ՀՀ ԶՈՒ լազերային սարքը կարող է կուրացնել հակառակորդի դիպուկահարին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Զինված ուժերի փոխգնդապետ Արամ Սայադյանը մանրամասներ է ներկայացրել հայ մասնագետների ստեղծած լազերային կուրացման սարքի վերաբերյալ:
«Հայոց աշխարհ» թերթին տված հարցազրույցում Արամ Սայադյանն ասել է, որ այն նախատեսված է ռազմական նշանակության օպտիկական սարքեր հայտնաբերելու համար, որոնք տեղակայված են, տեղադրված են եւ օգտագործվում են հակընդդեմ:
«Դա կարող է լինել ռազմական նշանակության հեռադիտակ, օպտիկական հետախուզության ցանկացած սարքավորում, ինչպես նաեւ օպտիկա-էլեկտրոնային հետախուզության, այսինքն՝ ջերմատեսիլ սարքեր, տարբեր էլեկտրոնային տեսախցիկներ, գիշերային կամ սակավ տեսանելիության պայմանների խցիկների աշխատանք: Եվ վերջապես, ամենակարեւորը՝ դիպուկահարների տեղի բացահայտման գործառույթն է իրականացնում»,- ասել է փոխգնդապետը:
Նրա խոսքով՝ մինչեւ դիպուկահարի աշխատելը, նախքան կրակոց արձակելը, սարքը թույլ է տալիս այն հայտնաբերել, որքան էլ որ դիպուկահարը քողարկված լինի:
Հայ մասնագետների ստեղծած սարքը դիպուկահարի գտնվելու վայրը հայտնաբերում է անդրադարձվող ճառագայթները որսալու միջոցով, եւ լազերային հզոր ճառագայթի օգնությամբ շարքից հանում է տվյալ օպտիկական սարքը:
«Մեր սարքի ճառագայթի հզորությունը բավարար է, որպեսզի ամբողջովին այրի նշանոցի մեջ եղած այն դետալները, որոնց օգնությամբ դիպուկահարը կարգավորում է կրակոցը: Օպտիկան ոչնչացնելու ժամանակ լազերային ճառագայթը կարող է հարվածել նաեւ հակառակորդի աչքին՝ ընդհուպ մինչեւ տեսողության ամբողջական կորուստ պատճառել»,- ասել է Արամ Սայադյանը:
Սարքի ամբողջ կոմպլեկտացիան՝ հարակից սարքավորումներով, կարելի է երկու հոգով տեղափոխել: Այն նաեւ հեշտ է քողարկել, քանի որ փոքր է:
Փոխգնդապետը հավելել է, որ եթե հակառակորդը բացահայտի սարքը, որը տեղադրված է առաջնագծում ու կատարում է իր մարտական խնդիրը, ապա կրակային խոցման դեպքում այն օգտագործող անձնակազմին, օպերատորին չի վնասի, որովհետեւ «նա իր ամբողջ հասակով խրամատի ներսում է գտնվում, իսկ սարքը, իր միջոցներով, դուրս է նայում»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Army Lt. Colonel Aram Sayadyan presented details on the laser device constructed by Armenian specialists.
In the interview (in Armenian) given to Hayots Ashkharh newspaper, Aram Saladyan said that the device is designed to detect items of military optical equipment that are located, placed and used against each other.
“It could be binocular glasses, any optical intelligence and optical-electronic intelligence equipment, that is thermal cameras, various electronic, starlight and low light cameras. Finally, the most important is that the device can be used to detect snipers,” said Lt. Colonel.
According to him, the device allows to detect the sniper’s weapon before he fires, no matter how well he is camouflaged.
The device created by Armenian specialists locates a sniper by catching reflecting rays, and incapacitates the given optical equipment with a powerful laser beam.
“Our device emits beams powerful enough to completely burn the pieces inside the rifle scope, which snipers use to direct fire. While the optical piece is being destroyed, the laser beam can also target the sniper’s eyes, up to causing full blindness,” said Aram Saladyan.
The complete set of the device with accessories can be transported by two people. It’s also easily camouflaged owing to its small size.