Սերժ Սարգսյանը 2008 թվականին
Հուլիսի 17-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը պատրաստ է նախաձեռնություն ցուցաբերել` ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում առաջընթացի հասնելու համար:
Մեկնաբանելով հուլիսի 16-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահների հանդիպումը, Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ «Ֆրանսիայի նախագահը չի կորցրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նկատմամբ իր հետաքրքրությունը»:
Ժակ Շիրակն ու Ռոբերտ Քոչարյանը Ժակ Շիրակն ու Ռոբերտ Քոչարյանը
«Ավելին, նա պատրաստ է ջանքեր գործադրել խնդրի լուծմանը սեղմ ժամկետներում հասնելու համար», - նշել էր Հայաստանի ԱԳ նախարարը: Նրա խոսքերով, Ժակ Շիրակը Հայաստանի նախագահին հայտնել էր, որ կանոնավոր կերպով քննարկում է ղարաբաղյան խնդիրը Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի ղեկավարների հետ:
Մահափորձ Սեդրակյանի դեմ
Հուլիսի 22-ի առավոտյան Երեւանում մահափորձ էր կատարվել Էրեբունի համայնքի թաղապետ Մհեր Սեդրակյանի դեմ:
Սեդրակյանն ուղեւորվում էր աշխատանքի, երբ նրա ավտոմեքենայի մոտ պայթյուն էր տեղի ունեցել: 52-ամյա Սեդրակյանը վիրավորվել էր եւ տեղափոխվել հիվանդանոց:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 16-22
Նախագահի կոչը
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 18-ին հանդես եկավ քաղաքացիներին ուղղված կոչով` երկրի ղեկավարի պաշտոնում 100 օր գտնվելու կապակցությամբ եւ վստահեցրեց, որ իր կողմից ձեռնարկած բացասական երեւույթների դեմ պայքարը ժամանակավոր բնույթ չի կրելու:
Սերժ Սարգսյանը 2008 թվականին Սերժ Սարգսյանը 2008 թվականին
«Ցավոք, այսօր արվող գործի մասին որոշ մարդիկ խոսում են թերահավատությամբ: Իմ հետեւողականությամբ եմ պատրաստվում շրջել նրանց հոռետեսությունը: Տեղի ունեցողը «անվտանգ երթեւեկության միամսյակ» կամ «մաքուր ձեռքեր» միջոցառումներ չեն: Մեր աշխատանքը չի սահմանափակվելու ոչ մի «հարյուր օրով»: Այս գործելաոճը դարձնելու ենք կյանքի բնականոն նորմ: Համոզված եմ, որ քննախույզ աչքը կնկատի ներքին կյանքում կարեւոր մի շրջադարձ. դեմքով դեպի մարդը, դեպի Հայաստանի քաղաքացիները, նրա հոգսերն ու հույսերը, նրա բարեկեցության ապահովումն ու մեր նորանկախ երկիրը կառուցելու նրա տեսլականը: Ես ելնում եմ այն գիտակցությունից, որ մենք չունենք գրեթե ոչինչ` բացի մարդուց։ Այդ մարդը Հայաստանի քաղաքացին է, Սփյուռքի մեր քույրերն ու եղբայրները։ Այդ մարդը պետք է լինի ազատ ու կիրթ, մրցունակ ու բարեկեցիկ, օրինակելի` թե՛ իր բարոյական նկարագրով, թե՛ օրինապաշտությամբ»,- ասել էր նախագահը:
Աբրահամյանի խոստումը
Հուլիսի 19-ին գործարար, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը նամակ էր հղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին եւ հայտարարել էր հանրապետությունում նոր տնտեսական նախաձեռնությունների իրագործման համար $ 150 մլն ներդրում կատարելու մտադրության մասին:
Արա Աբրահամյանը Արա Աբրահամյանը
Լուսանկարը` Ռուսաստանի հայերի միություն
«Ձեր պաշտոնավարման 100 օրվա դինամիկան հույս է ներշնչում, որ նաեւ մեր մասնակցությամբ մի օր կտեսնենք մեր երազած Հայաստանը` բարեկեցիկ, սոցիալական խնդիրներից ձերբազատված, մրցունակ տնտեսությամբ եւ երաշխավորված կայուն անվտանգությամբ»,- գրում էր Արա Աբրահամյանը:
Աբրահամյանի ներդրումների խոստումներն այդպես էլ մնացին թղթի վրա:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 16-22
Դեսպանությունը դեմ է «հակառուսական տրամադրությունների հրահրելուն»
Հուլիսի 17-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունն ափսոսանք էր հայտնել այն կապակցությամբ, որ «հուլիսի 13-ին Պոդոլսկ քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած եւ 18 կյանք խլած ճանապարհատրանսպորտային պատահարը որոշ անձանց կողմից օգտագործվում է հակառուսական տրամադրություններ հրահրելու համար»:
