Այս շաբաթը մռայլ եղավ բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր հույս ունեին, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկարատեւ հակամարտությունը խաղաղ լուծում կստանա:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը խորապես սադրիչ քայլ արեց` ներում շնորհելով Հունգարիայում հայ սպայի սպանության համար դատապարտված եւ հայրենիք վերադարձած ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովին:
Զգացմունքների ալեկոծություն
2004 թվականին էթնիկ հողի վրա կատարված դաժան սպանությունն անխուսափելի զգացմունքների ալեկոծության պատճառ դարձավ` ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում: Խոսքերի պատերազմ բռնկվեց ԶԼՄ-ներում, որոնք, որպես կանոն, իրենց թույլ են տալիս ասել ավելին, քան պաշտոնատար անձինք: Հայաստանում Մարգարյանի հուղարկավորությունը պետական մակարդակի իրադարձություն դարձավ: Ադրբեջանում որոշ պատգամավորներ իրենց թույլ տվեցին Սաֆարովին հերոս անվանել: Սակայն, բազմաթիվ ադրբեջանցիներ ամոթի զգացում ունեցան Սաֆարովի գործողությունների համար:
Սակայն, ութ տարի անց իրավիճակն արմատապես փոխվեց, եւ մենք դեռեւս պետք է իմանանք, թե ինչպիսին կլինեն դրանց հետեւանքները:
Մեզ դեռեւս անհայտ պատճառներով Հունգարիայի կառավարությունը համաձայնել է վերադարձնել Սաֆարովին Բաքվին երկու կողմերի ստորագրած հռչակագրի շրջանակներում: Ըստ այդ համաձայնագրի, բանտարկյալը կարող է պատիժը կրել իր հայրենիքում եւ ժամանակից շուտ ազատվել միայն 25 տարի անց:
Դրա փոխարեն Սաֆարովը անմիջապես ներում ստացավ: Սակայն, բացի այն, որ ադրբեջանական իշխանությունները նրան ներում շնորհեցին, նաեւ հերոս են դարձրել: Սաֆարովին Բաքվում բնակարան են տրամադրել եւ մայորի կոչում շնորհել:
Միջազգային դատապարտում
Ամեն մի գործողություն առաջացնում է ռեակցիա: Եվ ԱՄՆ կառավարությունը, եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը բացասաբար են արտահայտվել Ադրբեջանի հասցեին, եւ դա զարմանալի չէ:
Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը նույնպես մտահոգություն է հայտնել, ընդ որում, զերծ մնալով Հունգարիայի հասցեին անմիջական քննադատությունից: ԵՄ-ն առանց դրա էլ խնդիրներ ունի Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի եւ նրա քաղաքականության հետ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա նա, երեւի թե, հասել է եռման կետին: Երեւանը խզել է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական կապերը, եւ միջազգային դիտորդները, հետեւելով Ղարաբաղի շուրջ առանց այդ էլ խզման եզրին գտնվող բանակցային գործընթացին, անհանգստությամբ սպասում են, թե ինչպես հետագայում կզարգանան իրադարձությունները:
ՀՀ իշխանությունները վաղուց են արդեն հայտարարում, որ դժգոհ են խաղաղ գործընթացից: Հունիսին Երեւանը բավականին կտրուկ ձեւով հետաքրքրվեց ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնից, թե ինչու է ԱՄՆ-ը այդքան մեղմ արձագանքում հայ-ադրբեջանական հրադադարի խախտման փաստերին, որոնց պատասխանատվությունը Բաքվի վրա է:
Այժմ Հայաստանը խաղաղ բանակցություններին մասնակցությունից հրաժարվելու լրացուցիչ պատճառ ունի: Որոշ հայ մեկնաբաններ անգամ կոչ են անում դիմել այնպիսի կտրուկ միջոցների, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը: Կան նաեւ մտահոգություններ, որ Հայաստանի ֆանատիկորեն տրամադրված տարրերը կցանկանան վրեժ լուծել:
Ադրբեջանի գործողություններն արդեն ոչ մի կերպ չի կարելի սովորական սխալ անվանել: Ավելի շուտ, դա վկայում է այն խորհուրդների մտահոգիչ որակի մասին, որոնք տրվում են նախագահ Ալիեւին իր շրջապատի մերձավոր անդամների կողմից:
Հարված իմիջին
Վերջին տարիներին Բաքուն տասնյակ միլիոն նավթադոլարներ է ծախսել` փորձելով ներկայացնել Ադրբեջանը որպես դինամիկ զարգացող, ժամանակակից երկիր: Ադրբեջանը մտավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, իսկ Բաքվում անցկացվեց Եվրատեսիլի եզրափակիչ փուլը:
Սակայն, երկրի իմիջին հսկայական հարված հասցվեց այն ժամանակ, երբ Բաքվի խորհրդարանը գրկաբաց դիմավորեց մարդասպանին:
Ցավոք, շահեցին միայն երկու կողմերի ծայրահեղ տարրերը: Հայաստանում ծայրահեղ տրամադրվածների մոտ պատճառ առաջացավ ավելորդ անգամ ադրբեջանցիներին բարբարոսներ կոչել, որոնց վստահել չի կարելի:
Ես ինքս ծանոթ եմ ոչ պետական ակտիվիստ մի շարք ադրբեջանցիների եւ անգամ միջին դասի պաշտոնյաների, որոնք անտեսանելիորեն երկխոսություն էին հաստատում հայերի հետ: Այս ամենից հետո նրանց ջանքերը կարելի է կորած համարել:
Եթե անգամ այս մռայլ դրվագում կա որեւէ դրական բան, ապա դա այն փաստն է, որ միջազգային հանրությունը, հնարավոր է, ավելի շատ ուշադրություն տրամադրի Լեռնային Ղարաբաղի համար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր հակամարտության վտանգին:
Այդ հակամարտությունը ամենեւին էլ “սառեցված” վիճակում չէ, չնայած տարածված կարծիքին: Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի փափուկ միջնորդային ջանքերը դեռեւս չեն շարժել կողմերին իրենց անհաշտ դիրքերից: Իսկ Սաֆարովի նման ընդունելությունը Բաքվում ենթադրում է, որ իրավիճակը գնում է ավելի շուտ դեպի պատերազմ, քան խաղաղություն: Դա դեռեւս կարելի է կանգնեցնել, սակայն դիվանագիտական ջանքերը պետք է անհապաղ գործադրվեն:

Эта неделя выдалась мрачной для всех, кто надеется на мирное решение длительного конфликта между Арменией и Азербайджаном.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев совершил глубоко провокационный шаг, помиловав азербайджанского военного Рамиля Сафарова, осужденного в Венгрии за убийство армянского офицера и впоследствии экстрадированного на родину.
