Ցուցարարները եւ Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը
Հուլիսի 23-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը «հիասթափություն» եւ «մտահոգություն» էր հայտնել Հայաստանի Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի որոշման կապակցությամբ, որի արդյունքում «Ա1+» եւ «Նոյյան Տապան» հեռուստաընկերությունները զրկվեցին եթեր վերադառնալու իրավունքից:
Հուլիսի 25-ին ԵԱՀԿ-ում նախագահող Նիդերլանդները եւս մտահոգություն էին հայտնել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի որոշման կապակցությամբ:
«Այն փաստը, որ երկու հեռուստաընկերությունները մեկ տարուց ավել է զրկված են եթերի հնարավորությունից, մտահոգություն է առաջացնում Հայաստանի հեռարձակվող ԶԼՄ-ների բազմակարծության վերաբերյալ», - ասված էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանին ուղղված ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Դաան Էվերթսի նամակում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-26
Գյուլ. որոշում դեռեւս չկա
Հուլիսի 23-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը Կարսում ասել էր, որ Անկարայում դեռեւս որոշում չի կայացվել՝ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով իր՝ Երեւան այցելելու վերաբերյալ:
«Նախեւառաջ ես շնորհակալություն հայտնեցի Հայաստանի նախագահին հրավերի համար: Մենք դեռ որոշում չենք ընդունել: Մեր քաղաքականությունը պարզ է՝ մենք ցանկանում ենք բարիդրացիականություն եւ համագործակցություն՝ տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ: Առկա խնդիրները պետք է լուծում ստանան, մենք ցանկանում ենք տարածաշրջանը կայուն տեսնել», - ասել էր Թուրքիայի նախագահը:
Արարատ Զուրաբյանը ազատ է արձակվել
Հուլիսի 29-ին՝ «Մարտի 1»-ի դեպքերի առիթով հարուցված քրեական գործով մեղադրվող Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) ղեկավար Արարատ Զուրաբյանը ազատ էր արձակվել՝ երկրից չբացակայելու ստորագրությամբ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-26
«Օսկանյանի գործը» փակվեց
Հուլիսի 24-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնը հայտնել էր ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար, ԱԺ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին։
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված էր.
«Վարդան Օսկանյանը նախաքննական մարմնին 19.07.2013թ. դիմում է ներկայացրել, ապա այդ կապակցությամբ ցուցմունք տվել՝ խոստովանելով, որ Ջոն Հանթսմանի կողմից Սիվիլիթաս Հիմնադրամին բացառապես բարեգործական նպատակներով օգտագործելու համար նվիրաբերված գումարից 250.795,26 ԱՄՆ դոլարն օգտագործել է  անձնական նպատակներով՝ դա դիտարկելով որպես գործարքի իր մասնաբաժին»։
Հաղորդագրության մեջ նաեւ նշված էր, որ Օսկանյանը պատրաստակամություն է հայտնել վճարել դրանից առաջացող, հարկային մարմնի կողմից հաշվարկված, հարկային պարտավորության գումարը՝ 20 140 324 դրամի չափով։
Նույն օրը հայտարարություն էր տարածել նաեւ Վարդան Օսկանյանը.
