eduardmarkarov.com կայքից
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Ա.Հարությունյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Բոնդարենկո, Իշտոյան (Մարկարով, 35), Պողոսով (Ն.Պետրոսյան, 46), Զանազանյան, Ղազարյան:
Գոլեր՝ 0:1 Սմիրնով (2), 0:2 Նիկոնով (21), 1:2 Ն.Պետրոսյան (65), Նիկոնով (71):
Չիրացված 11-մետրանոց՝ Զանազանյան (30):
19 մայիսի: Տուր VIII: «Արարատ» - «Տորպեդո»
ՄԻԱՎՈՐՆԵՐ ՉԿԱՆ. ՀԱՇՎՈՒՄ ԵՆՔ ԳՈՐԾԱԿԻՑՆԵՐԸ
Ըստ իս, լրագրող-երկրպագուի համար չկա ավելի ծանր փորձություն, քան հաշվետվություն գրելը այն խաղի մասին, որում սիրելի թիմը պարտվել է: Ես նման դեպքերում շատ մեծ դժվարությամբ եմ ինքս ինձ ստիպում ձեքս վերցնել գրիչը: Երեկոյան, փորձելով որեւէ սփոփանք գտնել, ուրախանում էի, որ ստիպված չեմ  հաշվետվություն գրել: Ի՞նչ պետք է գրեի: Թե ինչպե՞ս Զանազանյանը չխփեց 11-մետրանոցը, որը կարող էր փոխել խաղի ընթացքը: Ինչպե՞ս տղաները, ասես կախարդված, հանկարծ կանգնեցին ու այլեւս չցանկացան առաջ շարժվել: Ո՞վ կմտածեր. սեփական դաշտում պարտվել մի թիմի, որն այս խաղաշրջանում ամենեւին էլ բարձր հորիզոնականներում չի գտնվում: Ընդ որում՝ խոշոր հաշվով: Սարսափելի է…
«Տորպեդոյի» հետ հանդիպումները մեզ մոտ վատ չէին ստացվում, սակայն այս խաղին մենք սխալ մոտեցանք: Երբեմն այդպես պատահում է՝ հոգեբանորեն սխալ ես պատրաստվում: Սակայն այս պարտությունը բացառություն էր, քանի որ ավելի ուշ՝ Մոսկվայում մենք հաղթեցինք «Տորպեդոյին»:
Գլխավոր մարզչի օգնական Հովիկ Աբրահամյանը միշտ ասում էր, որ պարտությունից հետո խաղացողների «սուգը» տեւում է 1 օր եւ ավարտվում է հաջորդ առավոտյան: Սակայն շատ կարեւոր է դասեր քաղել պարտությունից: Հաջորդ օրը մենք միշտ քննարկում էինք մեր սխալները մարզչի հետ: Խաղացողները միմյանց միջեւ եւս քննարկում էինք պահերը եւ իրենց սխալները՝ փորձելով այնպես անել, որպեսզի դրանք հաջորդ անգամ չկրկնվեն:
…Ներս է մտնում ընկերս՝ կինոդրամատուրգ Առնոլդ Աղաբաբովը: Նա հեռուստատեսային երկրպագու է: «Խոշոր պլանով» նա խաղում նկատել էր ինչ-որ հուսադրող դրվագներ, տեխնիկական բարդ հնարքներ եւ հիմա փնթփնթալով դատողություններ էր անում. «Լավ, պարտվեցինք: Բայց մերոնց մոտ որքան շատ էին դիտարժան դրվագները: Ինչպիսի ցնցող հնարքներ էին կատարում: Եվ այդ ամենը՝ ապարդյու՞ն: Զրո միավոր: Չէ, այդպես չի լինի: Անհրաժեշտ է միավորների համակարգ ներմուծել: Ինչպես գեղասահքում: Կատարողական արվեստի համար, տեխնիկայի համար… Այդպես չե՞ս կարծում… Համամիտ չե՞ս»:
Շատ ցավալի պարտություն կրեցինք «Տորպեդոյից», քանի որ սեփական դաշտում էինք խաղում: Այդ օրը մեզ մոտ կարծես ոչինչ չստացվեր: Խաղը ճիշտ չէր ընթանում: Հույս ունեինք, որ պետք է հաղթեինք: Պարտության համար որեւէ կոնկրետ պատճառ չեմ կարող առանձնացնել, պարզապես խաղը չստացվեց: Խաղի ավարտից հետո փորձում էինք արագ մոռանալ պարտության մասին:
Նույնիսկ երբ թիմը լավ է խաղում, դարպասապահը իր մեկ սխալով կարող է «կոտրել թիմի մեջքը»: Հնարավոր են շատ անակնկալ գոլեր, երբ անսպասելի խոցում են դարպասդ: Խաղից հետո հնարավոր չէ չմտածել սեփական սխալների մասին: Ես ընկերներիս հետ մշտապես քննարկում էի սխալներս:
Օրերս, չեմ հիշում որտեղ, աչքովս ընկավ այսպիսի ֆուտբոլային «սեւ» հումոր. հաջողվեց շրջանցել հակառակորդին՝ ստանում ես միավոր: Կատարեցիր ճշգրիտ փոխանցում՝ եւս մեկ միավոր: Հաջողվեց «խաբս տալ»՝ եւս մեկը: Հարվածեցիր դարպասին՝ երեք միավոր: Եթե դիպավ դարպասաձողին՝ հինգ կամ վեց միավոր: Իսկ գոլ խփելու դեպքում պետք է ֆուտբոլիստին դափնեպսակ տալ, թող շարունակի խաղալ այն վզին կախած …
Իսկ խաղից հետո հաշվել. ով ավելի շատ միավոր ունի, նա էլ հաղթել է: Այսինքն, գոլ խփելն ամենեւին պարտադիր չէ: Ու՞մ է դա պետք: Մի՞թե ժամանակը չէ առհասարակ հրաժարվել այդ անհեթեթ հնությունից:
Ամենածիծաղելին այն է, որ մեկ անգամ փորձել էին նորամուծություն կատարել այդ հին խաղում: Շատ տարիներ առաջ՝ հայրենական ֆուտբոլի արեւածագին, մտցվեց նոր հաշվարկ: Պարզապես հաղթելը քիչ էր: Պետք էր նաեւ մտածել «գործոնների» մասին: Դրանք էին՝ խաղացողին դաշտից հեռացնելը, նախազգուշացումները, ուշացումները, կարգի խախտումը, որակազրկումը եւ այլն: Ա.Պ. Ստարոստինը վկայում է, որ այդ «գործոններն» այնքան լուրջ ազդեցություն էին գործում ընդհանուր արդյունքի վրա, որ նույնիսկ դեպք է եղել, երբ հանդիպումների արդյունքում առաջին տեղը զբաղեցրած թիմը դրանց պատճառով հայտնվել է չորրորդ տեղում:
Այդ կարգը, բնականաբար, երկար կյանք չունեցավ:
- Ի՞նչ ենք խաղում՝ ֆուտբո՞լ, թե՞«գործոններ»,- վրդովվում էին ֆուտբոլիստները:
Չի՞ կարող նույնը պատահել նաեւ այս տարի: Ասենք, ինչ-որ մի թիմ չդառնա չեմպիոն, իսկ մյուսը դուրս մնա բարձրագույն լիգայից միայն այն պատճառով, որ վատ է խփել 11-մետրանոցները: Նախանշաններն արդեն կան: «Զարյա»-ն կարող էր լինել առաջին տեղում, բայց այժմ վեցերորդում է: «Զենիթ»-ը կարող էր ամուր կանգնած լինել միջին դիրքերում, բայց հիմա վերջինների թվում է…
Ֆուտբոլային կանոնները բազմաթիվ վեճերի առիթ են դառնում: Նրանց, ովքեր դեմ են փոփոխություններին, անվանում են պահպանողականներ: Կարծում եմ՝ իզուր: Չի կարելի արհեստականորեն բարդացնել ֆուտբոլը: Այդ խաղի զանգվածային ու տարածված լինելու պատճառներից մեկն էլ հենց այն է, որ ֆուտբոլը հասանելի է բոլոր մահկանացուներին: Տղամարդկանցից ո՞վ գոնե մեկ անգամ ոտքով գնդակի չի հարվածել: Իսկ շատերը ոչ միայն մականով չեն հարվածել տափօղակի, այլեւ առհասարակ չեն կարողանում կանգնել չմուշկների վրա: Ի դեպ, ահա թե ինչու ես չեմ հավատում, որ հոկեյը կարող է մրցել ֆուտբոլի հետ եւ երբեւէ դուրս մղել նրան:

Арарат (Ереван) - Торпедо (Москва). 1:3 (0:2).
Арарат: А.Абрамян, Геворкян, А.Арутюнян, Коваленко, Месропян, Андреасян, Бондаренко, Иштоян (Маркаров, 35), Погосов (Н.Петросян, 46), Заназанян (к), Н.Казарян.
Голы: 0:1 Смирнов (Фетисов, 2), 0:2 Никонов (21), 1:2 Н.Петросян (Маркаров, 65), 1:3 Никонов (71).
Нереализованный пенальти: Заназанян (30).
19 мая. Тур VIII. «Арарат»-«Торпедо».
