Սերժ Սարգսյանը 2008 թվականին
Հուլիսի 17-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը պատրաստ է նախաձեռնություն ցուցաբերել` ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում առաջընթացի հասնելու համար:
Մեկնաբանելով հուլիսի 16-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահների հանդիպումը, Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ «Ֆրանսիայի նախագահը չի կորցրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նկատմամբ իր հետաքրքրությունը»:
Ժակ Շիրակն ու Ռոբերտ Քոչարյանը Ժակ Շիրակն ու Ռոբերտ Քոչարյանը
«Ավելին, նա պատրաստ է ջանքեր գործադրել խնդրի լուծմանը սեղմ ժամկետներում հասնելու համար», - նշել էր Հայաստանի ԱԳ նախարարը: Նրա խոսքերով, Ժակ Շիրակը Հայաստանի նախագահին հայտնել էր, որ կանոնավոր կերպով քննարկում է ղարաբաղյան խնդիրը Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի ղեկավարների հետ:
Մահափորձ Սեդրակյանի դեմ
Հուլիսի 22-ի առավոտյան Երեւանում մահափորձ էր կատարվել Էրեբունի համայնքի թաղապետ Մհեր Սեդրակյանի դեմ:
Սեդրակյանն ուղեւորվում էր աշխատանքի, երբ նրա ավտոմեքենայի մոտ պայթյուն էր տեղի ունեցել: 52-ամյա Սեդրակյանը վիրավորվել էր եւ տեղափոխվել հիվանդանոց:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 16-22
Նախագահի կոչը
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 18-ին հանդես եկավ քաղաքացիներին ուղղված կոչով` երկրի ղեկավարի պաշտոնում 100 օր գտնվելու կապակցությամբ եւ վստահեցրեց, որ իր կողմից ձեռնարկած բացասական երեւույթների դեմ պայքարը ժամանակավոր բնույթ չի կրելու:
Սերժ Սարգսյանը 2008 թվականին Սերժ Սարգսյանը 2008 թվականին
«Ցավոք, այսօր արվող գործի մասին որոշ մարդիկ խոսում են թերահավատությամբ: Իմ հետեւողականությամբ եմ պատրաստվում շրջել նրանց հոռետեսությունը: Տեղի ունեցողը «անվտանգ երթեւեկության միամսյակ» կամ «մաքուր ձեռքեր» միջոցառումներ չեն: Մեր աշխատանքը չի սահմանափակվելու ոչ մի «հարյուր օրով»: Այս գործելաոճը դարձնելու ենք կյանքի բնականոն նորմ: Համոզված եմ, որ քննախույզ աչքը կնկատի ներքին կյանքում կարեւոր մի շրջադարձ. դեմքով դեպի մարդը, դեպի Հայաստանի քաղաքացիները, նրա հոգսերն ու հույսերը, նրա բարեկեցության ապահովումն ու մեր նորանկախ երկիրը կառուցելու նրա տեսլականը: Ես ելնում եմ այն գիտակցությունից, որ մենք չունենք գրեթե ոչինչ` բացի մարդուց։ Այդ մարդը Հայաստանի քաղաքացին է, Սփյուռքի մեր քույրերն ու եղբայրները։ Այդ մարդը պետք է լինի ազատ ու կիրթ, մրցունակ ու բարեկեցիկ, օրինակելի` թե՛ իր բարոյական նկարագրով, թե՛ օրինապաշտությամբ»,- ասել էր նախագահը:
Աբրահամյանի խոստումը
Հուլիսի 19-ին գործարար, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը նամակ էր հղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին եւ հայտարարել էր հանրապետությունում նոր տնտեսական նախաձեռնությունների իրագործման համար $ 150 մլն ներդրում կատարելու մտադրության մասին:
Արա Աբրահամյանը Արա Աբրահամյանը
Լուսանկարը` Ռուսաստանի հայերի միություն
«Ձեր պաշտոնավարման 100 օրվա դինամիկան հույս է ներշնչում, որ նաեւ մեր մասնակցությամբ մի օր կտեսնենք մեր երազած Հայաստանը` բարեկեցիկ, սոցիալական խնդիրներից ձերբազատված, մրցունակ տնտեսությամբ եւ երաշխավորված կայուն անվտանգությամբ»,- գրում էր Արա Աբրահամյանը:
Աբրահամյանի ներդրումների խոստումներն այդպես էլ մնացին թղթի վրա:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 16-22
Դեսպանությունը դեմ է «հակառուսական տրամադրությունների հրահրելուն»
Հուլիսի 17-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունն ափսոսանք էր հայտնել այն կապակցությամբ, որ «հուլիսի 13-ին Պոդոլսկ քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած եւ 18 կյանք խլած ճանապարհատրանսպորտային պատահարը որոշ անձանց կողմից օգտագործվում է հակառուսական տրամադրություններ հրահրելու համար»:
«Բոլորովին անտեղի ենք համարում գործողությունները, որոնք ուղղված են մեծ մարդկային ողբերգությունը նեղ քաղաքական նպատակներով օգտագործելուն եւ ռուս-հայկական հարաբերությունների խաթարմանը: Պատվիրված քաղաքականացված գնահատականներն անընդունելի են: Պոդոլսկի մերձակայքում տեղի ունեցած ողբերգությունը ազգային երանգ չունի, այն կքննվի համակողմանիորեն, մանրամասն, անկողմնակալ եւ առանց էմոցիաների», - ասվում էր ՌԴ դեսպանության հաղորդագրությունում:

Серж Саргсян в 2008 году
17 июля министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что президент Франции Жак Ширак готов проявить инициативу для достижения прогресса в процессе карабахского урегулирования.
