Հայ զինվորականները տեսչություններ են անցկացնում Արդահանում եւ Սարիղամիշում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 5-ից 12-ը Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի (ԵՍԶՈՒ) մասին պայմանագրի շրջանակներում Հայաստանի զինված ուժերի տեսչական խմբի կողմից Թուրքիայի տարածքում անցկացվում են հայտարարված վայրերի տեսչություններ:
Տեսչության առարկաներն են (հսկողության օբյեկտներ)` Թուրքիայի ԶՈՒ 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի Արդահանում եւ Սարիղամիշում տեղակայված բրիգադները:
Տեսչության ընթացքում կստուգվեն պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի եւ սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը եւ դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2012թ. նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 3-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեսչական խումբը տեսչության էր ենթարկվել Թուրքիայի 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի 14-րդ մեխանիզացված հետեւակային բրիգադը (Կարս) եւ 1-ին մոտոհրաձգային բրիգադի 5-րդ սահմանապահ գունդը (Իգդիր):

Armenian military servicemen conduct a military inspection in Ardaghan and Sarighamish - Mediamax.am
Armenian military servicemen conduct a military inspection in Ardaghan and Sarighamish
Yerevan /Mediamax/. Within the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe (CFE), an inspection group of the Armenian Defense Ministry paid a visit to Republic of Turkey on November 5-12.
The 9th army corps of the 3rd field army of Turkey located in Ardaghan and Sarighamish will be inspected, Mediamax was told in the Armenian Defense Ministry's press service.
During the inspection, the number of military equipment and arms limited under the contract (battle tanks, infantry combat vehicles, artillery) will be monitored.
Mediamax notes that the Armenian military servicemen inspected the 14th mechanized infantry brigade of the 9th army corps of the 3rd field army of Turkey (Kars) and 5th border regiment of the 1st motorized infantry brigade (Igdir) on November 26- December 3, 2012.