•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 21-27
«Այսօր հայ-ռուսական հարաբերությունները հիրավի կամավոր եւ իսկապես իրավահավասար բնույթ են կրում», հայտարարել էր ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Իզվեստիա» թերթում մայիսի 22-ին հրապարակված հարցազրույցում:
«Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները դուրս են եկել զուտ քաղաքական շրջանակներից: Դրանք դարձել են էլ ավելի հավասարակշռված եւ փոխադարձ հարգալից»,- ասել էր Քոչարյանը:
«Սաֆար Աբիեւը բուլդոզեր չէ»
Մայիսի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ «Սաֆար Աբիեւը բուլդոզեր չէ, որպեսզի Հայաստանի տարածքով միջանցք «հարթի»»:
Սերժ Սարգսյանն այդպես էր մեկնաբանել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի՝ Լիտվայի արտգործնախարար Լինաս Լինկյավիչուսի հետ Բաքվում կայացած հանդիպմանն արված հայտարարությունը.
«Հայաստանը պետք է միշտ հիշի, որ այսօր եւ վաղը Ադրբեջանը չի համաձայնվելու նրան, ինչին հավանություն էր տվել երեկ: Ադրբեջանը չի ցանկանում ունենալ բաժանված պետություն. ես ի նկատի ունեմ Նախիջեւանը, որը մեր հիմնական հողերից կտրված է: Վաղն այս հարցը բարձրացվելու է»:
Սաֆար Աբիեւը եւ Իլհամ Ալիեւը Սաֆար Աբիեւը եւ Իլհամ Ալիեւը
Դիտորդները մտահոգված են
Մայիսի 25-ին Հայաստանում կայացան ԱԺ ընտրությունները: Դրանք մռայլվել էին Արարատի մարզի Շահումյան գյուղի ընտրատեղամասում տեղի ունեցած միջադեպով, որի հետեւանքով սպանվել էր մեկ եւ վիրավորվել երկու մարդ:
Եվրոպական դիտորդները գտնվում էին Շահումյանի ընտրատեղամասում, երբ այնտեղ կրակ էր բացվել:
«Մայիսի 25-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները բարելավում են հատկանշել վերջերս կայացած նախագահական ընտրությունների համեմատությամբ, սակայն որոշ հիմնական առումներով չեն համապատասխանել միջազգային չափանիշներին»,- ասված էր ԺՀՄԻԳ/ԵԱՀԿ/ Խորհրդարանական Վեհաժողովի եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի համատեղ դիտորդական առաքելության հայտարարության մեջ:
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի դիտորդական առաքելության ղեկավար Ջովաննի Քեսլերը հայտարարել էր, որ միջնորդները մտահոգված են ձայների հաշվարկման ընթացքում թույլ տրված մեծ քանակությամբ խախտումներով:
ԺՀՄԻԳ/ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավար Ռոբերտ Բերրին հայտարարել է, որ խախտումներ են արձանագրվել միջազգային դիտորդների կողմից այցելված ընտրական տեղամասերի 30 տոկոսում:
Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը
ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավար Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը կասկածանք էր հայտնել ընտրողների մասնակցության վերաբերյալ Հայաստանի ԿԸՀ տրամադրած տվյալների կապակցությամբ: «Ինձ զարմացնում է, որ ընտրատեղամասերի փակվելուց կես ժամ առաջ ընտրողների մասնակցությունը կազմում էր 43 տոկոս, իսկ քվեարկության ավարտից հետո այն աճեց մինչեւ 51%»,- հայտարարել էր Լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը:
Ընտրություններում ձայների 14.25 տոկոսով երկրորդ տեղը զբաղեցրած «Արդարություն» ընդդիմադիր դաշինքը հայտարարել էր, որ չի ընդունում ընտրությունների արդյունքները:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 21-27
