Քննարկվել է ռազմական ոլորտում ՀՀ-ԵՄ կապերի խորացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրամիության առաքելության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Եվրամիության կառույցների եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջեւ համագործակցություն ծավալելու հնարավորությունները:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հատկապես խոստումնալից կարող է լինել ՀՀ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում խորհրդատվական աջակցության ստացումը եւ Եվրամիության Անվտանգային հետազոտությունների ինստիտուտի ու ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի միջեւ գործակցությունը:
Կողմերը դիտարկել են նաեւ ՀՀ եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցության համատեղ առաջնահերթությունների այլ ուղղություններով համագործակցություն նախաձեռնելու նպատակահարմարությունը:

В Ереване обсудили перспективы оборонных связей Армении с ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян принял сегодня главу миссии Евросоюза в Армении, посла Петра Свитальского.
Как сообщает пресс-служба минобороны, на встрече обсуждались возможности сотрудничества между различными структурами ЕС и министерством обороны Армении.
Стороны сошлись во мнении, что многообещающим может быть предоставление консультаций Вооруженным силам Армении в вопросах защиты прав человека, а также сотрудничество между Институтом исследования проблем безопасности ЕС и Национальным исследовательским университетом обороны Армении.
Стороны обсудили также возможности инициирования сотрудничества между Арменией и ЕС по другим приоритетным направлениям.