Սեյրան Օհանյանը 2014թ. օգոստոսին
Օգոստոսի 6-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման մասին որոշումը: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ կառավարության կողմից Ասիական զարգացման բանկին (ԱԶԲ) ներկայացրած հայտը՝ շինարարության առաջին փուլը ֆինանսավորելու համար, կազմել էր մոտ $ 700 մլն:
Վարչապետը նշում էր, որ նախնական գնահատականներով՝  «Հյուսիս-Հարավ» արագընթաց մայրուղու կառուցման ընդհանուր արժեքը կկազմի մոտ $ 1,5 մլրդ:
10 տարի անց «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու շինարարությունը շարունակվում է, եւ դժվար է ասել, թե երբ այն կավարտվի:
«Ստատուս-քվոյի օրինականացում»
Օգոստոսի 7-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ «Մադրիդյան առաջարկները» նախատեսում են «ղարաբաղյան դիմակայության գոտում ձեւավորված ստատուս-քվոյի օրինականացումը»:
Ելույթ ունենալով Ծաղկաձորում անցկացվող «Եվրաֆորում-Հայաստան» սեմինարին, Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի «միջանկյալ կարգավիճակի» շրջանը նախատեսված է մինչեւ հանրաքվեն եւ կարող է տեւել մի քանի տարի: Հանրաքվեին կարող են մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները 1988 թվականի համաչափությամբ, ըստ որի բնակչության 65%-ը հայեր էին, 22%-ը `ադրբեջանցիներ: Բրայզայի խոսքով՝ հանրաքվեն պետք է ունենա իրավական հետեւանքներ:
Տիգրան Սարգսյանը, Մեթյու Բրայզան եւ Մարիա Յովանովիչը 2009թ. օգոստոսին Տիգրան Սարգսյանը, Մեթյու Բրայզան եւ Մարիա Յովանովիչը 2009թ. օգոստոսին
Ըստ միջնորդների նորացված առաջարկների՝  սկզբնական փուլում Լեռնային Ղարաբաղի հարակից 7 շրջաններից 5-ը պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին, իսկ մի քանի տարի անց՝ մնացած 2-ը: Դրան զուգահեռ, նախատեսվում էր ստեղծել հակամարտության գոտում անվտանգության հատուկ ռեժիմ, որի համաձայն կողմերը կբերեն ծանր տեխնիկան: Միջնորդները նաեւ առաջարկում էին ներգրավել միջազգային խաղաղապահներին, որոնք զինված կլինեն այնքանով, որքանով անհրաժեշտ է սադրանքները կանխելու համար: Ամերիկացի միջնորդի խոսքով՝ խաղաղապահ գործողությանը մասնակցող երկրների ընտրության ժամանակ վերջնական խոսքը պատկանելու է Հայաստանին ու Ադրբեջանին:
Մեթյու Բրայզան ասում էր, որ այդ գաղափարների մարմնավորումը հավասարակշռված է փոխադարձ զիջումների միջոցով եւ կարող է բերել հակամարտության արդար լուծմանը: «Հայեցակարգային առումով Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնության գալու եզրին են», - նշում էր նա:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 5-11
Օգոստոսյան մարտերը
Օգոստոսի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ վերջին օրերի ընթացքում հայկական Զինված ուժերը կանխել են Ադրբեջանի հատուկ պատրաստություն անցած ստորաբաժանումների ավելի քան 20 դիվերսիոն գործողություններ:
«Հակառակորդի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը փորձում է ստուգել հայի ոգու ամրությունը, բայց նրանք չեն գիտակցում, որ մեր զինված ուժերը համալրված են հաղթանակած բանակի հրամանատարներով, ովքեր իրենց փորձն են փոխանցում զինվորներին»,- ասել էր նախարարը:
«Ցավոք, այս ընթացքում ունեցանք մարդկային կորուստներ: Այն զինվորներն ու սպաները, ովքեր խիզախաբար զոհվեցին հանուն հայրենիքի, մեր փառապանծ հաղթանակների պահապաններն են: Մենք նրանց չենք կորցրել, այլ ընդհակառակը, գտել ենք: Մենք գտել ենք մեր հասարակության իրական հերոսներին, ում անունները պետք է հնչեն ամենուր ՝ դպրոցներում, բուհերում, ԶԼՄ-ներում», ասում էր Սեյրան Օհանյանը:
Սեյրան Օհանյանը 2014թ. օգոստոսին Սեյրան Օհանյանը 2014թ. օգոստոսին
«Չնայած նրան, որ Բաքուն լայն թափով նոր սպառազինություններ է ձեռք բերում, այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր զենքի ղեկին անձ է պետք, որը պետք է պատրաստ  լինի կիրառել այն: Հարեւան երկրներում վերապատրաստված տարբեր հատուկ նշանակության խմբերը, որոնք մասնակցում են Հայաստանի դեմ ձեռնարկվող դիվերսիոն գործողություններին, իրենց վախճանն են գտնում հայկական դիրքերում:
Հայկական ԶՈՒ իր մարտական պատրաստությամբ եւ ռազմական գիտելիքներով այսօր վստահորեն ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում ամենամրցունակն է եւ պատրաստ է ցանկացած ուժի ցույց տալ իր տեղը»,- ասում էր նախարարը:
Հայ գերու սպանությունը
Օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունն հայտնել էր, որ օգոստոսի 7-ին գերի ընկած ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Պետրոսյանը «անսպասելի մահացել է անհայտ պատճառով»:
«Նախնական տվյալներով, Պետրոսյանի մահվան պատճառը սուր սիրտանոթային անբավարարվածությունն է»,- ասվում էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Գերեւարված Կարեն Պետրոսյանը Գերեւարված Կարեն Պետրոսյանը
ՀՀ պաշպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ Կարեն Պետրոսյանի սպանությունն Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ավանդույթ դարձած գործելաոճն է:
«Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանը գերի ընկած քաղաքացիական անձին ներկայացնում է որպես դիվերսանտ, տեսանյութեր հրապարկելով՝ շոու է սարքում, իսկ հետո սպանում նրան, որպեսզի չբացահայտվի ճշմարտությունը: Սա Ադրբեջանի հիվանդագին երեւակայության հետեւանք եւ սեփական բարդույթները հաղթահարելու փորձ է»,- Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հայկական հրթիռներն ու Աղդամի ավերակները
Օգոստոսի 11-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ հայկական Զինված ուժերը լիովին տիրապետում են իրավիճակին եւ վերջին շրջանում հակառակորդի ձեռնարկած բոլոր փորձերը ձախողվել են:
ArmNews հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում ՀՀ նախագահը մեկնաբանել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերը կարող են «երկրի երեսից ջնջել Երեւանը»:
«Մեր եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը շատ ճիշտ ասաց, որ կողմերը տեղյակ են միմյանց ռազմական հնարավորությունների մասին:
Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ նախագահների հանդիպումը Սոչիում 2014թ. օգոստոսին Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ նախագահների հանդիպումը Սոչիում 2014թ. օգոստոսին
Այո, Ադրբեջանի զինված ուժերը կարող են Նախիջեւանից հասնել Երեւանի սահմաններին: Սակայն նման գործողություններն անպատիժ չեն մնում: Ադրբեջանում շատ լավ գիտեն, որ մենք ունենք բալիստիկ հրթիռներ, որոնք 300 կիլոմետրից ավել շառավղով կարող են ցանկացած ծաղկուն բնակավայր վերածել այնպիսի ավերակների, ինչպիսիք այսօր կան Աղդամում: Ընտրության հարց է՝ եթե իրենք իրենց կյանքից «ձեռք են քաշել»: Երբեմն, տպավորություն ունեմ, որ Ադրբեջանի որոշ ղեկավարներ աշխատանքից հետո տարվում են համակարգչային խաղերով: Բայց վիրտուալ իրականությունը պետք չէ շփոթել իրական կյանքի հետ»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:

Seyran Ohanyan in August 2014
The Armenian government approved on August 6 the decision on constructing North-South highway. Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan stated that the application, presented by the Armenian government to Asian Development Bank (ADB) for funding the first stage of construction, makes about USD 700m.
Tigran Sargsyan stated that, according to preliminary assessments, the aggregate cost of constructing the North-South highway will make about USD 1.5bn.
10 years later the construction of the highway continues and it’s hard to say when it will finish.
“Legitimation of status quo”
U.S. Co-chair of OSCE Minsk group Matthew Bryza stated on August 7 that “Madrid proposals” provides for “legitimation of status quo, formed in the zone of Karabakh conflict”.