Комментируя встречу президентов Армении и Франции, состоявшуюся в Париже 16 июля, Вардан Осканян сказал, что «президент Франции не потерял интереса к урегулированию карабахского конфликта».
Жак Ширак и Роберт Кочарян Жак Ширак и Роберт Кочарян
«Более того, он  готов приложить все усилия для  достижения решения проблемы в сжатые сроки», - отмечал глава МИД Армении. По его словам, Жак Ширак сказал президенту Армении, что регулярно обсуждает карабахскую проблему с лидерами России и США.
Покушение на Седракяна
Утром 22 июля в Ереване было совершено покушение на главу общины Эребуни Мгера Седракяна.
Седракян направлялся на работу, когда рядом с его автомашиной прогремел взрыв. 52-летний Мгер Седракян был ранен и доставлен в больницу.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 ИЮЛЯ 2008 ГОДА
Обращение президента
Президент Армении Серж Саргсян обратился 18 июля к гражданам в связи со 100 днями пребывания на посту главы государства и заверил, что начатая им борьба с негативными явлениями не будет носить временный характер.
Серж Саргсян в 2008 году Серж Саргсян в 2008 году
«К сожалению, некоторые люди говорят с недоверием о проводимой работе. Я собираюсь побороть их пессимизм своей последовательностью. Мы не проводим «месячник безопасного дорожного движения», или операцию «Чистые руки», и наша работа не ограничится «стодневкой». Этот стиль работы мы превратим в естественный образ жизни. Уверен, что пытливый глаз заметит важный поворот во внутренней жизни страны: лицом к человеку, к гражданам Армении, к их заботам и надеждам, к обеспечению их благосостояния. Я исхожу из осознания того, что у нас нет почти ничего, кроме человека. И этот человек – гражданин Армении и наши сестры и братья из Диаспоры. Этот человек должен быть свободным и образованным, конкурентоспособным и обеспеченным, примерным как по своему моральному облику, так и по законопослушности», - говорил президент.
Обещание Абрамяна
19 июля предприниматель, глава Союза армян России Ара Абрамян направил письмо президенту Армении Сержу Саргсяну, в котором заявил о намерении инвестировать $ 150 млн для реализации новых экономических инициатив в республике.
Ара Абрамян Ара Абрамян
Фото: Союз армян России
«Динамика первых 100 дней вашего президентства вселяет надежду, что с нашим участием мы увидим ту Армению, о которой мечтаем - благополучную, лишенную социальных проблем, имеющую конкурентоспособную экономику и гарантированную безопасность», - писал Ара Абрамян.
Обещания Абрамяна об инвестциях так и остались на бумаге.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 ИЮЛЯ 2013 ГОДА
Посольство против «разжигания антироссийских страстей»
17 июля посольство России в Армении выразило сожаление в связи с тем, что «произошедшее 13 июля в районе города Подольска дорожно-транспортное происшествие, повлекшее за собой гибель 18 человек, используется отдельными лицами для разжигания антироссийских страстей».
«Считаем совершенно неуместными действия, направленные на использование большой человеческой трагедии в узких политических целях и подрыв российско-армянских отношений. Заказные политизированные оценки неприемлемы. Трагедия под Подольском не имеет национальной окраски, она будет всесторонне, тщательно, беспристрастно и без эмоций расследована», - говорилось в сообщении посольства.