Թուրք գիտնականները չեն հավատում, որ հայաստանյան արխիվի հրապարակումը լույս կսփռի 1915թ. իրադարձությունների վրա - Mediamax.am
4529 դիտում
Թուրք գիտնականները չեն հավատում, որ հայաստանյան արխիվի հրապարակումը լույս կսփռի 1915թ. իրադարձությունների վրա
Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Hürriyet թերթն իր կիրակնօրյա համարում մեծածավալ հոդված է հրապարակել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արխիվային նյութերի հետազոտությունների մասին:
Թերթը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի ազգային արխիվն այս ամիս սկսելու է ինտերնետում հրապարակել հազարավոր փաստաթղթեր: Հրատարակությունը մեջբերում է Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանին, ով նշել է, որ «մեր արխիվի թվայնացման հիմնական պատճառը միջազգային գիտնականների ուշադրությունը գրավելն է»:
«Թուրքական պատմական հասարակության» փորձագետ Քեմալ Չիչեքի խոսքերով, թուրք գիտնականներն աշխատել են հայկական արխիվներում, սակայն «այնտեղ առկա փաստաթղթերը քիչ տեղեկատվություն են պարունակում 1915թ. մասին»:
«Այն փաստը, որ Հայաստանը կբացի իր արխիվները, այնքան էլ կարեւոր չէ, քանի որ այնտեղ եղած փաստաթղթերը ոչ թե բնօրինակներ են, այլ Ռուսաստանից վերցված պատճեններ: Եկեք բացենք դաշնակների արխիվը Երուսաղեմի պատրիարքարանում եւ Բոստոնում: Այդ արխիվները կբացահայտեն դաշնակների համագործակցությունը Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի եւ մեր այլ թշնամիների հետ Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում»,- հայտարարել է Քեմալ Չիչեքը:
Միաժամանակ, Լոնդոնի Կոմիտասի ինստիտուտի տնօրեն Արա Սաֆարյանը կարծիք է հայտնել, որ փաստաթղթերի բնօրինակներն անհրաժեշտ է փնտրել Թբիլիսիում, որտեղ այդ ժամանակ տեղակայված է եղել Ռուսաստանի վարչական եւ ռազմական կառավարությունը: Նա ասել է նաեւ, որ Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող նյութեր կարող են հայտնաբերվել Երուսաղեմում:
Արա Սաֆարյանը հայ գիտնականներին առաջարկել է ուսումնասիրել թուրքական կարեւոր արխիվները, մասնավորապես, վարչապետի եւ ռազմական արխիվները:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը հայտարարել էր, որ արխիվում կան ավելի քան 10 հազ. փաստաթղթեր 1914-1915թթ. իրադարձությունների վերաբերյալ, որոնք պարունակում են Արեւմտյան Հայաստանի 700 բնակավայրերի բնակիչների հուշերը: Նրա խոսքերով մինչեւ 2015թ. նախատեսվում է հրապարակել եռահատոր հավաքածու փաստաթղթերի, վկայությունների, ինչպես նաեւ գյուղերի բնակիչների, որբացած երեխաների ու այլ երկրների քաղաքացիների հուշերի հիման վրա:

Yerevan/Mediamax/. Hürriyet newspaper published an article on Sunday (May 1st) about the studies of archives related to the Armenian Genocide of 1915 in Ottoman Empire.
According to Hürriyet, the Armenian National Archives will begin posting hundreds of thousands of documents online this month. “The biggest reason we are transferring our archive to digital format is to present it to the attention of international researchers,” the newspaper quoted Amatuni Virabyan, National Archives Director, as saying.
Kemal Çiçek, an expert of the Turkish Historical Society, said Turkish historians and researchers were working on the Armenian archives but added that the “documents there contained little information about 1915.”
“It is not important that Armenia has opened its archives. The documents they have are not originals but copies brought from Russia. Let’s open the archives at the Jerusalem Patriarchate and Boston. The mentioned archives will reveal the cooperation Dashnaks had with Great Britain, the United States and other allies during World War I,” he said.
At the same time, Director of London-based Komitas Institute, Ara Safarian, expressed the opinion that the originals of the documents should be looked for in Tbilisi, as the administrative center of the Russian military and civil governments was there at that time. He also suggested that 1915-related materials might be found in Jerusalem.
Ara Safarian suggested Armenian scholars conduct research at important Turkish archives such as the military archives or the Prime Ministry Ottoman Archives.
It should be recalled that during recent press conference, Director of Armenian National Archives Amatuni Virabyan said that there are over 10 000 documents on the events of 1914-1915 in the Archives, which contain the memories of inhabitants of 700 settlements in Western Armenia. According to him, complete three-volume collection, based on documents, evidence and memories of villagers, orphaned children and citizens of other countries, will be published by 2015.