Сафаров был приговорен к пожизненному заключению за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна, которого он зарубил топором. Преступление произошло в 2004 году, когда оба военных находились на курсах подготовки НАТО в Венгрии.
Всплеск эмоций
В 2004 году жестокое убийство по этническим мотивам стало причиной неизбежного всплеска эмоций как в Армении, так и в Азербайджане. Словесная война разразилась в СМИ, которые, как правило, позволяют себе сказать больше, чем официальные лица. В Армении похороны Маргаряна стали событием государственного масштаба. В Азербайджане некоторые члены парламента осмелились назвать Сафарова героем. Однако многие азербайджанцы испытали чувство стыда за действия Сафарова.
Но восемь лет спустя ситуация коренным образом изменилась, и нам еще предстоит узнать, какими будут ее последствия.
По причинам, о которых нам пока неизвестно, правительство Венгрии согласилось экстрадировать Сафарова в Баку в рамках конвенции, подписанной обеими сторонами. В соответствии с этим соглашением заключенный мог отбывать свой срок на родине и освободиться досрочно по прошествии 25 лет.
Вместо этого Сафаров был сразу же помилован. Но мало того, что азербайджанские власти его освободили - они еще и сделали его героем. Сафарову предоставили квартиру в Баку и повысили в звании до майора.
Международное осуждение
Любое действие провоцирует реакцию. И правительство США, и МИД России неодобрительно высказались в адрес Азербайджана, и это неудивительно.
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон также выразила озабоченность, воздержавшись, впрочем от прямой критики Венгрии. У ЕС и без того хватает проблем с венгерским премьером Виктором Орбаном и проводимой им политикой.
Что касается Армении, то она, похоже, дошла до точки кипения. Ереван прервал дипломатические отношения с Венгрией, и международные наблюдатели за ходом переговорного процесса по Карабаху, который и без того находится на грани срыва, с тревогой ожидают, как будут дальше развиваться события.
Власти Армении давно уже заявляют о том, что недовольны ходом мирного процесса. В июне Ереван в весьма резкой форме поинтересовался у госсекретаря США Хиллари Клинтон, почему США так вяло реагируют на факты нарушения армяно-азербайджанского перемирия, ответственность за которые лежит на Баку.
Теперь у Армении появился дополнительный повод отказаться от участия в мирных переговорах. Некоторые армянские комментаторы и вовсе призывают к таким радикальным мерам как признание независимости Нагорного Карабаха. Есть также опасения, что фанатично настроенные элементы в Армении захотят совершить акцию возмездия.
Таким образом, действия азербайджанского правительства уже никак нельзя назвать простой ошибкой. Скорее, это тревожное свидетельство качества советов, которые дают президенту Алиеву члены его ближайшего окружения.
Удар по имиджу
В последние годы Баку потратил десятки миллионов нефтедолларов, пытаясь представить Азербайджан как динамично развивающуюся, современную страну. Азербайджан вступил в Совет безопасности ООН, а в Баку прошел финал Евровидения.
Однако после того, как правительство в Баку с распростертыми объятиями встретило убийцу, имиджу страны был нанесен колоссальный ущерб.
К сожалению, в выигрыше остались лишь радикальные элементы с обеих сторон. У сторонников жесткой линии в Армении появился повод лишний раз назвать азербайджанцев варварами, которым нельзя доверять.
Я лично знаю многих азербайджанских неправительственных активистов и даже чиновников среднего звена, которые незаметно налаживали диалог с армянами. После всего случившегося их усилия можно считать пропавшими даром.
Если и есть хоть что-то положительное в этом мрачном эпизоде, так это тот факт, что международное сообщество быть может будет уделять больше внимания опасности нового конфликта между Арменией и Азербайджаном из-за Нагорного Карабаха.
Этот конфликт вовсе не находится в «замороженном» состоянии вопреки распространенному мнению. Пока что мягкие посреднические усилия России, Франции и США не сдвинули стороны с их непримиримых позиций. А прием, оказанный Сафарову в Баку, подразумевает, что ситуация сползает скорее к войне, чем к миру. Это сползание еще можно остановить, но дипломатические усилия надо предпринимать безотлагательно.
Томас де Ваал является старшим исследователем по вопросам Кавказа в Фонде Карнеги за международный мир. Данный комментарий написан для Русской службы BBC.