Էրդողանը մատ է թափ տվել Օբամայի վրա - Mediamax.am
Պուլիտցերյան մրցանակի դափնեկիր ամերիկացի լրագրող Սեյմուր Հերշը London Review of Books երկշաբաթաթերթում հրապարակված «Կարմիր գիծը եւ առնետային արահետը» սենսացիոն հոդվածում բացահայտել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը 2013 թվականի օգոստոսի 21-ին, զարին քիմիական գազի կիրառմամբ գաղտնի հարձակում էր կազմակերպել Սիրիայում, սպանելով հարյուրավոր խաղաղ բնակիչների: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հույս ուներ, որ սիրիական վարչակարգը կմեղադրվեր այս հարձակման համար, ինչին կհետեւեր Միացյալ Նահանգների պատասխան հարվածը Սիրիային, քանի որ նախագահ Օբաման զգուշացրել էր Սիրիայի ղեկավարներին, որ ապստամբ զինյալների դեմ քիմիական զենք կիրառելով նրանք կհատեն «կարմիր գիծը»:
Էրդողանի դավադրությունը գրեթե աշխատեց: Քիմիական հարձակումից հետո, Օբաման նախապատրաստվեց ամերիկյան զանգվածային հարված հասցնելու տասնյակ սիրիական թիրախների, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ բրիտանական հետախուզությունը տեղեկացրել էր ԱՄՆ գլխավոր շտաբին, որ հարձակման վայրից վերցված զարին գազի նմուշները չէին համապատասխանում Սիրիայի տրամադրության տակ եղած քիմիական զենքերին: Ամերիկյան հետախուզության նախկին աշխատակիցը Հերշին ասել էր. «հայտնի էր, որ Էրդողանը սատարում է ապստամբ ընդդիմության շրջանում ջիհադական «ալ-Նուսրա ճակատ» խմբակցությանը, ինչպես նաեւ այլ իսլամիստական ապստամբ խմբավորումների»: Հերշը պարզել էր, որ ԱՄՆ ռազմական հետախուզությունը 2013 թվականի հունիսի 20-ին մի «հույժ գաղտնի» փաստաթուղթ էր պատրաստել, հաստատելով, որ «Թուրքիայում եւ Սաուդյան Արաբիայում գտնվող քիմիկոսները փորձել էին զարին գազի բաղադրիչների մեծ խմբաքանակ ստանալ տասնյակ կիլոգրամներով, հնարավոր է, Սիրիայում զանգվածային արտադրության փորձի համար»:
Արդարեւ, նախորդ տարվա մայիսին «ալ-Նուսրա ճակատի» մի քանի անդամներ ձերբակալվեցին Թուրքիայում, որոնց մոտ հայտնաբերվել էր երկու կիլոգրամ զարին: Թուրքական դատարանը մեղադրեց խմբին Սիրիայի վրա քիմիական հարձակում սկսելու համար հարակից այլ նյութեր ձեռք բերելու մեջ: Շուտով ձերբակալվածներից հինգին ազատ արձակեցին, իսկ մնացածին բաց թողեցին մինչեւ դատը: Սակայն նրանք անհայտացան...
