50 գլոբալ հայերը. Արթուր Մարտիրոսյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ն այսօր գործարկում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը`յուրաքանչյուր շաբաթ ներկայացնելու ենք մեկ «գլոբալ հայի» դիմանկարը:
Արթուր Մարտիրոսյան
Ի՞նչ ենք հասկանում` «գլոբալ հայ» ասելով: Դրանք ծագումով Հայաստանից կամ նախկին ԽՍՀՄ-ից հայ մարդիկ են, որոնք ապրում են արտասահմանում, հասել են հաջողությունների, սակայն լայն հասարակությանը հայտնի չեն: Մեր նպատակն է ներկայացնել “մարդկային պատմություններ”` պատմել ոչ միայն նրանց աշխատանքային հաջողությունների, այլեւ կենցաղի, ընտանիքների մասին:
Նախագծի գլխավոր գործընկերն է Երեւանի կոնյակի գործարանը, որի Արարատ ապրանքանիշը ներկայանում է որպես գլոբալ հայկական բրենդ:
Արթուր Մարտիրոսյանը ծնվել է 1963 թվականին Թբիլիսիում` անգլերենի ուսուցչուհու եւ ավիացիայի ինժեների ընտանիքում: Ապրում է Բոստոնում: Բանակցային գործի մասնագետ է: Աշխատում է որպես ավագ խորհրդատու CM&Partners ընկերությունում:
Արթուրն ունի երեք երեխա: Ավագ դուստրը 27 տարեկան է: Սովորել է Երեւանում, հաճախել է հայկական դպրոց, բուհն ավարտել է ԱՄՆ-ում, ամուսնացած է: Արթուրն ունի նաեւ երկվորյակներ` տղա եւ աղջիկ, նրանք 16 տարեկան են:
1983 թվականին ընդունվեցի Լենինգրադի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի թարգմանչական բաժինը: Այդ տեղն ընդունվելը հեշտ չէր, այն “ծանոթով” էր: Ես քննությունները հանձնում էի առանց ծանոթությունների, եւ այդ պատճառով ընդունվեցի ոչ միանգամից, Խորհրդային բանակում ծառայելուց հետո:.
Արթուրի ծնողները Թբիլիսիից Երեւան են տեղափոխվել 1988 թվականին, եւ այդ ժամանակվանից ապրում են այստեղ: Ավարտելով ԼՊՀ-ն, նա սկսեց մտածել հետագա անելիքների մասին: 6 ամիս աշխատեց Իթոնում (Անգլիա), եւ ծնողների մոտ վերադարձավ այն ժամանակ, երբ նրանք արդեն Հայաստանում էին:
Արթուր Մարտիրոսյանը Թբիլիսիի մանկապարտեզում:
Հայաստանում ես ապրեցի ընդամենը կես տարի եւ նախկին ԽՍՀՄ-ը լքեցի 1991 թվականին: Դեռեւս Թբիլիսիում, ավագ դասարաններում սովորելիս, երազում էի ընդունվել ՄՄՀՊԻ (Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտ) եւ դառնալ դիվանագետ, սակայն մեր ընտանիքը կուսակցական մարմիններից երաշխավորագրեր ստանալու հնարավորություն չուներ: Ես պատահաբար իմացա, որ կարելի է գործերը հանձնել ամերիկյան բուհեր: Քննությունները պետք էր հանձնել Մոսկվայում, ես հատուկ գնացել է Պողպատի եւ ձուլվածքների ինստիտուտ, որտեղ հանձնեցի GRE, TOEFL քննությունները: Փաստաթղթերն ուղարկեցի 6 համալսարաններ, ինձ ընդունեցին դրանցից հինգում: Միջազգային հարաբերությունների ուսուցման ամենահետաքրքիր ծրագիրը ներկայացրել էր Յելի համալսարանը:
Արթուր Մարտիրոսյանը` դպրոցի շրջանավարտ:
Յելից Արթուրին ուղղված պաշտոնական փաստաթղթեր եկան... Ամերիկայի Հայկական Ասամբլեայի երեւանյան գրասենյակի ֆաքսին. դա ֆաքսի միակ համարն էր, որը կարողացել էին գտնել ամերիկացիները: Չմոռանանք, որ 1991 թվականն էր, դեռեւս գոյություն ուներ Խորհրդային Միությունը:
