Ինչպես փչացրեցի Էրդողանի տոնը - Mediamax.am
2004 թվականի հունիսին ինձ եւ այն ժամանակ դեռեւս “Ազգ” թերթի լրագրող Թաթուլ Հակոբյանին հրավիրեցին Ստամբուլ՝ լուսաբանելու ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը:
Ստացվեց այնպես, որ Թուրքիայի եւ Ստամբուլի գլխավոր՝ Աթաթուրքի անվան օդանավակայանը ծանրաբեռնված էր տարբեր երկրների ղեկավարների ընդունելությամբ, եւ արդեն օդում մեզ հայտնեցին, որ վայրեջք ենք կատարելու մեկ այլ օդանավակայանում, որը գտնվում է Ստամբուլից մոտ 30 կիլոմետր հեռու, բայց անհանգստանալու խնդիր չկա, որովհետեւ մեզ այնտեղ սպասում են ավտոբուսներ, որոնք անմիջապես կտանեն մեզ… Լալելիի տոնավաճառ: Այդ լուրը ցնծություն առաջացրեց մեր օդանավի գրեթե բոլոր ուղեւորների մոտ, իսկ ահա ինձ մտահոգեց: Ինչ-որ անհասկանալի մարդուց վիզան (նման է փոստային դրոշմանիշի) գնելուց եւ սահմանը հատելուց հետո նստեցի ավտոբուս, որը, վարորդի խոսքերով, մեկնում էր Ստամբուլի կենտրոն: Ճամփին հասկացա, որ ժամանել եմ Ստամբուլի արեւելյան, այլ ոչ թե եվրոպական հատված: Իսկ երբ ավտոբուսը կանգ առավ լաստանավի հարեւանությամբ, եւ վարորդն ասաց, որ դա վերջին կանգառն է, հասկացա, որ ստիպված եմ լինելու հատել Բոսֆորի նեղուցը: Դրանից հետո, քանի որ քաղաքի կենտրոնում երթեւեկությունը սահմանափակված էր, փոխեցի նաեւ ավտոբուս ու տրամվայ եւ վերջապես հասա Տաքսիմ հրապարակի հարեւանությամբ գտնվող իմ հյուրանոց: Սա ասում եմ նրա համար, որ հասկանաք, որ Թուրքիա մտել եմ ոչ թե շքամուտքից, ինչպես շատերը, այլ հետեւի դռնից, ուր, մեղմ ասած, ամեն ինչ չէ որ այդքան հրաշալի էր:
ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի անցկացումը շատ կարեւոր էր Թուրքիայի եւ դրա նորանշանակ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համար, ահա թե ինչու թուրքերը փորձել էին կազմակերպել միջոցառումն ամենաբարձր մակարդակով եւ հյուրասիրությամբ, այն աստիճան, որ թե հեռախոսակապը, թե ինտերնետը լրագրողների համար անվճար էին: Բայց տեղացի եւ արեւմտյան լրագրողներին հատկապես դուր էր եկել այն, որ գագաթաժողովի անցկացման վայրում անվճար էին նաեւ սնունդը եւ ըմպելիքը, որի պատճառով նրանք իրենց աշխատավայրը տեղափոխել էին անմիջապես բացօթյա ճաշարան:
Հայաստանը գագաթաժողովին մասնակցում էր արտգործնախարարի մակարդակով. Վարդան Օսկանյանն ավելի շուտ եկել էր ծանոթանալու Թուրքիայի նորընտիր վարչապետ Էրդողանին եւ նորանշանակ արտգործնախարար Գյուլին, քան ինչ-որ կոնկրետ հարցեր լուծել: Օսկանյանի հետ ժամանել էին մի խումբ հայ լրագրողներ, բայց խեղճերին թույլ չէին տվել լուսաբանել բուն միջոցառումը, փոխարենը ման էին տալիս հայկական տեսարժան վայրերով, կարծես նրանք զբոսաշրջիկ լինեին, այլ ոչ թե լրագրող: Արդյունքում պատմական այդ իրադարձությունը, ուր որոշվում էին Դաշինքի ընդլայնման, Վրաստանի ապագա անդամակցման, գործընկեր երկրների հետ համագործակցության զարգացման հարցերը, Հայաստանից քիչ թե շատ ամբողջական լուսաբանում էինք մենք երկուսս:
Գագաթաժողովի երկրորդ օրվա ավարտին, երբ օտարերկրյա բոլոր կարեւոր դեմքերն արդեն մեկնել էին, իսկ հռչակագիրը՝ ընդունվել, լուսատախտակներից մեկի վրա պատահաբար նկատեցի, որ ասուլիս է տալու կազմակերպիչ երկրի՝ Թուրքիայի վարչապետը՝ Էրդողանը: Ի սկզբանե քիչ հավանական էի համարում, որ ինձ կարող է հարց տալու հնարավորություն տան. նման ասուլիսների ժամանակ մամուլի քարտուղարները սովորաբար խոսք են տալիս այն լրագրողներին, ում ճանաչում են անձամբ: Ավելին, թող գաղտնիք չլինի, շատ երկրներում նրանք իրենց ծանոթ կամ մտերիմ լրագրողներին խնդրում են տալ այս կամ այն հարցը, որի պատասխանն իրենց ղեկավարն արդեն պատրաստ ունի սեղանին:
Այնուամենայնիվ, Երեւանում հերթապահող գործընկերս՝ Արա Թադեւոսյանը, քաջալերեց եւ ասաց. “Դուխով գնա ու, եթե հնարավորություն լինի, հարցդ տուր”:
Գնացի… Ասուլիսն անցկացվում էր մոտ 500 հոգու համար նախատեսված հսկայական օվալաձեւ աուդիտորիայում, որի տեղերի առնվազն կեսն արդեն զբաղեցրել էին գագաթաժողովը կազմակերպած թուրք պաշտոնյաները եւ լրագրողները՝ հիմնականում նույնպես թուրք: Օդում տիրում էր հիացական մթնոլորտ, բոլորը գոհ էին, երջանիկ: Պետք էր անպայման փչացնել այդ մթնոլորտը… Եվ ես անցա գործի:
Երիտասարդ գործընկերներիս ուզում եմ խորհուրդ տալ. մի շտապեք, սպասեք ձեր շանսին: Իսկ երբ այդ շանսը ձեզ բաժին է ընկնում, ամուր բռնեք երկու ձեռքով եւ բաց մի թողեք:):
Էրդողանին հարց էին ուզում ուղղել բոլորը՝ թե լրագրողները, թե հատկապես ոչ լրագրողները, որոնք երեւի թե ցանկանում էին շեֆի աչքը մտնել: Ինչ-որ պահի ընկնելով էյֆորիայի մեջ՝ Էրդողանը մոռացավ մամուլի քարտուղարի մասին եւ սկսեց ինքը որոշել, թե ով տա հերթական հարցը: Թուրք լրագրողների հարցերն ավելի շատ բաժակաճառի էին նման, Էրդողանը եւ կողքին նստած Գյուլը նորահարսերի պես կարմրում էին, ապա կարճ պատասխանում: Այս ընթացքում նկատեցի մի օրինաչափություն. վարչապետը խոսքը հերթով տալիս էր ձախից նստած լրագրողներին, ապա՝ կենտրոնում, եւ վերջում՝ աջից: Աջից նստած լրագրողներն ակնհայտորեն քիչ էին, եւ եթե այնտեղ դիքավորվեի, վաղ թե ուշ ինձ էլ հերթ կհասներ, այնպես որ տեղս փոխեցի, նստեցի այնպիսի մի տեղ, որ լավ տեսանելի լինեմ թե Էրդողանի, թե նկարահանող տեսախցիկների համար:
Այստեղ մի լիրիկական զեղում կատարեմ… Էրդողանը գայլի աչքեր ունի, ամեն մարդ չէ, որ կարող է երկար այդ աչքերի մեջ նայել. համենայն դեպս, նրա ենթակաները մի քանի վայրկյան հետո մեղավոր իջեցնում էին հայացքը, նույնիսկ եթե ոչ մի վատ բան չէին արել:
Ինչեւէ, երբ Թուրքիայի վարչապետը հերթական պտույտը կատարեց, եւ մեր հայացքները հանդիպեցին, ես բառիս բուն իմաստով վեր թռա, եւ ոչինչ չկռահող Էրդողանը մատնացույց արեց ինձ: Մոտեցրին խոսափողը.
“Պարոն վարչապետ, ես ներկայացնում եմ հայաստանյան “Մեդիամաքս” գործակալությունը: Քիչ առաջ Դուք ասացիք, որ ողջունում եք ՆԱՏՕ-ի գործընկեր երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը: Բայց ինչպե՞ս կարող ենք մենք՝ հայերս, զարգացնել մեր հարաբերությունները Դաշինքի հետ, եթե ՆԱՏՕ-ի անդամ մեր միակ հարեւան երկիրը՝ Թուրքիան, փակել է Հայաստանի հետ սահմանը եւ չի ցանկանում բացել: Շնորհակալ եմ”:
Պաուզա… Գայլի աչքերը սղոցում են ինձ այն աստիճան, կարծես ցանկանում են ծակել ուղեղս եւ տեսնել, թե ինչ կա մեջը: Տոնն անվերադարձ փչացած է: “Հայը կրկին եկավ թուրքի տուն եւ ամեն ինչ փչացրեց”: Թուրք լրագրողներն ատելությամբ լի հայացքներ են նետում վրաս եւ փորձում ինձ մոխիր դարձնել: Վերջապես Էրդողանը հիշում է, որ դա հարց էր, եւ պետք է պատասխանել, եւ ասում է մոտավորապես հետեւյալը.
“Շնորհակալ եմ շատ կարեւոր հարցի համար: Մենք հույս ունենք, որ մոտ ժամանակներս Հայաստանին եւ Թուրքիային կհաջողվի հասնել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների բարելավմանը: Երեկ երեկոյան ես քննարկել եմ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը վերաբերող հարցերն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի հետ հանդիպման ժամանակ`մեր արտգործնախարար Աբդուլա Գյուլի մասնակցությամբ: Ես համոզված եմ, որ մենք պետք է շարունակենք Թուրքիայի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների եռակողմ հանդիպումները: Հուսով եմ, որ այդ հանդիպումները կօգնեն մեզ գտնել տարածաշրջանային խնդիրների այնպիսի լուծումներ, որոնց պարագայում չենք ունենա հաղթողներ եւ պարտվողներ”:
Վարագույր… Ուշադրություն դարձրեք հարցին եւ պատասխանին. դրանք իրար հետ որեւէ կապ չունեն: Բայց մի՞թե դուք կարծում եք, թե ես իսկապես ակնկալում էի, որ իմ հարցից հետո Էրդողանը կապաշխարի, ծնկի կգա, ներողություն կխնդրի ամբողջ հայ ժողովրդից եւ անմիջապես կհրամայի բացել հայ-թուրքական սահմանը: Ոչ-ոչ, ես այդքան միամիտ չեմ. իմ խնդիրը զուտ հարցը հնչեցնելն էր, քանզի, ձեւափոխելով հայտնի ասացվածքը, ամեն հարցի միայն մի մասն է հարց:): Պատասխանը լսելուց հետո հավաքեցի իրերս եւ դուրս եկա լսարանից: Թուրք լրագրողները շարունակում էին աչքերով ոչնչացնել ինձ, իսկ ես ուրախ էի, որ մի փոքր խախտեցի համընդհանուր իդիլիան:
Երբ վերադարձա հյուրանոց, CNN Turk հեռուստաալիքով ինձ էին ցույց տալիս՝ հարցս հնչեցնելիս: Դրան հետեւեց մեկնաբանի խոսքը: Բան չհասկացա, բայց մեծ ցանկություն էլ չկար: Գործն արված էր…

How I ruined Erdogan’s day
Along with the then journalist of “Azg” newspaper Tatul Hakobyan I was invited to Istanbul to cover NATO Summit in June, 2014.
It happened so that the Ataturk Airport deemed as the main in Turkey and Istanbul was overloaded with the reception of leaders of various countries and before landing we were informed our airplane would land at another airport, which was located 30 kilometers from Istanbul but they said there was no reason for concern as there were buses there that would immediately take us...  Laleli fair. This news sparked excitement among almost all passengers but I got concerned. After purchasing the visa (resembling a post stamp) from a strange person and crossing the border, I took the bus which, as the driver claimed, was going to the center of Istanbul. I realized on the road that I was in the eastern part of Istanbul and not in the European. And when the bus stopped close to a ferry-boat, and the driver said it’s the last stop I realized I will have to cross the Bosphorus. As the traffic was limited in the city center, I then changed a bus and a tram and finally got to my hotel located nearby Taksim Square. I say this is for you to understand that I did not enter Turkey through the front entrance, as many people do, but through the backdoor, where to put it mildly, not everything was magical.
NATO Summit was highly important for Turkey and newly appointed Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, and that is why the Turks had done their best to organize the event on the highest level and hospitality to such a degree that phone network and Internet were free of charge for the journalists. But local and western journalists were especially delighted by the free food and beverages available at the site of the Summit and accounted by this, they had moved their workplace to the open-air lunchroom.
Armenia was taking part in the Summit on Foreign Minister level; Vardan Oskanyan had arrived to get acquainted with newly elected Prime Minister Erdogan and newly appointed Gul rather than to resolve specific issues. A number of Armenian journalists had also arrived with Oskanyan, however, poor them, they were not allowed to cover the event itself, instead they were taken for sightseeing to the Armenian places of interest as if they were tourists and not journalists. Eventually, on the Armenian part, only two of us were more or less fully covering this historic event where issues related to the expansion of the Alliance, Georgia’s future membership and development of cooperation between partner countries were being decided.
At the end of the second day of the Summit when the important foreign figures had already left and the declaration had been adopted, I accidentally noticed on one of the illuminated call-outs that the Prime Minister of the hosting country – Erdogan – would hold a press conference. From the very start I found it less likely I would have a chance to ask a question; during such press conferences spokespersons usually promise an opportunity of a question to those who they know. Moreover, it’s an open secret that in many countries they even ask the journalists they know or stand close to them to ask questions the answers to which their leaders already have in front of them.
Nevertheless, my partner Ara Tadevosyan who was on watch in Yerevan encouraged me saying: “Pluck up your courage and go and ask your question as soon as you have the chance”.
I went... The press conference was held in a large oval auditorium capable of accommodating up to 500 people. Half of the seats were already taken by Turkish officials who had organized the event as well as journalists the majority of which were Turkish as well. Some climate of admiration ruled in the air. Everybody was happy and delighted. I just had to spoil it... And I proceeded to my business.
I would like to recommend my young partners not to hurry up – wait until you have a good chance. As soon as you get it, seize it and don’t let it slip through your fingers.
Everybody wanted to voice their questions to Erdogan – both journalists and non-journalists who probably wanted to arrest the attention of their boss. At some moment Erdogan fell into euphoria and got oblivious of the spokesperson. He started deciding who should ask the next question. The questions of Turkish journalists to which Erdogan and Gul were giving short answers more resembled a toast that made them blush like newlyweds. I noticed a certain sequence – the PM was giving the floor by turn to the journalists on the left, then to the journalists in the center and finally, to the journalists on the right. Journalists on the right were obviously fewer in number and if I sat there, then sooner or later it would be my turn. So I changed my seat and sat in a place that would be well visible for both Erdogan and the video cameras.
Let me make lyrical outpourings here... Erdogan has eyes of wolf and not everyone can look him in the eyes for a long time; at least, his subordinates used to lower their eyes guiltily, even if they had not done anything improper.
However, when the Turkish Prime Minister made his next turn and our eyes met, I literally jumped out of my seat and Erdogan who had no idea of what was awaiting him pointed at me. The microphone was brought to me:
“Mr. Prime Minister, I represent Armenian “Mediamax” Media Agency. Shortly before you said that you commend development of relations between NATO partner states. But how can we – Armenians – develop relations with the Alliance if our only NATO member neighbor, which is Turkey, has closed borders with Armenia and is not willing to open them? Thank you”.
A pause... The wolf’s eyes were “sawing” me to such an extent that it felt like they wanted to pierce a hole in my brain and see what there was in it. The day was irrevocably ruined. “Armenians again came to the Turk’s house and ruined everything”. The Turkish journalists were darting baleful looks full of hatred and were trying to turn me to dust and ashes. Finally Erdogan recalled it was a question that requires an answer and said the following:
“Thank you for this important question. We hope Armenia and Turkey will manage to improve their relations in the near future. At yesterday’s meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan and his Turkish counterpart Abdullah Gul, we discussed issues related to peace and stability in the South Caucasus. I hope those meetings will provide a ground for us to find such solutions to regional issues in case of which there will be no losers and winners”.
The curtain falls... Pay attention to the question and the answer – there is no relation between them. But do you really think I was expecting Erdogan to repent, kneel and apologize to the entire Armenian nation and promptly order to open the Armenian-Turkish border? I am not that naïve – my task was to voice the question as rephrasing the famous saying “only part of a question is actually a question”. After hearing the answer to my question I put together my items and walked out of the auditorium. Turkish journalists continued “annihilating” me with their eyes but I felt happy as I managed to slightly shake the overall idyll.
I returned to the hotel. I was on CNN Turk; the channel was televising me at the moment I was asking question. It was then followed by the commentator’s remark from which I didn’t get a thing. But I neither was greatly interested in it. The task was accomplished…