Սեյրան Օհանյանը ԵԱՀԿ ներկայացուցչին փոխանցել է սպառազինությունների մրցավազքի հետ կապված ՀՀ մտահոգությունը - Mediamax.am
4004 դիտում
Սեյրան Օհանյանը ԵԱՀԿ ներկայացուցչին փոխանցել է սպառազինությունների մրցավազքի հետ կապված ՀՀ մտահոգությունը
Սեյրան Օհանյանի և ԵԱՀԿ ներկայացուցչի հանդիպմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր մտահոգությունն է հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնեդինգերին տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Երեւանում կայացած հանդիպման ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարը մտահոգություն է հայտնել, որ Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագիրը եւ Վիեննայի 2011թ. փաստաթուղթը չեն հանդիսանում զսպող գործոններ, ինչը հանգեցնում է սպառազինությունների մրցավազքի:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը, հայ-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում հրադադարի խախտումներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերին:
Քննարկվել են նաեւ ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ ԵԱՀԿ շրջանակներում իրականացվող մարդու իրավունքների, բարեվարքության, թափանցիկության, բանակ-հասարակություն կապի եւ այլ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Сейран Оганян выразил представителю ОБСЕ обеспокоенность Еревана по поводу гонки вооружений в регионе - Mediamax.am
4007 просмотров
Сейран Оганян выразил представителю ОБСЕ обеспокоенность Еревана по поводу гонки вооружений в регионе
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Сейран Оганян на встрече со специальным представителем действующего председателя ОБСЕ на Южном Кавказе Анджело Гнедингером выразил обеспокоенность Армении по поводу гонки вооружений в регионе.
Как сообщает Медиамакс, Сейран Оганян отметил, что договор об Обычных вооруженных силах в Европе и Венский документ 2011 года не являются сдерживающими факторами, что приводит к гонке вооружений.
Во время встречи стороны обсудили также вопросы региональной безопасности, в частности нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения войск Армении и Азербайджана, а также процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта.