Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեթ Դավութօղլուն Երեւանում 2013թ. դեկտեմբերի 12-ին
Դեկտեմբերի 11-ին Ժնեւում տեղի ունեցավ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ 2003 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում ընտրված Իլհամ Ալիեւի առաջին հանդիպումը:
Հանդիպումից հետո Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր.
«Մեր առաջին հանդիպումը ճանաչողական բնույթ էր կրում: Մենք փորձեցինք վերլուծել բանակցային գործընթացում ստեղծված նոր իրավիճակը, փորձեցինք հիշել այն, ինչ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը քննարկել են վերջին մի քանի տարիների ընթացքում: Ես բավարարված եմ մեր զրույցի անկեղծության մակարդակով»:
Իլհամ Ալիեւը, իր հերթին, ասել էր.
«Նախկինում ես չեմ մասնակցել բանակցային գործընթացին: Գտնում եմ, որ այսօր կարծիքների շատ օգտակար փոխանակում տեղի ունեցավ: Մենք քննարկեցինք այն, ինչ եղել է անցյալում, գնահատականներ տվեցինք: Ես դրական եմ համարում մեր հանդիպման փաստը, եւ սրանում որոշակի հաջորդականություն կա: Կարծում եմ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները կնպաստեն ավելի մեծ անկեղծությանը: Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ղարաբաղյան խնդրի լուծումը գտնելու անկեղծ ձգտում ունեն»:
Հեյդար Ալիեւի մահը
Դեկտեմբերի 12-ին ամերիկյան Քլիվլենդ քաղաքի կլինիկայում 80 տարեկան հասակում մահացավ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիեւը:
Հեյդար Ալիեւը բուժում էր անցնում Թուրքիայում 2003 թվականի հուլիսից, իսկ օգոստոսին նրան տեղափոխել էին Քլիվլենդ: Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսությամբ կարդացին Հեյդար Ալիեւի դիմումը ժողովրդին, որում նա հայտարարել էր, որ հանում է իր թեկնածությունը՝ հօգուտ որդու:
Դեկտեմբերի 14-ին Ալիեւի մարմինը Քլիվլենդից տեղափոխվեց Բաքու:
Հեյդար Ալիեւի մարմինը ժամանել է Քլիվլենդից Հեյդար Ալիեւի մարմինը ժամանել է Քլիվլենդից
Հեյդար Ալիեւի հուղարկավորությանը, որը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 15-ին, ներկա էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեն եւ երկրի ժամանակավոր նախագահ Նինո Բուրջանաձեն, Ուկրաինայի նախագահ Լեոնիդ Կուչման, Թուրքիայի նախագահ Ահմեդ Նեջեթ Սեզերը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
«Մադրիդյան սկզբունքներին լրացումներ գոյություն չունեն»
Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «մադրիդյան սկզբունքներին լրացումներ գոյություն չունեն, եւ հակառակը պնդող բոլոր հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում»:
Նալբանդյանի խոսքերով, կարգավորման բանակցությունների ընթացքում կարող են կատարվել առանձին տեխնիկական առաջարկություններ, որոնք չի կարելի դիտարկել որպես փոփոխություններ կամ լրացումներ միջնորդների առաջարկած սկզբունքներին:
ՀԱԿ-ը պատժամիջոցների կողմնակից է
Դեկտեմբերի 16-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը կողմ էր արտահայտվել Եվրոպայի Խորհրդի կողմից Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ քաղաքական պատժամիջոցների կիրառմանը:
Լեւոն Զուրաբյանը Լեւոն Զուրաբյանը
Լեւոն Զուրաբյանն ասել էր, որ Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգից ակնկալում է այնպիսի զեկույց, որը «համարժեք կլինի Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին»:
ՀԱԿ համակարգողը նշել էր, որ ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամներին նամակներ են ուղարկվել, որոնցում ներկայացված է Հայաստանի ընդդիմության դիրքորոշումը «Հայաստանի իշխանությունների կողմից ԵԽԽՎ-ի 1609 եւ 1620 բանաձեւերի պահանջների չափազանց անբավարար կատարման վերաբերյալ»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
Դավութօղլուն Երեւանում
Դեկտեմբերի 12-ին Երեւանում տեղի ունեցավ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը իր թուրք պաշտոնակից Ահմեթ Դավութօղլուի հետ, որը Երեւան էր ժամանել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու համար:
Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեթ Դավութօղլուն Երեւանում 2013թ. դեկտեմբերի 12-ին Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեթ Դավութօղլուն Երեւանում 2013թ. դեկտեմբերի 12-ին

Налбандян и Давутоглу в Ереване 12 декабря 2013 года
11 декабря в Женеве прошла первая встреча президента Армении Роберта Кочаряна и Ильхама Алиева, избранного на пост президента Азербайджана 15 октября 2003 года.
