Թուրքիան տանուլ է տվել ճշմարտության պայքարում, ասել է Չ.Աքթարը
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրք մտավորական, Սաբանչի համալսարանի դասախոս, «Հայե՛ր, ներեցեք մեզ» ակցիայի նախաձեռնող Չենգիզ Աքթարը հայտարարել է, որ Թուրքիան, հրաժարվելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, տանուլ է տվել ճշմարտության համար պայքարում:
«Այլեւս ոչ ոք չի հավատում այդ պարզունակ ժխտողականությանը: Կմախքն այնքան մեծ է, որ այն այլեւ չի վերադառնա պահարան»,- AFP-ին ասել է թուրք մտավորականը:
Միեւնույն ժամանակ` Չենգիզ Աքթարը նշել է, որ Թուրքիային պակասում է հեռատես առաջնորդը, որը պատրաստ է լուծել այս խնդիրը: Նրա խոսքով` գլխավոր խնդիրներից մեկը կապված է կրթության հետ, քանի որ շատ թուրքեր պարզապես չգիտեն, թե ինչ է տեղի ունեցել, եւ ոմանք «հայ» բառն օգտագործում են որպես վիրավորանք:
«2015թ. կառավարության միակ նպատակն է նվազեցնել իր կորուստները»,- նշել է թուրք մտավորականը:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայում իրական վախ կա, որ հայերի ժառանգները կարող են 1915թ. կորցրած տարածքների հանդեպ պահանջներ ներկայացնել:
«Այս ամենից բացի, փաստ է, որ ժամանակակից Թուրքիան կառուցված է Անատոլիայում բնակված ոչ մուսուլմանների վտարման եւ ոչնչացման վրա: Առաջ բերելով այս հարցը՝ մենք հարցականի տակ ենք դնում թուրք ազգի հիմնասյուները, ինչն այժմ անհնար է»,- ասել է Չենգիզ Աքթարը:
Նա նշել է, որ վերջին հարցումների համաձայն, թուրքերի 9%-ը կողմ է Ցեղասպանության ճանաչմանը:
«Ջինն արդեն դուրս է եկել շշից: Փոփոխությունը կլինի դանդաղ, բայց այն կլինի: Ես հավատում եմ դրան»,- գրել է նա:

Turkey lost the battle with truth, C. Aktar says
Yerevan /Mediamax/. Turkish intellectual, political scientist at Sabanci University, leader of "Ozur Diliyoruz" ("I Apologise") initiative Cengiz Aktar has stated that Turkey has lost the battle with truth over its refusal to acknowledge the mass killings of Armenians during World War I as genocide.
"No-one believes any more in this primitive negationism. The skeleton is so big that it just won't go back in the cupboard”, the Turkish intellectual said to AFP.
At the same time, Cengiz Aktar noted that Turkey lacks a visionary person who is prepared to tackle this question head on. According to him, one of the main problems was with education, as many Turks do not know what happened and some use the word "Armenian" as an insult "The sole aim of the government in the year 2015 is to limit its losses," he said.
According to him, there was also a genuine fear in Turkey that the descendants of Armenians who were killed or expelled could return to reclaim assets or land that were taken from them in 1915.
"There is above all the fact that modern Turkey is built on the expulsion and annihilation of the non-Muslims who lived in Anatolia. Putting that in question is to put in question the foundations of the Turkish nation and for now it is impossible”, said Cengiz Aktar.
He noted that according to the latest survey, 9% of Turks are for recognition of the Genocide. "The genie is out of the bottle. The evolution will be slow but will happen, I believe it”, he wrote.