ՊՆ-ն ու FAST-ը «տաղանդների շրջապտույտ» կստեղծեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը քննարկել են ՊՆ-ի եւ հիմնադրամի համագործակցության ուղիները:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ ներկայացվել են զինծառայողների կրթական նոր ծրագրերի համար մշակված դասընթացները, դրանց ներդրման ժամկետներն ու ձեւաչափերը: Կրթական ծրագրերը ներառելու են տվյալագիտության, արհեստական բանականության, կիբերանվտանգության եւ զինված ուժերի համար հեռանկարային կիրառություններ ունեցող այլ ոլորտներ:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է զինված ուժերում բարձրորակ կրթական ծրագրերի ստեղծման եւ զինծառայողների գիտատեխնիկական հմտությունների զարգացման կարեւորությունը:
«Ծրագրերը միտված են միջազգային լավագույն փորձի կիրառությամբ ռազմական եւ քաղաքացիական ոլորտների միջեւ «տաղանդների շրջապտույտ» ստեղծելուն: Վերջինս կնպաստի նաեւ նորարարությունների քաղաքացիական էկոհամակարգի զարգացմանը»,- նշել է Արմեն Օրուջյանը:

Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Давид Тоноян и исполнительный директор Научно-технологического фонда Армении (FAST) Армен Оруджян обсудили направления сотрудничества между министерством и фондом.
Согласно сообщению минобороны, министру были были представлены курсы, разработанные для новых образовательных программ для военнослужащих, сроки и форматы их внедрения. Образовательные программы будут включать науку о данных, искусственный интеллект, кибербезопасность и другие сферы, имеющие прикладное значение для вооруженных сил.
Давид Тоноян подчеркнул важность создания высококачественных образовательных программ в вооруженных силах и развитие научно-технических навыков военнослужащих.
«Программы нацелены на то, чтобы с использованием лучшего международного опыта создать между гражданскими и военными сферами «водоворот талантов», что будет также способствовать развитию гражданской экосистемы инноваций», - отметил Армен Оруджян.