Երեւանում մեկնարկել է Հայ-թուրքական գործարար կոնֆերանսը - Mediamax.am
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված գործարար կոնֆերանսին մասնակցում են 50-ից ավելի թուրք գործարարներ: Համաժողովի ընթացքում խոսվելու է Հայաստան-Թուրքիա գործարար հարաբերությունների ներկա վիճակի, հեռանկարների եւ համագործակցության մասին:
«Այս կոնֆերանսին մասնակցում են Արեւելյան Անատոլիայի կամ Արեւմտյան Հայաստանի գործարարները, որոնց համար կենսական է հարեւան երկրի գործարարների հետ հարաբերությունների զարգացումը, նրանք են մեր զինվորները սահմանների բացման, հարաբերությունների բարելավման ծրագրում»,- ասել է Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Հույս ունենք, որ այս հանդիպումների ժամանակ առավել սերտ կուսումնասիրենք հայկական շուկան, կկարողանանք գտնել միջոցներ հայկական եւ թուրքական շուկաների միջեւ ապրանքափոխանակման պայմանների ստեղծման, հետագայում երկու երկրների առեւտրատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու համար»,- ասել է Վանի երիտասարդ գործարարների կազմակերպության նախագահ Քադրի Սալազը:
Արսեն Ղազարյանի փոխանցմամբ, Թուրքիայից Հայաստան ներմուծվող ապրանքների տարեկան շրջանառությունը տատանվում է $ 150 - 200 մլն սահմաններում, տարեկան $ 10-20 մլն-ի հայկական ապրանք է արտահանվում Թուրքիա` ոչ հայկական ծագման սերտիֆիկատով:

В Ереване стартовала армяно-турецкая бизнес-конференция - Mediamax.am
В организованной в рамках программы “Содействие отношениям Армения-Турция” Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении бизнес-конференции принимают участие более 50 турецких предпринимателей. В ходе конференции будут обсуждаться вопросы нынешнего состояния бизнес-отношений Армении и Турции, перспективы сотрудничества.
“В конференции участвуют бизнесмены из Восточной Анатолии и Западной Армении, для которых развитие отношений с соседскими странами имеет жизненно важное значение, они - в программе открытия границ наших солдат, улучшения отношений”,- сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Арсен Казарян.
“Надеемся, что во время этих встреч мы детальнее изучим армянский рынок, сможем найти средства для создания условий увеличения товарооборота между армянскими и турецкими рынками, а также развития торговых отношений между двумя странами в дальнейшем”,- заявил председатель Организации молодых бизнесменов Вана Кадри Салаз.
По сообщению Арсена Казаряна, из Турции в Армению в год импортируется товаров на $ 150-200 млн., а в Турцию ежегодно экспортируется армянских товаров на $ 10-20 млн. с сертификатами не армянского происхождения.