Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ առաջին - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ի «Արարատ 73` վերելքի ուղին» հատուկ նախագիծը 7 ամիսների ընթացքում պատմելու է 1973 թվականին Երեւանի Արարատի ԽՍՀՄ առաջնությունում տարած հաղթանակի մասին:
Մեդիամաքս-ի «Արարատ 73` վերելքի ուղին» հատուկ նախագիծը 7 ամիսների ընթացքում պատմելու 1973 թվականին Երեւանի Արարատի ԽՍՀՄ առաջնությունում տարած հաղթանակի մասին: Առավել մանրամասն նախագծի մասին կարդացեք այստեղ:
1973թ, 7 ապրիլի: Տուր 1:
Առաջնության դրոշը  «Հրազդան» ստադիոնում բարձրացնում
են «Արարատի» ու Կիեւի «Դինամոյի» ավագները:
ՍՏՈՒԳԱՏԵՍ
Ահա եւ սկսվեց… Անհնար է հաշվել, թե այսօր քանի անգամ է սիրտս կծկվել, մի բուռ դարձել: Երբ հիշում էի երեկոյան խաղի մասին, սառը քրտինք էր պատում ինձ: Իսկ խաղի ընթացքում առհասարակ թվում էր, թե սիրտս աշխատում է ընդմիջումներով: Նկատել եմ, որ խաղաշրջանի սկզբում միշտ այդպես է՝ երկրպագուների հուզմունքը կարելի է չափել ամենաբարձր սանդղակով: Պատճառը ինֆորմացիայի անբավարարությունն է: Սիրելի թիմին դաշտում տեսնելու հնարավորությունից երկար ժամանակ զրկված հանդիսատեսը տարբեր տեսակի ենթադրություններ է անում: Այդ պատճառով առաջին խաղին նա գնում է որպես յուրօրինակ ստուգատեսի: Երկրպագուն այդ օրերին հատկապես խիստ է ու բծախնդիր: Հատկապես եթե նախորդ խաղաշրջանում թիմը հաջող է հանդես եկել: Իսկ քանի որ «Արարատը» հաջող է հանդես գալիս արդեն երկու խաղաշրջաններում, պահանջները ֆուտբոլիստների նկատմամբ չափազանց մեծ են: Այդ ամենին գումարվում է այնպիսի արտառոց իրադարձություն, ինչպիսին է նոր մարզչի՝ Նիկիտա Սիմոնյանի ընդգրկումը թիմի կազմում, որից շատերն ուղղակի հրաշք են ակնկալում՝ առանց դա թաքցնելու: Եվ ահա առաջին հիասթափությունը. խորամանկ ու խելամիտ տակտիկական նորարարությունների մասին պատմելու փոխարեն՝ նախապատրաստված հակառակորդներին վախեցնելու նպատակով, մարզիչը խաղաշրջանի բացման նախօրեին տված իր առաջին հարցազրույցում խոսում է ֆիզիկական պատրաստության մասին: Մի՞թե նա մտադիր է «Արարատը» տանել այն թիմերի ճանապարհով, որոնց կարգախոսը «խփիր-վազիր» տխրահռչակ բանաձեւն է:
Հիշում է դարպասապահ Ալյոշա Աբրահամյանը
Մինչեւ մրցաշրջանի սկիզբը լավ նախապատրաստվել էինք: Բոլորս շատ ուրախ էինք, որ Նիկիտա Սիմոնյանն է լինելու մեր մարզիչը, որը բոլորիս կողմից հարգված եւ սիրված էր: Նա կիրթ անձնավորություն էր, հեղինակություն էր` թե Ռուսաստանում եւ թե Հայաստանում: Ամբողջովին նվիրված էր թիմին, եւ թիմն էլ իրեն նվիրվեց:
10-15 օրով մեկնեցինք Ծաղկաձոր նախապատրաստվելու, այնուհետեւ մեկնեցինք Գագրա: Հիմնականում ուշադրությունը սեւեռում էինք ֆիզիկական պատրաստվածության վրա` տարբեր տեսակի վարժություններ, որոնք անհրաժեշտ են լավ մարզավիճակ ձեռքբերելու համար: Գագրայում եղանակը բարենպաստ չէր, սակայն դա մեզ չխանգարեց հոյակապ նախապատրաստվել: Մարզումներից հետո էլ եւ ազատ օրերին շարունակում էինք մարզվել. հանգստանալ գրեթե չէինք հասցնում:
Լուսանկարը՝ Photolur:
Ընկերական ուսումնական խաղերը շատ լավ անցկացրեցինք, եթե չեմ սխալվում` ոչ մի պարտություն չգրանցեցինք մեր հաշվին: Վերադառնալուց հետո մոտ 10 օր մարզվեցինք Երեւանում, Արտաշատում եւ Հրազդանում: Այս ամենը տվեց այն արդյունքը, որ ողջ թիմը` դարպասապահից մինչեւ վերջին խաղացողը, պատրաստ էին առաջնությանը եւ ֆիզիկապես, եւ տակտիկապես:
