Դավութօղլուն խոսել է «նոր սկզբի» մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հույս է հայտնել, որ 2015-ը Թուրքիայի եւ Հայաստանի համար կլինի բարեկամության վերականգնման տարի՝ թշնամանքի փոխարեն:
«Հրանտ Դինքն անատոլյան անգնահատելի մտավորական էր, որը չվնասելով ո՛չ իր հայկական ժառանգականությունը, ո՛չ Թուրքիայի նկատմամբ իր հավատարմությունը, ձգտում էր օգնել գտնելու ուղիներ եւ միջոցներ, որոնց օգնությամբ թուրքերն ու հայերը կկարողանան համատեղ ապագա կառուցել»,- Dailysabah-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է Լոնդոնում լրագրողների հետ զրույցում:
Թուրքիայի վարչապետի խոսքով, պետք է ջանքեր գործադրվեն՝ «կառուցելու խաղաղության համար նոր աշխարհ»:
Ավելի վաղ նա հանդես էր եկել գրավոր հայտարարությամբ՝ ոգեկոչելով «Ակօս» թերթի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի մահվան տարելիցը: Նա կոչ էր արել բոլոր հայերին եւ նրանց, ովքեր հավատում են հայ-թուրքական բարեկամությանը, «նպաստել դրա նոր սկզբին»:
«Միայն արգելքների հաղթահարման ճանապարհով մենք հույս ունենք անցնել մեծ ցնցման լուծմանը, որը կանգնեցրել էր ժամանակը 1915 թ-ին: Թուրքիան, իր կողմից, հաղթահարել է այս աղետալի շեմը եւ հրաժարվել անցյալի ընդհանրացումներից ու կարծրատիպային դատողություններից»,- հավելել է նա:
Նրա խոսքով՝ հայերն ու թուրքերը, ունենալով միեւնույն աշխարհագրությունն ու պատմությունը, կկարողանան արդյունավետ կերպով համատեղ լուծել խնդիրները եւ ուղիներ գտնել առաջ շարժվելու համար:
Ահմեդ Դավութօղլուն ընդգծել է, թե Թուրքիան ամեն ինչ անելու է՝ «արժանին մատուցելու Թուրքիայում հայկական մշակութային ժառանգությանն ու այն հայ գործիչներին, որոնք իրենց անգնահատելի ավանդն են ներդրել օսմանյան/թուրքական մշակույթում»:

Davutoglu hopes Armenia-Turkey friendship will renew in 2015 - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Turkish Prime Minister Ahmed Davutoglu expressed the hope that 2015 will be a year of restoration of Turkey-Armenia friendship instead of hostility.
"Hrant Dink was an invaluable Anatolian intellectual who, without compromising either his Armenian heritage or his loyalty to Turkey, sought to help find the ways and means through which Turks and Armenians may build a common future”, Ahmed Davutoglu stated this talking to journalists, Dailysabah reports, Davutoglu stated this talking to journalists in London.
According to the Turkish PM, efforts should be taken to “build a new world for peace”.
Earlier, he issued a written statement to commemorate the anniversary of Dink's murder. He called on all Armenians and all those who believed in Turkish-Armenian friendship to "contribute to a new beginning."
"Only by breaking taboos can we hope to begin addressing the great trauma that froze time in 1915. For its part, Turkey has transcended this critical threshold and relinquished the generalizations and stereotypical assertions of the past," he added.
According to him, both Turks and Armenians, the two ancient nations, can demonstrate the wisdom to understand each other and contemplate a future together.
Ahmed Davutoglu stressed that Turkey will do its best “to give due recognition to the Armenian cultural heritage in Turkey and to those Armenian personalities who made inestimable contributions to Ottoman/Turkish culture”.