ՀՀ ՊՆ անձնակազմը վերապատրաստվում է «Մայքրոսոֆթ»-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է ԱՄՆ-ում տեղակայված «Մայքրոսոֆթ» ընկերության գրասենյակ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՊՆ մամուլի ծառայությունից, այցը տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջեւ ստորագրված «Կառավարության անվտանգության ծրագրի վերաբերյալ» պայմանագրի շրջանակում:
ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունն այցելել է ընկերության Կիբեր հանցագործությունների պայքարի գրասենյակ եւ Տվյալների պահպանման կենտրոն, ինչպես նաեւ հանդիպել ընկերության փոխնախագահ Վահե Թորոսյանի հետ:
Քննարկվել են ՀՀ կիբեր անվտանգության ծրագրի մշակման եւ ՀՀ ՊՆ ու այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների կիբերանվտանգության ոլորտում համապատասխան անձնակազմի պատրաստության գործում «Մայքրոսոֆթ» կողմից հնարավոր աջակցությանն առնչվող հարցերը:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված «ԵրՄՄԳՀԻ» տնօրեն Արսեն Թառոյանը «Մայքրոսոֆթ» ընկերության ներկայացուցիչներին է ներկայացրել կիբերանվտանգության բնագավառում առկա մարտահրավերներին դիմագրավման նպատակով ՀՀ-ում «Հայ Տեք» կիբերանվտանգության կենտրոն հիմնադրամի ստեղծման նախաձեռնության մանրամասները եւ ընկերության հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:
ՀՀ կառավարության եւ «Մայքրոսոֆթ»-ի միջեւ ստորագրված պայմանագրի համաձայն՝ սեպտեմբերի 28-30-ը «Մայքրոսոֆթ» ընկերության ուսումնական կենտրոնում վերապատրաստում է անցնում ՀՀ ՊՆ եւ այլ շահագրգիռ գերատեսչություններից կազմված տեխնիկական անձնակազմը:

Photo: http://s.4pda.to/
Yerevan /Mediamax/. A delegation headed by Deputy Defense Minister of Armenia Ara Nazaryan visited Microsoft office in the U.S..
The visit was scheduled within the framework of the Agreement on Government’s Security Program signed by the Armenian government and Microsoft, the Armenian Defense Ministry press service reports.
The Armenian Defense Ministry delegation visited Microsoft’s Digital Crime Unit and Data Center and met with Vice President Vahe Torossian.
The sides discussed issues related to the cyber security program of Armenia and Microsoft’s possible assistance in re-training the Defense Ministry and other interested structures’ cyber security staff.
Director of YCRDI Arsen Taroyan who was within the delegation presented Microsoft representatives the details on establishment of Hi Tech cyber security center aimed at overcoming the challenges in the field and possible areas of cooperation with the company.
Under the above mentioned agreement, technical staff of the Armenian Defense Ministry and other interested structures have been taking re-trainings at the Microsoft educational center on September 28-30.