Երշիկ թե՞ անկախություն - Mediamax.am
Ամանորից անմիջապես առաջ ինձ հրավիրեցին բանավեճի «Արմնյուզ» հեռուստաալիք: Հաղորդման թեման էր՝ Հայաստանի անդամության հավանականությունը դեռեւս վիրտուալ Եվրասիական միությանը, որին արդեն հասցրել են դեմ արտահայտվել ԵՄ պաշտոնյաները:
Նրանց մոտ, ովքեր նախատոնական ցայտնոտում հասցրել են դիտել հաղորդումը, կարող էր տպավորություն ստեղծվել, թե ես դեմ եմ Հայաստանի ու Ռուսաստանի մերձեցմանը: Իրականում ես կողմ եմ մերձեցմանը, բայց հենց Ռուսաստանի, այլ ոչ թե ինչ-որ ուտոպիական վիրտուալ կառույցների հետ: Վստահ եմ, որ դա եւս մեկ փորձ է հարություն տալ Խորհրդային Միությանը, այս անգամ՝ ինչ-որ ընդհանուր տնտեսական շահերի հիման վրա: Վստահ եմ, որ այդ կառույցը, նախևառաջ, պետք չէ հենց Ռուսաստանին. կծախսվեն հսկայական միջոցներ, իսկ օգուտը կլինի նույնքան, որքան, ասենք, ԱՊՀ-ից:
Իմ կարծիքով, Խորհրդային Միությունը կամ նմանօրինակ որեւէ կառույց վերստեղծելու ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման, թեկուզ այն պարզ պատճառով, որ նախկին խորհրդային հանրապետություններին արդեն չեն միավորում նույնիսկ ընդհանուր մշակութային ու հասարակական արժեքները: Այո, հնարավոր է, Հայաստանում ու Տաջիկստանում շատերը դեռ ծիծաղում են «Операция Ы»-ի ֆիլմի վրա, բայց չմոռանանք, որ 1991 թվականից ի վեր հետխորհրդային բոլոր երկրներում արդեն մեծացել են մի քանի սերունդներ, ովքեր ԵՐԲԵՔ չեն ապրել Խորհրդային Միությունում, եւ Լենին կամ Ստալին անունները նրանց ոչինչ չեն ասում: Նույնիսկ չեմ պատկերացնում, թե ո՞ր ուժը կարող է միավորել իրենց ձգտումներով այնքան տարբեր երկրներին, ինչպիսիք են Հայաստանն ու Թուրքմենստանը: Միգուցե հենց ինքը ուժը, բայց մի՞թե կարելի է հետ շրջել պատմության անիվը, մի՞թե հնարավոր է XX դարասկզբի սցենարի կրկնություն եւ կայսրության վերածնունդ նոր կերպարով:
Չեմ ժխտում, որ 1991 թվականին Հայաստանն անկախություն ստացավ շատ հեշտությամբ, «նվեր»: Բայց հետագա տարիները՝ լի զրկանքներով, զուգորդված Ղարաբաղի համար պատերազմով, հսկայական թվով մարդկանց արտագաղթով կամ նույնիսկ փախուստով, լիովին «հատուցեցին» այդ նվերի դիմաց: Հայաստանի հնարավոր անդամակցումը Եվրասիական միությանը նշանակում է հրաժարում այն ամենից, ինչը ձեռք ենք բերել վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում, նշանակում է ընկրկում դեպի անցյալ, բայց ոչ թե այն անցյալը, երբ երշիկը խանութում արժեր մեկուկես ռուբլի, սակայն վաճառվում էր «տակից», այլ այն քաոս ու անորոշություն, երբ բոլորը նստում եւ սպասում էին, թե ինչպիսին կլինի հերթական կարգադրությունը Մոսկվայից: Կամ Աշգաբադից, եթե հանկարծ որոշվի, որ Եվրասիական միության մայրաքաղաքը լինելու է հենց այնտեղ…
Մեկ անգամ եւս կրկնեմ. ես կողմ եմ Ռուսաստանի հետ առավելագույն մերձեցմանը, սակայն բացառապես հորիզոնական հարաբերություններին՝ ինչպես հավասարը հավասարի հետ, եղբայրը եղբոր հետ: Դրա համար հարկավոր չեն ինչ-որ անհասկանալի կառույցներ ու կազմակերպություններ, երկկողմ փաստաթղթերը լիովին բավարար են: Եթե Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են ցույց տալ իրենց անսահման սերը Ռուսաստանի նկատմամբ, նրանք կարող են մտածել ինչ-որ միակողմանի քայլեր, օրինակ, ՌԴ քաղաքացիների իրավունքների հավասարեցումը Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքներին կամ որեւէ այլ բան: Ինչու՞ կամավոր դառնալ վասալ, կամ ի՞նչ կտա դա «տիրոջը»: Ի՞նչ ունի Հայաստանը, ինչը Ռուսաստանը չի կարող պարզապես գնել:
Այդ համատեքստում կցանկանայի հիշատակել մի պատմություն, որը հսկայական ազդեցություն ունեցավ իմ աշխարհայացքի վրա:
1999 թվականին ինձ զանգահարեց մեր լավ ընկեր Մարկ Գրիգորյանը եւ ասաց, որ ռուսաստանյան «Մեմորիալ» կազմակերպությանը Հայաստանում հարկավոր է մի մարդ, ով կարող է հավաքել ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանի այլախոհների ու քաղբանտարկյալների կենսագրական տվյալները: Ես համաձայնեցի ու շատ շուտով դարձա «Արեւելյան ու Կենտրոնական Եվրոպայի այլախոհների բառարանի» համահեղինակը՝ մի գրքի, որը դեռեւս լույս է տեսել միայն լեհերեն լեզվով (ռուսերեն տարբերակը տպագրման փուլում է): Նույն տարում, Ալեքսանդր Դանիելի շնորհիվ, ինձ հիանալի հնարավորություն ընձեռվեց փորփրել «Մեմորիալի» արխիվը, որտեղ քիչ չէին հետաքրքիր փաստերը հայ այլախոհների մասին: Հաջորդ երեք տարիներին ես հսկայական քանակությամբ տեղեկություններ հայթայթեցի Հայոց Ազգային շարժման մասին, կազմեցի ավելի քան 50 տեղեկանքներ Հայաստանի այլախոհների վերաբերյալ՝ սկսած 1960-ական թվականներից, ծանոթացա այնպիսի մարդկանց հետ, ովքեր նույնիսկ չեկիստական ճնշումների պայմաններում չէին վախենում խոսել Հայաստանի անկախության մասին: Նրանց՝ այդ հերոսների հետ շփման փորձի մասին կպատմեմ ուրիշ անգամ, իսկ հիմա հիշեմ մեկ այլ դրվագ: 2000 թվականին հրավեր ստացա այցելելու «Պերմ-36» քաղաքական ռեպրեսիաների պատմության թանգարան, որը գտնվում է ռուսական խուլ գյուղերից մեկում՝ Կուչինոյում (Պերմի երկրամասի Չուսովսկոյ շրջանում): Այդ թանգարանը հիմնադրվել է ВС-389/36 ուղղիչ-աշխատանքային ճամբարի տեղում, որտեղ իրենց պատիժն են կրել խորհրդային, այդ թվում` նաեւ հայ քաղբանտարկյալների մեծ մասը:
1972թ. հուլիսի 13-ից, երբ մորդովական ճամբարներից այստեղ բերեցին առաջին քաղբանտարկյալներին, մինչեւ 1987թ. դեկտեմբերի 29-ը, երբ ներում ստացավ քաղբանտարկյալների մեծ մասը, «Պերմ-36» ճամբարով են անցել հարյուրավոր «հատուկ վտանգավոր պետական հանցագործներ»: Իսկ ճամբարի հատուկ ռեժիմի տարածքի պատժախցում՝ ստեղծված 1980 թվականին, շուրջօրյա փակ խցերում, պահվում էին «հատկապես վտանգավոր ռեցիդիվիստները»՝ «հատուկ վտանգավոր պետական հանցագործների» թվից. նրանք, ովքեր արդեն դատապարտվել էին խորհրդային պետության դեմ հանցագործության համար, կրել էին պատիժը, բանտից դուրս գալուց հետո կրկին ձերբակալվել էին նմանատիպ հանցագործության համար: Այն, ըստ էության, ամենախիստ ու դաժան բանտն էր ԽՍՀՄ-ում «զարգացած սոցիալիզմի» ժամանակահատվածում եւ այդ ժամանակ երկրում միակ հատուկ ռեժիմի ճամբարը քաղաքական բանտարկյալների համար: Հենց այստեղի մեկուսարանում է մահացել, իսկ որոշ տվյալների համաձայն՝ սպանվել է ուկրաինացի մեծ բանաստեղծ Վասիլ Ստուսը:
Կուչինոյում հանդիպեցի հատուկ ռեժիմի տարածքի մի քանի նախկին կալանավորների, որոնց հաջողվել էր գոյատեւել այդ անմարդկային պայմաններում` ուկրաինացի Վասիլ Օվսիենկոյին ու լիտվացի Բալիս Գայաուսկասին: Չգիտեմ՝ նրանք այժմ կենդանի՞ են (հուսով եմ՝ ողջ են ու առողջ), բայց հիշում եմ նրանց հետ զրույցներս: Շատ լավ հիշում եմ Օվսիենկոյի պատմությունն այն մասին, որ երբ 1988 թվականի վերջին նրանք վերադարձան Ստուսի աճյունի հետեւից, որպեսզի այն մեծարանքով վերաթաղեն Ուկրաինայում, հայտնաբերեցին, որ նախկին բանտարկյալներից մեկի գերեզմանը դատարկ է: Ինչպես պարզվել է հետագայում, դեռ 1988 թվականի սկզբին, առանց տեղի իշխանությունների թույլտվության, ճամբարի երբեմնի բանտարկյալներ Աշոտ Նավասարդյանն ու Վարդան Հարությունյանը, ինչպես նաեւ նրանց ընկերներից մեկը, գիշերը գաղտնի արտաշիրմել են Իշխան Մկրտչյանի դին, ում կախված էին գտել 1985թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը: Արտաշիրմումը նկարահանվել էր տեսախցիկով. այդ եւ այլ տեսագրությունները ես գտա եւ նվեր ուղարկեցի Թանգարանին:
Բայց այդ մասին չէի ցանկանում պատմել: 16 տարատեսակ արգելքներ էին բաժանում  այդ բանտի կալանավորներին հարաբերական ազատությունից: Փշալարը, երեք մետրանոց պատերը, հոսանքալարը, հսկիչները շներով, աշտարակները հրացանակիրներով. այդ ճամբարից փախչելն անհնարին էր: Բայց ի՞նչ էին արել այդ մարդիկ, ի՞նչ մեղք էին գործել, որ նրանց պետք էր այդպես մեկուսացնել հասարակությունից: Նրանք ընդամենը խոսում էին ազատության մասին, երազում էին իրենց երկրների անկախության մասին, ցանկանում էին, որպեսզի իրենց ազգերն իրավունք ունենան ինքնուրույն որոշել՝ ուր գնալ ու ինչի ձգտել: Այսօր դժվար է դրան հավատալ, բայց այն ժամանակ՝ նախորդ դարի 80-ական թվականներին, ԽՍՀՄ-ի գերուժեղ իշխանությունն իսկապես կարծում էր, թե այդ մի բուռ այլախոհներն իրական վտանգ են ներկայացնում, եւ նրանց հարկավոր է մեկուսացնել…
Կարծում եմ՝ խոսքի ազատությունը անկախ Հայաստանի իրական նվաճումներից մեկն է, իսկ ինքը անկախությունը՝ հայ ժողովրդի բազմադարյա երազանքը: Կատարված երազանքը: Եվ ոչ մի երշիկով այն չես փոխարինի…

Колбаса или независимость? - Mediamax.am
Перед самым Новым годом меня пригласили на дискуссию на телеканал «Армьньюс». Тема передачи - возможность членства Армении в пока еще виртуальном Евразийском союзе, против чего уже успели высказаться чиновники ЕС.
У тех, кто в предновогоднем цейтноте успел посмотреть передачу, могло создасться впечатление, что я выступаю против сближения Армении с Россией. На самом деле все наоборот – я за сближение, но именно с Россией, а не какими-то утопическими виртуальными структурами. Я уверен, что это еще одна попытка воскресить Советский Союз, на этот раз – на основе каких-то общих экономических выгод. Я уверен, что эта структура не нужна в первую очередь самой России: будут потрачены огромные средства, а пользы от нее будет столько же, сколько, скажем, от СНГ.
На мой взгляд, любая попытка воссоздать Советский Союз или что-то наподобие обречена на провал, хотя бы по той простой причине, что бывшие советские республики не связывают уже даже общие культурные и общественные ценности. Да, возможно, в Армении и Таджикистане многие все еще смеются над фильмом «Операцией Ы», но не будем забывать, что с 1991 года во всех постсоветских странах выросло уже несколько поколений людей, которые НИКОГДА не жили в Советском Союзе, и имена Ленин, Сталин не говорят им ровным счетом ничего. Даже не представляю, какая сила может объединить такие разные по своим стремлениям страны, как Армения и Туркменистан. Разве что именно сила, но разве колесо истории можно повернуть вспять, разве возможно повторение сценария начала XX века и возрождение империи в новом облике?
Не отрицаю, что в 1991-м Армения получила независимость очень легко, в «подарок». Но следующие годы, полные лишений, сопряженные с войной за Карабах, миграцией или даже бегством огромного количества людей, вполне «заплатили» за этот «подарок». Возможное участии Армении в Евразийском Союзе – это отказ от всего того, чего мы достигли за два последних десятилетия, это откат в прошлое, но не в то, когда колбаса в магазине стоила полтора рубля, но продавали ее из-под полы, а в хаос и неопределенность, когда все сидят и ждут, какое очередное распоряжение придет к нам из Москвы. Или из Ашхабада, если вдруг будет решено, что столицей Евразийского Союза будет именно он…
Хочу еще раз повторить: я за максимальное сближение с Россией, но исключительно за горизонтальные отношения, как равный с равным, как брат с братом. Для этого не нужны какие-то непонятные структуры и организации, двусторонних документов вполне достаточно. Если властям Армении хочется показать свою безграничную любовь к России, они могут придумать какие-то односторонние ходы, ну, например, приравнять гражан РФ в правах к гражданам Армении, или что-то еще. Но зачем же добровольно становиться вассалом, да и что это даст «хозяину»? Что есть у Армении, чего Россия не может просто купить?