Յելի համալսարանն ամբողջովին վճարեց իմ ուսման համար: Ավելին, ես նույնիսկ գումար էի ստանում, որը բավարարում էր բնակարան վարձելու եւ սնվելու համար: Ինձ դասավանդում էին հակամարտությունների ուսումնասիրության եւ անցումային հասարակությունների լավագույն մասնագետները` Ռոբերտ Դալը, Խուան Լինցը, Բրյուս Րասեթը եւ ուրիշներ: Այդ մարդիկ համաշխարհային մեծության «աստղեր» են:
Արթուր Մարտիրոսյանը`Յելի համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի շրջանավարտ
Արթուր Մարտիրոսյանը Յելի համալսարանի հայաստանցի առաջին ուսանողն էր: Նրան թվում էր, որ մեկնում է Ամերիկա կրթություն ստանալու եւ վերադառնալու համար, սակայն ճակատագիրն այլ կերպ դասավորվեց:
Հարվարդում ինձ առաջարկեցին հետխորհրդային տարածքի խորհրդատուի աշխատանք: Այդ տեղին հավակնում էր 25 մարդ: Ես անցա հարցազրույցների մի քանի փուլ, վերջին փուլում մնացինք երեքով` ես եւ երկու ամերիկացիներ` Հարվարդի շրջանավարտներ, որոնք ԽՍՀՄ մասնագետներ էին եւ հետագայում լավ կարիերա ունեցան: Ի վերջո, ընտրեցին ինձ, եւ դա մեծ հաջողություն էր, քանի որ սկսեցի աշխատել Հարվարդյան բանակցային մեթոդաբանության հիմնադիրներից մեկի, բանակցային գործընթացի «գուրու» Ռոջեր Ֆիշերի հետ: Գրեթե 12 տարի ես աշխատել եմ նրա հետ Վրաստանի, Բալկանների եւ Մերձավոր Արեւելքի հակամարտությունների թեմաներով: Դա ֆանտաստիկ դպրոց էր: Հետ նայելով, հասկանում եմ, որ պրոֆեսիոնալ աճի եզակի հնարավորություն էի ստացել:
Արթուր Մարտիրոսյանը`Յելի համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ֆուտբոլային թիմի ավագ:
Արթուրի պետերբուրգցի համակուրսեցիները նրան աշխատանք էին առաջարկում նաեւ Ռուսաստանում: Նա խոստովանում է, որ եթե այն ժամանակ համաձայներ, այսօր, թերեւս, հարուստ մարդ կլիներ: Սակայն նա չի ափսոսում ընտրության համար: Նրան շատ ավելի հետաքրքիր էր, օրինակ, օգնել բանակցություններ վարել պաղեստինցիներին եւ իսրայելցիներին:
Մենք ելնում էինք նրանից, որ երկու կողմերն էլ պետք է խոսեն մեկ բանակցային «լեզվով»: Իսրայելական կողմին հարկ չկար երկար համոզել. ամեն տարի Իսրայելից Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի կառավարման դպրոցում սովորելու hամար գալիս է 20 մարդ: Նրանք ստանում են բանակցություններ վարելու մեթոդաբանության գլխավոր գործիքները եւ գիտելիքները: Պաղեստինցիները շատ քիչ էին, հետագայում նրանք ստեղծեցին այսպես կոչված բանակցությունների աջակցության խումբ, որն անմիջականորեն աշխատում է Պաղեստինի ինքնավարության գլխավոր բանակցող Սաեբ Էրեկաթի հետ:
Արթուր Մարտիրոսյանը իսրայելցի եւ պաղեստինցի բանակցողների հետ:
Նա տալիս է նրանց առաջադրանքներ, իսկ նրանք նյութեր են պատրաստում: Սա այն անձնակազմն է, որը մշակում է խնդիրները տեխնիկական կողմերը. Երուսաղեմ, տարածքային հարցեր, փախստականներ, ջրային պաշարներ եւ այլն: Պաղեստինցիները բանակցությունների մեթոդաբանությունը յուրացնելու ավելի մեծ խնդիր ունեն, քան իսրայելցիները: Պաղեստինյան կողմը սովոր է խոսել առեւտրի լեզվով: Ըստ էության, իսրայելցիներն իրենք են նրանց սովորեցրել, օրինակ` 1000 բանտարկյալներին փոխելով մեկ կապրալի դիմաց: Միասնական բանակցային «լեզվի» մշակումը» հակամարտության լուծում չէ, սակայն անհրաժեշտ պայման է նպատակին հասնելու համար:
Բնականաբար, Արթուր Մարտիրոսյանը հետեւում է ղարաբաղյան հակամարտության բանակցությունների ընթացքին: Նրա խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում խնդիրը բարդանում է այն պատճառով, որ կողմերից մեկը` Ադրբեջանը, ելնում է նրանից, որ գոյություն ունի խնդրի լուծում` ոչ բանակցային ճանապարհով:
Մենք տեսնում ենք, որ նրանք զինվում են եւ կարող են փորձել լուծել խնդիրը ռազմական ճանապարհով: Եթե խոսենք բանակցային լեզվով, ապա դա “խաղ է զրոյական արդյունքով”: Նրանք խոսում են ինչ-որ լայն ինքնավարության մասին եւ դրա հետ մեկտեղ պատրաստվում պատերազմի: Նրանց հետաքրքրում է վերահսկողությունը տարածքների նկատմամբ, մեզ հետաքրքրում է նախնիների հողում ապրելու մարդկանց իրավունքը: Իրականում, հարցը մեզ համար լուծված է. Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվել է: Թվում է թե ուժը, տնտեսական բաղադրիչը նրանց կողմն են, բայց դրանք պատրանքներ են: Ամեն ինչ փոխվում է, հայտարարագրված թվերի առավելությունը մարտի դաշտում այլ կերպ է դրսեւորվում: Դա միանգամայն այն լեզուն չէ, որով նրանք պետք է խոսեն հայերի հետ: Փաստորեն, մեզ բավարարում է «ստատուս-քվոն», քանի որ այն ավելի լավն է նրանից, թե ինչ են մեզ առաջարկում բանակցությունների սեղանին, իսկ ադրբեջանական կողմին չի բավարարում ոչ «ստատուս-քվոն», եւ ոչ էլ այն, ինչ առաջարկվում է բանակցություններում: Այս փակուղուց դուրս գալու ելքը միակն է. “բանակցային ջիու-ջիթսու”, այսինքն, անհրաժեշտ է համոզել Ադրբեջանին, որ նրանց այլընտրանքները բանակցություններին` պատերազմը եւ Հայաստանի մեկուսացումը, անհեռանկարային են: Այդ պատճառով մեր ռազմավարական երկարաժամկետ նպատակը կայանում է մրցունակ տնտեսության եւ մարտունակ բանակի ստեղծման մեջ: Միայն այդպես մենք կարող ենք ադրբեջանական կողմին բանակցությունների սեղանին հրավիրել այլ հարթությունում որոշումներ փնտրելու համար` այն է, ինչպե՞ս շարունակել ապրել նույն տարածաշրջանում:
Արթուր Մարտիրոսյանը ռուս եւ չեչեն բանակցողների հետ Հաագայում:
Երբ զրուցում էինք Արթուրի հետ (դա ս.թ. հունվարի վերջում էր), նա մեկնում էր հերթական գործուղման` Կիեւ: Այնտեղ նա պետք է օգներ ընդհանուր լեզու գտնել ամերիկյան Ciscօ կորպորացիայի եւ ուկրաինական կողմի ներկայացուցիչներին: Այնուհետեւ պետք է մեկներ Մոսկվա` բիզնես-քոլեջում միջին եւ բարձր օղակների մենեջերների եւ Մոսկվայի քաղաքապետարանի հետ աշխատելու համար:
Ինձ մոտ միջազգային եւ կորպորատիվ նախագծերի լավ համակցություն է ձեւավորվել: Իհարկե, ավելի լավ “կերակրում” են կորպորատիվ նախագծերը, քանի որ միջազգային նախագծերի վրա տարվող աշխատանքի վճարը շատ ավելի ցածր է: Չնայած, իմ գործընկերները, որոնք շատ ավելի պատկառելի կորպորատիվ պորտֆոլիո ունեն, ձգտում են ավելի շատ աշխատել միջազգային նախագծերում: Պատկերացրեք, երբ մասնագետը, ԱՄՆ-ում կորպորատիվ հաճախորդների հետ աշխատելիս, կարող է ոչ թե վկայակոչել իսրայելցիների եւ պաղեստինցիների բանակցությունների պատմությունը, այլ ներկայացնել նրանց հետ իր անմիջական աշխատանքի փորձը: Դա մեծ առավելություն է տալիս լսարանը գրավելու համար:
Հարցնում եմ Արթուրին. արդյո՞ք բանակցային գործի մասնագետին ավելի հեշտ է լուծել իր կենցաղային, առօրեական հարցերը, քան այն մարդկանց, որոնք չունեն նման գիտելիքներ: Օրինակ, արդյո՞ք նա ավելի հեշտ կհամոզի բանկային աշխատողին վարկ տրամադրելու հարցում, քան ես:
Ինձ հեշտ է այն իմաստով, որ ես համակարգված եմ պատրաստվում այդ բանակցություններին եւ գիտեմ, ինչ եմ անելու, եթե չպայմանավորվեմ նրա հետ: Ռոջեր Ֆիշերը գործածության մեջ դրեց BATNA հապավումը (Best Alternative to the Negotiated Agreement- Ձեռքբերված համաձայնության լավագույն այլընտրանքը): Ինձ հեշտ է, որովհետեւ ես փորձ ունեմ: Երբեմն հատուկ ձգտում ես ստանալ այդ կենցաղային բանակցային փորձը: Երկու տարի առաջ քայլում էի Դամասկոսի “Միդհատ փաշա սուկ” հսկայական փակ շուկայով: Առաջին հարկում խանութների սեփականատերերը նստած սպասում են, թե երբ կմոտենան իրենց, շատ հազվադեպ էին կանչում իրենց մոտ: Եվ ահա ինձ մոտեցավ մարդ, ում խանութը երկրորդ հարկում էր: Նա «որսորդ» էր, քայլում եւ ընտրում էր, թե ում կարելի է կանչել դամասկյան շալերի իր խանութը: Նա գիտեր, որ մյուսների հետ համեմատ թերություն ուներ` երկրորդ հարկը: Եվ իմանալով դա, նա շատ հմտորեն բանակցություններ էր վարում: Առեւտուրը եւս բանակցությունների արվեստ է: Շատ հետաքրքիր եր հետեւել դրան:
Արթուր Մարտիրոսյանը ընտանիքի հետ` դստեր հարսանիքին (2009թ.):
Ավելի դժվար է բանակցություններ վարել ընտանիքում: Փորձում եմ մեթոդաբանություն սովորեցնել երեխաներիս: Երբեմն իրենք են խնդրում ինձ հիմնավորել, թե ինչու եմ «ոչ» ասում: Մյուս կողմից, երբ երեխաները դեռահաս տարիքում են, ավելի ճկուն ուղիներ է պետք փնտրել: Ավելի հաճախ ինձ մոտ դա ստացվում է: Չնայած չեմ կարող ասել, որ միշտ նման արդյունքի եմ հասնում, երբ ասում  եմ «ոչ» եւ դա նեղվածություն չի առաջանում: Մեթոդն ավելի լավ է աշխատում, երբ մարդիկ հասկանում են, որ հարաբերությունները երկարաժամկետ բնույթ են կրում, իսկ մանիպուլյատիվ մեթոդները միայն խարխլում են վստահությունը:
Boston Globe թերթի հոդվածը պատմում է Արթուր Մարտիրոսյանի աշխատանքի մասին Իրաքում (2009թ.):
Արթուր Մարտիրոսյանին մտահոգում է խնդիրը, որին նա հաճախ բախվում է հետխորհրդային տարածքում: Դա բախումն է կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ շահերի միջեւ:
Շատ հաճախ ընտրությունը կատարվում է կարճաժամկետ շահերի օգտին` ի վնաս երկարաժամկետ շահերի: Նման իրավիճակի ականատես հաճախ եմ դառնում: 90-ականներին եւ 2000-ականների սկզբին ամեն ինչ կարճաժամկետության դրոշի ներքո էր: Այժմ իրավիճակը փոքր-ինչ փոխվում է: Ի թիվս այլ հարցերի, դա կապված է նաեւ արժեքների համակարգում տիրող ճգնաժամի հետ: Որքան ավելի շատ նախապատվությունը տանք երկարաժամկետ շահերին, այդքան ավելի շատ հնարավորություններ կունենանք մրցունակ պետություն կառուցելու համար: Ժամանակակից աշխարհում մրցունակությունը հաճախ ենթադրում է ոչ միայն մրցակցություն, այլեւ համագործակցություն, դրան են գալիս բազմաթիվ խոշոր համաշխարհային ընկերություններ: Իսկ դա, իր հերթին, պահանջում է շահերի վերաբերյալ բանակցություններ վարելու հմտություններ, ինչը թույլ է տալիս պահպանել հարաբերությունները եւ բարելավել բանակցությունների արդյունքները: Բրիտանական “Հաթվեյթ” ընկերության հետազոտությունների համաձայն, Ֆորբս 2000 ցուցակի այն ընկերությունները, որոնք ունեին բանակցություններ վարելու համակարգային իրավասություն, ճգնաժամի ժամանակ ունեցել են շահույթի միջինը 40%-անոց աճ, իսկ այդ լիազորությունները չունեցող ընկերությունները կորցրել են շահույթի միջինը մինչեւ 63%-ը:
Մտած՞ում է Արթուր Մարտիրոսյանը երբեւէ Հայաստան վերադառնալու եւ այստեղ ապրելու մասին:
Ես բավականին արագ եմ անցել կարիերային աճի փուլը: Հիմա ինձ լավ են ճանաչում պրոֆեսիոնալ բանակցողների շրջանակներում, եւ երբեմն նույնիսկ կարող եմ ինձ թույլ Fմերժել այս կամ այն առաջարկը: Ահա, վերջերս ինձ առաջարկում էին աշխատել Քաշմիրում: Ըստ էության, այսօր, երբ կա սքայփը, քո գտնվելու վայրն այդքան էլ կարեւոր չէ. քեզ կարող են գտնել աշխարհի ցանկացած կետում եւ աշխատանք առաջարկել աշխարհի ցանկացած կետում:
Քանի դեռ երեխաներս կրթություն են ստանում ԱՄՆ-ում, դա ինձ հետ է պահում Հայաստան վերադառնալուց: Ես ձգտում եմ Հայաստանի հետ որոշ նախագծեր կապել, քանի որ բանակցային գիտելիքների փոխանցումը կարեւոր է մեր պետության համար: Որոշ չափով դա ստացվում է. Հայաստանում ապրում են մի քանի տասնյակ մարդիկ, որոնք մեզ մոտ Բոստոնում ուսանել են բանակցային գործի հիմնարար սկզբունքները Momentum ծրագրի շրջանակներում:
Momentum ծրագրի մասնակիցները սենատոր Թեդ Քենեդիի հետ:
Momentum ծրագիրը
Ուզում եմ հավատալ, որ կգա ժամանակ, երբ կկարողանամ աշխատել եւ ապրել Բոստոնի եւ Երեւանի միջեւ: Աշխատանքս այնպիսին է, որ շատ եմ ճանապարհորդում եւ ինքս եմ ընտրում, թե ինչ նախագծերով զբաղվել: Երեւի, դա ամենամեծ պրոֆեսիոնալ ձեռքբերումն է. զբաղվել սիրած գործով եւ ունենալ ընտրության հնարավորություն:

Медиамакс презентует сегодня специальный проект «50 глобальных армян». Каждую неделю мы будем представлять портрет одного «глобального армянина».