По итогам встречи Роберт Кочарян заявил:
«Наша первая  встреча носила ознакомительный характер. Мы попытались проанализировать новую ситуацию, сложившуюся в переговорном процессе, вспомнить то, что обсуждали Армения и Азербайджан на протяжении последних нескольких лет. Я удовлетворен уровнем откровенности нашего разговора».
Ильхам Алиев, в свою очередь, сказал:
«Ранее мне не доводилось принимать участие в переговорном процессе. Я считаю, что сегодня состоялся очень полезный обмен мнениями. Мы обсудили то, что было в прошлом, дали оценки. Я считаю позитивным сам факт нашей встречи, и в этом есть определенная преемственность. Я думаю, что встречи президентов Армении и Азербайджана будут способствовать большей степени откровенности. У Армении и Азербайджана есть искреннее стремление найти решение карабахской проблемы».
Смерть Гейдара Алиева
12 декабря, в возрасте 80 лет, в клинике американского города Кливленд скончался экс-президент Азербайджана Гейдар Алиев.
С июля 2003 года Гейдар Алиев находился на лечении в Турции, а в августе его доставили
в Кливленд. 2 октября по государственному телевидению Азербайджана было зачитано обращение Гейдара Алиева к народу, в котором он заявил, что снимает свою кандидатуру в пользу сына.
14 декабря гроб с телом Алиева был доставлен из Кливленда в Баку.
Гроб с телом Гейдара Алиева в аэропорту Баку Гроб с телом Гейдара Алиева в аэропорту Баку
Гейдара Алиева похоронили 15 декабря, на похоронах присутствовали президент России Владимир Путин, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, экс-президент Грузии Эдуард Шеварднадзе и временный президент страны Нино Бурджанадзе, президент Украины Леонид Кучма, президент Турции Ахмет Недждет Сезер.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 10-16 ДЕКАБРЯ 2008 ГОДА
«Дополнений к мадридским принципам не существует»
15 декабря министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что «каких-либо дополнений к мадридским принципам не существует, и все заявления об обратном не соответствуют действительности».
По словам Налбандяна, в ходе переговоров по карабахскому урегулированию могут делаться отдельные технические предложения, которые нельзя рассматривать в качестве изменений или дополнений к предложенным посредниками принципам.
АНК выступает за санкции
16 декабря координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян высказался за применение политических санкций к властям Армении со стороны Совета Европы.
Левон Зурабян Левон Зурабян
Левон Зурабян сказал, что ожидает от Комиссара Совета Европы по правам человека Томаса Хаммерберга доклада, «адекватного сложившейся в Армении ситуации».
Координатор АНК сообщил, что членам Мониторингового комитета ПАСЕ направлены письма, в которых представлена позиция армянской оппозиции относительно «крайне неудовлетворительного выполнения властями Армении требований резолюций ПАСЕ 1609 и 1620».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 10-16 ДЕКАБРЯ 2013 ГОДА
Давутоглу в Ереване
12 декабря в Ереване состоялась встреча министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна с турецким коллегой Ахметом Давутоглу, прибывшим в Ереван для участия заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС).
Налбандян и Давутоглу в Ереване 12 декабря 2013 года Налбандян и Давутоглу в Ереване 12 декабря 2013 года