Սեյրան Օհանյանը 2014թ. օգոստոսին
Օգոստոսի 6-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման մասին որոշումը: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ կառավարության կողմից Ասիական զարգացման բանկին (ԱԶԲ) ներկայացրած հայտը՝ շինարարության առաջին փուլը ֆինանսավորելու համար, կազմել էր մոտ $ 700 մլն:
Վարչապետը նշում էր, որ նախնական գնահատականներով՝  «Հյուսիս-Հարավ» արագընթաց մայրուղու կառուցման ընդհանուր արժեքը կկազմի մոտ $ 1,5 մլրդ:
10 տարի անց «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու շինարարությունը շարունակվում է, եւ դժվար է ասել, թե երբ այն կավարտվի:
«Ստատուս-քվոյի օրինականացում»
Օգոստոսի 7-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ «Մադրիդյան առաջարկները» նախատեսում են «ղարաբաղյան դիմակայության գոտում ձեւավորված ստատուս-քվոյի օրինականացումը»:
Ելույթ ունենալով Ծաղկաձորում անցկացվող «Եվրաֆորում-Հայաստան» սեմինարին, Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի «միջանկյալ կարգավիճակի» շրջանը նախատեսված է մինչեւ հանրաքվեն եւ կարող է տեւել մի քանի տարի: Հանրաքվեին կարող են մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները 1988 թվականի համաչափությամբ, ըստ որի բնակչության 65%-ը հայեր էին, 22%-ը `ադրբեջանցիներ: Բրայզայի խոսքով՝ հանրաքվեն պետք է ունենա իրավական հետեւանքներ:
Տիգրան Սարգսյանը, Մեթյու Բրայզան եւ Մարիա Յովանովիչը 2009թ. օգոստոսին Տիգրան Սարգսյանը, Մեթյու Բրայզան եւ Մարիա Յովանովիչը 2009թ. օգոստոսին
Ըստ միջնորդների նորացված առաջարկների՝  սկզբնական փուլում Լեռնային Ղարաբաղի հարակից 7 շրջաններից 5-ը պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին, իսկ մի քանի տարի անց՝ մնացած 2-ը: Դրան զուգահեռ, նախատեսվում էր ստեղծել հակամարտության գոտում անվտանգության հատուկ ռեժիմ, որի համաձայն կողմերը կբերեն ծանր տեխնիկան: Միջնորդները նաեւ առաջարկում էին ներգրավել միջազգային խաղաղապահներին, որոնք զինված կլինեն այնքանով, որքանով անհրաժեշտ է սադրանքները կանխելու համար: Ամերիկացի միջնորդի խոսքով՝ խաղաղապահ գործողությանը մասնակցող երկրների ընտրության ժամանակ վերջնական խոսքը պատկանելու է Հայաստանին ու Ադրբեջանին:
Մեթյու Բրայզան ասում էր, որ այդ գաղափարների մարմնավորումը հավասարակշռված է փոխադարձ զիջումների միջոցով եւ կարող է բերել հակամարտության արդար լուծմանը: «Հայեցակարգային առումով Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնության գալու եզրին են», - նշում էր նա:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 5-11
Օգոստոսյան մարտերը
Օգոստոսի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ վերջին օրերի ընթացքում հայկական Զինված ուժերը կանխել են Ադրբեջանի հատուկ պատրաստություն անցած ստորաբաժանումների ավելի քան 20 դիվերսիոն գործողություններ:
«Հակառակորդի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը փորձում է ստուգել հայի ոգու ամրությունը, բայց նրանք չեն գիտակցում, որ մեր զինված ուժերը համալրված են հաղթանակած բանակի հրամանատարներով, ովքեր իրենց փորձն են փոխանցում զինվորներին»,- ասել էր նախարարը:
«Ցավոք, այս ընթացքում ունեցանք մարդկային կորուստներ: Այն զինվորներն ու սպաները, ովքեր խիզախաբար զոհվեցին հանուն հայրենիքի, մեր փառապանծ հաղթանակների պահապաններն են: Մենք նրանց չենք կորցրել, այլ ընդհակառակը, գտել ենք: Մենք գտել ենք մեր հասարակության իրական հերոսներին, ում անունները պետք է հնչեն ամենուր ՝ դպրոցներում, բուհերում, ԶԼՄ-ներում», ասում էր Սեյրան Օհանյանը:
Սեյրան Օհանյանը 2014թ. օգոստոսին Սեյրան Օհանյանը 2014թ. օգոստոսին
«Չնայած նրան, որ Բաքուն լայն թափով նոր սպառազինություններ է ձեռք բերում, այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր զենքի ղեկին անձ է պետք, որը պետք է պատրաստ  լինի կիրառել այն: Հարեւան երկրներում վերապատրաստված տարբեր հատուկ նշանակության խմբերը, որոնք մասնակցում են Հայաստանի դեմ ձեռնարկվող դիվերսիոն գործողություններին, իրենց վախճանն են գտնում հայկական դիրքերում:
Հայկական ԶՈՒ իր մարտական պատրաստությամբ եւ ռազմական գիտելիքներով այսօր վստահորեն ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում ամենամրցունակն է եւ պատրաստ է ցանկացած ուժի ցույց տալ իր տեղը»,- ասում էր նախարարը:
Հայ գերու սպանությունը
Օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունն հայտնել էր, որ օգոստոսի 7-ին գերի ընկած ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Պետրոսյանը «անսպասելի մահացել է անհայտ պատճառով»:
«Նախնական տվյալներով, Պետրոսյանի մահվան պատճառը սուր սիրտանոթային անբավարարվածությունն է»,- ասվում էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Գերեւարված Կարեն Պետրոսյանը Գերեւարված Կարեն Պետրոսյանը
ՀՀ պաշպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ Կարեն Պետրոսյանի սպանությունն Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ավանդույթ դարձած գործելաոճն է:
«Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանը գերի ընկած քաղաքացիական անձին ներկայացնում է որպես դիվերսանտ, տեսանյութեր հրապարկելով՝ շոու է սարքում, իսկ հետո սպանում նրան, որպեսզի չբացահայտվի ճշմարտությունը: Սա Ադրբեջանի հիվանդագին երեւակայության հետեւանք եւ սեփական բարդույթները հաղթահարելու փորձ է»,- Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հայկական հրթիռներն ու Աղդամի ավերակները
Օգոստոսի 11-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ հայկական Զինված ուժերը լիովին տիրապետում են իրավիճակին եւ վերջին շրջանում հակառակորդի ձեռնարկած բոլոր փորձերը ձախողվել են:
ArmNews հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում ՀՀ նախագահը մեկնաբանել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերը կարող են «երկրի երեսից ջնջել Երեւանը»:
«Մեր եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը շատ ճիշտ ասաց, որ կողմերը տեղյակ են միմյանց ռազմական հնարավորությունների մասին:
Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ նախագահների հանդիպումը Սոչիում 2014թ. օգոստոսին Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ նախագահների հանդիպումը Սոչիում 2014թ. օգոստոսին
Այո, Ադրբեջանի զինված ուժերը կարող են Նախիջեւանից հասնել Երեւանի սահմաններին: Սակայն նման գործողություններն անպատիժ չեն մնում: Ադրբեջանում շատ լավ գիտեն, որ մենք ունենք բալիստիկ հրթիռներ, որոնք 300 կիլոմետրից ավել շառավղով կարող են ցանկացած ծաղկուն բնակավայր վերածել այնպիսի ավերակների, ինչպիսիք այսօր կան Աղդամում: Ընտրության հարց է՝ եթե իրենք իրենց կյանքից «ձեռք են քաշել»: Երբեմն, տպավորություն ունեմ, որ Ադրբեջանի որոշ ղեկավարներ աշխատանքից հետո տարվում են համակարգչային խաղերով: Բայց վիրտուալ իրականությունը պետք չէ շփոթել իրական կյանքի հետ»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:

Сейран Оганян в августе 2014 года
6 августа правительство Армении утвердило решение о строительстве автомагистрали «Север-Юг». Премьер-министр Тигран Саргсян сказал, что заявка, представленная правительством Армении Азиатскому банку развития (АБР) на финансирование первого этапа строительства, составляет около $ 700 млн.
Премьер-отмечал, что по предварительным оценкам, совокупная стоимость строительства скоростной автомагистрали Север-Юг составит около $ 1,5 млрд.
10 лет спустя строительство автомагистрали «Север-Юг» продолжается и сложно сказать, когда оно завершится.
«Узаконивание статуса кво»
7 августа американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза заявил, что «Мадридские предложения» предусматривают «узаконивание статуса кво, сложившегося в зоне карабахского противостояния».
Выступая в Цахкадзоре на семинаре «Еврофорум-Армения», Мэтью Брайза сказал, что период так называемого «промежуточного статуса» Нагорного Карабаха рассчитан до проведения референдума, и может продлиться несколько лет. В референдуме могут принять жители Нагорного Карабаха в пропорции 1988 года, по которой 65% населения составляли армяне, 22% - азербайджанцы. По словам Брайзы, референдум должен иметь правовые последствия.