Վրաստանի հայկական եկեղեցիների ճակատագիրը
Մայիսի 23-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Մինսկում ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի շրջանակներում հանդիպել էր իր վրաց գործընկեր Լադո Գուրգենիձեին:
Կառավարության ղեկավարները, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի իրավաբանական կարգավիճակի հարցը: Տիգրան Սարգսյանը իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել Հայ Առաքելական եկեղեցու Վրաստանի թեմի իրավաբանական կարգավիճակի ու հայկական եկեղեցիների դեմ ժամանակ առ ժամանակ Վրաստանում կրոնական եւ աշխարհիկ արմատականների կողմից կատարվող ոտնձգությունների ու սադրիչ գործողությունների վրա: ՀՀ վարչապետը հիշատակել է նաեւ Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն հայկական եկեղեցու տարածքի ապօրինի պարսպապատման փաստը:
Ֆինանսական կենտրոնը՝ Լիբանանից Հայաստան
Մայիսի 24-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Դիլիջանում հայտարարել էր, որ արաբական երկրները ցանկություն են հայտնում իրենց ֆինանսական կենտրոնը Լիբանանից տեղափոխել Հայաստան, առաջարկելով համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ կատարել հանրապետությունում:
«Հայաստանը կարող է կամուրջ դառնալ Եվրոպայի եւ մահմեդական երկրների միջեւ»,- ասում էր Տիգրան Սարգսյանը: Նա նշում էր, որ արաբական աշխարհի համար ֆինանսական կենտրոն դառնալու համար Հայաստանը պետք է ձեռք բերի  օֆշորային գոտու ուրվագծեր, որտեղ համաշխարհային չափանիշներով շահավետ ֆինանսական ծառայություններ կմատուցվեն:
Վարչապետը նաեւ նշել էր, որ Հայաստանը կարող է դառնալ արժեթղթերի առք ու վաճառքի կազմակերպիչ ԱՊՀ երկրների համար: «ԱՊՀ երկրների արժեթղթերի շուկաների զարգացման հետ մեկտեղ դեռեւս չլուծված է մնում արժեթղթերի` արտասահմանյան շուկաներ դուրս գալու խնդիրը եւ Հայաստանը կարող է բարենպաստ պայմաններ առաջարկել ԱՊՀ-ին արժեթղթերի տեղաբաշխման համար: Հայաստանի շուկա մուտք գործած OMX Group-ը կարող է բեկումնային ծրագրեր իրականացնել»,- ասում էր Տիգրան Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 21-27
«Զայրացնող փաստը»
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 21-ին «զայրացնող» էր անվանել Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից «Եվրատեսիլ» մրցույթի ռուսաստանյան մասնակից Դինա Գարիպովայի օգտին տրված ձայների անհետացման փաստը:
Հանդես գալով Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Մոսկվայում, Լավրովը զգուշացրել էր, որ «դա անպատասխան չի մնա»:
«Մեր մասնակցից 10 բալ գողանալու փաստը չի ուրախացնում առաջին հերթին այն տեսանկյունից, թե ինչպես է կազմակերպված այդ միջոցառումը: Մենք պայմանավորվել ենք Էլմար Մամեդյարովի հետ, որ նրանից հետո, երբ Ադրբեջանի Հանրային հեռուստատեսությունը կպարզի սպառիչ բացատրություններ ստանալու օրինական ճանապարհները, մենք կհամաձայնեցնենք մեր համատեղ գործողությունները, որպեսզի այդ վիրավորական գործողությունն անպատասխան չմնա»,- ասել էր Սերգեյ Լավրովը:
Սերգեյ Լավրովը Սերգեյ Լավրովը
Մայիսի 23-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահի առաջին տեղակալ Զիյաֆեթ Ասքերովն ասել էր, որ «Եվրատեսիլ 2013 մրցույթին կատարված սադրանքի մեղավորները շուտով կհայտնաբերվեն».
