Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեթ Դավութօղլուն Երեւանում 2013թ. դեկտեմբերի 12-ին
Դեկտեմբերի 11-ին Ժնեւում տեղի ունեցավ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ 2003 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում ընտրված Իլհամ Ալիեւի առաջին հանդիպումը:
Հանդիպումից հետո Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր.
«Մեր առաջին հանդիպումը ճանաչողական բնույթ էր կրում: Մենք փորձեցինք վերլուծել բանակցային գործընթացում ստեղծված նոր իրավիճակը, փորձեցինք հիշել այն, ինչ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը քննարկել են վերջին մի քանի տարիների ընթացքում: Ես բավարարված եմ մեր զրույցի անկեղծության մակարդակով»:
Իլհամ Ալիեւը, իր հերթին, ասել էր.
«Նախկինում ես չեմ մասնակցել բանակցային գործընթացին: Գտնում եմ, որ այսօր կարծիքների շատ օգտակար փոխանակում տեղի ունեցավ: Մենք քննարկեցինք այն, ինչ եղել է անցյալում, գնահատականներ տվեցինք: Ես դրական եմ համարում մեր հանդիպման փաստը, եւ սրանում որոշակի հաջորդականություն կա: Կարծում եմ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները կնպաստեն ավելի մեծ անկեղծությանը: Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ղարաբաղյան խնդրի լուծումը գտնելու անկեղծ ձգտում ունեն»:
Հեյդար Ալիեւի մահը
Դեկտեմբերի 12-ին ամերիկյան Քլիվլենդ քաղաքի կլինիկայում 80 տարեկան հասակում մահացավ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիեւը:
Հեյդար Ալիեւը բուժում էր անցնում Թուրքիայում 2003 թվականի հուլիսից, իսկ օգոստոսին նրան տեղափոխել էին Քլիվլենդ: Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսությամբ կարդացին Հեյդար Ալիեւի դիմումը ժողովրդին, որում նա հայտարարել էր, որ հանում է իր թեկնածությունը՝ հօգուտ որդու:
Դեկտեմբերի 14-ին Ալիեւի մարմինը Քլիվլենդից տեղափոխվեց Բաքու:
Հեյդար Ալիեւի մարմինը ժամանել է Քլիվլենդից Հեյդար Ալիեւի մարմինը ժամանել է Քլիվլենդից
Հեյդար Ալիեւի հուղարկավորությանը, որը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 15-ին, ներկա էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեն եւ երկրի ժամանակավոր նախագահ Նինո Բուրջանաձեն, Ուկրաինայի նախագահ Լեոնիդ Կուչման, Թուրքիայի նախագահ Ահմեդ Նեջեթ Սեզերը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
«Մադրիդյան սկզբունքներին լրացումներ գոյություն չունեն»
Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «մադրիդյան սկզբունքներին լրացումներ գոյություն չունեն, եւ հակառակը պնդող բոլոր հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում»:
Նալբանդյանի խոսքերով, կարգավորման բանակցությունների ընթացքում կարող են կատարվել առանձին տեխնիկական առաջարկություններ, որոնք չի կարելի դիտարկել որպես փոփոխություններ կամ լրացումներ միջնորդների առաջարկած սկզբունքներին:
ՀԱԿ-ը պատժամիջոցների կողմնակից է
Դեկտեմբերի 16-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը կողմ էր արտահայտվել Եվրոպայի Խորհրդի կողմից Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ քաղաքական պատժամիջոցների կիրառմանը:
Լեւոն Զուրաբյանը Լեւոն Զուրաբյանը
Լեւոն Զուրաբյանն ասել էր, որ Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգից ակնկալում է այնպիսի զեկույց, որը «համարժեք կլինի Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին»:
ՀԱԿ համակարգողը նշել էր, որ ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամներին նամակներ են ուղարկվել, որոնցում ներկայացված է Հայաստանի ընդդիմության դիրքորոշումը «Հայաստանի իշխանությունների կողմից ԵԽԽՎ-ի 1609 եւ 1620 բանաձեւերի պահանջների չափազանց անբավարար կատարման վերաբերյալ»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
Դավութօղլուն Երեւանում
Դեկտեմբերի 12-ին Երեւանում տեղի ունեցավ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը իր թուրք պաշտոնակից Ահմեթ Դավութօղլուի հետ, որը Երեւան էր ժամանել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու համար:
Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեթ Դավութօղլուն Երեւանում 2013թ. դեկտեմբերի 12-ին Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեթ Դավութօղլուն Երեւանում 2013թ. դեկտեմբերի 12-ին

Nalbandyan and Davutoglu in Yerevan on December 12, 2013
Armenian President Robert Kocharyan and his newly elected Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev met for the first time in Geneva on December 11, 2003.
