Երեւանը դեռ չի հրաժարվում հայ-թուրքական արձանագրություններից, վկայում է Սերժ Սարգսյանի ուղերձը - Mediamax.am
2386 դիտում
Երեւանը դեռ չի հրաժարվում հայ-թուրքական արձանագրություններից, վկայում է Սերժ Սարգսյանի ուղերձը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «2015 թվականի խորհուրդը լրջորեն պետք է ընկալվի Թուրքիայում»:
Այս մասին ՀՀ նախագահն ասել է ուղերձում` Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
«Հայաստանի հանդեպ վերաբերմունքը չի կարող այլևս բառերով չափվել. այն հստակ քայլեր է ենթադրում՝ փակ սահմանի բացում և բնականոն հարաբերությունների հաստատում: Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական արձանագրություններին, ապա դրանց վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը բազմիցս ենք ասել: Իսկ «ողջամիտ ժամկետներ» հասկացությունն առավել քան արդիական է դառնում», - ասել է Հայաստանի ղեկավարը:
«Ապրիլի 24-ը միայն խորհրդանշական տարեթիվ է. բոլորի համար էլ պարզ է, որ հայերի ցեղասպանությունը մեկ օրում չի սկսվել և մեկ օրում չի ավարտվել: Ավելին՝ այն չի կարելի ավարտված համարել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդը շարունակում է ժխտել ակնհայտ փաստը: Մենք համոզված ենք, որ հանցագործության ժխտումը հանցագործության ուղղակի շարունակությունն է: Միայն ճանաչումն ու դատապարտումը կարող են կանխել նման հանցագործությունների կրկնությունը», - ասել է ՀՀ նախագահը:
«Այսօր մենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին ենք: Սա ապաշխարելու և պատմության խարանը մի կողմ դնելու հնարավորություն կարող է լինել Թուրքիայի համար, եթե, իհարկե, հարևան երկրում կարողանան ուժ գտնել և ազատել իրենց պետության ապագան այս ծանր բեռից:
Միաժամանակ հրապարակայնորեն վերահաստատում եմ. մենք Թուրքիայի հասարակությանը չենք դիտում որպես թշնամի: Գլուխ խոնարհելով անմեղ զոհերի հիշատակի առջև՝ մենք հիշում ենք բոլոր այն թուրք անհատներին, թուրք ընտանիքներին, ովքեր այդ ծանր օրերին ձեռք մեկնեցին բարբարոսների կողմից ոչնչացվող իրենց հայ հարևաններին, ընկերներին, խուժանի ճիրաններից ազատեցին բազմաթիվ հայ մանուկների: Փառք նրանց հիշատակին, ովքեր, անգամ իրենց և իրենց ընտանիքների կյանքը վտանգելով, փրկության ձեռք մեկնեցին մեր բազմաթիվ հայրենակիցներին: Ցանկացած հանրություն, նաև՝ թուրքերը, պետք է հպարտանա իր այն նախնիներով, որոնք կյանքեր են փրկել և ձեռնոց նետել ցեղասպանությանը: Մենք հիշում ենք սա», - հայտարարել է ՀՀ նախագահը:

Armenian President Serzh Sargsyan said today that “the year 2015 should convey a strong message to Turkey”.
“The attitude toward Armenia can no longer be measured by words because it presumes clear steps: the opening of the closed borders and the establishment of normal relations. Our position on the Armenian-Turkish protocols has not changed and the idea of “reasonable terms” is becoming more urgent than ever”, Armenian President said in the statement on Remembrance day of Armenian Genocide victims.
“The 24th of April is just a symbolic date: it is clear that the Armenian Genocide was not initiated and put an end in one day. Moreover, it is alive as far as the successor of the Ottoman Turkey continues its policy of utter denial. We are convinced that the denial of a crime constitutes the direct continuation of that very crime. Only recognition and condemnation can prevent the repetition of such crimes in the future.
Today, we stand on the threshold of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. This can afford Turkey a good chance to repent and to set aside the historical stigma in case if they make efforts to set free their state’s future from this heavy burden.
At the same time, I publicly reaffirm: we do not consider the Turkish society as our enemy. Bowing to the memory of the innocent victims we remember all those Turks, Turkish families who lent a helping hand to their Armenian neighbors, friends being annihilated by the barbarians and helped numerous Armenian children escape from the clutches of the mob. God bless the memories of those who gave plenty of our compatriots a helping hand by risking even their and their families’ lives. Every society including Turks should be proud of their ancestors who rescued lives and threw down the gauntlet to the Genocide. We remember this.
We express our gratitude to all the countries and peoples who granted asylum to our compatriots having had a narrow escape from the Genocide. Armenian people will remember this forever. Our sisters and brothers have kept showing their gratitude for decades by becoming devoted citizens of those hospitable countries”, Armenian President stated.