Ադրբեջանը ստիպված է լինելու բանակցել նոր զինադադարի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը պարտադրված է լինելու հայկական կողմի հետ բանակցել նոր պայմաններով զինադադարի կնքելու մասին:
Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
«Տավուշի մարզում գյուղերի հրետակոծման դեպքերը, որոնց հետեւանքով ունեցանք քաղաքացիական զոհեր եւ 1994թ մայիսից ի վեր առաջին անգամ 122 մմ տրամաչափի հրետանու օգտագործումը, առաջնագծի թիկունքում տեղակայված ենթակառույցի եւ այնտեղ վարժանք անցկացնող անձնակազմի` ռազմական առումով չհիմնավորված խոցումը, ինչպես արդեն նշել ենք, լայնածավալ ռազմական գործողությունների անցման հերթական քայլն է: Իմ խորին համոզմամբ, նման ռազմավարությունը հանգեցնելու է նրան, որ ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության առջեւ բանակցային սեղանին դրված են լինելու ոչ թե հրադադարի պահպանման եւ վստահության ամրապնդման միջոցների հետ կապված օրակարգային հարցերը, այլ նոր պայմաններով զինադադարի կնքման պարտադրանքը», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով Panorama.am հարցերին:

Азербайджану придется вести переговоры о новом перемирии - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Азербайджан будет вынужден вести с армянской стороной переговоры о заключении перемирия на новых условиях.
Об этом заявил первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян.
«Случаи артиллерийских обстрелов сел Тавушского марза, в результате которых мы понесли жертвы среди гражданского населения, а также необоснованное с военной точки зрения использование артиллерийских орудий 122-мм калибра впервые с 1994 года для поражения инфраструктуры и личного состава в тылу, как уже отмечалось, являются очередными шагами в сторону начала новых широкомасштабных военных действий.
По моему глубокому убеждению, подобная стратегия приведет к тому, что на столе переговоров перед военно-политическим руководством Азербайджана окажутся не вопросы, связанные с поддержанием режима прекращения огня и мер по укреплению доверия, а вынужденное ведение переговоров о перемирии на новых условиях», - сказал Давид Тоноян, отвечая на вопросы Panorama.am.