«Այս ամենի մեջ ամենակարեւորն այն է, որ ինձ առաջադրված «փողերի լվացման» եւ «փողերի յուրացման» երկու ծանր մեղադրանքները, ինչի արդյունքում ինձ զրկեցին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, հանցակազմի բացակայության պատճառով չեն կարողանում ապացուցել եւ ստիպված են լինում այլ ճանապարհներով գործը կարճել:
Ասեմ, որ ես որեւէ խոստովանություն չեմ արել:
Եթե առաջնորդվենք ԱԱԾ-ի տրամաբանությամբ, ապա ստացվում է, որ հնարավոր է, օրինակ, հափշտակել պետական բյուջեի միջոցներ, դրանք համարել անձնական եկամուտ, դիմել համապատասխան պետական մարմիններին եւ խնդրել այդ գումարների մասով կատարել հարկային պարտավորությունները, եւ քրեական գործը կարճվի:
Իմ նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու առաջին օրվանից ես ասել եմ, որ Ջոն Հանթսմանի կողմից ինձ վստահված Սիվիլիթաս հիմնադրամի օգտագործման համար նախատեսված գումարից ոչ միայն ոչ մի լումա չի չարաշահվել, այլեւ իմ կողմից այդ գումարի կառավարման արդյունքում դրան ավելացել է ավելի քան 100 հազար ԱՄՆ դոլար:
Իմ եւ Սիվիլիթաս հիմնադրամի դեմ սկսված եւ ավելի քան մեկ տարի տեւած գործընթացի հետ կապված դատողությունները թողնում եմ հանրությանը», - ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
«Գերազանց արդյունք»
Հուլիսի 24-ին Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանը ավարտեցին բանակցություններ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) մասին, որը հանդիսանում էր Ասոցացման համաձայնագրի անբաժան մասը:
Երեւանում կայացած բանակցությունների 7-րդ փուլում կողմերը համաձայնության էին եկել առանցքային կետերի շուրջ:
Անկախ հետազոտության համաձայն, որը վկայակոչում էր ԵՄ-ն, ԽՀԱԱԳ-ի շնորհիվ երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանի տնտեսությունը տարեկան պետք է ստանար լրացուցիչ 146 մլն եվրո` ՀՆԱ-ն ավելացնելով 2.3 %-ով:
ԵՄ Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն ու Հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն համատեղ հայտարարության մեջ ողջունել էին ԵՄ-Հայաստան բանակցությունների «գերազանց արդյունքը»:
«Սա չափազանց դրական փաստ է, ու մենք ակնկալում ենք նախաստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը նոյեմբերի 29-ին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովում եւ այնուհետեւ ստորագրել համաձայնագիրը տեխնիկական ընթացակարգերն ավարտելուց հետո», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հետեւանքով Ասոցացման համաձայնագիրը չստորագրվեց:
«Չենք վճարելու 150 դրամ»
Երեւանում բողոքի լայնածավալ ակցիաներ էին սկսվել՝ հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձը 100-ից 150 դրամ դարձնելու քաղաքապետարանի որոշման դեմ:
«Չենք վճարելու 150 դրամ, վճարում ենք 100 դրամ» շարժման մասնակիցները պահանջում էին «պատասխանատվության ենթարկել Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին` 6 օր շարունակ Երեւան քաղաքում հասարակական տրանսպորտից օգտվող ուղեւորներից ապօրինաբար 150 դրամ գանձելու համար»:
Ցուցարարները եւ Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը Ցուցարարները եւ Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը
Հուլիսի 20-ից մի շարք հայտնի մարդիկ իրենց անձնական մեքենաներով անվճար տեղափոխում էին մարդկանց՝ այդ ձեւով իրենց դժգոհությունը արտահայտելով տրանսպորտի թանկացման դեմ: Freecar եւ Carpool նախաձեռնություններին մասնակցում էին դերասան Հայկ Մարությանը («Կարգին Հայկո»), «Արարատ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ալեն Սիմոնյանը, «Կենտրոն» հեռուստաընկերության հաղորդավար Պետրոս Ղազարյանը, դերասան Սերգեյ Դանիելյանը, երգիչ Արթուր Իսպիրյանը, Vitamin ակումբի տղաները եւ այլ հայտնի մարդիկ:
Հայկ Մարությանը Հայկ Մարությանը
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը բուհերի ուսխորհուրդների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել էր.
««Վերջին օրերին ուշիուշով հետեւել եմ տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացման շուրջ ծավալվող իրադարձություններին եւ, պետք է ասեմ, որ հատկապես երիտասարդությունը բավական ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշում ունի» ։
«150 դրամն էլ բավարար չէ լիարժեք արդյունքի համար, սակայն այս դեպքում էլ տնտեսվարողների պահանջած սակագինը զսպել ենք՝ հաշվի առնելով, որ այն սոցիալապես խոցելի խմբերի համար սոցիալական լրացուցիչ բեռ կլինի։ Մեր քաղաքականությունը նորացված շարժակազմ ունենալն է, ապա նաեւ վճարման միասնական համակարգի ներդնումը, որը հնարավորություն կտա արտոնություններ տրամադրել սոցիալական որոշ խմբերի, ինչպես նաեւ ուսանողներին»,- նշել էր քաղաքապետը:
Ի վերջո, հուլիսի 25-ին Տարոն Մարգարյանը հայտարարեց, որ կասեցնում է տրանսպորտի վարձը թանկացնելու որոշումը:
2018թ. հուլիսին Հայկ Մարությանը եւ Ալեն Սիմոնյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության՝ Երեւանի քաղաքապետի թեկնածուների թվում են։

Protesters and Deputy Chief of Yerevan Police Valery Osipyan
On July 23, Secretary General of the Council of Europe Walter Schwimmer expressed “disappointment” and “concern” following the decision by the National Commission on Television and Radio of Armenia to refuse the broadcasting licenses to the independent television companies A1+ and Noyan Tapan.