Что мы понимаем под «глобальным армянином»? Это люди родом из Армении или бывшего СССР, которые живут за границей, достигли успехов, однако неизвестны широкой общественности. Нашей целью является представить «человеческие истории», рассказать не только об карьерных успехах этих людей, но и об их быте и семьях.
Артур Мартиросян родился в 1963 году в Тбилиси, в семье учительницы английского языка и инженера авиации. Живет в Бостоне. Специалист по переговорному делу. Старший консультант в компании CM&Partners.
У Артура трое детей. Старшей дочери 27 лет. Она училась в Ереване, ходила в армянскую школу, окончила институт в США, вышла замуж. Еще есть двойня, мальчик и девочка, которым по 16 лет.
В 1983 году я поступил в Ленинградский государственный университет, на переводческое отделение филологического факультета. Поступить туда было непросто, это место считалось «блатным». Я сдавал экзамены без знакомств, и поэтому поступил не сразу, после службы в Советской Армии.
Родители Артура переехали из Тбилиси в Ереван в 1988 году, и с тех пор живут здесь. Окончив ЛГУ, он стал думать, что делаеть дальше. 6 месяцев проработал в Итоне, в Англии, а потом вернулся к родителям уже в Армению.
Артур Мартиросян в детском саду в Тбилиси
В Армении я жил всего полгода и покинул бывший СССР в 1991 году. Еще старшеклассником в Тбилиси я мечтал поступить в МГИМО и учиться на дипломата, но у нашей семьи не было возможности получить рекомендации из партийных органов. Я случайно узнал, что можно подавать дела в американские вузы. Экзамены нужно было сдавать в Москве, я специально ездил в Институт стали и сплавов, сдавал там экзамены GRE, TOEFL. Я подал документы в 6 университетов, и меня приняли в пять из шести. Самую интересную программу обучения международным отношениям представил Йельский университет.
Артур Мартиросян – выпускник школы
Официальные бумаги из Йеля для Артура пришли на факс …ереванского офиса Армянской Ассамблем Америки - это был единственный номер факса в Ереване, который нашли американцы. Не будем забывать, что на дворе был 1991-й год, Советский Союз все еще существовал.
Йельский университет полностью оплатил мое обучение. Более того, я даже получал небольшую сумму, которой хватало на оплату жилья и питания. Мне преподавали лучшие специалисты по конфликтологии и переходным обществам - Роберт Даль, Хуан Линц, Брюс Рассетт и другие. Эти люди - звезды мировой величины.
Артур Мартиросян - выпускник факультета международных отношений Йельского Университета
Артур Мартиросян был первым студентом из Армении в Йельском университете. Ему казалось, что он уезжает в Америку, чтобы получить образование и вернуться, но судьба распорядилась иначе.
В Гарварде мне предложили место консультанта, который ориентируется на постсоветском пространстве. На это место претендовали 25 человек. Я прошел несколько фаз интервью, на заключительном этапе нас осталось трое - я и два американца, выпускника Гарварда, специалисты по советологии, которые впоследствии сделали неплохую карьеру. В конечном итоге выбрали меня, и это была большая удача, поскольку я начал работать с одним из основателей гарвардской переговорной методологии, «гуру» переговорного процесса -Роджером Фишером. Почти 12 лет я работал с ним по тематике конфликтов в Грузии, на Балканах и Ближнем Востоке. Это была невероятная школа. Оглядываясь назад, я понимаю, что получил уникальную возможность для профессионального роста.
Артур Мартиросян - капитан футбольной команды факультета международных отношений Йельского Университета
Питерские однокурсники Артура предлагали ему работу и в России. Он признает, что если бы тогда согласился, то сегодня, скорее всего, был бы богатым человеком. Но он не жалеет о том выборе, который сделал. Ему было гораздо интереснее, к примеру, помогать вести переговоры палестинцам и израильтянам.