«Չի կարող պատահել, որ Ադրբեջանում չքվեարկեն Ռուսաստանի օգտին: Ես հստակ գիտեմ, որ ձայները տրվել են, բայց ինչ պատահեց դրանց եւ որտեղ դրանք անհետացան` կբացահայտվի: Հիմա դժվար է ասել, թե ինչ մակարդակով է եղել սադրանքը` միջազգայի՞ն, թե՞ տարածաշրջանային: Այդ հարցում չկա եւ չի կարող լինել Ադրբեջանի մեղքը»,- ընդգծել էր Ասքերովը:
«Բարեփոխումների նպատակ չկա»
Մայիսի 21-ին ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասել էր, որ խորհրդարանում ներկայացված՝ կառավարության գործունեության հնգամյա ծրագիրը «մշուշոտ ձեւակերպումներով հռչակագիր է եւ ապագա չունեցող գործողությունների համալիր»:
«Խորհրդարանում վարչապետը խոսում էր մտքի հեղափոխությունից: Դա հերթական դեմագոգիկ հայտարարությունն էր: Իրականում իշխանությունը պատրաստ չէ փոփոխությունների»,- ասում էր Մինասյանը:
«Մենք մեծացել ենք»
Մայիսի 23-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը հասկացրել էր, որ երկրի իշխանությունները չեն հրաժարվի Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի կարգավիճակը փոխելու մտադրությունից:
«ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի 20 տարիների մասնակցության ընթացքում մենք մեծացել ենք եև այլեւս կարճ շալվար չենք կրում: Նրանք անընդհատ խոսում են օրենքի գերակայության եւ ԵԱՀԿ շրջանակներում առկա բոլոր կանոններին եւ կանոնակարգերին հավատարմության մասին: Սակայն միանգամից դեմ հանդես եկան Ադրբեջանի կողմից գրասենյակի կարգավիճակի փոփոխմանը, չնայած այն հանգամանքին, որ մենք իրավունք ունենք որոշելու, թե ԵԱՀԿ ներկայացուցչության ի՞նչ մակարդակ պետք է ունենան»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 МАЯ 2003 ГОДА
Армяно-российские отношения «носят поистине добровольный и действительно равноправный характер», заявил президент Армении Роберт Кочарян в интервью, опубликованном 22 мая в газете «Известия».
«За последние пять лет отношения между Арменией и Россией вышли за сугубо политические рамки. Они становятся все более взвешенными и взаимно уважительными», - говорил Кочарян.
«Сафар Абиев - не бульдозер»
24 мая министр обороны Армении Серж Саргсян заявил, что «Сафар Абиев - не бульдозер, чтобы проложить «коридор» по территории Армении».
Так он прокомментировал заявление министра обороны Азербайджана, сделанное в Баку на встрече с министром обороны Литвы Линасом Линкявичусом:
«Армения должна всегда помнить - на что соглашался Азербайджан вчера, сегодня и завтра он соглашаться не будет. Азербайджан не хочет иметь разделенное государство - я имею в виду Нахичевань, отрезанный от наших основных  земель. Завтра этот вопрос будет поднят».
Сафар Абиев и Ильхам Алиев Сафар Абиев и Ильхам Алиев
Наблюдатели озабочены
25 мая в в Армении прошли выборы в Национальное Собрание. Они были омрачены инцидентом на избирательном участке в селе Шаумян Араратского района, в результате которого был убит один и ранены два человека.
Европейские наблюдатели присутствовали на избирательном участке в Шаумяне в тот момент, когда по нему был открыт огонь из автомата.
«Несмотря на заметный прогресс по сравнению с недавними президентскими выборами, парламентские выборы в Армении не соответствовали международным стандартам по ряду важных компонентов», - говорилось в заявлении совместной наблюдательской миссия БДИПЧ/ОБСЕ, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Парламентской Ассамблеи Совета Европы.
Глава наблюдательской миссии Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Джованни Кесслер заявил, что наблюдатели озабочены большим количеством нарушений, допущенных при подсчете голосов.
Руководитель наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Роберт Бэрри сказал, что нарушения были отмечены на 30 процентах участков, которые посетили международные наблюдатели.
Лорд Рассел-Джонстон Лорд Рассел-Джонстон
Глава наблюдательской миссии ПАСЕ Лорд Рассел-Джонстон выразил сомнение в достоверности сведений ЦИК Армении об участии избирателей в выборах. «Меня удивляет, что за полчаса до закрытия избирательных участков явка избирателей была на уровне 43 процентов, а после завершения голосования эта цифра выросла до 51%», - заявил Лорд Рассел-Джонстон.