Մենք շատ բաներ սովորեցինք մեր մարզիչներից` Պոնոմարյով, Գլեբով, Մասլով, Սիմոնյան…. Մեր թիմի կազմն էլ առանձնապես չէր փոփոխվում: Նույն թիմով մոտ 6 տարի խաղում էինք: Արդեն ժամանակն էր, որ արդյունք գրանցեինք: Դաշտում բոլորս մեկ բռունցք էինք դառնում, եւ խաղի ժամանակ իրար լավ էինք հասկանում: Մեզ համար դժվար էր 3 կիսապաշտպանով խաղալ մնացած թիմերի 4 կիսապաշտպանների դեմ, բայց մենք մեզ արդարացրեցինք եւ հաջողության հասանք:
Վերադառնալով Սեւ ծովի մերձափնյա շրջաններից՝ Նիկիտա Պավլովիչն իսկապես շատ էր պատմում երեւանցիների ֆիզիկական տոկունության մասին: Դա նրա համար մեծ անակնկալ էր:
Մոսկվայում, ասում էր նա, գերիշխում է այն կարծիքը, որ հարավային թիմերը սովոր են մարզվել առանց եռանդ գործադրելու, չեն կարող տանել մեծ ծանրաբեռնվածություն, հենվում են իրենց ոգեշնչման ու տեխնիկական վարպետության վրա: Ուսումնամարզական հավաքները լիովին հերքեցին այդ համոզմունքը: Տղաները ջանասիրաբար, ուժերի լիակատար նվիրումով զբաղվում էին համալիր ֆիզիկական նախապատրաստությամբ, մարզվում էին ավյունով, նույնիսկ ազարտով:
Այժմ նա թե անձնական զրույցներում, թե «Կոմունիստ» թերթի հետ պաշտոնական հարցազրույցում հայտարարում է. «Ես գոհունակությամբ կարող եմ ասել, որ թիմի ֆիզիկական վիճակը վատը չէ, խաղացողները հաղթահարեցին խիստ ծանրաբեռնվածությունը»:
Լուսանկարը՝ eduardmarkarov.com կայքից
Խնդիրն այնքան էլ պարզ չէ, որքան թվում է առաջին հայացքից: Բոլորին են հայտնի բրազիլացիների նվաճումները ֆուտբոլում: Նրանց անվանում են «գնդակի հրաշագործներ» հենց դրա հետ վարվելու ունակության շնորհիվ: Բայց վերջերս նույնիսկ բրազիլացիներն են զգացել, որ ուժեղագույն եվրոպական թիմերի հետ պայքարում միայն տեխնիկայով չես հաղթի: Եվ նրանք, կրկնապատկելով ու եռապատկելով ծանրաբեռնվածությունը, այժմ այլ կերպ են դատում. «Եվրոպայում մարզչի խնդիրն այն է, որպեսզի ատլետին վերածի խաղացողի: Մինչդեռ մենք ձգտում ենք խաղացողին դարձնել ատլետ»:
Մրցաշարից առաջ թիմ եկած Նիկիտա Պավլովիչը շատ մարդկային ու ազնիվ մարդ էր, իր մասնագիտությանը շատ բարձր մակարդակի վրա տիրապետող: Հենց այդ պատճառով էլ ե՛ւ ես, ե՛ւ մեր ողջ կազմը նրա հետ շատ արագ ընդհանուր լեզու գտանք, իսկ շուտով արդեն կես բառից իրար հասկանում էինք:
Անդրկովկասում ֆուտբոլը տարբերվում է ռուսական եւ ուկրաինական ֆուտբոլից: Այնտեղ ֆուտբոլն ավելի ուժային է, դաշտում մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվում, իսկ մենք մեր խաղաոճով ավելի շատ հիշեցնում էինք բրազիլացիներին՝ տեխնիկապես լավ պատրաստված, «անարխիստական», մի փոքր ալարկոտ եւ ֆուտբոլ խաղում էինք միայն գնդակով: Նիկիտա Պավլովիչը չփոխեց մեր տակտիկան. բոլոր խաղացողները իրենց տեղերում մնացին: Միայն անհրաժեշտ էր անհատական մոտեցում ցուցաբերել խաղացողների նկատմամբ, եւ Սիմոնյանը կարողացավ դա անել:
1973 թվականի մրցաշարից առաջ թիմի ներսում մոտավորապես այսպիսի խոսակցություններ կային`եթե 1971թ.-ին կարողացանք արծաթ վերցնել, 1972է.-ին կարող էինք մրցանակակիր դառնալ, բայց Դնեպրոպետրովսկի հետ տանը 3 միավոր կորցրեցինք, եւ հենց այդ միավորները մեզ չբավականացրեցին, իսկ հիմա կարող ենք ավելացնել եւ առաջին տեղի համար լուրջ պայքար մղել: Մենք ավելացրեցինք միայն «ֆիզիկայի» մեջ. տեխնիկան ու տակտիկան մեզ մոտ լավ մակարդակի վրա էին:
