ՌԴ բազայում 1,5 անգամ աճել է մարտական պատրաստության ծավալը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմաբազայում մարտական պատրաստության ծավալը 2016թ. աճել է 1,5 անգամ:
«2016 թ. ուսումնական շրջանում «Կամխուդ» եւ «Ալագյազ» լեռնային զորավարժարաններում անցկացվել է կրակային պատրաստության շուրջ 3,5 հազ. պարապմունք, որոնց ընթացքում կիրառվել է հրաձիգային զենք, շուրջ 500 պարապմունք, որոնց ընթացքում կիրառվել է մարտական մեքենաների սպառազինություն, ինչպես նաեւ 20 մարտավարական զորավարժություն, որոնց ընթացքում կիրառվել են նաեւ МиГ-29 կործանիչներ, Ми-8МТ եւ Ми-24П ուղղաթիռներ»,- ասված է ռազմաբազայի հաղորդագրության մեջ:
«Էրեբունի» ռազմական օդանավակայանի օդաչուները կատարել են ավելի քան 500 թռիչք: МиГ-29 կործանիչների, Ми-8МТ, Ми-24П ուղղաթիռների թռիչքների ընդհանուր ժամանակը գերազանցել է 2000 ժամը:
Բազայի ՀՕՊ ստորաբաժանումների զինծառայողները ՌԴ Կրասնոդարի երկրամասի եւ Աստրախանի շրջանի զորավարժարաններում հաջողությամբ կատարել են ստուգարքային մարտական հրաձգությունները տարբեր օդային թիրախներին՝ «Բուկ», С-300 զենիթահրթիռային համալիրներից եւ «Իգլա» շարժական զենիթահրթիռային համալիրներից:
Ամփոփելով Գյումրիում եւ Երեւանում տեղակայված ռազմական կայազորերի ստորաբաժանումների մարտական պատրաստության արդյունքները՝ բազայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Վլադիմիր Ուստինովը նշել է, որ զինծառայողները կատարել են իրենց առջեւ դրված բոլոր խնդիրները:

Интенсивность боевой подготовки на российской базе в Армении выросла в 1,5 раза - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В 2016 году интенсивность занятий по боевой подготовке на российской военной базе в Армении увеличилась в 1,5 раза.
«В учебном периоде 2016 года на горных полигонах «Камхуд» и «Алагяз» было проведено около 3,5 тыс. занятий по огневой подготовке с применением стрелкового оружия и около 500 занятий с применением вооружения боевых машин, около 20 тактических учений, в том числе с участием истребителей МиГ-29 и вертолетов Ми-8МТ, Ми-24П», - говорится в сообщении российской военной базы.
Летчики российской авиационной базы «Эребуни» совершили более 500 вылетов. Общий налет экипажей истребителей МиГ-29  и вертолетов Ми-8МТ, Ми-24П составил более 2 000 часов.
Военнослужащие подразделений ПВО на российских полигонах Краснодарского края и Астраханской области успешно выполнили зачетные боевые стрельбы из вооружения ЗРК «Бук», ЗРС С-300 и ПЗРК «Игла» по различным типам воздушных целей.
Подводя итоги боевой подготовки подразделений Гюмрийского и Ереванского военных гарнизонов, командир базы, генерал-майор Владимир Устинов отметил, что все поставленные задачи военнослужащие выполнили.