ՀՀ-ն եւ Հունաստանը կփոխանակվեն զինամթերքի արտադրության փորձով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Հունաստանի կառավարությունների միջեւ կկնքվի ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր:
Համաձայնագրի կնքման առաջարկությունն այսօր արժանացել է ՀՀ կառավարության հավանությանը:
ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանի փոխանցմամբ՝ համագործակցությունը կներառի մի քանի ոլորտ: Մասնավորապես, նախատեսվում է զենքի, զինամթերքի եւ պայթուցիկների արտադրության նպատակով տեխնոլոգիաների փոխանցում եւ տեխնիկական աջակցություն, ռազմական հետազոտություններ իրականացնող մարմինների միջեւ երկխոսություն, ռազմական հետազոտությունների եւ գնահատման ոլորտում փորձի փոխանակում, զենքի արտադրության վերաբերյալ տեղեկատվության, փորձի եւ կարծիքների փոխանակում, ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության համար համատեղ կազմակերպությունների հիմնադրում եւ այլն:
Համաձայնագրով նախատեսված դրույթների իրականացման նպատակով կողմերը կստեղծեն հայ-հունական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջգերատեսչական հանձնաժողով:

Армения и Греция обменяются опытом производства вооружений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительства Армении и Греции подпишут соглашение о военно-техническом сотрудничестве.
Предложение о заключении соглашения сегодня было одобрено правительством Армении.
Как сообщил замминистра обороны Армении Ара Назарян, сотрудничество будет включать несколько сфер. В частности, предусматривается обмен технологиями по производству оружия, боеприпасов и взрывных устройств, а также техническая поддержка, диалог между структурами, проводящими военные исследования, обмен опытом в области военных исследований и оценки, обмен информацией о производстве оружия, основание совместных производственных предприятий военного назначения и др.
Для осуществления положений, предусмотренных соглашением, стороны создадут межведомственную комиссию по военно-техническому сотрудничеству.