ԵԽ գլխավոր քարտուղարը “դիրքորոշում չունի” Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տուրբիերն Յագլանդը հայտարարել է, որ "դիրքորոշում չունի” Հայոց ցեղասպանության հարցի եւ դրա ժխտումը քրեականացնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Տուրբիերն Յագլանդն ասել է այս մասին` պատասխանելով ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին:
«Որպես Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար ես չունեմ դիրքորոշում այս առնչությամբ: Չեմ ուզում Կազմակերպության եւ անդամ-պետությունների անունից մեկնաբանել Ֆրանսիայում տեղի ունեցող քննարկումները: Երբ զբաղեցնում էի Նորվեգիայի վարչապետի, ԱԳ նախարարի եւ խորհրդարանի նախագահի պաշտոնները` ես միշտ կողմ էի այն դիրքորոշմանը, որ պատմությունը պատմաբանների եւ պատմական գրքերի համար է եւ չէի սատարում պատմական հարցերի շուրջ քաղաքական որոշումների կայացմանը: Գիտեմ, որ Թուրքիայի կառավարությունն առաջարկել էր ստեղծել պատմաբանների հանձնաժողով եւ հայտարարել է, որ կընդունի այդ հանձնաժողովի առաջարկները: Այս հարցի առնչությամբ ես նույնպես դիրքորոշում չունեմ. նման որոշումներ ընդունում են ազգային խորհրդարանները եւ կառավարությունները», - հայտարարել է Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը:

Ереван/Медиамакс/. Генсек Совета Европы Турбьерн Ягланд заявил, что у него нет позиции по вопросу Геноцида армян и законодательных инициатив по криминализации его отрицания.
Как сообщает Медиамакс, Турбьерн Ягланд сказал об этом, отвечая на вопрос члена армянской делегации в ПАСЕ Наиры Зограбян.
«В качестве генерального секретаря Совета Европы у меня нет позиции по этому вопросу. Я не хочу комментировать обсуждения во Франции от имени Организации и стран-членов. В свою бытность премьер-министром, главы МИД Норвегии и спикера парламента я всегда придерживался той позиции, что история - для историков и исторических книг, и я не поддерживал принятие политических решений по историческим вопросам. Я знаю, что правительство Турции предложило создать комиссию историков и заявило, что примет рекомендации этой комиссии. У меня нет позиции и по этом вопросу - подобные решения принимают национальные парламенты и правительства», - заявил генсек Совета Европы.