Мы исходили из того, что обе стороны должны разговаривать на одном переговорном "языке". Израильскую сторону не надо было долго убеждать: каждый год из Израиля на обучение в Школу управления Кеннеди Гарвардского университета приезжают 20 человек. Они получают главные инструменты и знания по методикам ведения переговоров. Палестинцев были единицы, потом они создали так называемую группу поддержки переговоров, которая работает напрямую с главным переговорщиком Палестинской автономии Саебом Эрекатом.
Артур Мартиросян с израильскими и палестинскими переговорщиками
Он им дает задания, они готовят для него материалы. Это персонал, который прорабатывает технические стороны вопросов: Иерусалим, территориальные вопросы, беженцы, водные ресурсы, и така далее.. Палестинцы больше нуждаются в освоении методологии переговоров, чем израильтяне. Палестинская сторона привыкла говорить на языке торга. В принципе, израильтяне сами приучили их к этому, например, меняя одного капрала на 1000 заключенных. Разработка единого переговорного "языка" - это не решение конфликта, но необходимое условие для достижения этой цели.
Естественно, Артур Мартиросян следит за ходом переговоров по урегулированию карабахского конфликта. По его словам, в случае с Нагорным Карабахом проблема усугубляется тем, что одна из сторон - Азербайджан, исходит из того, что существует возможность решиения проблемы непереговорным путем.
Мы видим, что они вооружаются и могут попытаться решить проблему военным путем. Если перевести это на переговорный язык, то это - «игра с нулевым исходом». Они говорят о какой-то широкой автономии, но вместе с тем готовятся к войне. Их интересует контроль над территориями, нас интересует право людей жить на земле предков. Вопрос на самом деле для нас решенный - народ Арцаха самоопределился. Кажется, что сила, экономическая составляющая на их стороне, но это иллюзии. Все меняется, преимущества декларированных цифр на поле боя транслируются по-другому. Это совсем не тот язык, на котором им стоит говорить с армянами. Фактически, нас устраивает статус кво, потому что он лучше того, что нам предлагают за столом переговоров, а азербайджанскую сторону не устраивает ни статус кво, ни то, что предлагается на переговорах. Выход из этого тупика один: "переговорные джиу-джитсу", а именно необходимо убедить азербайджанскую сторону в том, что их альтернативы переговорам - война и изоляция Армении - несостоятельны и беспереспективны. Поэтому наша стратегическая долгосрочная цель в создании конкурентоспособной экономики и боеспособной армии. Только таким образом мы сможем привести азербайджанскую сторону за стол переговоров для поиска решений в плоскости другого вопроса: как жить дальше в одном регионе?
Артур Мартиросян в Гааге с российскими и чеченскими переговорщиками
Когда мы беседовали с Артуром (это было в конце января), он собирался в очередную командировку - в Киев. Там ему предстояло помочь найти общий язык представителям американской корпорации Ciscо и украинской стороны. Затем он собирался в Москву, чтобы поработать в бизнес-колледже для менеджеров среднего и высшего звена и с мэрией Москвы.
У меня хорошая комбинация международных и корпоративных проектов. Конечно, больше «кормят» корпоративные проекты, поскольку оплата работы над международными проектами существенно ниже. Хотя, мои коллеги, у которых более солидное корпоративное портфолио, стремятся больше работать на международных проектах. Представьте, когда специалист при работе с корпоративными клиентами в США может не просто ссылаться на историю переговоров израильтян и палестинцев, а приводить непосредственный опыт работы с ними. Это сразу дает огромный плюс в завоевывании аудитории.
Я спрашиваю Артура: легче ли специалисту по переговорам решать свои бытовые, житейские вопросы, чем людям, не владеющим подобными знаниями? К примеру, будет ли ему легче уговорить банковского клерка выдать кредит, чем мне?