2013 թվականի գարնանը, ավելի վաղ տեղի ունեցած քիմիական հարձակումները հետաքննելու նպատակով ՄԱԿ-ի հատուկ առաքելության` Սիրիա մեկնելուց հետո, ՄԱԿ-ի գործունեությանը լավատեղյակ մի անձնավորություն հայտնել էր Հերշին, որ «ապացույցներ կան սիրիական ընդդիմության` Հալեպի մոտ գտնվող Խան ալ-Ասալ գյուղում մարտի 19-ին արձանագրված առաջին գազային հարձակման հետ ունեցած առնչության վերաբերյալ.... Ակնհայտ էր, որ ապստամբները գազ էին կիրառել»:
2013 թվականի սեպտեմբերին Սիրիայի վրա ամերիկյան, բրիտանական եւ ֆրանսիական համատեղ հարձակումից անմիջապես առաջ նախագահ Օբաման անսպասելիորեն որոշեց հետաձգել հարվածը, պատճառաբանելով, որ նրան անհրաժեշտ է ստանալ Կոնգրեսի հավանությունը: Հարձակման հետաձգման իրական պատճառը Նախագահի բացահայտումն էր, որ նրան Սիրիայի դեմ «անհիմն» հարձակման էր դրդել Թուրքիան, սակայն նա չուզեց հրապարակավ ընդունել իր սխալը՝ որը կարող էր ամբողջ Մերձավոր Արեւելքի համար աղետալի հետեւանքներ ունենալ: Ճակատագրի հեգնանքով, Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն էր, որ փրկեց նախագահ Օբամային դժվար կացությունից՝ երաշխավորելով Սիրիայի համաձայնությունը հանձնելու իր քիմիական զենքի պաշարները, դրանով իսկ քողարկման միջոց ապահովելով Նախագահի համար՝ հրաժարվելու իր հարձակման սպառնալիքից:
Հետաքննող լրագրող Հերշը նաեւ պարզել էր, որ քիմիական զենքերը հասել էին սիրիացի ապստամբներին ԿՀՎ-ի «առնետային արահետ» կոդային անվամբ գործողության միջոցով (թուրք-ամերիկյան գաղտնի համաձայնություն, 2012 թ.), որպեսզի Լիբիայից զենք ու զինամթերք տեղափոխեն Սիրիա Թուրքիայի տարածքով: Լիբիայում Բենգազիի ամերիկյան հյուպատոսարանի վրա ահաբեկչական հարձակումից հետո, այս գաղտնի գործողության կենտրոնը` ԱՄՆ-ը, դուրս եկավ նշված գաղտնի համաձայնությունից, սակայն Թուրքիան շարունակեց լիբիական զենք մատակարարել սիրիական ապստամբներին:
Քանի որ ապստամբները 2012 թվականի ավարտին պարտվում էին Ասադի վարչակարգի դեմ մղվող պայքարում, ամերիկացի մի հետախույզ հայտնել է Հերշին, որ «Էրդողանը զայրացած էր», ինչը նրան ստիպեց դավադիր մի ծրագիր մշակել, որով ապստամբները զարին գազ կիրառելով սիրիական կառավարությանը կեղծ մեղադրանք կներկայացնեին, այսպիսով դրդելով Միացյալ Նահանգներին հարձակվել Սիրիայի վրա:
Ավելի ուշ, Թուրքիայի վարչապետը մեկնեց Վաշինգտոն, որպեսզի անձամբ ներկայացնի Սիրիայի վրա ամերիկյան հարձակման իր ծրագիրը` փրկելու համար ապստամբներին հասատ պարտությունից: 2013 թվականի մայիսի 16-ին Էրդողանը, արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի եւ հետախուզության ղեկավար Հաքան Ֆիդանի հետ միասին, աշխատանքային ճաշ է ունեցել Սպիտակ տանը նախագահ Օբամայի, պետքարտուղար Ջոն Քերիի եւ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Թոմ Դոնիլոնի հետ: Սիրիայի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելու Օբամայի դժկամությունից վրդովված, Էրդողանը «սրիկայաբար մատ է թափ տվել նախագահի վրա Սպիտակ տանը», Դոնիլոնը զեկուցել է այս շշմեցուցիչ դրվագի մասին արտաքին քաղաքականության մի փորձագետի, որն էլ այդ մասին հայտնել է Հերշին: «ԿՀՎ աջակցությամբ Սիրիա զենք առաքելուն վերջ դնելու ամերիկյան որոշումը Էրդողանին անպաշտպան թողեց քաղաքական եւ ռազմական առումով», բացատրեց Հերշը: «Առանց ապստամբներին ցուցաբերվող ամերիկյան ռազմական աջակցության, ասաց մի նախկին հետախույզ, «Էրդողանի` Սիրիայում կախյալ պետություն ունենալու երազանքը հօդս է ցնդում եւ նա կարծում է՝ մեր մեղքով: Եթե Սիրիան հաղթի պատերազմը, նա գիտի, որ ապստամբները, ամենայն հավանականությամբ, դառնալու են իր դեմ. էլ ո՞ւր կարող են նրանք գնալ: Ուստի, նա ունենալու է հազարավոր արմատականներ իր երկրի ներսում»:
2013 թվականի օգոստոսին Դամասկոսի Գուտա արվարձանում քիմիական  հարձակումից հետո մի նախկին հետախույզ ասել էր Հերշին. «Այժմ մենք գիտենք, որ դա գաղտնի գործողություն էր՝ ծրագրված Էրդողանի մարդկանց կողմից, որպեսզի Օբամային դրդեն հատել կարմիր գիծը.... Գործարքն տպավորիչ եւ ուշագրավ պետք է լիներ.... Զարինը մատակարարվել էր Թուրքիայի միջոցով»:  Ըստ Հերշի զեկույցի` թուրք պաշտոնյաների մեղսակցության մյուս ազդանշանը Միացյալ Նահանգների կողմից գաղտնալսված հեռախոսազանգերն էին, որոնցով բացահայտվում էր նրանց ուրախությունը հաջող քիմիական հարձակում կազմակերպելու համար...
Հերշն իր բացահայտումը եզրափակում է ԱՄՆ հետախուզության նախկին աշխատակցի առավել մտահոգիչ դիտողությամբ. «Ես հարցրեցի իմ գործընկերներին, թե կա՞ արդյոք որեւէ միջոց կանգնեցնելու Էրդողանի շարունակական աջակցությունը ապստամբներին, հատկապես հիմա, երբ գործերն այնքան անհաջող են ընթանում, նա պատասխանեց. «Մենք անտանելի վիճակում ենք: Կարող ենք ամեն ինչ հայտնել, եթե Էրդողանի փոխարեն մեկ ուրիշը լիներ, սակայն Թուրքիան առանձնահատուկ դեպք է: Նա ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցն է: Թուրքերը չեն վստահում Արեւմուտքին: Նրանք չեն կարող մեր կողքին մնալ, եթե մենք թուրքական շահերի դեմ ակտիվ դիրքորոշում ունենանք: Եթե հայտարարենք, թե ինչ դեր է խաղացել  Էրդողանը գազի հետ կապված պատմության մեջ` այն կործանարար կլինի: Թուրքերը կասեն. «Մենք ատում ենք ձեզ այն բանի համար, որ մեզ թելադրում եք, թե ինչ կարող ենք անել եւ ինչ` ոչ»:
Վերջին հարյուր տարիների իրարահաջորդ ամերիկյան կառավարություններն այդպես էլ չեն կարողացել հասկանալ մի կարեւոր աշխարհառազմավարական ճշմարտություն, որ Թուրքիան ավելի շատ ունի Միացյալ Նահանգների կարիքը, քան ԱՄՆ-ը երբեւէ կունենա նրա կարիքը: Անկասկած, ինչ-որ սարսափելի սխալ է կատարվում, երբ «պոչն է թափահարում շանը»...

Erdogan Waves Finger at Obama
Pulitzer-prize winning American journalist Seymour Hersh, in a sensational article “The Red Line and the Rat Line,” published in the London Review of Books, discloses that the Turkish government had secretly orchestrated the August 21, 2013 sarin gas attack in Syria, killing hundreds of civilians. Prime Minister Recep Erdogan had hoped that the Syrian regime would be blamed for that chemical attack, leading to a retaliatory US strike on Syria, since Pres. Obama had warned Syrian leaders that using chemical weapons against rebel fighters would cross a ‘red line.’
Erdogan’s plot almost worked! In the aftermath of the sarin attack, Pres. Obama began planning a massive US strike on dozens of Syrian targets, even though British intelligence had informed the US joint chiefs of staff that samples of the sarin gas obtained from the site of the attack did not match the chemical weapons in Syria’s possession. A former US intelligence official told Hersh that “Erdogan was known to be supporting the al-Nusra Front, a jihadist faction among the rebel opposition, as well as other Islamist rebel groups.” Hersh revealed that the US Defense Intelligence Agency had issued “a highly classified” document on June 20, 2013, confirming that “Turkey and Saudi-based chemical facilitators were attempting to obtain sarin precursors in bulk, tens of kilograms, likely for the anticipated large scale production effort in Syria.”
