Ավարտվել է ՆԱՏՕ-ի շարժական ուսումնական խմբի այցը Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 18-21-ը Երեւանում էր Հյուսիսատլանտյան դաշինքի Բրունսումի համատեղ ուժերի հրամանատարության շարժական ուսումնական խումբը:
ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ խումբը Երեւան էր այցելել ՀՀ պաշտպանության նախարարության եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ ամենամյա Անհատական գործընկերության համագործակցության ծրագրի շրջանակում:
Այցի նպատակը Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի հրամանատարաշտաբային դասընթացի ունկնդիրների համար օպերատիվ պլանավորման գործընթացի վերաբերյալ դասընթացի անցկացումն էր:
Միջոցառման շրջանակում ներկայացվել են դասախոսություններ օպերատիվ միջավայրի համակողմանի վերլուծության եւ նախապատրաստման, իրավիճակի գնահատման, մարտական առաջադրանքի պարզաբանման, գործողության մտահղացման մշակման եւ օպերացիաների ուրվագծման եւ պլանավորման գործընթացների այլ փուլերի վերաբերյալ:
Դասընթացի ավարտին ունկնդիրներին շնորհվել են հավաստագրեր:
ՀՀ զինված ուժերի օպերատիվ պլանավորման գործընթացը ռազմական եւ մարտական գործողությունների վարման ձեւերի ու եղանակների ավելի լայն հասկացության բաղադրիչներից մեկն է, որը «Խելամիտ պաշտպանության» համակարգի ձեւավորման շրջանակում ենթարկվում է վերափոխման, այդ թվում՝ միջազգային խորհրդատվության ներգրավմամբ:

Visit of NATO Mobile Training Team to Armenia ends - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Mobile Training Team of the Allied Joint Force Command Brunssum-NATO was in Yerevan on April 18-21.
According to Armenian Defense Ministry press service, the team visited Yerevan in the framework of the Individual Partnership Action Plan between NATO and Armenian Defense Ministry.
The visit aimed to hold classes on operative planning for listeners of the command course at Vazgen Sargsyan Military Institute.
The framework of the initiative included lectures on comprehensive analysis and preparation of operative environment, estimation of situation, explanation of military tasks, development of action plans, as well as outline of operations and planning process in other phases.
The listeners were given certificates at the end of classes.
Operative planning process of Armenian Armed Forces is an element of a larger concept of ways and methods of military and combat actions, which is subjected to transformation within development of “Smart Defense” system with participation of international consultation as well.