Ցուցարարները եւ Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը
Հուլիսի 23-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը «հիասթափություն» եւ «մտահոգություն» էր հայտնել Հայաստանի Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի որոշման կապակցությամբ, որի արդյունքում «Ա1+» եւ «Նոյյան Տապան» հեռուստաընկերությունները զրկվեցին եթեր վերադառնալու իրավունքից:
Հուլիսի 25-ին ԵԱՀԿ-ում նախագահող Նիդերլանդները եւս մտահոգություն էին հայտնել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի որոշման կապակցությամբ:
«Այն փաստը, որ երկու հեռուստաընկերությունները մեկ տարուց ավել է զրկված են եթերի հնարավորությունից, մտահոգություն է առաջացնում Հայաստանի հեռարձակվող ԶԼՄ-ների բազմակարծության վերաբերյալ», - ասված էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանին ուղղված ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Դաան Էվերթսի նամակում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-26
Գյուլ. որոշում դեռեւս չկա
Հուլիսի 23-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը Կարսում ասել էր, որ Անկարայում դեռեւս որոշում չի կայացվել՝ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով իր՝ Երեւան այցելելու վերաբերյալ:
«Նախեւառաջ ես շնորհակալություն հայտնեցի Հայաստանի նախագահին հրավերի համար: Մենք դեռ որոշում չենք ընդունել: Մեր քաղաքականությունը պարզ է՝ մենք ցանկանում ենք բարիդրացիականություն եւ համագործակցություն՝ տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ: Առկա խնդիրները պետք է լուծում ստանան, մենք ցանկանում ենք տարածաշրջանը կայուն տեսնել», - ասել էր Թուրքիայի նախագահը:
Արարատ Զուրաբյանը ազատ է արձակվել
Հուլիսի 29-ին՝ «Մարտի 1»-ի դեպքերի առիթով հարուցված քրեական գործով մեղադրվող Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) ղեկավար Արարատ Զուրաբյանը ազատ էր արձակվել՝ երկրից չբացակայելու ստորագրությամբ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-26
«Օսկանյանի գործը» փակվեց
Հուլիսի 24-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնը հայտնել էր ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար, ԱԺ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին։
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված էր.
«Վարդան Օսկանյանը նախաքննական մարմնին 19.07.2013թ. դիմում է ներկայացրել, ապա այդ կապակցությամբ ցուցմունք տվել՝ խոստովանելով, որ Ջոն Հանթսմանի կողմից Սիվիլիթաս Հիմնադրամին բացառապես բարեգործական նպատակներով օգտագործելու համար նվիրաբերված գումարից 250.795,26 ԱՄՆ դոլարն օգտագործել է  անձնական նպատակներով՝ դա դիտարկելով որպես գործարքի իր մասնաբաժին»։
Հաղորդագրության մեջ նաեւ նշված էր, որ Օսկանյանը պատրաստակամություն է հայտնել վճարել դրանից առաջացող, հարկային մարմնի կողմից հաշվարկված, հարկային պարտավորության գումարը՝ 20 140 324 դրամի չափով։
Նույն օրը հայտարարություն էր տարածել նաեւ Վարդան Օսկանյանը.
«Այս ամենի մեջ ամենակարեւորն այն է, որ ինձ առաջադրված «փողերի լվացման» եւ «փողերի յուրացման» երկու ծանր մեղադրանքները, ինչի արդյունքում ինձ զրկեցին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, հանցակազմի բացակայության պատճառով չեն կարողանում ապացուցել եւ ստիպված են լինում այլ ճանապարհներով գործը կարճել:
Ասեմ, որ ես որեւէ խոստովանություն չեմ արել:
Եթե առաջնորդվենք ԱԱԾ-ի տրամաբանությամբ, ապա ստացվում է, որ հնարավոր է, օրինակ, հափշտակել պետական բյուջեի միջոցներ, դրանք համարել անձնական եկամուտ, դիմել համապատասխան պետական մարմիններին եւ խնդրել այդ գումարների մասով կատարել հարկային պարտավորությունները, եւ քրեական գործը կարճվի:
Իմ նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու առաջին օրվանից ես ասել եմ, որ Ջոն Հանթսմանի կողմից ինձ վստահված Սիվիլիթաս հիմնադրամի օգտագործման համար նախատեսված գումարից ոչ միայն ոչ մի լումա չի չարաշահվել, այլեւ իմ կողմից այդ գումարի կառավարման արդյունքում դրան ավելացել է ավելի քան 100 հազար ԱՄՆ դոլար:
Իմ եւ Սիվիլիթաս հիմնադրամի դեմ սկսված եւ ավելի քան մեկ տարի տեւած գործընթացի հետ կապված դատողությունները թողնում եմ հանրությանը», - ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
«Գերազանց արդյունք»
Հուլիսի 24-ին Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանը ավարտեցին բանակցություններ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) մասին, որը հանդիսանում էր Ասոցացման համաձայնագրի անբաժան մասը:
Երեւանում կայացած բանակցությունների 7-րդ փուլում կողմերը համաձայնության էին եկել առանցքային կետերի շուրջ:
Անկախ հետազոտության համաձայն, որը վկայակոչում էր ԵՄ-ն, ԽՀԱԱԳ-ի շնորհիվ երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանի տնտեսությունը տարեկան պետք է ստանար լրացուցիչ 146 մլն եվրո` ՀՆԱ-ն ավելացնելով 2.3 %-ով:
ԵՄ Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն ու Հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն համատեղ հայտարարության մեջ ողջունել էին ԵՄ-Հայաստան բանակցությունների «գերազանց արդյունքը»:
«Սա չափազանց դրական փաստ է, ու մենք ակնկալում ենք նախաստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը նոյեմբերի 29-ին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովում եւ այնուհետեւ ստորագրել համաձայնագիրը տեխնիկական ընթացակարգերն ավարտելուց հետո», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հետեւանքով Ասոցացման համաձայնագիրը չստորագրվեց:
«Չենք վճարելու 150 դրամ»
Երեւանում բողոքի լայնածավալ ակցիաներ էին սկսվել՝ հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձը 100-ից 150 դրամ դարձնելու քաղաքապետարանի որոշման դեմ:
«Չենք վճարելու 150 դրամ, վճարում ենք 100 դրամ» շարժման մասնակիցները պահանջում էին «պատասխանատվության ենթարկել Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին` 6 օր շարունակ Երեւան քաղաքում հասարակական տրանսպորտից օգտվող ուղեւորներից ապօրինաբար 150 դրամ գանձելու համար»:
Ցուցարարները եւ Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը Ցուցարարները եւ Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը
Հուլիսի 20-ից մի շարք հայտնի մարդիկ իրենց անձնական մեքենաներով անվճար տեղափոխում էին մարդկանց՝ այդ ձեւով իրենց դժգոհությունը արտահայտելով տրանսպորտի թանկացման դեմ: Freecar եւ Carpool նախաձեռնություններին մասնակցում էին դերասան Հայկ Մարությանը («Կարգին Հայկո»), «Արարատ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ալեն Սիմոնյանը, «Կենտրոն» հեռուստաընկերության հաղորդավար Պետրոս Ղազարյանը, դերասան Սերգեյ Դանիելյանը, երգիչ Արթուր Իսպիրյանը, Vitamin ակումբի տղաները եւ այլ հայտնի մարդիկ:
Հայկ Մարությանը Հայկ Մարությանը
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը բուհերի ուսխորհուրդների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել էր.
««Վերջին օրերին ուշիուշով հետեւել եմ տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացման շուրջ ծավալվող իրադարձություններին եւ, պետք է ասեմ, որ հատկապես երիտասարդությունը բավական ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշում ունի» ։
«150 դրամն էլ բավարար չէ լիարժեք արդյունքի համար, սակայն այս դեպքում էլ տնտեսվարողների պահանջած սակագինը զսպել ենք՝ հաշվի առնելով, որ այն սոցիալապես խոցելի խմբերի համար սոցիալական լրացուցիչ բեռ կլինի։ Մեր քաղաքականությունը նորացված շարժակազմ ունենալն է, ապա նաեւ վճարման միասնական համակարգի ներդնումը, որը հնարավորություն կտա արտոնություններ տրամադրել սոցիալական որոշ խմբերի, ինչպես նաեւ ուսանողներին»,- նշել էր քաղաքապետը:
Ի վերջո, հուլիսի 25-ին Տարոն Մարգարյանը հայտարարեց, որ կասեցնում է տրանսպորտի վարձը թանկացնելու որոշումը:
2018թ. հուլիսին Հայկ Մարությանը եւ Ալեն Սիմոնյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության՝ Երեւանի քաղաքապետի թեկնածուների թվում են։

Демонстранты и замначальника полиции Еревана Валерий Осипян
23 июля генсек Совета Европы Вальтер Швиммер выразил «разочарование и озабоченность» в связи с решением Национальной комиссии по ТВ и радио Армении, отказавшейся предоставить лицензиии на вещание независимым телекомпаниями «А1+» и «Ноян Тапан».
25 июля председательствующие в ОБСЕ Нидерланды выразили озабоченность в связи с решением Национальной Комиссии по ТВ и радио.
«Тот факт, что обе телекомпании лишены возможности вещать более года, является причиной нашей озабоченности о плюралистическом характере вещательных СМИ Армении», - говорилось в письме личного представителя Действующего председателя ОБСЕ посла Даана Эвертса министру иностранных дел Армении Вардану Осканяну.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 23-29 ИЮЛЯ 2008 ГОДА
Гюль: решения пока нет
23 июля президент Турции Абдулла Гюль заявил в Карсе, что в Анкаре пока не принято решения о его визите в Ереван по приглашению президента Армении Сержа Саркисяна.