Тигран Саргсян, Мэтью Брайза и Мария Йованович в августе 2009 года Тигран Саргсян, Мэтью Брайза и Мария Йованович в августе 2009 года
Согласно обновленным предложениям посредников, на начальном этапе Азербайджану должны быть возвращены 5 из 7 районов вокруг Нагорного Карабаха, а спустя несколько лет - и 2 оставшихся. Параллельно с этим в зоне конфликта намечено установление особого режима безопасности, согласно которому стороны выведут тяжелую технику. Посредники предлагают также ввести международных миротворцев, которые будут вооружены в пределах, необходимых для предотвращения провокаций. По словам американского посредника, при выборе стран-участниц миротворческой операции последнее слово будет за Арменией и Азербайджаном.
Мэтью Брайза говорил, что воплощение этих идей посредством сбалансированных взаимных уступок может привести к справедливому решению конфликта. «Президенты Армении и Азербайджана находятся на пороге достижения согласия по основополагающим принципам в концептуальном плане», - отмечал он.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 5-11 АВГУСТА 2014 ГОДА
Бои в августе
6 августа министр обороны Армении Сейран Оганян сказал, что за последние дни армянские Вооруженные силы предотвратили более 20 диверсионных попыток, предпринятых специальными поразделениями Азербайджана.
«Военно-политическое руководство противника пытается проверить прочность духа армян, но они не осознают, что в наших вооруженных силах служат командиры победоносной армии, которые передают свой опыт солдатам»,- сказал министр.
«К сожалению, за это время у нас были человеческие потери. Солдаты и офицеры, погибшие за родину, являются хранителями наших побед. Мы не потеряли, а наоборот, нашли их. Мы нашли настоящих героев нашего общества, чьи имена должны звучать везде - в школах, вузах, СМИ», - говорил Сейран Оганян.
Сейран Оганян в августе 2014 года Сейран Оганян в августе 2014 года
«Несмотря на то, что Баку постоянно закупает новое оружие, нужны люди, готовые и умеющие его применять. Группы специального назначения, прошедшие подготовку в соседних странах и принимающие участие в диверсиях, находят свою смерть у армянских позиций. ВС Армении своей боеготовностью и военными знаниями демонстрируют, что являются самыми конкурентоспособными в регионе и готовы поставить на место любую силу»,-  отмечал министр.
Убийство армянского пленного
8 августа министерство обороны Азербайджана заявило, что 31-летний житель армянского села Чинари Карен Петросян, оказавшийся 7 августа на территории Азербайджана и попавший в плен, «неожиданно умер по неизвестной причине».
«По предварительной версии, причиной смерти Петросяна стало острая сердечно-легочная недостаточность», - говорится в сообщении минобороны Азербайджана, которое цитируют бакинские СМИ.
Плененный Карен Петросян Плененный Карен Петросян
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян заявил, что убийство Карена Петросяна - очередное проявление традиционной политики руководства Азербайджана.
«Не в первый раз Азербайджан представляет попавшее в плен гражданское лицо в качестве «диверсанта», а потом убивает пленного, чтобы истина не была раскрыта. Это последствия больного воображения Азербайджана и попытка преодолеть собственные комплексы»,- заявил Арцрун Ованнисян в интервью Медиамакс.
Армянские ракеты и руины Адгама
Президент Армении Серж Саргсян заявил 11 августа, что армянские вооруженные силы полностью контролируют ситуацию и все последние попытки противника провалились.
Президент Армении в интервью телеканалу ArmNews прокомментировал заявление министра обороны Азербайджана о том, что Вооруженные силы Азербайджана могут «стереть Ереван с лица земли».
«На трехсторонней встрече президент Азербайджана очень правильно сказал, что стороны конфликта прекрасно осведомлены о военных возможностях друг друга.
Встреча президентов Армении, Азербайджана и РФ в Сочи в августе 2014 года Встреча президентов Армении, Азербайджана и РФ в Сочи в августе 2014 года
Да, Вооруженные силы Азербайджана могут дойти до границ Еревана из Нахиджевана, однако подобные действия не остаются безнаказанными. В Азербайджане прекрасно знают, что у нас есть баллистические ракеты, которые могут превратить любой населенный пункт в радиусе 300 километров в руины, которые сегодня есть в Агдаме. Это вопрос выбора, если им безразлична собственная жизнь. Иногда у меня складывается впечатление, что некоторые лидеры в Азербайджане чрезмерно увлекаются компьютерными играми. Но виртуальную реальность не стоит путать с реальной жизнью» , - говорил Серж Саргсян.