В этом контексте хочу вспомнить историю, которая оказала колоссальное влияние на мое мировоззрение.
В 1999 году мне позвонил наш хороший друг Марк Григорян и сказал, что российскому обществу “Мемориал” нужен человек в Армении, который сможет собрать биографические справки о диссидентах и политзаключенных времен СССР. Я согласился и очень скоро стал соавтором «Словаря диссидентов Восточной и Центральной Европы», книги, которая вышла пока только на польском языке (русский вариант - в печати). В том же году, благодаря Александру Даниэлю, у меня появилась прекрасная возможность порыться в архивах «Мемориала», где было немало интересных фактов, касающихся армянских диссидентов. В последующие три года я нашел огромное количество сведений об Армянском национальном движении, составил более 50 справок об армянских диссидентах, начиная с 1960-х годов, познакомился с людьми, которые даже в условиях чекистских репрессий не боялись говорить о независимости Армении. Об опыте общения с ними, с этими героями, я расскажу как-нибудь в другой раз, а сейчас хочу вспомнить другой эпизод.
В 2000 году я получил приглашение посетить Музей истории политических репрессий «Пермь-36», который находится в далекой российской глубинке - деревне Кучино Чусовского района Пермского края. Этот музей создан на месте исправительно-трудового лагеря ВС-389/36, где отбывало наказание большинство советских и в том числе армянских политзаключенных.
С 13 июля 1972 г., когда из мордовских лагерей сюда привезли первых политзаключенных, и по 29 декабря 1987 г., когда было помиловано большинство политзаключенных, через лагерь «Пермь-36» прошли тысячи «особо опасных государственных преступников». А в бараке участка особого режима лагеря, созданном к 1980г., в круглосуточно запертых камерах содержались «особо опасные рецидивисты» из числа «особо опасных государственных преступников» - те, кто уже осуждался за преступления против советского государства, отбыл заключение и снова был арестован за аналогичные преступления. Барак этот был, по сути, самой суровой и жестокой тюрьмой в СССР периода «развитого социализма» и единственным в то время в стране лагерем особого режима для политических заключенных. Именно здесь, в карцере барака скончался, а по некоторым данным, был убит великий украинский поэт Василь Стус.
В Кучино я встретился с несколькими бывшими узниками участка особого режима, которым удалось выжить в этих нечеловеческих условиях, в частности, с украинцем Василем Овсиенко и литовцем Балисом Гаяускасом. Не знаю, живы ли они сейчас (надеюсь, что живы и здоровы), но помню мои беседы с ними. Хорошо запомнился рассказ Овсиенко о том, что когда в конце 1988 года они вернулись за останками Стуса, чтобы перезахоронить их с почестями в Украине, обнаружили, что одна из могил бывших заключенных пуста. Как выяснилось потом, еще в начале 1988 года, без разрешения местных властей, недавние заключенные лагеря Ашот Навасардян и Вардан Арутюнян, а также один из их товарищей ночью, тайно провели эксгумацию Ишхана Мкртчяна, найденного повешенным 24 апреля 1985 года, в день памяти жертв Геноцида армян, и похороненного на кладбище в Кучино. Процесс эксгумации снимался на камеру, эту и другие записи я разыскал и послал в подарок Музею.
Но не об этом я хотел рассказать. 16 разного рода препятствий разделяли узников этой тюрьмы от относительной свободы. Колючая проволока, трехметровые стены, проволока под напряжением, надзиратели с собаками, вышки с автоматчиками – из этого лагеря сбежать было невозможно. Но что сделали эти люди, чем они провинились, что их надо было настолько изолировать от общества? Они всего лишь говорили о свободе, мечтали о независимости своих стран, хотели, чтобы их народы имели возможность самим решать, куда идти и к чему стремиться. Сегодня в это трудно поверить, но тогда, в 80-х прошлого века, всесильное руководство СССР всерьез считало, что от этой горстки диссидентов исходит реальная опасность, и их необходимо изолировать…
Думаю, свобода слова – одно из реальных достижений независимой Армении, а сама независимость – многовековая мечта армянской нации. Исполнившаяся мечта. И никакой колбасой ее не заменишь…