Ուկրաինական թիմերի հետ հեշտ չէր մրցել, այդ թվում` Կիեւի «Դինամոյի» հետ բավական բարդ էր: Բայց քանի որ մենք ավելացրել էինք ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը եւ կատարվող աշխատանքի ծավալը, դա մեզ հնարավորություն տվեց հաղթանակ տոնել նրանց նկատմամբ:
Երեւանյան ֆուտբոլիստների համար, իհարկե, դեռ վաղ է ոտք մեկնել բրազիլացիների հետ, սակայն տեխնիկական տեսանկյունից «Արարատի» առավելությունը երկրի բազմաթիվ ակումբերի նկատմամբ ակնհայտ է: Եթե միայն նրանք հասնեին ու անցնեին «ֆիզիկայում»…
Հավանաբար, այսպիսին էր Սիմոնյանի մտքի ուղղությունն առաջնության նախաշեմին:
Եվ ահա՝ խաղաշրջանի բացումը: Կիեւի «Դինամո»: Ճակատագիրն ասես հատուկ է առաջին փուլում «Արարատին» հանել այդ չափազանց հետաքրքիր թիմի դեմ, որն արդեն տասը տարուց ավել գտնվում է հայրենական ֆուտբոլի ավանգարդում: Միգուցե բարին դա էր, որ միանգամից հանդիպեց այդպիսի «քննող»:
Ի՞նչ կարելի է ասել խաղի մասին: Շուրջ երկու ժամ առաջ ես «Комсомольская правда»-ին թելադրեցի մի փոքր հաշվետվություն հանդիպման մասին: Վերջինս իր ուշադրությամբ այնքան էլ «երես չի տալիս» ԽՍՀՄ առաջնությանը, այնուամենայնիվ, խմբագրությունը հանձնարարեց փոքրիկ հոդված փոխանցել. ինչ էլ լինի, խաղաշրջանի բացումն է, հանդիպում են ուժեղագույն թիմեր… Ահա եւ ես հայտնեցի.
«Արարատի» ու կիեւյան դինամոյականների միջեւ հանդիպումը կրում էր այնքան լարված բնույթ, հագեցած էր բազմաթիվ այնպիսի դիտարժան դրվագներով, որ եթե կատարվեր զուտ խաղաժամանակի քրոնոմետրաժ, ընդմիջումների ընդհանուր տեւողությունը չէր գերազանցի հինգ րոպեն: Ինձ նույնիսկ թվաց, թե մարզիկները դաշտ են դուրս եկել ինչ-որ գերխնդրով՝ ապացուցել ֆուտբոլի հավերժական երիտասարդությունը, դրա մրցունակությունը հոկեյի հետ՝ դրանով իսկ իրենց կողմը գրավելով այն հազարավոր երկրպագուներին, ովքեր այդ օրերին կանգնած էին ընտրության առջեւ՝ հոկեյ, թե ֆուտբոլ:
Լուսանկարը՝ eduardmarkarov.com կայքից
Առաջին րոպեներին խաղն իրենց ձեռքը վերցրին հյուրերը: Նրանց համառ հարձակումները Բլոխինի ձգտողական տեղափոխություններով ինչ-որ պահի շփոթեցրին երեւանցիների պաշտպանությունը, եւ վերջիններս վեցերորդ րոպեին բաց թողեցին վիրավորական գոլ (Բլոխին): Դեռ որոշ ժամանակ նախաձեռնությանը տիրում էին «Դինամոյի» ֆուտբոլիստները: Տպավորություն էր ստեղծվում, որ նրանք, խոցված «Ռեալից» կրած խոշոր պարտությունից, մտադիր են ամեն գնով վերականգնել իրենց հեղինակությունը երկրպագուների աչքերում: Բայց հյուրերն աննկատ սկսեցին ավելի հաճախ հետ քաշվել դեպի սեփական դարպասը: Ասես արարատցիները դեն նետեցին ձեռնաշղթաները: Համակարգված, ուղղորդված ճնշումը, որը շարունակվեց առաջին խաղակեսի ամբողջ երկրորդ կեսում, ավարտվեց երկու գնդակներով, որոնք կիեւցիների դարպասն ուղարկեցին Անդրեասյանն ու Ղազարյանը:
1973 թվականի մրցաշրջանից առաջ թիմ եկավ Նիկիտա Սիմոնյանը, որը ե՛ւ որպես մարդ, ե՛ւ որպես մարզիչ, ե՛ւ որպես նախկին մարզիկ շատ մեծ հեղինակություն ուներ: Ժամանակին նա համաշխարհային ֆուտբոլի լավագույն հարձակվողներից էր, եւ նրա գալուստը մեզ շատ ոգեւորեց: Նա բազմագիտակ, մեղմ եւ խոհուն անձնավորություն էր: Մեզ անգամ բարդ էր հավատալ, որ հենց նա էր մեզ մարզելու:
Այն ժամանակ երկրի ֆուտբոլային կենտրոնը Մոսկվան էր, եւ Սիմոնյանը, ինչպես հայտնի է, անցել էր Մոսկվայի «Սպարտակի» լեգենդար դպրոցը: Միանալով «Արարատին», Նիկիտա Պավլովիչն ասաց մեզ, որ մենք տեխնիկապես լավ պատրաստված թիմ ենք, սակայն ֆիզիկական պատրաստվածությունն ու դիմացկունթյունը բավարար մակարդակի վրա չեն: Նա զգուշացրեց, որ բարդ սեզոն է սպասվում, պետք է պատրաստ լինենք մեծ ծանրաբեռնվածություն կրելուն եւ չբողոքենք: Նիկիտա Պավլովիչը զգուշացրել էր նաեւ, որ մենք հավակնում ենք ամենաբարձր տեղին եւ պետք է ԽՍՀՄ չեմպիոն դառնանք:
Լուսանկարը՝ jagru.sosbb.ru կայքից:
Բարդ էր մրցաշրջանը սկսել Կիեւի «Դինամոյի» հետ, քանի որ նրանք շատ աթլետիկ եւ ֆիզիկապես լավ պատրաստված թիմ էին: Սակայն Սիմոնյանի մարզումների եւ ֆիզիկական մեծ ծանրաբեռնվածության շնորհիվ, մենք մեզ դաշտում շատ լավ եւ թեթեւ էինք զգում: Այդ խաղը ցույց տվեց, որ մենք ֆիզիկապես նրանց չէինք զիջում:
Խաղի սկզբում նախաձեռնությանը տիրում էր «Դինամոն», եւ Բլոխինը մեզ գոլ խփեց խաղի մեկնարկին, բայց հետո մենք սկսեցինք ավելի լավ խաղալ: Ես խփեցի 2-րդ գնդակը, եւ «Արարատը» մինչեւ ընդմիջումն առաջ անցավ հաշվում: Երկու գոլ խփեց Արկադի Անդրեասյանը: Կարծում եմ, որ կիեւցիները շատ ինքնավստահ էին ժամանել Երեւան, եւ հենց դա դարձավ իրենց պարտության պատճառը:
Ընդմիջումից հետո երեւանցիները փորձում էին ամրապնդել հաջողությունը: Չի կարելի ասել, թե նրանք խաղում էին առանց սեփական դարպասին ուշադրություն դարձնելու. պաշտպանվում էին հմտորեն, սակայն շեշտը դնում էին հարձակման վրա: Շատ արագ, գտնելով իրենց խաղը, դաշտի տերերը դարձան նաեւ իրադրության տերը: 84-րդ րոպեին Անդրեասյանը, ով լավագույննն էր այս հանդիպման ընթացքում, խփեց եւս մեկ գոլ՝ 3:1»:
Ահա, ըստ էության, այն ամենը, ինչ ես թելադրեցի սղագրողուհուն: Ցանկանում էի, իհարկե, նշել նաեւ «Արարատի» ակներեւ գերազանցությունը ֆիզիկական պատրաստվածության, արագության առումով, բայց միտքս փոխեցի: Հնարավոր է՝ հանդիպումն այդ առումով բնութագրական չէր կիեւցիների համար:
1973 թվականի մրցաշրջանի ժամանակ մեր թիմն արդեն կայացած էր եւ հասուն: 1972 թվականի վերջում՝ «Գրասհոպերս»-ի հետ անհաջող խաղից հետո մեր մարզիչը փոխվեց: Նիկոլայ Գլեբովը հեռացավ եւ թիմին միացավ Նիկիտա Սիմոնյանը:
«Արարատ»-ի բոլոր խաղացողները պրոֆեսիոնալ էին եւ այն ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության ծավալը, որը տալիս էր Սիմոնյանը, մենք արդեն ժամանակին ստացել էինք նախորդ մարզիչներից՝ Պոնոմարյովից եւ Գլեբովից: Ամենամեծ ծանրաբեռնվածությունը տալիս էր Պոնոմարյովը, հետո Գլեբովը, եւ 3-րդ տեղում նոր Սիմոնյանն էր: Ինչ վերաբերվում է զուտ խաղին, ապա Պոնոմարյովի ժամանակ մենք պայքարում էինք, Գլեբովի ժամանակ՝ սկսեցինք արդեն խաղալ, իսկ Սիմոնյանի օրոք շեշտը դրվում էր մարտավարության վրա, հետո նոր միայն ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության:
Լուսանկարը՝ «Ֆուտբոլ 365» շաբաթաթերթ:
1973 թ. մրցաշրջանի սկզբում վնասվածքի պատճառով թիմի հետ չմեկնեցի Գագրայում անցկացվող 2-րդ հավաքին: Փոխարենը գնացի Մոսկվա բուժվելու: Մի ամիս ապրում էի հյուրանոցի համարում եւ քանի որ դրսում ցուրտ էր, մարզվում էի հենց սենյակում:
Երեւան վերադարձա մրցաշրջանի մեկնարկից 5 օր առաջ՝ ապրիլի 2-ին: «Դինամոյի» հետ խաղից առաջ ընդամենը 4 մարզում անցկացրեցի եւ ասացի, որ խաղալու եմ կենտրոնական հարձակվողի դիրքում՝ կիսապաշտպան չեմ խաղա:
Մրցաշրջանից առաջ Կիեւի «Դինամոն» ավելի էր ուժեղացել. նրանց կազմում հանդես եկող շատ խաղացողներ ընդգրկված էին նաեւ ԽՍՀՄ հավաքականում: Բնականաբար, նրանք պատրաստվում էին մեզ հաղթել: Խաղը ճոճանակի պես էր եւ կարող էր ընթանալ ցանկացած ուղղությամբ: Մարկարովը այդ խաղը բաց թողեց: Քանի որ ես հարձակվողի դիրքում էի խաղում, կարողացա 2 գոլ խփել, եւս մեկ գնդակ իր հաշվին գրանցեց Նիկոլայ Ղազարյանը:
Երբ առաջ անցանք հաշվի մեջ, ես հետ քաշվեցի ու 2-րդ գոլը հեռվից խփեցի: Կիեւցիների դարպասապահ Ռուդակովը բարձրահասակ տղա էր, խաղում էր ԽՍՀՄ Օլիմպիական հավաքականում: Ստանալով գնդակը տեսա, որ նա մի փոքր առաջ է դուրս եկել: Որոշեցի ուժեղ հարված կատարել, եւ գնդակը դարպասում հայտնվեց:
Ախ, ինչպես է խանգարում այդ մշտական հայացքը դեպի հակառակորդ թիմի երկրպագուները: Իսկ այդ կոչերը օբյեկտիվության լույսի ներքո պահպանել անաչառություն, թաքցնել անձնական համակրանքը: Ոչ, ես վճռականապես չեմ հասկանում այդ ամենը: Ինչու՞ հենց ֆուտբոլային լրագրությունում հարկավոր է լինել «կողմնակի դիտորդ» եւ թաքցնել սեփական վերաբերմունքը այս կամ այն թիմի նկատմամբ:
Ցանկացած այլ դեպքում պարզապես անհրաժեշտ է տեսնել հեղինակի վերաբերմունքը տեղի ունեցողի նկատմամբ, իմանալ նրա մտքերը, զգացմունքները: Նույնիսկ այսպիսի եզրույթ կա՝ «ներկայության պատրանք»: Եթե, ասենք, գրախոսում ես ներկայացումը, նոր բեմադրությունը, ոչ ոք քեզ չի կշտամբի դերասանի, ռեժիսորի, պիեսի հեղինակի նկատմամբ «հատուկ վերաբերմունքի» համար… Ինձ կասեն, թե թատրոնն այլ բան է, իսկ ֆուտբոլը, սպորտը՝ մեկ այլ բան: Այստեղ ընթանում է երկու կողմերի մրցապայքար, եւ ով ստանձնում է նկարագրել մրցությունը, պետք է լինի անաչառ: Բայց չէ՞ որ դա մրցավարի կամ դիտորդ հանձնաժողովի պարտականությունն է, իսկ լրագրողի համար պարտադիր չէ հանդես գալ երրորդային դատավորի դերում: Նրա անաչառությունից մինչեւ անտարբերություն, սառնություն, անսրտություն ընդամենը մեկ քայլ է: Եվ ընթերցողը, հանդիսատեսը, ունկնդիրը հիանալի զգում է այդ ամենը՝ որքան էլ մեկնաբանը քողարկի:
Գործը երբեմն հասնում է ծիծաղաշարժ աստիճանի: Ես հաճույքով լսում եմ Վրաստանի ժողովրդական արտիստ Կոտե Մախարաձեի կոլորիտային ֆուտբոլային ռեպորտաժները, այնուամենայնիվ, չեմ թաքցնում ժպիտս, երբ նա սովորության համաձայն, արմատացած ավանդույթի լույսի ներքո փորձում է թաքցնել երկրպագուի իր համակրանքը թբիլիսյան «Դինամոյի» նկատմամբ:
Մի խոսքով, անձամբ ինձ ոչ ոք եւ ոչինչ չի պարտավորեցնում օրագրային գրառումներում «օբյեկտիվ» լինել «Արարատի» նկատմամբ: Ծանոթներից մեկն այդ առումով սրամտում է. «Ի՞նչ է մարդը: Սուբյեկտ: Ուրեմն ինչպե՞ս կարելի է օբյեկտիվություն պահանջել սուբյեկտից»:
Նախագծի վրա աշխատել են` Արամ Մակարյանը, Մարիամ Մանոյանը, Արամ Արարատյանը, Արա Թադեւոսյանը, Կարինե Պետրոսյանը:

Восхождение «Арарат-73»: игра первая - Mediamax.am
Специальный проект Медиамакс «Восхождение Арарат-73» в течение 7 месяцев будет рассказывать о победе ереванского «Арарата» в Чемпионате СССР 1973 года. Более подробно о проекте читайте здесь.
