Դավութօղլուն խոսել է «նոր սկզբի» մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հույս է հայտնել, որ 2015-ը Թուրքիայի եւ Հայաստանի համար կլինի բարեկամության վերականգնման տարի՝ թշնամանքի փոխարեն:
«Հրանտ Դինքն անատոլյան անգնահատելի մտավորական էր, որը չվնասելով ո՛չ իր հայկական ժառանգականությունը, ո՛չ Թուրքիայի նկատմամբ իր հավատարմությունը, ձգտում էր օգնել գտնելու ուղիներ եւ միջոցներ, որոնց օգնությամբ թուրքերն ու հայերը կկարողանան համատեղ ապագա կառուցել»,- Dailysabah-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է Լոնդոնում լրագրողների հետ զրույցում:
Թուրքիայի վարչապետի խոսքով, պետք է ջանքեր գործադրվեն՝ «կառուցելու խաղաղության համար նոր աշխարհ»:
Ավելի վաղ նա հանդես էր եկել գրավոր հայտարարությամբ՝ ոգեկոչելով «Ակօս» թերթի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի մահվան տարելիցը: Նա կոչ էր արել բոլոր հայերին եւ նրանց, ովքեր հավատում են հայ-թուրքական բարեկամությանը, «նպաստել դրա նոր սկզբին»:
«Միայն արգելքների հաղթահարման ճանապարհով մենք հույս ունենք անցնել մեծ ցնցման լուծմանը, որը կանգնեցրել էր ժամանակը 1915 թ-ին: Թուրքիան, իր կողմից, հաղթահարել է այս աղետալի շեմը եւ հրաժարվել անցյալի ընդհանրացումներից ու կարծրատիպային դատողություններից»,- հավելել է նա:
Նրա խոսքով՝ հայերն ու թուրքերը, ունենալով միեւնույն աշխարհագրությունն ու պատմությունը, կկարողանան արդյունավետ կերպով համատեղ լուծել խնդիրները եւ ուղիներ գտնել առաջ շարժվելու համար:
Ահմեդ Դավութօղլուն ընդգծել է, թե Թուրքիան ամեն ինչ անելու է՝ «արժանին մատուցելու Թուրքիայում հայկական մշակութային ժառանգությանն ու այն հայ գործիչներին, որոնք իրենց անգնահատելի ավանդն են ներդրել օսմանյան/թուրքական մշակույթում»:

Давутоглу заявил о «новом начале»
Ереван /Медиамакс/. Турецкий премьер-министр Ахмет Давутоглу выразил надежду, что 2015 год станет для Армении и Турции периодом «восстановления дружбы».
«Грант Динк был неоценимым представителем анатолийской интеллигенции, который не потеряв армянских корней и своей верности Турции, старался помочь в поисках путей и средств, с помощью которых турки и армяне могли бы построить совместное будущее», - сказал Ахмет Давутоглу в беседе с журналистами в Лондоне, передает Dailysabah.
По словам турецкого премьер-министра, нужно приложить усилия, чтобы «построить новый мир».
20 января Давутоглу также выступил с письменным заявлением по случаю годовщины убийства главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка. Он призвал всех армян и тех, кто верит в армяно-турецкую дружбу, «содействовать ее установлению».
«Только путем преодоления препятствий мы сможем перейти к разрешению большого потрясения, которое остановило время в 1915 году. Турция со своей стороны преодолела порог этого бедствия и отказались от обобщений и стереотипов прошлого», - добавил он.
По его словам, армяне и турки, имея общую географию и историю, вместе сумеют эффективно решить проблемы и найти путь, чтобы двигаться дальше.
Ахмет Давутоглу подчеркнул, что Турция сделает все возможное, чтобы «воздать должное армянскому наследию в Турции и армянским деятелям, которые внесли свой неоценимый вклад в османскую/турецкую культуру».