Speaking at Euroforum-Armenia forum in Tsaghkadzor, Matthew Bryza said that the period of so-called “interim status” of Nagorno-Karabakh is meant until referendum. Residents of Nagorno-Karabakh may take part in referendum in proportion of 1988, according to which Armenians make 65% of the population, Azerbaijanis make 22%. Bryza said that the referendum should have legal consequences.
Tigran Sargsyan, Matthew Bryza and Maria Jovanovitch in August 2009 Tigran Sargsyan, Matthew Bryza and Maria Jovanovitch in August 2009
According to the mediators’ updated proposals, 5 out of 7 districts around Nagorno-Karabakh were to be returned to Azerbaijan at the initial stage, and the remaining 2 - in a few years. In parallel with this, special security regime was planned to be established in conflict zone to move the heavy machinery out. Mediators also offered to introduce international peacemakers, who would be armed within the limits, necessary to prevent provocations. According to the U.S. mediator, while selecting participant countries of peacekeeping operation, the final decision should be made by Armenia and Azerbaijan.
Matthew Bryza stated that implementation of these ideas via balanced mutual concessions can bring to fair settlement of the conflict. “Presidents of Armenia and Azerbaijan are on the threshold of obtaining agreement according to basic principles in concept,” he said.
•    5 YEARS AGO: 5-11 AUGUST, 2014
August fights
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said on August 6 that the Armenian Armed Forces prevented more than 20 subversive actions of Azerbaijani special military units over the past days.
“The military-political leadership of the rival tries to check the fortitude of the Armenian spirit but they do not realize that our Armed Forces are led by commanders who gained victory in the past, and they pass on their experience to the soldiers,” the Minister said.
“Unfortunately, we have had tragic casualties over this period. The soldiers and officers who perished for the sake of the motherland are guardians of our glorious victories. We didn’t lose them, vice versa - we found them. We have found the real heroes of our society whose names will be voiced everywhere - in schools, universities, media,” Seyran Ohanyan said.
Seyran Ohanyan in August 2014 Seyran Ohanyan in August 2014
“Although Baku is vigorously purchasing new armaments, each weapon requires a holder ready to use it. The special units trained in neighboring countries and taking part in the subversive acts against Armenia are doomed to be destroyed in the Armenian positions. Today, the Armenian Defense Forces demonstrate that they are the most competitive in the region by their military readiness and training, and they are ready to put every force in their place,” the Minister said.
Murder of Armenian captive
The Defense Ministry of Azerbaijan informed on August 8 that the 31-year old resident of Armenian Chinari village who had crossed the territory of Azerbaijan on August 7 and was captured “suddenly died for an unknown reason”.
“By preliminary version, Petrosyan’s death was caused by severe cardiopulmonary insufficiency”, the statement of the Azerbaijani Defense Ministry quoted by Baku media read.
Karen Petrosyan Karen Petrosyan
Armenian Defense Ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan said that the murder of Armenian captive Karen Petrosyan was the traditional modus operandi of Azerbaijani leadership.
“It’s a tactics peculiar of Azerbaijan. It’s not the first time Azerbaijan tries to depict a civilian as a saboteur, makes a show out of it by publishing videos and then kills him so that the truth is not revealed. It’s the result of Azerbaijan’s morbid imagination and an attempt of overcoming its own complexes,” Artsrun Hovhannisyan told Mediamax.
Armenian ballistic missile and ruins of Aghdam
Armenian President Serzh Sargsyan said on August 11 that the Armenian Armed Forces were in full control of the situation and the rival’s all recent attempts failed.
In an interview to ArmNews TV, the Armenian President commented on Azerbaijani Defense Minister’s statement according to which the Azerbaijani Armed Forces can “wipe Yerevan off the map”.
“During our trilateral meeting with the Russian President, the Azerbaijani President noticed very correctly that the sides are aware of each other’s military capacities.
The meeting of Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents in Sochi in August 2014 The meeting of Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents in Sochi in August 2014
Yes, the Azerbaijani Armed Forces can reach from Nakhichevan to Yerevan borders, but such actions are always punished. Azerbaijan knows very well that we have ballistic missile which can leave ruins of any thriving settlement at over a 300km radius, just as those of Aghdam. It is a matter of choice, if they have “given up on their lives”. Sometimes I have the impression that some Azerbaijani leaders entertain themselves with computer games after work. However, one should not mix the virtual reality with real life,” Serzh Sargsyan said.