7 апреля 1973 года. Тур I. Флаг чемпионата на стадионе
«Раздан» поднимают капитаны «Арарата» и киевского «Динамо».
СМОТРИНЫ
Ну, вот и началось... Не счесть сколько раз сжималось сегодня в комочек сердце. Стоило вспомнить о вечернем матче, как бросало в холодный пот. А во время игры вообще казалось, что сердце работало с перерывами. Я заметил, что в начале сезона всегда так – волнение болельщиков можно измерять по самой высокой шкале. Это – от недостатка информации. Лишенный долгое время возможности видеть на ноле любимую команду, зритель строит всякого рода предположения. Поэтому на первую игру он идет как на своеобразные смотрины. Болельщик в эти дни особенно строг и придирчив. Особенно, если в предыдущем сезоне команда играла удачно. А так как «Арарат» удачно выступает уже два сезона, то претензии к футболистам нынче завышенные. Ко всему этому примешивается и такое неординарное событие, как приход в команду нового тренера Никиты Симоняна, от которого многие, не скрывая того, ожидают прямо-таки чуда. И вот первое разочарование: вместо того, чтобы рассказать о хитроумнейших тактических новинках, заготовленных впрок на страх супостатам, тренер в первом своем интервью накануне открытия сезона говорит о физической подготовке. Неужто он намерен повести «Арарат» по пути тех команд, девиз которых – пресловутая формула: «бей-беги»?
Вспоминает вратарь Алеша Абраамян
Мы хорошо подготовились к сезону. Все были рады, что нашим тренером будет Никита Симонян, который пользовался всеобщим уважением и обладал большим авторитетом как в России, так и в Армении. Он полностью посвятил себя команде, а команда посвятила себя ему.
На 10-15 дней мы отправились на сборы в Цахкадзор, затем в Гагру. Основной акцент был сделан на физической подготовке: делали разные виды упражнений, необходимых для того, чтобы набрать хорошую форму. Погода в Гагре не была благоприятной, однако это не помешало нам прекрасно подготовиться. В свободные дни мы продолжали тренироваться, отдыхать практически не успевали.
Алеша Абраамян
Мы очень хорошо провели предсезонные товарищеские игры, если не ошибаюсь, не уступили ни в одной из них. После возвращения около 10 дней мы тренировались в Ереване, Арташате и Раздане. В итоге вся команда, начиная с вратаря и заканчивая последним игроком, была готовы к сезону как в физическом, и в тактической плане.
Мы очень много чему научились от наших тренеров – Пономарева, Глебова, Маслова, Симоняна… Состав нашей команды особо не изменился: этим составом мы играли уже около 6 лет. Пришло время достичь результата. Нам было сложно играть с тремя полузащитниками против четырах у противников, но, тем не менее, мы смогли добиться своего.
Вернувшись с Черноморского побережья, Никита Павлович и в самом деле много рассказывал о физической выносливости ереванцев. Это было для него большой неожиданностью.
В Москве, говорил он, преобладает мнение, что южные команды привыкли тренироваться с прохладцей, не выносят больших нагрузок, полагаются на свое вдохновение и техническое мастерство. Учебно-тренировочные сборы полностью опровергли это убеждение. Ребята охотно, с полной отдачей сил занимались комплексом физической подготовки, тренировались с увлечением, даже с азартом.
Теперь он и в личных беседах, и в официальном интервью газете «Коммунист» заявлял: «Я с удовлетворением могу сказать, что физическое состояние команды неплохое, игроки справились с высокими нагрузками».
