«Հայ-թուրքական փակ սահմանը եվրոպական անվտանգության խոցելի բաղադրիչներից է», - ասել է Հայաստանի նախագահը - Mediamax.am
2855 դիտում
«Հայ-թուրքական փակ սահմանը եվրոպական անվտանգության խոցելի բաղադրիչներից է», - ասել է Հայաստանի նախագահը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորված լինելը եւ Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը շարունակում են մնալ համաեվրոպական անվտանգության խոցելի բաղադրիչներից մեկը»:
Նախագահն այդ մասին ասել է ապրիլի 24-ին` Պրահայում կայացած Արեւելյան գործընկերության հինգերորդ տարեդարձի առթիվ բարձր մակարդակի հանդիպման իր ելույթում:
«Սեփական պատմության հետ առերեսումը եւ դրա հետեւանքների գիտակցումը հաշտեցման կարեւոր գրավականն է: Մենք հավատում ենք, որ հաշտեցման կարեւոր գրավական է նաեւ մարդկային շփումների խթանումը: Ցավոք, դա գրեթե անհնարին է, երբ առկա են արհեստական խոչընդոտներ, երբ փակ է սահմանը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Պարադոքսալ է, բայց փաստ՝ ԵՄ-ին անդամակցության հավակնող Թուրքիան զմռսել է հարեւան երկրի սահմանը, երբ Եվրոպական միությունում սահմաններն արդեն վաղուց պատմություն են դարձել, իսկ ազատ տեղաշարժը՝ հիմնարար սկզբունք», - շեշտել է ՀՀ նախագահը:

Закрытая армяно-турецкая граница остается в числе уязвимостей европейской безопасности», заявил президент Армении - Mediamax.am
2854 просмотров
Закрытая армяно-турецкая граница остается в числе уязвимостей европейской безопасности», заявил президент Армении
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что «неурегулированность армяно-турецких отношений и последняя закрытая граница Европы продолжают оставаться в числе уязвимых компонентов общеевропейской безопасности».
Президент Армении заявил об этом 24 апреля в Праге, выступая на встрече высокого уровня в честь пятилетия Восточного партнерства ЕС.
«Парадоксально, но факт, что претендующая на членство в ЕС Турция наглухо закрыла границу соседней страны, в то время как в Европейском союзе границы уже давно стали историей, а свободное передвижение - основополагающим принципом», - заметил Серж Саргсян.