Երեւանում մեկնարկել է Հայ-թուրքական գործարար կոնֆերանսը - Mediamax.am
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված գործարար կոնֆերանսին մասնակցում են 50-ից ավելի թուրք գործարարներ: Համաժողովի ընթացքում խոսվելու է Հայաստան-Թուրքիա գործարար հարաբերությունների ներկա վիճակի, հեռանկարների եւ համագործակցության մասին:
«Այս կոնֆերանսին մասնակցում են Արեւելյան Անատոլիայի կամ Արեւմտյան Հայաստանի գործարարները, որոնց համար կենսական է հարեւան երկրի գործարարների հետ հարաբերությունների զարգացումը, նրանք են մեր զինվորները սահմանների բացման, հարաբերությունների բարելավման ծրագրում»,- ասել է Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Հույս ունենք, որ այս հանդիպումների ժամանակ առավել սերտ կուսումնասիրենք հայկական շուկան, կկարողանանք գտնել միջոցներ հայկական եւ թուրքական շուկաների միջեւ ապրանքափոխանակման պայմանների ստեղծման, հետագայում երկու երկրների առեւտրատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու համար»,- ասել է Վանի երիտասարդ գործարարների կազմակերպության նախագահ Քադրի Սալազը:
Արսեն Ղազարյանի փոխանցմամբ, Թուրքիայից Հայաստան ներմուծվող ապրանքների տարեկան շրջանառությունը տատանվում է $ 150 - 200 մլն սահմաններում, տարեկան $ 10-20 մլն-ի հայկական ապրանք է արտահանվում Թուրքիա` ոչ հայկական ծագման սերտիֆիկատով:

Yerevan/Mediamax/. The forth Armenian-Turkish business conference kicked off in Yerevan today.
Over 50 Turkish businessmen attend the conference, organized within the framework of “Assistance to the improvement of Armenian-Turkish relations” program of the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia (UMB(E)A). The conference will focus on the current stage of Armenian-Turkish business relations, prospects and cooperation.
“Businessmen from Eastern Anatolia and Western Armenia participate in this conference. The development of relations with the businessmen of the neighboring country has a vital significance for them. They are our soldiers in the program for opening the borders and improving relations,” the head of (UMB(E)A) Arsen Ghazaryan said.
“We hope that during these meetings we will better study the Armenian market, find ways to create conditions for the trade turnover between Armenian and Turkish markets as well as for the future development of trade and economic relations between two countries,” the President of Van Young Businessmen's Association, Qadri Salaz, said.
According to Arsen Ghazaryan, the annual turnover of goods imported to Armenia from Turkey ranges from $ 150 to $ 200 million. The annual volume of Armenian goods exported to Turkey with no Armenian certificate of origin makes $ 10-20 million.