Проблема эта не такая простая, как кажется на первый взгляд. Всем известны достижения бразильцев в футболе. Их называют «волшебниками мяча» именно за умение обращаться с ним. Но с недавних пор даже бразильцы почувствовали, что в споре с сильнейшими европейскими командами на одной лишь технике не выиграешь. И они, удвоив и утроив нагрузки, рассуждают теперь иначе: «В Европе задача тренера заключается в том, чтобы превратить атлета в игрока. Мы же стремимся превратить игрока в атлета».
Пришедший к нам в межсезонье Никита Павлович Симонян был очень человечным и порядочным, знал свою профессию на высоком уровне, поэтому и я, и весь наш коллектив быстро нашли с ним общий язык, и вскоре стали понимать друг друга с полуслова.
Футбол в Закавказье отличался от российского и украинского футбола. Там больше мощи, силы, проводится больший объем работы. Мы же скорее напоминали бразильцев: были такими же техничными, «анархистами», играли в футбол только с мячом. Никита Павлович тактическую систему команды не менял, игроки остались на своих позициях. Нужен был индивидуальный подход к каждому игроку, и Симонян смог его найти.
Эдуард Маркаров
Перед сезоном 1973 года разговоры у нас в команде были примерно такими: если в 1971 году мы смогли взять серебро, если в 1972 году могли быть в призерах, но потеряли 3 очка дома с «Днепром», и именно из-за этих 3 очков мы не смогли финишировать в тройке, то мы можем прибавить и претендовать на чемпионство. Мы прибавили в физике, техника и тактика у нас были на хорошем уровне.
Против украинских команд играть было тяжело, но из-за того, что мы прибавили в физике и объеме работы, это дало нам возможность обыграть киевлян.
Ереванским футболистам тягаться с бразильскими, конечно, рановато, но в техническом отношении и превосходство «Арарата»  над  многими  клубами  страны  очевидно. Если бы еще нагнать и перегнать их в физике...
Таким, вероятно, был ход мыслей Симоняна в преддверии чемпионата.
И вот - открытие сезона. Киевское «Динамо». Судьба словно специально свела «Арарат» в первом туре с этой интереснейшей командой, которая уже более десяти лет находится в авангарде отечественного футбола. Но может это и к лучшему, что сразу же выдался такой экзаменатор?
Что сказать об игре? Часа два назад я продиктовал в «Комсомольскую правду» небольшой отчет о матче. «Комсомолка» не очень балует вниманием внутренний чемпионат, но все же редакция поручила передать заметку – как-никак, а открытие сезона, встречаются сильнейшие команды... Вот что я сообщил:
«Матч между «Араратом» и киевскими динамовцами носил столь напряженный характер, был насыщен таким множеством захватывающих эпизодов, что, если бы произвели хронометраж чистого игрового времени, то общая продолжительность пауз не составила бы и пяти минут. Мне даже показалось, будто спортсмены вышли на поле с некоей сверхзадачей – доказать вечную молодость футбола, его конкурентоспособность с хоккеем и тем самым «переманить» на свою сторону тысячи болельщиков, стоящих в эти дни перед выбором: хоккей или футбол.
С первых минут игру взяли в свои руки гости. Их настойчивые атаки со стремительными перемещениями Блохина в какой-то момент запутали защиту ереванцев, и они уже на шестой минуте пропустили обидный гол (Блохин). Еще некоторое время инициативой владели динамовцы. Создавалось впечатление, что они, уязвленные крупным проигрышем «Реалу», намерены во что бы то ни стало восстановить свое реноме в глазах почитателей. Но незаметно гости стали все чаще оттягиваться назад, прижиматься к воротам. Это араратовцы словно сбрасывали оковы. Планомерное, целенаправленное давление, продолжавшееся всю вторую половину первого тайма, закончилось двумя мячами, забитыми в ворота киевлян Андриасяном и Казаряном.
Пришедший к нам в межсезонье Никита Павлович Симонян обладал очень большим авторитетом - и как человек, и как тренер, и как бывший спортсмен. В свое время он был одним из лучших нападающих мирового футбола, и его приезд нас очень воодушевил. Он был очень эрудированным, мягким и рассудительным, и нам даже не верилось в то, что Никита Павлович будет нашим тренером. Тогда все в основном, акцентировались на московские клубы, и именно Москва была центром советского футбола. Симонян, как известно, прошел спартаковскую школу. Придя в «Арарат», он сказал нам, что мы техничная команда, но нам не хватает физической подготовки и выносливости. Он предупредил, что сезон ожидается серьезный, поэтому мы должны быть готовы к большим нагрузкам. Никита Павлович сказал, что мы нацелимся на самое высокое место и должны стать чемпионами Союза.
