ԵԽ գլխավոր քարտուղարը “դիրքորոշում չունի” Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տուրբիերն Յագլանդը հայտարարել է, որ "դիրքորոշում չունի” Հայոց ցեղասպանության հարցի եւ դրա ժխտումը քրեականացնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Տուրբիերն Յագլանդն ասել է այս մասին` պատասխանելով ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին:
«Որպես Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար ես չունեմ դիրքորոշում այս առնչությամբ: Չեմ ուզում Կազմակերպության եւ անդամ-պետությունների անունից մեկնաբանել Ֆրանսիայում տեղի ունեցող քննարկումները: Երբ զբաղեցնում էի Նորվեգիայի վարչապետի, ԱԳ նախարարի եւ խորհրդարանի նախագահի պաշտոնները` ես միշտ կողմ էի այն դիրքորոշմանը, որ պատմությունը պատմաբանների եւ պատմական գրքերի համար է եւ չէի սատարում պատմական հարցերի շուրջ քաղաքական որոշումների կայացմանը: Գիտեմ, որ Թուրքիայի կառավարությունն առաջարկել էր ստեղծել պատմաբանների հանձնաժողով եւ հայտարարել է, որ կընդունի այդ հանձնաժողովի առաջարկները: Այս հարցի առնչությամբ ես նույնպես դիրքորոշում չունեմ. նման որոշումներ ընդունում են ազգային խորհրդարանները եւ կառավարությունները», - հայտարարել է Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը:

Yerevan/Mediamax/.Secretary General of the Council of Europe Turban Jagland stated that he had no position on the issue of the Armenian Genocide and legislative initiatives on criminalization of its denial.
Turban Jagland said this answering the question of the member of the Armenian delegation in PACE Naira Zohrabyan, Mediamax reports.
“As Secretary General of the Council of Europe, I do not have a position on this. I do not want to comment, on behalf of the entire Organization and of course the member countries, on the discussion in France. But in my past capacities as Prime Minister and Foreign Minister of Norway, and as Speaker of the Parliament and Chair of the Foreign Affairs Committee there, I always took the stand that history is for historians and history books, and I was not in favor of taking political decisions on historical events. I note that the Turkish Government has proposed to set up a commission composed of historians in order to come forward with its views on this issue, and that it will accept the recommendations from such a commission. I do not have a stance on that either. It is up to national parliaments and governments to take a position on it. It has not been discussed anywhere in the Council of Europe”, stated the Secretary General of the Council of Europe.