Սեյրան Օհանյանը այցելել է Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը այցելել է Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն, ինչպես նաեւ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության եւ ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի միջեւ 2002 թվականին կնքված համաձայնագրով ստեղծված ականազերծման կենտրոնը ՀՀ կառավարության 2011թ. փետրվարի 17-ի որոշմամբ ստացել է «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպության (ՊՈԱԿ) կարգավիճակ:
Իր գոյության ընթացքում ականազերծման կենտրոնը իրականացրել է ավելի քան 200 հեկտար տարածքի ականազերծում: Կենտրոնում վերապատրաստվել եւ միջազգային որակավորում են ՀՀ զինված ուժերի շուրջ 140 զինծառայողներ, որոնց մի մասը մասնակցել են միջազգային առաքելություններին:

Министр обороны Армении посетил Центр гуманитарного разминирования и экспертизы - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян посетил Центр гуманитарного разминирования и экспертизы, а также миротворческий инженерный батальон.
Решением правительства Армении от 17 февраля 2011 года созданный согласно подписанному в 2002 году соглашению между минобороны Армении и США центр разминирования получил статус государственной некоммерческой организации «Центр гуманитарного разминирования и экспертизы».
За годы своей деятельности Центр осуществил разминирование на территории более чем в 200 га. Около 140 военнослужащих прошли переподготовку и получили международную квалификацию, часть из них принимала участие в международных миссиях.