Ադրբեջանը զլացել է հաշվարկել ուղեկից վնասը, ասել է Դավիթ Տոնոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ «մինչ հրադադարի խախտման նոր եղանակի կիրառման մասին որոշում կայացնելը, Ադրբեջանի ԶՈՒ ղեկավարությունը զլացել է հաշվարկել, թե արդյո՞ք ուղղաթիռի վրա հարձակմանն ուղեկից վնասը չի գերազանցի այդ պահին ակնկալվող ռազմական առավելությանը»:
«Ուղեկից վնաս ասելով` ի նկատի ունեմ ուղղաթիռի խոցմանն ի պատասխան հայկական ուժերի հնարավոր գործողությունները, եւ իհարկե` բանակցային գործընթացի խափանման եւ հրադադարի ամրապնդման ուղղված ջանքերի չեղարկման վտանգը:
Քանի որ կողմերի խոշորածավալ զորավարժությունները եւ առաջնագծի եզերքով օդուժի թռիչքները բոլորովին նորություն չէին, ուստի Ադրբեջանի ղեկավարությունն է պատասխանատու նոր իրողության առաջացման համար», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

Ереван /Медиамакс/. Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян сегодня сказал, что, «перед тем, как принять решение об осуществлении нового способа нарушения режима прекращения огня, руководство вооруженных сил Азербайджана поленилось рассчитать, не будет ли сопутствующий атаке на вертолет ущерб более значимым, чем ожидаемое на тот момент военное преимущество».
«Говоря сопутствующий ущерб, я имею в виду возможные ответные действия армянских сил и, конечно, угрозу срыва переговорного процесса и аннулирования усилий, направленных на укрепление режима прекращения огня.
Поскольку широкомасштабные учения сторон и полеты ВВС вблизи передовой не были новостью, то ответственность за создание новой реальности несут власти Азербайджана»,- сказал Давид Тоноян.