В силу большого уважения к персоне Симоняна мы работали в два раза больше того, чем он требовал от нас.
Николай Казарян
Начинать чемпионат с киевским «Динамо», с одной стороны, было сложно, поскольку что они были очень физически сильные ребята, и играть с ними всегда было очень тяжело. Но из-за новых физических нагрузок Симонана в предсезонье мы чувствовали себя на поле очень легко. Эта игра продемонстрировала, что в физическом плане мы им не уступаем.
Сначала преимущество было у них, и Олег Блохин забил нам мяч, но потом мы перехватили инициативу, причем именно в плане физической подготовки. Я забил второй мяч в матче, и вывел «Арарат» вперед. Два мяча в той игре забил Аркадий Андреасян. Думаю, что киевляне были слишком самоуверенными, и именно это их и подвело.
После перерыва ереванцы стремились закрепить успех. Нельзя сказать, что играли они без оглядки на свои ворота – защищались умело, но акцент делали вес же на атаку. Очень скоро, найдя свою игру, хозяева поля стали и хозяевами положения. На 84 минуте Андриасян, который был лучшим в этой встрече, забил еще один гол. 3:1».
Вот, собственно, все, что продиктовал я стенографистке. Хотелось, правда, отметить еще и заметное превосходство «Арарата» в физической подготовке, скорости, но раздумал. Возможно, матч в этом отношении не был характерным для киевлян.
К 1973 году команда у нас была уже зрелая, основной состав был сформирован. В конце 1972 года – после неудачной игры с «Грассхоперсом» у нас неожиданно поменялся главный тренер. Ушел из команды Николай Глебов, и вскоре пришел Никита Симонян.
Каждый из наших футболистов был профессионалом, и нагрузки, которые давал Симонян, мы уже получали при Пономареве и Глебове. Самые большие нагрузки давал Пономарев, потом Глебов, и лишь затем Симонян. Что касается самой игры, то при Пономареве мы боролись, при Глебове уже стали играть, а при Симоняне уже стала преобладать тактика, и потом - физподготовка.
Аркадий Андреасян
На вторые сборы в начале 1973 года я не поехал из-за травмы. Вместо этого поехал лечиться в Москву. Месяц жил там. Из-за того, что было холодно, тренировался в гостиничном номере. В Ереван я вернулся за 5 дней до начала чемпионата – 2 апреля. Перед первой игрой с киевским «Динамо» я провел четыре тренировки. Я сказал, что буду играть центрального нападающего, полузащитника играть не буду.
В межсезонье киевляне усилили состав, у них было много игроков, выступавших за сборную СССР, и, естественно, они желали нас обыграть. Игра была как качели, и могла повернуться в ту или иную сторону. Маркаров эту игру пропустил. Но так как я играл центрального нападающего, то сумел забить два мяча, еще один гол на свой счет записал Николай Казарян.
Когда мы вышли вперед, я оттянулся назад и свой второй мяч забил издалека. Вратарь киевлян – Рудаков – был очень высокий парень, играл за Олимпийскую сборную СССР. Когда я получил мяч, то увидел, что он чуть-чуть вышел вперед, и решил сильно ударить по воротам.
Ох, как мешает эта вечная оглядка на болельщиков команды-соперницы, А призывы соблюдать под видом объективности беспристрастность, скрывать личные симпатии. Нет, я решительно не понимаю всего этого. Почему именно в футбольной журналистике надо быть «сторонним наблюдателем» и скрывать личное отношение к той или иной команде?
В любом другом случае просто необходимо видеть отношение автора к происходящему, знать его мысли, чувства. Есть даже понятие: «эффект присутствия». Если, скажем, рецензируешь спектакль, новую постановку, то никто не упрекает тебя за «особое отношение» к актеру, режиссеру, автору пьесы... Мне скажут, что театр – это одно, а футбол, спорт – другое. Здесь идет соревнование двух сторон, и тому, кто берется описывать поединок, надо быть беспристрастным. Но это же обязанность арбитра или просмотровой комиссии, а журналисту вряд ли обязательно выступать в роли третейского судьи. От его беспристрастности до безразличия, холодности, черствости – один шаг. И читатель, зритель, слушатель прекрасно чувствует все это, как бы ни маскировался комментатор.
Дело порой доходит до смешного. Я с удовольствием слушаю колоритные футбольные репортажи народного артиста Грузии Котэ Махарадзе, но, право же, не скрываю улыбки, когда он, по привычке, в силу укоренившейся традиции, пытается скрыть свои болельщицкие симпатии к тбилисскому «Динамо».
Словом, лично меня никто и ничто не обязывает быть в дневниковых записях «объективным» по отношению к «Арарату». Один мой знакомый по этому поводу острит: «Что есть человек? Субъект! Как же можно требовать объективности от субъекта?»