետել Հայաստանի իշխող վարչակազմին, եւ այդ դաշինքը կազմել են նախկին նախագահներ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը` վերջինիս գլխավորությամբ: Փաստերն ապշեցուցիչ են` երբ սկսվեց քարոզարշավը, ՀԱԿ-ը, ՀՅԴ-ն, Ժառանգությունը եւ ԲՀԿ-ն հիմնեցին ընտրություններին հետեւելու միասնական շտաբ: Մի քանի օր անց Ժառանգությունը դուրս եկավ դրանից` հայտարարելով իր այն տպավորության մասին, որ շտաբը գործիք է պարոն Քոչարյանի վերադարձի համար` ԲՀԿ-ի միջոցով:
ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ապրիլի 27-ից 29-ը նախագահում էր մի մեծ կոնֆերանսում` նվիրված Եվրասիական Միության Վլադիմիր Պուտինի տեսլականին` որպես բաց ընդդիմություն Հայաստան-Եվրոպական Միության Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագրին (ԽՀԱԱԳՊ), որի շուրջ բանակցում է ներկայիս կառավարությունը: ԲՀԿ-ի ընդդիմադիր կեցվածքն էլ ավելի տեսանելի դարձավ, երբ Քոչարյանի նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը ընտրություններից մեկ օր առաջ (լռության օրը) քննադատական քաղաքական մեկնաբանություններ արեց ՀՀԿ-ի հանրահավաքում գրանցված դժբախտ պատահարի վերաբերյալ: Իսկ երեկ նա օգտագործեց ընտրությունների առաջին ժամերին գրանցված ընտրողների մեծ ակտիվությունը, որպեսզի արդեն կեսօրին հայտարարի, որ «իշխանությունները խախտել են ազատ եւ արդար ընտրություններ անցկացնելու իրենց խոստումը»: ՀԱԿ-ի առաջնորդները որեւէ քննադատական բառ չասացին ԲՀԿ-ի հասցեին` չնայած վերջինիս կողմից թույլ տրվող տեսանելի խախտումներին:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը Civilnet.am-ին ասել է, որ նոր դաշինքը կավելացնի իշխող վարչակազմին մարտահրավեր նետելու ընդդիմության կարողությունը, եւ ես համամիտ եմ նրա հետ: Սակայն, այդ դաշինքը նախկինում իշխող վարչակազմերի համախմբում է: Գաղափարական հակամարտությունը Հայաստանում նրանց միջեւ, ով իշխում էր այն ժամանակ, երբ ժողովրդավարական չափանիշները շատ ավելի ցածր էին, քան այսօր, եւ նրանց միջեւ, ում հիմնական սխալը արվածի դանդաղ ներկայացնումն է, չի կարող ավելի լավ ապագայի խթան դառնալ: Հայաստանը պետք է կենտրոնանա նրա վրա, ինչը կարեւոր է Հայաստանի համար: Մինչեւ վերջերս, բոլոր հիմնական կուսակցությունները Հայաստանում ռուսամետ էին, սակայն խամաճիկ չէին: Որոշ կուսակցություններ միաժամանակ սատարում էին եվրոպական գաղափարներին, մասնավորապես` ժողովրդավարեցմանը: Այդ պատճառով է, որ ԽՀԱԱԳՊ-ի կնքումը Հայաստանի ամենամեծ առեւտրային գործընկերոջ` ԵՄ-ի հետ, բալանսավորված է ու համապատասխանում է նաեւ Հայաստանում ներկայացված ռուսաստանյան ընկերությունների շահերին: «Մենք կամ նրանք» սովետական մտածելակերպը կարող է մեզ հետ շպրտել` ի վնաս Հայաստանի:

Новые союзы: прошлое как вызов настоящему - Mediamax.am
То, что было скрыто после ухода экс-президента Роберта Кочаряна, стало явью. Есть новый союз, который намерен бросить вызов правящему режиму, и этот союз сформировали бывшие президенты Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян - во главе с последним. Факты поразительны: когда началась предвыборная кампания, АНК, «Процветающая Армения», «Наследие» и Дашнакцутюн создали штаб по наблюдению за выборами. Несколько дней спустя «Наследие» вышло из него, заявив, что, по ее впечатлению, штаб готовит почву для возвращения Кочаряна посредством ППА.
Лидер ППА Гагик Царукян 27-29 апреля председательствовал на большой конференции, посвященной видению Владимира Путина о перспективах Евразийского Союза - в качестве открытой оппозиции переговорам о создании зоны Глубокой и всесторонней свободной торговли Армения-ЕС (DCFTA), которые ведет сейчас армянское правительство.
Оппозиционность «Процветающей Армении» стала еще более очевидной после того, как экс-министр иностранных дел в правительстве Кочаряна Вардан Осканян за день до выборов (в день тишины) выступил с критическими политическими заявлениями по поводу трагического инцидента на митинге правящей Республиканской партии. И вчера, использовав факт высокой активности избирателей в первые часы после открытия участков, он уже в полдень заявил о том, что «власти нарушили свое обещание провести свободные и справедливые выборы». Лидеры АНК не сказали ни единого критического слова в адрес ППА, несмотря на очевидные нарушения со стороны последней. Это не добавляет ничего к репутации блока, но демонстрирует единство нового неформального альянса.
Ричард Киракосян в интервью Civilnet.am сказал, что новый альянс увеличит возможности оппозиции бросать вызов режиму, и я согласен с ним. В то же время, альянс является комбинацией прежних правящих классов. Идеологическая конфронтация в Армении между теми, кто был у власти тогда, когда демократические стандарты были намного ниже, чем сегодня, и теми, чей главной ошибкой была медленная демонстрация достигнутого, не может служить стимулом для лучшего будущего. Армения должна сконцентрироваться на том, что важно для нее самой. До последнего времени все основные армянские политические партии придерживались пророссийской направленности, но не были марионетками. Вот почему подписание DCFTA с ЕС – главным торговым партнером Армении – является сбалансированным и соответствует интересам российских компаний в Армении. Советское мышление «мы или они» может отбросить нас назад - во вред Армении.