Ռուսական ռազմաբազայում կպատրաստեն ավիաուղղորդողներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տեղակայված Հարավային ռազմական օկրուգի (ՀՌՕ) ռուսական ռազմաբազայի «Կահմուդ» բարձրադիր ուսումնավարժական համալիրում մեկնարկել են ավիաուղղորդողների հետ պարապմունքները՝ ժամանակակից անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՀՌՕ-ի մամուլի ծառայությունը, առաջին փուլում սպաները կանցնեն տեսական դասընթաց, ապա «Կահմուդ» համալիրում գործնականում կմշակեն ուղղաթիռների եւ ինքնաթիռների ուղղորդումը՝  թիրախի մատնանշմամբ եւ ուղենիշերով, մեծ եւ փոքր բարձրությունների վրա, սովորական եւ բարդ մթնլորտային պայմաններում, ցերեկային եւ գիշերային ժամերին:
Հրահանգչական-մեթոդական պարապմունքներն ավիաուղղորդողների հետ անցկացվում են՝ սպաների մոտ Ми-8, Ми-24 տիպի ուղղաթիռները եւ МиГ-29 կործանիչները միայնակ, զույգերով եւ օղակներով դեպի ցամաքային թիրախներ ուղղորդելու գործնական հմտությունները զարգացնելու նպատակով:
Ուսումնասիրված նյութի լավագույնս յուրացման նպատակով զինծառայողները գործնականում կիրառում են «Гранат» եւ «Застава» տիպի անօդաչու թռչող սարքեր: Անօդաչու սարքերը հանդես են գալիս որպես ուղղաթիռների եւ ինքնաթիռների նմանակում:
Զորամասի ավիաուղղորդողների հրահանգչական-մեթոդական պարապմունքները կավարտվեն Անդրկովկասում վարժանքների մշակմամբ եւ ՀՌՕ չորրորդ սերնդի МиГ-29 կործանիչների կիրառմամբ, «Կահմուդ» եւ «Ալագյազ» ուսումնավարժական համալիրներում մարտական գործողությունների պայմանական իրականացմամբ:

На российской базе в Армении подготовят авиа-наводчиков - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На российской военной базе Южного военного округа (ЮВО) в Республике Армения на высокогорном учебно-тренировочном комплексе Камхуд начались занятия с авиа-наводчиками с использованием современных беспилотных летательных аппаратов.
Как сообщает пресс-служба ЮВО, на первом этапе офицеры получат теоретический курс, а впоследствии на полигоне Камхуд отработают на практике наведение вертолетов и самолетов на цель с указанием курса и по ориентирам, на больших и малых высотах, в простых и сложных метеорологических условиях днем и ночью.
Инструкторско-методические занятия проводятся с авиа-наводчиками с целью привития у офицеров навыков на практике осуществлять наведение вертолетов типа Ми-8, Ми-24 и истребителей МиГ-29 в одиночном порядке, парами и звеньями на наземные цели.
Для наилучшего усвоения изученного материала, военнослужащие на практике используют для тренировочной наводки беспилотные летательные аппараты типа «Гранат» и «Застава». Беспилотники выступают в роли имитации вертолетов и самолетов.
Завершатся инструкторско-методические занятия авиа-наводчиков воинской части в Закавказье реальной отработкой упражнений с применением истребителей четвертого поколения МиГ-29 российского авиационного соединения ЮВО по «заходу на цель», условным выполнением боевого применения по определенным целям на полигонах Камхуд и Алагяз.