«Բոլորովին անտեղի ենք համարում գործողությունները, որոնք ուղղված են մեծ մարդկային ողբերգությունը նեղ քաղաքական նպատակներով օգտագործելուն եւ ռուս-հայկական հարաբերությունների խաթարմանը: Պատվիրված քաղաքականացված գնահատականներն անընդունելի են: Պոդոլսկի մերձակայքում տեղի ունեցած ողբերգությունը ազգային երանգ չունի, այն կքննվի համակողմանիորեն, մանրամասն, անկողմնակալ եւ առանց էմոցիաների», - ասվում էր ՌԴ դեսպանության հաղորդագրությունում:

Serzh Sargsyan in 2008
French President Jacques Chirac was ready to take the initiative in advancing the settlement of the NK conflict, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan said on July 17.
While commenting on the July 16 meeting of Armenian and French Presidents in Paris, Vardan Oskanyan said that “President of France has not lost interest towards the settlement of the Karabakh conflict”.
Jacques Chirac and Robert Kocharyan Jacques Chirac and Robert Kocharyan
“Moreover, he is ready to make every effort to resolve the conflict in the shortest terms possible,” added the Armenian Foreign Minister. According to him, Chirac told the Armenian President he had regular discussions on NK issue with the leaders of Russia and USA.
Attempt on Sedrakyan’s life
In the morning of July 22, attempted assassination of Erebuni community’s head Mher Sedrakyan took place in Yerevan.
Sedrakyan was heading to work when a bomb exploded near his car. 52-year-old Sedrakyan was injured and taken to the hospital.
•    10 YEARS AGO: JULY 16-22, 2008
President addresses the nation
Armenian President Serzh Sargsyan marked his 100 days of presidency on July 18 by addressing the nation and assuring that the struggle he had initiated against adverse phenomena in the country would not be temporary.
Serzh Sargsyan in 2008 Serzh Sargsyan in 2008
“Unfortunately, certain people have reservations about our work. I want to defeat their pessimism with my consistency. We are not carrying out a “month of secure road traffic” or an operation “Clean hands”, and our work will not be limited to “100 days”. We will turn this style of work into natural lifestyle. I am sure a keen eye will notice an important turn in our internal affairs: a turn to facing the person, the citizens of Armenia, their concerns and hopes, a turn towards securing their well-being. I base my approach on the awareness that we have almost nothing except for people. And these people are the citizens of Armenia and our sisters and brothers from the Diaspora. The people should be free and educated, competitive and well provided for, a model both as to their moral image and law-abiding behavior,” said Sargsyan.
Abramyan’s promise
On July 19, Head of the Union of Armenians of Russia Ara Abramyan sent a letter to Armenian President Serzh Sargsyan, announcing his intention to invest USD 150m in new economic initiatives in the republic.
Ara Abramyan Ara Abramyan
Photo: Union of Armenians of Russia
“The dynamics of the first 100 days of your presidency inspires hope that with our participation we will see the Armenia we dream of – a successful country without social problems and with competitive economy and guaranteed security,” wrote Ara Abramyan.
Abramyan’s promises of investment remained on paper after all.
•    5 YEARS AGO: JULY 16-22, 2013
Russian embassy speaks against “stir-up of anti-Russian emotions”
On July 17, Russian Embassy in Armenia said it regretted that “the traffic road accident that killed 18 people near Russian town of Podolsk on July 13 is now being used by certain individuals to stir up anti-Russian emotions”.
“We consider it inappropriate to use a human tragedy for narrow political purposes and undermining of Russian-Armenian relations. Politicized assessment, paid for by certain parties, is unacceptable. The Podolsk tragedy has no national connotations and will be investigated thoroughly, comprehensively and impartially,” the embassy stated.