Հայ զինվորականները տեսչություններ են անցկացնում Արդահանում եւ Սարիղամիշում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 5-ից 12-ը Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի (ԵՍԶՈՒ) մասին պայմանագրի շրջանակներում Հայաստանի զինված ուժերի տեսչական խմբի կողմից Թուրքիայի տարածքում անցկացվում են հայտարարված վայրերի տեսչություններ:
Տեսչության առարկաներն են (հսկողության օբյեկտներ)` Թուրքիայի ԶՈՒ 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի Արդահանում եւ Սարիղամիշում տեղակայված բրիգադները:
Տեսչության ընթացքում կստուգվեն պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի եւ սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը եւ դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2012թ. նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 3-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեսչական խումբը տեսչության էր ենթարկվել Թուրքիայի 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի 14-րդ մեխանիզացված հետեւակային բրիգադը (Կարս) եւ 1-ին մոտոհրաձգային բրիգադի 5-րդ սահմանապահ գունդը (Իգդիր):

Армянские военнослужащие проводят военную инспекцию в Ардагане и Сарикамыше
Ереван /Медиамакс/. В рамках Договора об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ) с 5 по 12 ноября инспекционная группа министерства обороны Армении работает на территории Турецкой Республики.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе минобороны Армении, инспекции подвергнутся расположенные в Ардагане и Сарикамыше бригады 9-го армейского корпуса 3-й полевой армии Турции.
В ходе инспекции будут проверено количество техники и вооружений, ограниченных договором (боевые танки, БМП, артиллерия) и их наличие на исследуемых объектах.
Медиамакс отмечает, что с 26 ноября по 3 декабря 2012 года армянские военные  инспектировали 14-ю механизированную пехотную бригаду 9-го армейского корпуса 3-й полевой армии Турции (Карс) и 5-й пограничный полк 1-й мотострелковой бригады (Игдыр).