ՌԴ ռազմակայանի հրամանատարը ներողություն է խնդրել միջադեպի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանի ղեկավարությունը ներողություն է խնդրել հուլիսի 17-ին Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղի մոտ ՌԴ զինվորականների մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի համար:
Հուլիսի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում ՌԴ ժամանակավոր հավատարմատար Անդրեյ Իվանովին, ՀՀ-ում ՌԴ ռազմական եւ ռազմաօդային կցորդ, գեներալ-մայոր Եվգենի Բուլավինցեւին եւ ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի հրամանատար, գնդապետ Վլադիմիր Ելկանովին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ս.թ. հուլիսի 17-ին Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղի մոտ ՌԴ զինվորականների մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի մանրամասները: ՀՀ պաշտպանության նախարարը պահանջել է ներկայացնել մանրամասն տեղեկատվություն տեղի ունեցածի կապակցությամբ:
ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի հրամանատարը զեկուցել է միջոցառման բնույթի, պլանավորման եւ իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին: Մասնավորապես, ըստ գնդապետ Ելկանովի զեկույցի՝ միջոցառումն ընդգրկված է եղել հայկական կողմի հետ նախապես համաձայնեցված, ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի 2018թ. մարտական պատրաստության ծրագրում, որի վերաբերյալ բազայի հրամանատարությունը համապատասխան կարգով իրազեկել է ՀՀ իրավասու մարմիններին: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միջոցառման անցկացման վայրի ընտրության հարցում հաշվի չեն առնվել տեղի բնակչությանը հնարավոր անհանգստություն պատճառելու բոլոր հանգամանքները, ռուսաստանյան կողմը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել եւ հավաստիացրել է, որ հետայսու առավել հետեւողական կլինի ՌԴ ռազմակայանի տարածքից դուրս իրականացվող միջոցառումների պլանավորման եւ իրազեկման հարցերում:
Դավիթ Տոնոյանը հորդորել է նմանատիպ հարցերում առավել սերտ եւ մանրակրկիտ աշխատանք իրականացնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ եւ առավել մեծ ուշադրություն դարձնել քաղաքացիական բնակչության հետ բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդմանը, հաղորդում են պաշտպանության նախարարությունից:

Руководство российской базы принесло извинения министру обороны Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководство дислоцированной в Армении российской военной базы принесло извинения за инцидент с участием российских военнослужащих, произошедший 17 июля у села Паник Ширакского марза.
18 июля министр обороны Армении Давид Тоноян принял временного поверенного в делах России в Армении Андрея Иванова, военного атташе РФ в Армении, генерал-майора Евгения Булавинцева и командира 102-й российской военной базы, полковника Владимира Елканова.
Министр обороны Армении потребовал представить подробную информацию об инциденте с участием российских военнослужащих.
«Согласно докладу Владимира Елканова, мероприятие было включено в план боевой подготовки базы на 2018 год, о котором руководство базы в соответствующем порядке проинформировало полномочные органы Армении. В то же время, учитывая, что при выборе места проведения мероприятия не были учтены все обстоятельства причинения возможного беспокойства местным жителям, российская сторона официально принесла извинения и заверила, что отныне будет более последовательной при планировании мероприятий, проводимых за пределами российской военной базы и информирования о них. Давид Тоноян призвал более тесно сотрудничать с министерством обороны Армении и местными властями в подобных вопросах и уделять больше внимания укреплению дружественных отношений с гражданским населением», - говорится в сообщении минобороны Армении.