ՀՀ նախագահը Բ. Օբամային խնդրել է արտասանել “ցեղասպանություն” բառը - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցանկանում է, որ այս տարի ապրիլի 24-ին ամերիկահայերին ուղղված իր ամենամյա ուղերձում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման արտասանի "ցեղասպանություն" բառը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր հանդես գալով Շվեյցարիայի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում, Սերժ Սարգսյանը խոստովանել է, որ անձամբ է խնդրել ԱՄՆ նախագահին այդ մասին:
“Դա մշտապես եղել է հայկական կողմի ցանկությունը”, - ասել է ՀՀ նախագահը:
“Իհարկե, ցանկություններն ու իրականությունը տարբեր բաներ են: Բայց եթե անգամ այս տարի ԱՄՆ նախագահը չարտասանի “ցեղասպանություն” բառը, մենք շարունակելու ենք պայքարել դրա համար”, - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении лично попросил Барака Обаму использовать термин «геноцид» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян желает, чтобы в своем традиционном обращении к американским армянам 24 апреля этого года Барак Обама использовал термин «геноцид».
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на совместной пресс-конференции с президентом Швейцарии, Серж Саргсян признался, что лично просил об этом американского президента.
«Это всегда было желанием армянской стороны», - сказал президент Армении.
«Конечно, желания и реальность - это разные вещи. И если в этом году президент США не использует термин «геноцид», мы будем продолжать бороться за это», - сказал Серж Саргсян.