On July 25, the OSCE Netherlands Chairmanship joined Schwimmer in expressing concern.
“The fact that both companies have been unable to broadcast for well over a year raises concern about the pluralistic nature of the broadcast media in Armenia,” , Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office,  Ambassador Daan Everts wrote in the letter to Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan.
•    10 YEARS AGO: JULY 23-29, 2008
Turkish President: No decision yet on visit to Armenia
On July 23, Turkish President Abdullah Gul said in Kars that no decision was made yet on his possible visit to Yerevan upon the invitation of his Armenian counterpart Serzh Sargsyan.
“First of all, I thanked the Armenian President for his invitation. We have not made any disicion yet. Our policy is clear: we want good neighborly relations and cooperation with all the countries in the region. Current problems should be solved. We want to see this region stable,”  said the Turkish President.
Ararat Zurabyan walks free
Leader of Armenian National Movement (ANM) party Ararat Zurabyan was released from custody with a written undertaking not to leave the place.
Zurabyan was a defendant in the criminal case, which was opened in connection with the events that took place in Yerevan on March 1-2.
•    5 YEARS AGO: JULY 23-29, 2013
NSS closes “Oskanyan’s case”
National Security Service (NSS) of Armenia said on July 24 that they halted the criminal prosecution of former Armenian Foreign Minister, MP Vardan Oskanyan.
The NSS press release mentioned that “Vardan Oskanyan testified on 19 July 2013 and admitted that he used for personal purposes USD 250,795 out of the funds donated by John Huntsman to Civilitas Foundation for solely charity ends”. According to the NSS statement, “Oskanyan considered the money his share in the deal”.
“Taking into account that Vardan Oskanyan voluntarily recovered the amount of tax duties equal to AMD 20,140,324, the preliminary investigation decided to halt the prosecution against him,” said NSS.
Oskanyan issued a statement on the same day.
“The most important point here is that they had no chance to prove two grave accusations in “money laundering” and “money embezzlement” (which cost me my parliamentary immunity) due to lack of evidence, so they had to close the case in other ways.
I have to not I made no confessions.
If we adopt the NSS logic, we will have to say you can, for instance, embezzle budget funds because you consider them to be you personal income, then apply to relevant state agencies with a proposal to fulfill your tax duties that equal the embezzled amount, and the criminal case will be closed.
Vardan Oskanyan Vardan Oskanyan
From the very first day of the criminal case against me, I have been saying I misused not a single cent from the sum which John Huntsman entrusted me for the operation of Civilitas Foundation. Moreover, as a result of my management, the amount increased by over USD 100,000.
I leave the speculations about the case initiated against me and Civilitas Foundation to the judgment of the public” Vardan Oskanyan wrote in his statement.
“Excellent result”
On July 24, Armenia and the European Union successfully concluded the negotiations on Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), an integral part of the Association Agreement.
At the seventh and final round of talks held in Yerevan, the negotiators reached agreement on the key elements of the deal.
An independent study quoted by the EU suggested that in the long run the Armenian economy could gain an extra EUR 146 million a year, which would represent a 2.3% increase in GDP.
EU High Representative Catherine Ashton and Commissioner Stefan Fule made a joint statement on “substantive completion” of the Armenia-EU talks:
“This is a very positive development, and we look forward to initialling of this Association
Agreement at the next Eastern Partnership Summit, which is to be held in Vilnius on 29 November 2013, and to the subsequent signing of the Agreement as soon as the technical procedures are completed.”
The Association Agreement was never signed, as Armenia joined the Eurasian Economic Union.
Yerevan protests
Mass protests erupted in Yerevan after the municipality decided to increase the public transport free, raising it from AMD 100 to AMD 150.
“We refuse to pay AMD 150, we will pay AMD 100” movement’s members demanded from the authorities to “punish Yerevan Mayor Taron Margaryan for illegally charging AMD 150 as public transport fee for six consecutive days”.
Protesters and Deputy Chief of Yerevan Police Valery Osipyan Protesters and Deputy Chief of Yerevan Police Valery Osipyan
Finally, Taron Margaryan announced on July 25 that the municipality was overturning the decision on transport fee increase.