Last May, several members of the al-Nusra Front were arrested in Turkey with two kilograms of sarin. A Turkish court accused the group of planning to acquire other related materials to launch a chemical attack in Syria. Five of the arrestees were freed shortly, while the rest were released pending trial. They were not seen again!
After a special UN mission went to Syria to investigate two earlier chemical attacks in Spring 2013, a person with close knowledge of UN’s activity told Hersh that “there was evidence linking the Syrian opposition to the first gas attack, on March 19 in Khan al-Assal, a village near Aleppo…. It was clear that the rebels used the gas.”
Just before launching the joint US, British, and French attack on Syria in September 2013, Pres. Obama suddenly decided to postpone the strike, using the excuse that he needed congressional approval. The real reason for the delay was the President’s discovery that he was being set up by Turkey for an ‘unjustified’ attack on Syria, but did not want to publicly acknowledge his near blunder with potentially catastrophic consequences for the entire Middle East. Ironically, Russia’s Foreign Minister Sergei Lavrov was the one who rescued Pres. Obama from embarrassment by securing Syria’s agreement to hand over its chemical stockpile, thus providing the President a cover for canceling his threatened attack.
Investigative journalist Hersh further revealed that the chemical weapons had reached the Syrian rebels through a CIA operation code named ‘rat line’ -- a secret Turkish-US agreement in 2012 to funnel weapons and ammunition from Libya to Syria through Turkey. After the terrorist attack on its consulate in Benghazi, Libya, the hub of this clandestine activity, the US pulled out of this covert arrangement, yet Turkey continued to supply Libyan weapons to the Syrian rebels.
By the end of 2012, as the rebels were losing the battle against the Assad regime, a former US intelligence official told Hersh that “Erdogan was pissed,” leading him to concoct a scheme to have the rebels use sarin gas and falsely blame the Syrian government, thus instigating an attack by the United States on Syria.
To personally plead his case for a US attack on Syria to save the rebels from defeat, Turkey’s Prime Minister flew to Washington. On May 16, 2013, Erdogan, along with Foreign Minister Ahmet Davutoglu and head of intelligence Hakan Fidan, had a working dinner at the White House, with Pres. Obama, Secretary of State John Kerry, and National Security Advisor Tom Donilon. Infuriated by Obama’s unwillingness to take military action against Syria, Erdogan “fucking waved his finger at the president inside the White House,” Donilon recounted the shocking episode to a foreign policy expert who reported it to Hersh. “The American decision to end CIA support of the weapons shipments into Syria left Erdogan exposed politically and militarily,” Hersh explained. “Without US military support for the rebels, the former intelligence official said, ‘Erdogan’s dream of having a client state in Syria is evaporating and he thinks we’re the reason why. When Syria wins the war, he knows the rebels are just as likely to turn on him -- where else can they go? So now he will have thousands of radicals in his backyard.’”
After the August  2013 sarin attack near Damascus, a former intelligence official told Hersh: “We now know it was a covert action planned by Erdogan’s people to push Obama over the red line…. The deal was to do something spectacular…. The sarin was supplied through Turkey.” Another indication of Turkish officials’ complicity was Hersh’s report that phone calls intercepted by the US revealed their joy with the success of their orchestrated chemical attack!
Hersh concludes his exposé by relaying a most worrisome observation from a former US intelligence official: “I asked my colleagues if there was any way to stop Erdogan’s continued support for the rebels, especially now that it’s going so wrong, the answer was: ‘We’re screwed.’ We could go public if it was somebody other than Erdogan, but Turkey is a special case. They are a NATO ally. The Turks don’t trust the West. They can’t live with us if we take any active role against Turkish interests. If we went public with what we know about Erdogan’s role with the gas, it’d be disastrous. The Turks would say: ‘We hate you for telling us what we can and can’t do.’”
For almost a century, successive US governments have failed to understand a fundamental geostrategic truth -- Turkey needs the US much more than the United States will ever need Turkey. There is indeed something terribly wrong when the tail wags the dog!