Kocharyan said afterwards:
“It was an introductory meeting. We tried to analyze the current state of affairs in the negotiation process and recall what Armenia and Azerbaijan had discussed over the past few years. I am pleased with the level of frankness of our talks.”
Aliyev, elected as the new president on October 15, said:
“I have never participated in the negotiation process. I believe we have had a very useful exchange of opinions. We discussed agreements reached in the past, gave certain assessments. I think that the very fact of our today’s meeting is very positive, there is an element of continuity to it. I am certain that meetings between the leaders of the two countries will help reach a higher level of frankness. Both Armenia and Azerbaijan aspire to find a solution to Karabakh conflict.”
The farewell to Heydar Aliyev
Former President of Azerbaijan Heydar Aliyev died at the age of 80 in a Cleveland clinic on December 12.
He had been under treatment in Turkey since July and was transferred to the United States in August. On October 2, the anchor at the public TV channel of Azerbaijan read out the message from Heydar Aliyev to the nation, in which he announced he was withdrawing his candidacy in favor of his son, Ilham Aliyev.
The coffin with the former president’s body was brought from Cleveland to Baku on December 14.
Heydar Aliyev’s coffin arrives to Baku airport Heydar Aliyev’s coffin arrives to Baku airport
Heydar Aliyev was buried on the following day. Presidents of several countries attended his funeral: Vladimir Putin of Russia, Nursultan Nazarbayev of Kazakhstan, Leonid Kuchma of Ukraine and Ahmet Necdet Sezer of Turkey, as well as former and interim presidents of Georgia Eduard Shevarnadze and Nino Burjanadze respectively.
•    10 YEARS AGO: DECEMBER 10-16, 2008
“There are no amendments to Madrid principles”
There are no amendments to Madrid principles and all statements indicating the opposite do not correspond to the reality, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said on December 15.
According to Nalbandian, individual technical proposals might be made during the talks on Karabakh conflict settlement, but they should not be considered changes or amendments to the principles proposed by the mediators.
Armenian opposition supports sanctions
On December 16, coordinator of the oppositional Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan spoke in favor of political sanctions against Armenian authorities by the Council of Europe.
Levon Zurabyan Levon Zurabyan
Zurabyan said he expected CoE Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg to make a report that “adequately reflects the situation in Armenia”.
The ANC coordinator added they had sent letters to the members of PACE Monitoring Commission to present the stance of the Armenian opposition concerning the “extremely unsatisfactory implementation of PACE 1609 and 1620 resolutions by the Armenian authorities”.
•    5 YEARS AGO: DECEMBER 10-16, 2013
Davutoglu in Yerevan
On December 12, 2013 Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian held a meeting with his Turkish counterpart Ahmet Davutoglu, who arrived in Yerevan to attend the council of the foreign ministers of Organization of Black Sea Economic Cooperation (BSEC) member states.
Nalbandyan and Davutoglu in Yerevan on December 12, 2013 Nalbandyan and Davutoglu in Yerevan on December 12, 2013