Հայաստանը ռեկորդակիր է ԱՊՊԱ-ի գծով փոխհատուցումներով, ասել է ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ի փոխնախագահը - Mediamax.am
5455 դիտում
Հայաստանը ռեկորդակիր է ԱՊՊԱ-ի գծով փոխհատուցումներով, ասել է ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ի փոխնախագահը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանը ռեկորդներ է սահմանել ոչ միայն ԱՊՊԱ պայմանագրերի կնքման տեմպով, այյլեւ փոխհատուցումների կշռով, այսօր Երեւանում ասել է ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ի փոխնախագահ Ռաֆայել Մինասբեկյանը:
Ըստ նրա, ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ի պրակտիկայում չի դիտարկվել փոխհատուցումների նման դինամիկա: «Ռուսաստանում, օրինակ, փոխհատուցումների նման ցուցանիշներ գրանցվել են ԱՊՊԱ ներդրման 3-րդ տարում միայն»,- ասել է Ռաֆայել Մինասբեկյանը, հավելելով, որ թեեւ դա վատ է անդրադառնում ֆինանսական ցուցանիշների վրա, բայց լավ է ապահովագրության հանդեպ հանրությունում դրական վերաբերմունքի ձեւավորման տեսանկյունից:
ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ԱՐՄԵՆԻԱ-ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանն ասել է, որ եթե 2011թ. հունվարին ընկերությունը ստացել է 411 դիմում ԱՊՊԱ-ի գծով փոխհատուցում ստանալու համար, ապա այս տարվա առաջին 30 օրերի ընթացքում նման դիմումների թիվը հասել է 889-ի, իսկ փոխհատուցման ենթակա գումարն աճել է 67%-ով:
Նրա խոսքերով, ԱՊՊԱ-ի շահութաբերությունը ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ԱՐՄԵՆԻԱ-ում 2011-ին կազմել է ընդամենը 3-5%, քանի որ ապահովագրության այս տեսակից հավաքագրված վճարների 55%-ն ուղղվել է փոխհատուցումներին, 16-17%-ը՝ գործակալներին (որպես միջնորդավճար), 3%-ը՝ ՀՀ ավտոապահովագրողների բյուրոյին, իսկ շուրջ 20%-ը՝ ադմինիստրատիվ ծախսերին:
Նման պայմաններում շահութաբերություն ապահովելու նպատակով ընկերությունն օպտիմալացնելու է ծախսերը, մասնավորապես, սկսելու է պոլիսների առցանց վաճառք, նշել է Գագիկ Գրիգորյանը, իսկ Ռաֆայել Մինասբեկյանը հավելել է, որ եթե 2012-ին ԱՊՊԱ-ն շահույթ չապահովի ընկերության համար, ապա այն ստիպված է լինելու բարձրացնել սակագների փոփոխման հարցը:
Գագիկ Գրիգորյանի գնահատմամբ, ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ԱՐՄԵՆԻԱ-ն հանդիսանում է Հայաստանի ապահովագրական շուկայի առաջատարը՝ ծածկելով ԱՊՊԱ շուկայի շուրջ 33-35%-ը, իսկ ապահովագրության բոլոր տեսակների մասով՝ 24-27%-ը:
Ռաֆայել Մինասբեկյանն իր հերթին նշել է, որ եթե Արեւմտյան Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում ապահովագրված է հնարավոր բոլոր ռիսկերի 95-96%-ը, իսկ Արեւելյան Եվրոպայում՝ 30-50%-ը, ապա Հայաստանում այս ցուցանիշը, նրա գնահատականներով, դեռ չի հասել նույնիսկ 1%-ի, ինչը մատնանշում է ոլորտի զարգացման ներուժն երկրում:

Армения – рекордсмен по возмещениям по линии ОСАГО, сказал вице-президент Росгосстраха - Mediamax.am
5448 просмотров
Армения – рекордсмен по возмещениям по линии ОСАГО, сказал вице-президент Росгосстраха
Ереван/Медиамакс/. Армения установила рекорд не только по темпам заключения договоров ОСАГО, но также по уровню возмещений, сказал сегодня в Ереване вице-президент компании “Росгосстрах” Рафаел Минасбекян.
По его словам, в практике Росгосстраха подобная динамика возмещений не наблюдалась. “В России, например, подобный показатель по возмещениям наблюдался только на третьем году введения ОСАГО», - сказал Рафаел Минасбекян, добавив, что хотя это и негативно сказывается на финансовых показателях, но хорошо с точки зрения формирования положительного отношения к страхованию.
Генеральный директор компании “РОСГОССТРАХ АРМЕНИЯ” Гагик Григорян сказал, что если в январе 2011г. компания получила 411 заявлений на получение возмещений по линии ОСАГО, то за январь текущего года число подобных заявлений достигло 889,  а сумма, подлежащая выплате, увеличилась на 67%.
По его словам, рентабельность ОСАГО в компании в 2011г. составила лишь 3-5%, поскольку 55% страховых премий, собранных по данному виду страхования, были направлены на возмещения, 16-17% - страховым агентам в виде комиссионных, 3% - в Бюро автостраховщиков, а около 20% - на административные расходы.
Для обеспечения прибыли в подобных условиях компания намерена оптимизировать расходы, в частности, начнет продавать полисы с режиме онлайн, отметил Гагик Григорян, а Рафаел Минасбекян добавил, что если в 2012г. ОСАГО не будет рентабельным, компания будет вынуждена поднять вопрос изменения тарифов.
По оценке Гагика Григоряна, РОСГОССТРАХ АРМЕНИЯ является лидером страхового рынка Армении, покрывая 33-35% рынка ОСАГО и 24-27% - по всем классам страхования.
Рафаел Минасбекян, в свою очередь, отметил, что если в Западной Европе и США застраховано 95-96% всех возможных рисков, а в Восточной Европе – 30-50%, то в Армении данный показатель, по его оценкам, еще не дошел даже до 1%, что указывает на потенциал развития страхования в Армении.