•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 21-27
«Այսօր հայ-ռուսական հարաբերությունները հիրավի կամավոր եւ իսկապես իրավահավասար բնույթ են կրում», հայտարարել էր ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Իզվեստիա» թերթում մայիսի 22-ին հրապարակված հարցազրույցում:
«Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները դուրս են եկել զուտ քաղաքական շրջանակներից: Դրանք դարձել են էլ ավելի հավասարակշռված եւ փոխադարձ հարգալից»,- ասել էր Քոչարյանը:
«Սաֆար Աբիեւը բուլդոզեր չէ»
Մայիսի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ «Սաֆար Աբիեւը բուլդոզեր չէ, որպեսզի Հայաստանի տարածքով միջանցք «հարթի»»:
Սերժ Սարգսյանն այդպես էր մեկնաբանել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի՝ Լիտվայի արտգործնախարար Լինաս Լինկյավիչուսի հետ Բաքվում կայացած հանդիպմանն արված հայտարարությունը.
«Հայաստանը պետք է միշտ հիշի, որ այսօր եւ վաղը Ադրբեջանը չի համաձայնվելու նրան, ինչին հավանություն էր տվել երեկ: Ադրբեջանը չի ցանկանում ունենալ բաժանված պետություն. ես ի նկատի ունեմ Նախիջեւանը, որը մեր հիմնական հողերից կտրված է: Վաղն այս հարցը բարձրացվելու է»:
Սաֆար Աբիեւը եւ Իլհամ Ալիեւը Սաֆար Աբիեւը եւ Իլհամ Ալիեւը
Դիտորդները մտահոգված են
Մայիսի 25-ին Հայաստանում կայացան ԱԺ ընտրությունները: Դրանք մռայլվել էին Արարատի մարզի Շահումյան գյուղի ընտրատեղամասում տեղի ունեցած միջադեպով, որի հետեւանքով սպանվել էր մեկ եւ վիրավորվել երկու մարդ:
Եվրոպական դիտորդները գտնվում էին Շահումյանի ընտրատեղամասում, երբ այնտեղ կրակ էր բացվել:
«Մայիսի 25-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները բարելավում են հատկանշել վերջերս կայացած նախագահական ընտրությունների համեմատությամբ, սակայն որոշ հիմնական առումներով չեն համապատասխանել միջազգային չափանիշներին»,- ասված էր ԺՀՄԻԳ/ԵԱՀԿ/ Խորհրդարանական Վեհաժողովի եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի համատեղ դիտորդական առաքելության հայտարարության մեջ:
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի դիտորդական առաքելության ղեկավար Ջովաննի Քեսլերը հայտարարել էր, որ միջնորդները մտահոգված են ձայների հաշվարկման ընթացքում թույլ տրված մեծ քանակությամբ խախտումներով:
ԺՀՄԻԳ/ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավար Ռոբերտ Բերրին հայտարարել է, որ խախտումներ են արձանագրվել միջազգային դիտորդների կողմից այցելված ընտրական տեղամասերի 30 տոկոսում:
Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը
ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավար Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը կասկածանք էր հայտնել ընտրողների մասնակցության վերաբերյալ Հայաստանի ԿԸՀ տրամադրած տվյալների կապակցությամբ: «Ինձ զարմացնում է, որ ընտրատեղամասերի փակվելուց կես ժամ առաջ ընտրողների մասնակցությունը կազմում էր 43 տոկոս, իսկ քվեարկության ավարտից հետո այն աճեց մինչեւ 51%»,- հայտարարել էր Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը:
Ընտրություններում ձայների 14.25 տոկոսով երկրորդ տեղը զբաղեցրած «Արդարություն» ընդդիմադիր դաշինքը հայտարարել էր, որ չի ընդունում ընտրությունների արդյունքները:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 21-27
Վրաստանի հայկական եկեղեցիների ճակատագիրը
Մայիսի 23-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Մինսկում ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի շրջանակներում հանդիպել էր իր վրաց գործընկեր Լադո Գուրգենիձեին:
Կառավարության ղեկավարները, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի իրավաբանական կարգավիճակի հարցը: Տիգրան Սարգսյանը իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել Հայ Առաքելական եկեղեցու Վրաստանի թեմի իրավաբանական կարգավիճակի ու հայկական եկեղեցիների դեմ ժամանակ առ ժամանակ Վրաստանում կրոնական եւ աշխարհիկ արմատականների կողմից կատարվող ոտնձգությունների ու սադրիչ գործողությունների վրա: ՀՀ վարչապետը հիշատակել է նաեւ Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն հայկական եկեղեցու տարածքի ապօրինի պարսպապատման փաստը:
Ֆինանսական կենտրոնը՝ Լիբանանից Հայաստան
Մայիսի 24-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Դիլիջանում հայտարարել էր, որ արաբական երկրները ցանկություն են հայտնում իրենց ֆինանսական կենտրոնը Լիբանանից տեղափոխել Հայաստան, առաջարկելով համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ կատարել հանրապետությունում:
«Հայաստանը կարող է կամուրջ դառնալ Եվրոպայի եւ մահմեդական երկրների միջեւ»,- ասում էր Տիգրան Սարգսյանը: Նա նշում էր, որ արաբական աշխարհի համար ֆինանսական կենտրոն դառնալու համար Հայաստանը պետք է ձեռք բերի  օֆշորային գոտու ուրվագծեր, որտեղ համաշխարհային չափանիշներով շահավետ ֆինանսական ծառայություններ կմատուցվեն:
Վարչապետը նաեւ նշել էր, որ Հայաստանը կարող է դառնալ արժեթղթերի առք ու վաճառքի կազմակերպիչ ԱՊՀ երկրների համար: «ԱՊՀ երկրների արժեթղթերի շուկաների զարգացման հետ մեկտեղ դեռեւս չլուծված է մնում արժեթղթերի` արտասահմանյան շուկաներ դուրս գալու խնդիրը եւ Հայաստանը կարող է բարենպաստ պայմաններ առաջարկել ԱՊՀ-ին արժեթղթերի տեղաբաշխման համար: Հայաստանի շուկա մուտք գործած OMX Group-ը կարող է բեկումնային ծրագրեր իրականացնել»,- ասում էր Տիգրան Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 21-27
«Զայրացնող փաստը»
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 21-ին «զայրացնող» էր անվանել Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից «Եվրատեսիլ» մրցույթի ռուսաստանյան մասնակից Դինա Գարիպովայի օգտին տրված ձայների անհետացման փաստը:
Հանդես գալով Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Մոսկվայում, Լավրովը զգուշացրել էր, որ «դա անպատասխան չի մնա»:
«Մեր մասնակցից 10 բալ գողանալու փաստը չի ուրախացնում առաջին հերթին այն տեսանկյունից, թե ինչպես է կազմակերպված այդ միջոցառումը: Մենք պայմանավորվել ենք Էլմար Մամեդյարովի հետ, որ նրանից հետո, երբ Ադրբեջանի Հանրային հեռուստատեսությունը կպարզի սպառիչ բացատրություններ ստանալու օրինական ճանապարհները, մենք կհամաձայնեցնենք մեր համատեղ գործողությունները, որպեսզի այդ վիրավորական գործողությունն անպատասխան չմնա»,- ասել էր Սերգեյ Լավրովը:
Սերգեյ Լավրովը Սերգեյ Լավրովը
Մայիսի 23-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահի առաջին տեղակալ Զիյաֆեթ Ասքերովն ասել էր, որ «Եվրատեսիլ 2013 մրցույթին կատարված սադրանքի մեղավորները շուտով կհայտնաբերվեն».
«Չի կարող պատահել, որ Ադրբեջանում չքվեարկեն Ռուսաստանի օգտին: Ես հստակ գիտեմ, որ ձայները տրվել են, բայց ինչ պատահեց դրանց եւ որտեղ դրանք անհետացան` կբացահայտվի: Հիմա դժվար է ասել, թե ինչ մակարդակով է եղել սադրանքը` միջազգայի՞ն, թե՞ տարածաշրջանային: Այդ հարցում չկա եւ չի կարող լինել Ադրբեջանի մեղքը»,- ընդգծել էր Ասքերովը:
«Բարեփոխումների նպատակ չկա»
Մայիսի 21-ին ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասել էր, որ խորհրդարանում ներկայացված՝ կառավարության գործունեության հնգամյա ծրագիրը «մշուշոտ ձեւակերպումներով հռչակագիր է եւ ապագա չունեցող գործողությունների համալիր»:
«Խորհրդարանում վարչապետը խոսում էր մտքի հեղափոխությունից: Դա հերթական դեմագոգիկ հայտարարությունն էր: Իրականում իշխանությունը պատրաստ չէ փոփոխությունների»,- ասում էր Մինասյանը:
«Մենք մեծացել ենք»
Մայիսի 23-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը հասկացրել էր, որ երկրի իշխանությունները չեն հրաժարվի Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի կարգավիճակը փոխելու մտադրությունից:
«ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի 20 տարիների մասնակցության ընթացքում մենք մեծացել ենք եև այլեւս կարճ շալվար չենք կրում: Նրանք անընդհատ խոսում են օրենքի գերակայության եւ ԵԱՀԿ շրջանակներում առկա բոլոր կանոններին եւ կանոնակարգերին հավատարմության մասին: Սակայն միանգամից դեմ հանդես եկան Ադրբեջանի կողմից գրասենյակի կարգավիճակի փոփոխմանը, չնայած այն հանգամանքին, որ մենք իրավունք ունենք որոշելու, թե ԵԱՀԿ ներկայացուցչության ի՞նչ մակարդակ պետք է ունենան»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:

•    15 YEARS AGO: MAY 21-27, 2003
Armenian-Russian relations “are really equal”, Armenian President Robert Kocharyan stated in the interview published in Izvestia newspaper on May 22.
“Over the last 5 years, Armenian-Russian relations have stepped outside the line of politics. They are becoming more and more balanced and mutually respectful,” said Kocharyan.
“Safar Abiyev is not a bulldozer”
On May 24, Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan said that “Safar Abiyev is not a bulldozer to pave the “corridor” through the Armenian territory”.
