Ստորագրվել է ՀՀ-ՌԴ միացյալ զորախմբի մասին համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ եւ ՌԴ պաշտպանություն նախարարներ Վիգեն Սարգսյանը եւ Սերգեյ Շոյգուն այսօր Մոսկվայում ստորագրել են երկու երկրների միջեւ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում Զինված ուժերի միացյալ զորախմբի մասին համաձայնագիրը:
ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ խմբավորումը կներառի Հայաստանի տարածքում գործող 102-րդ ՌԴ ռազմակայանը եւ ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները:
Խմբավորման հիմնական խնդիրներից են Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ցամաքային սահմանների պաշտպանությունը, այդ թվում՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ուժերի եւ միջոցների հետ համատեղ:
ՀՀ եւ ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները նաեւ հաստատել են 2017թ. համագործակցության ծրագիրը:

Шойгу и Саргсян подписали соглашение об объединенной группировке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры обороны России и Армении Сергей Шойгу и Виген Саргсян подписали сегодня в Москве соглашение об объединенной группировке войск двух стран в Кавказском регионе коллективной безопасности.
В сообщении пресс-службы минобороны РФ говорится, что в группировку войдут 102-я российская военная база на территории Армении и подразделения Вооруженных сил Армении.
Среди основных задач группировки называется, в частности, прикрытие сухопутной части государственной границы России и Армении, в том числе совместно с силами и средствами системы коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).