Оппозиционный блок «Справедливость», занявший на выборах второе место с 14.25 процентами голосов, заявил, что не признает итогов выборов.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 МАЯ 2008 ГОДА
Судьба армянских церквей в Грузии
23 мая премьер-министр Армении Тигран Саргсян встретился в Минске со своим грузинским коллегой Ладо Гургенидзе в рамках заседания Совета глав правительств стран СНГ.
Премьер-министры обсудили вопрос юридического статуса Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви. Тигран Саргсян обратил внимание своего коллеги на периодические нападки и провокационные действия со стороны радикальных представителей грузинского духовенства. Армянский премьер отметил также факт незаконного ограждения территории армянской церкви Сурб Норашен в Тбилиси.
Финансовый центр - из Ливана в Армению
24 мая премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил в Дилижане, что арабские страны выражают желание перевести свой финансовый центр из Ливана в Армению, предлагая провести в республике соответствующие законодательные изменения.
«Армения может стать мостом между Европой и мусульманскими странами», - говорил Тигран Саргсян. Он отмечал, что для превращения в финансовый центр для арабского мира, Армения должна будет приобрести очертания оффшорной зоны, в которой будут предоставляться выгодные по мировым меркам финансовые услуги.
Премьер также отметил, что Армения может стать организатором торгов ценных бумаг стран СНГ. «По мере развития рынков ценных бумаг стран СНГ все еще остается нерешенной проблема выхода ценных бумаг на иностранные рынки, и Армения может предложить СНГ благоприятные условия для размещения своих ценных бумаг. Пришедший на армянский рынок оператор OMX Group может осуществить переломные программы», - говорил Тигран Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  21-27 МАЯ 2013 ГОДА
«Возмутительный факт»
Глава МИД России Сергей Лавров назвал 21 мая «возмутительным» факт исчезновения голосов, отданных гражданами Азербайджана за российскую участницу конкурса «Евровидение» Дину Гарипову.
Выступая на совместной пресс-конференции с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым в Москве, российский министр предупредил, что «без ответа это не останется».
«Когда у нашей участницы украли 10 баллов, это не радует, прежде всего, с точки зрения того, как это мероприятие организовано. Мы договорились с Эльмаром Мамедъяровым, что после того, как Общественное телевидение Азербайджана прояснит правовые пути получения исчерпывающих объяснений, мы согласуем наши совместные действия, чтобы эта возмутительная акция не осталась без ответа», - сказал Сергей Лавров.
23 мая первый заместитель председателя парламента Азербайджана Зияфет Аскеров заявил, что «виновные в провокации, допущенной на конкурсе «Евровидение», скоро будут выявлены».
«Не может быть, чтобы в Азербайджане не проголосовали за Россию. Я точно знаю, что голоса были отданы, но что с ними стало и куда они пропали, будет выяснено. Сейчас сложно сказать, на каком уровне была провокация - на международном или региональном. Виноватые будут скоро выявлены. Единственное, что можно сказать - в этом вопросе нет и не может быть вины Азербайджана», - подчеркнул Аскеров.
«Стремления к реформам нет»
21 мая депутат от фракции «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян заявил, что представленная в парламенте пятилетняя программа правительства является «декларацией с комплексом расплывчатых формулировок».
«В парламенте премьер-министр говорил о революции идеи. Это было очередной демагогией. На самом деле правительство не готово к изменениям. Стремления к реформам нет»,- говорил Минасян.
«Выросли из коротких штанишек»
23 мая министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров дал понять, что власти страны не откажутся от намерения изменить статус офиса ОБСЕ в Баку.
«За 20 лет участия Азербайджана в ОБСЕ мы выросли из коротких штанишек. Они все время говорят о верховенстве закона и приверженности всем правилам и регуляциям, существующим в рамках ОБСЕ. Но тут же выступили против изменения Азербайджаном статуса своего офиса, притом что нам на правах хозяев решать, какой уровень представительства ОБСЕ должен быть», - заявил глава МИД Азербайджана.