Ջեմալ-փաշայի թոռը կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության մասին իր գիրքը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հասան Ջեմալը՝ Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Ջեմալ-փաշայի թոռը, դեկտեմբերի 11-ին Երեւանում կներկայացնի իր «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գրքի հայերեն տարբերակը:
Հանդիպումը Հասան Ջեմալի հետ կկայանա դեկտեմբերի 11-ին, ժամը 17:00-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում՝ Սիվիլիթաս հիմնադրամի «Սարն ի վեր» նախագծի շրջանակում:
Հասան Ջեմալը հայտնի լրագրող եւ գրող է։ Նա եղել է «Ջումհուրիյեթ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը, «Սաբահ» եւ «Միլլիյեթ» օրաթերթերի սյունակագիրը: Հասան Ջեմալի լրագրողական աշխատանքում ծավալուն տեղ է գտել քրդական հարցը: Իր հոդվածների եւ հարցազրույցների համար Հասան Ջեմալն արժանացել է թուրքական կառավարության սուր քննադատությանը:
2012 թ. Հասան Ջեմալը տպագրել է իր «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը, որտեղ նկարագրել է իր անձնական փոխակերպումը մարդուց, որը մերժում էր Հայոց ցեղասպանությունը, մարդու, որն ընդունում է այն:
Օսմանյան կայսրության ռազմա-ծովային նախարար Ջեմալ-փաշան Հայոց Ցեղասպանության երեք հիմնական կազմակերպիչներից մեկն էր: 1922 թվականի հուլիսի 25-ին Պետրոս Տեր-Պողոսյանը եւ Արտաշես Գեւորգյանը սպանեցին Ջեմալ-փաշային Թիֆլիսում՝ «Նեմեզիս» օպերացիայի շրջանակում:

Внук Джемаль-паши представит в Ереване книгу о Геноциде армян
Ереван /Медиамакс/. Хасан Джемаль, внук одного из организаторов Геноцида армян Джемаль-паши, представит 11 декабря в Ереване армянское издание своей книги «1915: Геноцид армян».
Встреча с Хасаном Джемалем состоится 11 декабря в 17:00 в кинотеатре «Москва» в рамках проекта «В гору» фонда «Сивилитас».
Хасан Джемаль - известный писатель и журналист. Он был главным редактором газеты «Джумхуриет», колумнистом в газетах «Миллиет» и «Сабах». Хасан Джемаль много писал на тему курдского вопроса. За свои статьи и интервью Хасан Джемаль подвергался жесткой критике со стороны турецкого правительства.
В 2012 году Хасан Джемаль издал книгу «1915: Геноцид армян», в которой описал свое преображение от человека, отрицающего Геноцид армян, до человека, признавшего его.
Министр военно-морского флота Османской империи Джемаль-паша был одним из трех главных организаторов Геноцида армян. 25 июля 1922 года армянские мстители Петрос Тер-Погосян и Арташес Геворгян убили Джемаля-пашу в Тбилиси в рамках операции «Немезис».