That was Sargsyan’s comment on the statements his Azerbaijani counterpart made at the meeting with Defense Minister of Lithuania Linas Linkevicius in Baku.
“Armenia must always remember: what Azerbaijan has agreed on yesterday, it will not agree today and tomorrow. Azerbaijan does not want to have a separated state. I mean Nakhichevan, which is cut off from our main territories. This question will be raised tomorrow,” Abiyev had said.
Safar Abiyev and Ilham Aliyev Safar Abiyev and Ilham Aliyev
Elections observers voice their concern
Armenia held the elections to the National Assembly on May 25, 2003. They were marred by an incident at a polling station in Shahumyan village, Ararat marz, which left one person killed and two other wounded. A team of European observers was present at the polling station when the shooting took place.
“Parliamentary elections in Armenia marked improvement over the recent presidential voting, but failed to meet international standards in several key areas,” read the statement by the joint international observation mission of the OSCE Parliamentary Assemblies and the Council of Europe, and the OSCE’s Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
Head of the Parliamentary Assemblies of the OSCE mission Giovanni Kessler noted the observers were concerned over the high number of irregularities allowed during vote counting.
Ambassador Robert Barry, head of the OSCE/ODIHR long-term observation mission, stated that international observers marked irregularities at 30 percent of polling stations visited.
Lord David Russell-Johnston Lord David Russell-Johnston
PACE mission’s leader Lord Russell-Johnston was in doubt about the accuracy of data the Central Electoral Commission of Armenia provided about the turnout. “I am surprised that 30 minutes before the polling stations were closed, 43% turnout has been marked, while after the end of voting this number reached 51%,” said Lord Russell-Johnston.
The opposition bloc “Justice” that finished with 14.25% of votes refused to accept the results of the elections.
•    10 YEARS AGO: MAY 21-27, 2008
The fate of Armenian churches in Georgia
On May 23, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan met with his Georgian counterpart Lado Gurgenidze in Minsk in the scope of the session of Prime Ministers’ Council of CIS states.
The parties discussed the legal status of the Georgian diocese of the Armenian Apostolic Church. Tigran Sargsyan invited the attention of his counterpart to the recurring attacks and provocative actions on the part of radical representatives of religious and secular circles of Georgia. Armenian PM particularly noted the fact of illegal fencing of the territory of Armenian Surb Norashen Church in Tbilisi.
The Arab world could move their financial center to Armenia
On May 24, Armenian PM Tigran Sargsyan stated in Dilijan that Arab states wanted to move their financial center from Lebanon to Armenia, asking for corresponding legislative changes in the republic.
“Armenia can become a bridge between Europe and Muslim states,” said Sargsyan. He added that in order to become a financial center for the Arab world, Armenia should take the outline of an off-shore zone that would provide profitable (by global standards) financial services.
The Prime Minister also noted that Armenia can organize trading of securities of CIS states. “Along with development of securities markets of CIS states, there is yet the unsolved problem of securities’ entry to foreign markets, and Armenia can propose CIS auspicious conditions to place their securities. OMX Group operator, which has entered the Armenian market, may carry out the crucial programs,” said Sargsyan.
•    5 YEARS AGO: MAY 21-27, 2013
An “outrageous” fact
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov qualified as “outrageous” the fact of disappeared votes given by the Azerbaijani citizens to Russia's Eurovision contestant Dina Garipova.
While addressing a joint press conference with the Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov in Moscow on May 21, the Russian FM warned there would be a “response”.
“The fact that our participant was robbed of 10 points doesn't make us happy, first of all from the viewpoint how the event was organized. We agreed with Elmar Mammadyarov that after the Azerbaijan Public TV Channel finds out the legal ways of getting exhausting explanations, we will coordinate our actions so as this outrageous action does not simply go away,” said Sergey Lavrov.
On May 23, First Deputy Speaker of Azerbaijani Parliament Ziyafet Askerov said that “those guilty of the provocation in Eurovision will be discovered soon”.
“It is impossible that no one in Azerbaijan voted for Russia. I know for certain votes were given to Garipova, but we do not know where they have gone. It is difficult to say now if the provocation was at an international or regional level. Those guilty of the provocation will be discovered soon. The only thing I can state is that Azerbaijan is not and cannot be the responsible party in this matter,” stressed Askerov.
“They do not aim for reforms”
MP from Dashnaktsutyun faction Artsvik Minasyan noted that the 5-year government program submitted to the parliament "is actually a declaration with vague wording ".
"The Prime Minister talked about the revolution of mind in the parliament. It was just another demagogical statement. In reality, the authorities are not ready for changes. They do not aim for reforms," Minasyan said on May 21.
“Out of short pants”
On May 23, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov made it clear that the authorities would not give up the intention of changing the status of the OSCE Office in Baku.
“We are out of short pants after 20+ years in OSCE. They speak about supremacy of law and commitment to the rules and regulations within the OSCE all the time. But they spoke against change of the status of their office by Azerbaijan at once, while we as hosts have the right to decide what level the OSCE office should have,” said Mammadyarov.