НЕТ ОЧКОВ – СЧИТАЕМ БАЛЛЫ
Нет, по-моему, для журналиста-болельщика более тяжкого испытания, чем писать отчет о матче, в котором любимая команда проиграла. Я в таких случаях с огромным трудом заставляю себя взяться за ручку. Вечером пытаясь хоть в чем-то найти утешение, я радовался, что не надо передавать отчета. Ну, о чем было писать? Как не забил Заназанян пенальти, который мог изменить ход поединка? Как ребята, словно заколдованные, остановились вдруг и не захотели больше двигаться? Подумать только: у себя на поле проиграть команде, которая в нынешнем сезоне отнюдь не на высоте. К тому же с крупным счетом. Ужасно...
Игры с «Торпедо» у нас получались неплохо, но, видимо, к этому матчу мы неправильно подошли. Иногда бывает так, что спортсмен перегорает, неправильно мыслит, отвлекается. Однако поражение в Ереване было исключением, потому что позднее в Москве мы у «Торпедо» выиграли.
Помощник главного тренера Овик Абрамян всегда говорил, что у футболистов после поражения «траур» длится всего один день и забывается на утро следующего дня. Но вместе с тем важно делать выводы из поражения. На следующий после игры день у нас был «разбор полетов». Игроки также между собой обсуждали свои ошибки, чтобы в следующий раз не повторить их.
…Зашел товарищ, кинодраматург Арнольд Агабабов. Он – телевизионный болельщик. «Крупным планом» он высмотрел в этой игре какие-то обнадеживающе эпизоды, сложные технические приемы и теперь ворчливо рассуждал: «Ладно, проиграли. Но ведь сколько было у наших моментов захватывающих. Какие они головокружительные трюки совершали. И все это – насмарку? Ноль очков! Нет, так не выйдет. Надо ввести систему баллов. Как в фигурном катании. За артистичность, за техничность... Ты как считаешь?.. Не согласен?»
Поражение от «Торпедо» было болезненным, потому что мы играли на своем поле. В этот день у нас ничего не получалось. Конечно, мы надеялись на победу, но игра не пошла по нашему сценарию. Не могу назвать какой-то конкретной причины поражения, просто игра не получалась.
Даже если команда играет хорошо, вратарь одной своей ошибкой может «сломать игру». В футболе возможны очень неожиданные голы, но после игры все равно не можешь не думать о своих ошибках. Я всегда обсуждал свои ошибки с товарищами.
На днях, не помню где, на глаза попался такой вот горький футбольный юмор: удалось обвести противника, получай балл. Провел точный пас – еще балл. Удался финт – еще один. Ударил по воротам, не попал - три балла, а если попал в раму ворот - пять или шесть баллов, если же забил гол – надевать на футболиста лавровый венок, пусть дальше играет с венком на шее...
А после игры подсчитать, у кого больше баллов – тот и выиграл. Дескать, голы забивать совсем не обязательно. Кому они нужны? Не пора ли вообще отказаться от этого нелепого пережитка?..
Самое смешное, что однажды уже пытались ввести в эту старую игру новшества. Много лет назад, на заре отечественного футбола, был введен новый зачет в розыгрыше. Просто выиграть было мало. Надо было еще и думать о «факторах». Это – удаление игроков с поля, предупреждения, опоздания, нарушение дисциплины, дисквалификация и т. д. А. П. Старостин свидетельствует, что «факторы» эти настолько серьезно влияли на общий результат, что был случай, когда команда, имевшая по итогам матчей первое место, отодвинулась из-за них на четвертое.
Такой порядок, естественно, просуществовал недолго.
Фото:eduardmarkarov.com.
- Во что мы играем, в футбол или в «факторы»?- возмущались игроки.
Не может ли случиться такое и в этом году? Скажем, какая-нибудь команда не станет чемпионом, а другая вылетит из высшей лиги только потому, что плохо пробьет одиннадцатиметровые. Симптомы уже есть. «Заря» могла быть на первом месте, а она - на шестом. «Зенит» в иные времена был бы крепким середнячком, а сейчас ходит в аутсайдерах...
Вот почему нынешний эксперимент с пенальти наткнулся на острие перьев сатириков.
Много споров вызывают футбольные правила. Тех, кто против каких-либо изменений, называют консерваторами. По-моему, зря. Нельзя искусственно усложнять футбол. Одна из причин массовости, популярности этой игры как раз и заключается в том, что она до предела роста, доступна каждому смертному. Кто из мужчин хоть раз в жизни не ударил ногой по мячу? А ведь очень многие не только не били клюшкой по шайбе, но вообще не умеют стоять на коньках. Вот, между прочим, почему я не верю, что хоккей может соперничать с футболом и когда-нибудь вытеснит его. Такое не может быть ни у нас, ни за рубежом... Впрочем, там – совсем по другим причинам: на знаменитой заочной пресс-конференции, которую окрестили: «Пеле перед судом планеты», королю футбола был задан вопрос; почему, собственно говоря, футбол является самым популярным видом спорта на нашей планете? Потому что,- ответил Пеле,- это самый дешевый вид спорта! Ведь беднякам не нужно платить деньги для того, чтобы научиться играть в футбол.