Թուրք գիտնականները չեն հավատում, որ հայաստանյան արխիվի հրապարակումը լույս կսփռի 1915թ. իրադարձությունների վրա - Mediamax.am
4529 դիտում
Թուրք գիտնականները չեն հավատում, որ հայաստանյան արխիվի հրապարակումը լույս կսփռի 1915թ. իրադարձությունների վրա
Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Hürriyet թերթն իր կիրակնօրյա համարում մեծածավալ հոդված է հրապարակել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արխիվային նյութերի հետազոտությունների մասին:
Թերթը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի ազգային արխիվն այս ամիս սկսելու է ինտերնետում հրապարակել հազարավոր փաստաթղթեր: Հրատարակությունը մեջբերում է Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանին, ով նշել է, որ «մեր արխիվի թվայնացման հիմնական պատճառը միջազգային գիտնականների ուշադրությունը գրավելն է»:
«Թուրքական պատմական հասարակության» փորձագետ Քեմալ Չիչեքի խոսքերով, թուրք գիտնականներն աշխատել են հայկական արխիվներում, սակայն «այնտեղ առկա փաստաթղթերը քիչ տեղեկատվություն են պարունակում 1915թ. մասին»:
«Այն փաստը, որ Հայաստանը կբացի իր արխիվները, այնքան էլ կարեւոր չէ, քանի որ այնտեղ եղած փաստաթղթերը ոչ թե բնօրինակներ են, այլ Ռուսաստանից վերցված պատճեններ: Եկեք բացենք դաշնակների արխիվը Երուսաղեմի պատրիարքարանում եւ Բոստոնում: Այդ արխիվները կբացահայտեն դաշնակների համագործակցությունը Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի եւ մեր այլ թշնամիների հետ Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում»,- հայտարարել է Քեմալ Չիչեքը:
Միաժամանակ, Լոնդոնի Կոմիտասի ինստիտուտի տնօրեն Արա Սաֆարյանը կարծիք է հայտնել, որ փաստաթղթերի բնօրինակներն անհրաժեշտ է փնտրել Թբիլիսիում, որտեղ այդ ժամանակ տեղակայված է եղել Ռուսաստանի վարչական եւ ռազմական կառավարությունը: Նա ասել է նաեւ, որ Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող նյութեր կարող են հայտնաբերվել Երուսաղեմում:
Արա Սաֆարյանը հայ գիտնականներին առաջարկել է ուսումնասիրել թուրքական կարեւոր արխիվները, մասնավորապես, վարչապետի եւ ռազմական արխիվները:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը հայտարարել էր, որ արխիվում կան ավելի քան 10 հազ. փաստաթղթեր 1914-1915թթ. իրադարձությունների վերաբերյալ, որոնք պարունակում են Արեւմտյան Հայաստանի 700 բնակավայրերի բնակիչների հուշերը: Նրա խոսքերով մինչեւ 2015թ. նախատեսվում է հրապարակել եռահատոր հավաքածու փաստաթղթերի, վկայությունների, ինչպես նաեւ գյուղերի բնակիչների, որբացած երեխաների ու այլ երկրների քաղաքացիների հուշերի հիման վրա:

Турецкие ученые не верят, что публикация армянского архива прольет свет на события 1915 года - Mediamax.am
4522 просмотров
Турецкие ученые не верят, что публикация армянского архива прольет свет на события 1915 года
Директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян
Ереван/Медиамакс/. Газета Hürriyet опубликовала в своем воскресном номере объемную статью об исследованиях архивных материалов, относящихся к Геноциду армян в Османской Турции.
Газета сообщила, что Национальный архив Армении начнет в этом месяце публикацию в интернете тысяч документов. Издание цитирует директора Национального архива Аматуни Вирабяна, который отметил, что «главная причина, по которой мы предаем наш архив оцифровке, это привлечение внимания международных ученых».
По словам эксперта из «Турецкого исторического общества» Кемаля Чичека, турецкие историки и ученые работали в армянских архивах, однако «документы, имеющиеся там, содержат мало информации о 1915 годе».
«Тот факт, что Армения откроет свои архивы, не так важен, так как документы, которые у нее имеются, являются не оригиналами, а копиями, взятыми из России. Давайте откроем архивы дашнаков в Иерусалимском патриархате и Бостоне. Эти архивы разоблачат сотрудничество дашнаков с Великобританией, США и другими нашими врагами в ходе Первой мировой войны»,- заявил Кемаль Чичек.
В то же время директор лондонского Института Комитаса Ара Сафарян выразил мнение, что оригиналы документов необходимо искать в Тбилиси, в котором в тот период располагалось административное и военное правительство России. Он предположил также, что материалы, касающиеся Геноцида армян, могут быть обнаружены в Иерусалиме.
Ара Сафарян предложил армянским ученым изучить важные турецкие архивы, в частности, военные архивы и османские архивы премьер-министра.
Напомним, что на недавней пресс-конференции директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян заявил, что в архиве есть более 10 тыс. документов по событиям 1914-1915 гг., которые содержат в себе воспоминания жителей 700 населенных пунктов Западной Армении. По его словам, до 2015 года планируется опубликовать трехтомный сборник на основе документов, свидетельств и воспоминаний жителей сел, осиротевших детей и граждан других стран.