Мне легче в том плане, что я системно готовлюсь к этим переговорам и знаю, что буду делать, если я с ним не договорюсь. Роджер Фишер ввел в обращение аббревиатуру BATNA (Best Alternative to the Negotiated Agreement-Лучшая альтернатива достигнутому согласию).Мне легче, потому что у меня есть опыт. Иногда специально стремишься получить этот бытовой переговорный опыт. Два года назад я шел по огромному крытому рынку «Мидхат паша сук» в Дамаске. На первом этаже владельцы магазинчиков сидят и ждут, пока к ним не подойдут, очень редко зазывают. И тут ко мне подошел человек, магазин которого на втором этаже. Он был «охотником», ходил и выбирал, кого можно поднять к себе в магазин дамаскских шалей. Он знал, что по сравнению с другими, у него есть недостаток - второй этаж. И зная это, он очень умело вел переговоры. Торг - это тоже искусство переговоров. Очень интересно за этим наблюдать.
Артур Мартиросян с семьей на свадьбе дочери в 2009 году.
Труднее вести переговоры в семье. Я пытаюсь учить детей методологии. Иногда они сами просят меня обосновать, почему я говорю «нет». С другой стороны, когда дети находятся в подростковом возрасте, к ним нужно искать более гибкие пути. Чаще всего это у меня получается. Хотя не могу сказать, что всегда добиваюсь такого результата, когда я говорю “нет” и это не вызывает обид. Метод работает лучше, когда люди понимают, что отношения носят долгосрочный характер, а манипулятивные меры лишь подрывают доверие.
Статья в Boston Globe рассказывает о работе Артура Мартиросяна в Ираке в 2009 году.
Артура Мартиросяна беспокоит проблема, с которой он часто сталкивается на всем постсоветском пространстве. Это конфликт между краткосрочными и долгосрочными интересами.
Очень часто выбор делается в пользу краткосрочных интересов в ущерб долгосрочным. Подобную картину наблюдаю очень часто. В 90-е и в начале 2000-х все было под знаком краткосрочности. Сейчас ситуация несколько меняется. Это в том числе связано с кризисом в ценностной системе. Чем больше мы будем отдавать предпочтение долгосрочным интересам, тем больше шансов построить конкурентоспособное государство. В современном мире конкуренция часто предполагает не только соперничество,конкуренцию, но и сотрудничество, к этому приходят многие крупные мировые компании. А это, в свою очередь, требует навыков ведения переговоров по интересам, что позволяет сохранять взаимоотношения и улучшать результаты за столом переговоров. Согласно исследования британской фирмы "Хатвейт Груп", компании из списка Форбс 2000, которые обладают системной компетенцией ведения переговоров, получили в среднем на 40% больше прибыли в кризис, а компании без этих компетенций потеряли в среднем до 63% чистой прибыли.
Допускает ли Артур Мартиросян для себя возможность когда-либо приехать в Армению и жить здесь?
Я прошел этап карьерного роста достаточно быстро. Сейчас меня хорошо знают в кругах профессиональных переговорщиков, звонят, предлагают, и порой я могу позволить себе отклонить то или иное предложение. Вот, недавно мне предлагали поработать в Кашмире. В принципе, сегодня, когда есть скайп, твое местонахождение не так уж и важно – тебя могут найти в любой точке мира и предложить работу в любой точке мира.
Участники программы Momentum из Армении с сенатором Тедом Кеннеди
Пока мои дети получают образование в США, и это важно и удерживает меня от переезда в Армению. Я стараюсь связывать с Арменией какие-то проекты, поскольку передача переговорных знаний важна для нашего государства. Отчасти это получается: в Армении есть несколько десятков человек, которые обучались у нас Бостоне базовым принципам переговорного дела в рамках программы Momentum, и некоторые из них сами выступают в роли тренеров. Хочется верить, что наступит момент, когда я смогу жить и работать между Ереваном и Бостоном. У меня такая работа, что я много путешествую и сам выбираю, какими проектами мне заниматься. Это, наверное, самое большое профессиональное достижение: заниматься любимым делом и иметь возможность выбора.