Մեդվեդեւ. Եթե մենք զենք չվաճառենք, դա կանեն ուրիշները
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն ասել է, որ եթե Մոսկվան դադարեցնի զենք մատակարարել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, իր տեղը կզբաղեցնեն այլ երկրները:
«Եթե մի պահ պատկերացնեն, որ Ռուսաստանը կհրաժարվի այդ դերից, մենք շատ լավ պատկերացնում ենք, որ այդ տեղը դատարկ չի մնա: Զենք կգնեն այլ երկրներից, դրա մահաբերության աստիճանը դրանից չի նվազի: Բայց դա կարող է նաեւ խախտել գոյություն ունեցող հավասարակշռությունը, քանի որ մենք հասկանում ենք, թե որոնք ենք մեր գործընկերների պահանջները, եւ բոլորն են պատկերացնում, թե ինչպիսին է տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցությունը»,- Россия 1 հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում ասել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:
ՌԴ վարչապետի խոսքերով, վստահություն չկա այն հարցում, որ եթե զենքի վաճառքի այս շուկա այլ երկրներ գան, ապա դա կհեշտացնի իրավիճակը: Նա կարծիք է հայտնել, որ իրավիճակն, ըստ ամենայնի, ավելի կբարդանա:
«Ես կարծում եմ, որ զենքը կարող է եւ պետք է ձեռք բերվի ոչ միայն այն ինչ-որ ժամանակ օգտագործելու, այլ նրա համար, որ այն զսպող գործոն դառնա, եւ այս պահը պետք է ընկալվի հակամարտության բոլոր մասնակիցների կողմից»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:

Yerevan /Mediamax/. Russian Prime Minister Dmitry Medvedev stated that if Russia stops supplying weapons to Armenia and Azerbaijan, other countries will take its place.
“If we consider for a moment that Russia gave up that role, we all will see clearly that such place won’t remain vacant. Weapons will be bought from other countries, and that won’t make weapons less deadly. However, it could ruin the current balance to some extent,” said Medvedev in an interview to Rossiya 1 TV .
According to Medvedev, there’s no certainty that “the entrance of weapons suppliers from other countries into this market will simplify the situation”. He is sure that the situation “will most likely only become more complicated”.
“I believe that weapons can and should be bought to only for use but for being a deterrent, and this is the point that all conflict sides should consider,” said Medvedev.