Մեդվեդեւ. Եթե մենք զենք չվաճառենք, դա կանեն ուրիշները
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն ասել է, որ եթե Մոսկվան դադարեցնի զենք մատակարարել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, իր տեղը կզբաղեցնեն այլ երկրները:
«Եթե մի պահ պատկերացնեն, որ Ռուսաստանը կհրաժարվի այդ դերից, մենք շատ լավ պատկերացնում ենք, որ այդ տեղը դատարկ չի մնա: Զենք կգնեն այլ երկրներից, դրա մահաբերության աստիճանը դրանից չի նվազի: Բայց դա կարող է նաեւ խախտել գոյություն ունեցող հավասարակշռությունը, քանի որ մենք հասկանում ենք, թե որոնք ենք մեր գործընկերների պահանջները, եւ բոլորն են պատկերացնում, թե ինչպիսին է տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցությունը»,- Россия 1 հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում ասել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:
ՌԴ վարչապետի խոսքերով, վստահություն չկա այն հարցում, որ եթե զենքի վաճառքի այս շուկա այլ երկրներ գան, ապա դա կհեշտացնի իրավիճակը: Նա կարծիք է հայտնել, որ իրավիճակն, ըստ ամենայնի, ավելի կբարդանա:
«Ես կարծում եմ, որ զենքը կարող է եւ պետք է ձեռք բերվի ոչ միայն այն ինչ-որ ժամանակ օգտագործելու, այլ նրա համար, որ այն զսպող գործոն դառնա, եւ այս պահը պետք է ընկալվի հակամարտության բոլոր մասնակիցների կողմից»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:

Россия продолжит поставки оружия сторонам, сказал Медведев
Ереван /Медиамакс/. Если Россия перестанет поставлять оружие Армении и Азербайджану, ее место займут другие страны, заявил премьер-министр Дмитрий Медведев.
«Если мы себе представим на минутку, что Россия отказалась от этой роли, - мы же прекрасно понимаем: это место пустым не будет. Будут покупать оружие в других странах, степень его смертоносности от этого не уменьшится. Но в то же время это может даже в известной степени разрушить баланс, который существует», - сказал Медведев в интервью программе «Вести в субботу»
По словам Медведева, нет уверенности в том, что «приход на этот рынок поставщиков оружия из других стран облегчит ситуацию». Он выразил мнение, что ситуация, «скорее всего, станет более сложной».
«Я считаю, что оружие может и должно приобретаться не только для того, чтобы его когда-то использовать, а для того, чтобы оно было фактором сдерживания, и вот этот момент нужно оценивать всем сторонам конфликта», - сказал Медведев.