«Прежде всего, я поблагодарил президента Армении за приглашение. Мы пока не приняли решения. Наша политика ясна -  мы хотим добрососедства и сотрудничества между всеми странами региона. Существующие проблемы должны быть решены, мы хотим видеть регион стабильным», - заявил президент Турции.
Арарат Зурабян – на свободе
29 июля лидер партии Армянское общенациональное движение (АОД) Арарат Зурабян, обвиняемый по уголовному делу, возбужденному в связи с событиями в Ереване 1-2 марта, был освобожден из-под стражи под подписку о невыезде.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 23-29 ИЮЛЯ 2013 ГОДА
«Дело Осканяна» прекращено
24 июля Служба национальной безопасности (СНБ) Армении сообщила о прекращении уголовного преследования экс-министра иностранных дел, депутата парламента Вардана Осканяна.
В сообщении говорилось, что 19 июля 2013 года Вардан Осканян дал показания, признав, что из средств, переданных Джоном Хантсманом фонду «Сивилитас» исключительно в благотворительных целях, использовал $ 250 795 в личных целях, рассматривая это как свою долю в сделке.
«Учитывая, что Вардан Осканян добровольно выплатил сумму налоговых обязательств в размере 20 140 324 драмов, орган предварительного следствия принял решение о приостановлении уголовного преследования в отношении Вардана Осканяна», - говорилос в сообщении СНБ.
В тот же день с заявлением выступил сам Вардан Осканян.
«Самое важное здесь то, что не имея возможности, по причине отсутствия состава преступления, доказать два предъявленных мне тяжелых обвинения «в отмывании денег» и «присвоении денег», из-за которых меня лишили депутатской неприкосновенности, они вынуждены закрыть дело иными путями.
Должен сказать, что я не совершал никаких признаний.
Если руководствоваться логикой СНБ, получается, что, можно, например, присвоить средства госбюджета, считая их личным доходом, обратиться к соответствующим госорганам, предложив им выполнить соответствующие налоговые обязательства по этим суммам, и уголовное дело будет закрыто.
С первого дня заведения на меня уголовного дела я говорил, что не злоупотребил ни центом из суммы, доверенной мне Джоном Хантсманом для деятельности фонда Сивилитас. Более того, в результате управления мною данной суммой она увеличилась более чем на $ 100 тыс.
Суждения, связанные с процессом, начатым против меня и фонда «Сивилитас», оставляю общественности».
«Отличный результат»
24 июля ЕС и Армения завершили переговоры о Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли (ГВЗСТ), являвшейся неотъемлемой частью соглашения об Ассоциации с ЕС.
На 7-м этапе состоявшихся в Ереване переговоров стороны пришли к соглашению по ключевым пунктам.
Согласно данным независимому исследования, на который ссылался ЕС, благодаря ГВЗСТ в долгосрочной перспективе экономика Армении должна была ежегодно получать дополнительные 146 млн евро.
В совместном заявлении Высокий представитель ЕС Кэтрин Эштон и еврокомиссар Штефан Фюле привествовали «отличный результат» переговоров ЕС-Армения.
«Это чрезвычайно положительный факт и мы ожидаем парафирования Соглашения об Ассоциации на саммите Восточного партнерства 29 ноября в Вильнюсе и дальнейшего подписания после завершения технических процедур», - говорилось в заявлении.
Из-за вступления Армении в Евразийский экономический союз Соглашение об Ассоциации с ЕС подписано не было.
«Не будем платить 150 драмов»
В Ереване развернулись широкомасштабные акции протеста против решения мэрии Еревана о повышении тарифа на общественный транспорт со 100 на 150 драмов.
Демонстранты и замначальника полиции Еревана Валерий Осипян Демонстранты и замначальника полиции Еревана Валерий Осипян
Участники движения «Не будем платить 150 драмов, платим 100 драмов» требовали «привлечь к ответственности мэра Тарона Маргаряна за незаконное взимание 150 драмов у граждан в течение 6 дней».
Начиная с 20 июля ряд известных людей на личных машинах бесплатно развозили людей. В инициативах Freecar и Carpool принимали участие актер Айк Марутян (Каргин Айко),  главный редактор журнала «Арарат» Ален Симонян, ведущий телеканала «Кентрон» Петрос Газарян, актер Сергей Даниелян, певец Артур Испирян, члены клуба Vitamin и другие.
Айк Марутян Айк Марутян
В конце концов, 25-го июля Тарон Маргарян объявил, что приостанавливает решение о повышении тарифа.
В июле 2018 года Айк Марутян и Ален Симонян являются кандидатами на пост мэра Еревана от партии «Гражданский договор».