Սեյրան Օհանյանը այցելել է Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը այցելել է Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն, ինչպես նաեւ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության եւ ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի միջեւ 2002 թվականին կնքված համաձայնագրով ստեղծված ականազերծման կենտրոնը ՀՀ կառավարության 2011թ. փետրվարի 17-ի որոշմամբ ստացել է «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպության (ՊՈԱԿ) կարգավիճակ:
Իր գոյության ընթացքում ականազերծման կենտրոնը իրականացրել է ավելի քան 200 հեկտար տարածքի ականազերծում: Կենտրոնում վերապատրաստվել եւ միջազգային որակավորում են ՀՀ զինված ուժերի շուրջ 140 զինծառայողներ, որոնց մի մասը մասնակցել են միջազգային առաքելություններին:

Armenian Minister of Defense visited the Center for Humanitarian Demining and Expertise - Mediamax.am
6979 views
Armenian Minister of Defense visited the Center for Humanitarian Demining and Expertise
Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan
Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan visited the Center for Humanitarian Demining and Expertise, as well as the peacekeeping engineering battalion.
By the decision of the Armenian government, made on February 17, 2011, the Center for Demining, established in 2002 basing on the agreement between the Ministry of Defense of Armenia and the USA, was assigned the status of a non-commercial state organization “Center of Humanitarian Demining and Expertise”.
During the years of its activity, the Center realized demining on the territory of over 200 hectares. About 140 military underwent training and received international qualification, and a part of them participated in international missions.