ՀՀ ԶՈՒ-ն անցնում է «Սանձահարման/Զսպման համակարգի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայկական զինված ուժերը «Ստատիկ պաշտպանությունից» կանցնեն «Սանձահարման/Զսպման համակարգին»:
Այս մասին հայտարարել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը փետրվարի 16-17-ը Վիեննայում կայացած «Ռազմական դոկտրինալ մոտեցումներ» խորագրով ԵԱՀԿ սեմինարի ժամանակ:
«ՀՀ անվտանգության ապահովման նպատակներին հասնելու համար եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո իրականացվող բանակցային գործընթացի համար նպաստավոր պայմաններ ձեւավորելու նպատակադրմամբ՝ նախատեսում ենք գործադրել մի շարք միջոցներ: Դրանցից է «Սանձահարման/Զսպման համակարգը» (Deterrence system), որը Հայաստանի Հանրապետությունը գործի է դնում առկա զինված դիմակայությունը նվազեցնելու համար»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նրա խոսքով՝ «Սանձահարումը/Զսպումը» ՀՀ ԶՈՒ դոկտրինալ մոտեցումներում հետզհետե դուրս է մղում «Ստատիկ պաշտպանության» հայեցակարգը, որը «հակառակորդի կողմից կարող էր դիտարկվել որպես անբավարար հզորության վկայական»:
«Իրականում, 25 տարվա պաշտպանողական կեցվածքը մեզ տվեց ոչ ավելի, քան գնալով քաջալերվող սադրիչ գործողություններ: Այնպես որ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իրականացնելու է որակական լուծումներ՝ քանակական անհավասարակշռությունները չեզոքացնելու համար, միաժամանակ խստորեն պահպանելով սպառազինությունների վերահսկման ոլորտում առկա սահմանափակումները: «Սանձահարման/Զսպման համակարգը» կիրականացվի ինչպես արձագանքող, այնպես էլ կանխարգելող եղանակով»,- նշել է պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը:
Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության հարցերով տեղակալ Ռոուզ Գոթեմոլերի հետ:

Армянская армия переходит к «Системе обуздания/сдерживания» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вооруженные силы Армении перейдут от «Статичной обороны» к системе «Обуздания/сдерживания».
Об этом заявил первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян, выступая в Вене на семинаре семинаре ОБСЕ «Военно-доктринальные подходы».
«Для обеспечения безопасности Армении и формирования благоприятных условий для переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ, мы планируем принять ряд мер. Среди них - «Система обуздания/сдерживания» (Deterrence system), которую Армения будет применять, чтобы ослабить существующее противостояние», - сказал Давид Тоноян.
По его словам, в доктринальных подходах Вооруженных сил Армении «Система обуздания/сдерживания» постепенно вытесняет концепцию «Статичной обороны», которая может восприниматься противником как проявление недостаточной мощи.
«На самом деле, оборонительная политика последних 25 лет привела к росту провокационных действий со стороны противника. Республика Армения примет качественные меры для нейтрализации количественного дисбаланса, в то же время строго соблюдая существующие ограничения в области контроля зя вооружениями. «Система обуздания/сдерживания» будет осуществляться как в реактивном, так и в превентивном ключе», - отметил первый замминистра обороны.
В Вене Давид Тоноян провел также встречу с заместителем госсекретаря США по вопросам контроля над вооружениями и международной безопасности Роуз Геттемюллер.