«Արարատյան բակալավրիատ»` հայալեզու եւ հայաշունչ միջազգային կրթություն
Երեւան: Մեդիամաքս: Մատենադարանում այսօր մտավորականների եւ հասարակական գործիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի» հանրային քննարկումը:
«Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը» նախաձեռնել են «Այբ» կրթական հիմնադրամը եւ ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարությունը, համագործակցելով Քեմբրիջի համալսարանի եւ Լոնդոնի կրթության ինստիտուտի հետ:
Ծրագրով նախատեսվում է ՀՀ-ի դպրոցներում ներդնել միջազգային չափանիշներին համապատասխան հայալեզու կրթական ծրագիր` «Արարատյան բակալավրիատ» («Այբ Բեն» կամ ԱԲ), եւ պատրաստել այդ ծրագրին որակավորման ուսուցիչներ:
«Այբ» դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը իր ելույթում նշել է, որ ծրագրի հիմնական նպատակն է պատրաստել ուսուցիչների, ովքեր պատրաստ են փոփոխությունների եւ գիտակցում են իրենց առաքելությունը:
«20-րդ դարի սկզբում Գեւորգյան ճեմարանում դասավանդում էին Աճառյանը, Մանանդյանը, Երվանդյանը, Կոմիտասը: Նրանց հետ հանդիպումն արդեն իսկ հեղաշրջում էր մարդկանց հոգիները եւ կրակ վառում նրանց սրտերում:  Ահա այսպիսի որակներ էինք ուղղորդում դեպի կրթություն: Այդ իսկ պատճառով դարեր շարունակ մեր կրթությունը լավագույնն էր տարածաշրջանում: Դարասկզբին Պոլսի, Թիֆլիսի, Մոսկվայի լավագույն դպրոցները հայկական են եղել»,-ասել է նա:
Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանի կարծիքով ուսուցիչներին անհրաժեշտ է զինել արդի մեթոդոլոգիաներով, կրթական ծրագրերով եւ տեխնոլոգիաներով: «Աշխարհի լավագույն կրթական համակարգերի հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ առաջատար ուսուցիչների կրիտիկական զանգված ունեցող երկրներն այսօր լավագույնն են աշխարհում»,-շեշտել է նա:
Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանն ընդգծել է, որ Արարատյան բակալավրիատը որեւէ միջազգային ծրագրի պատճենը չի լինելու, այն մեկտեղելու է լավագույն փորձերը եւ ստեղծելու է սեփականը` ազգային արժեհամակարգի հիմքի վրա:
«Շատ կարեւոր է, որ այս կրթական համակարգը հայալեզու է` հայերենը պաշտոնական լեզուն է եւ հայաշունչ է` հայկական արժեքներով է առաջնորդվում: Մենք պետք է դաստիարականենք հայի, ով կկարողանա ստանձնել այս ժողովրդի ապագայի պատասխանատվությունը, կունենա պատկանելիության զգացողություն, կլինի իր մշակույթի մի մասնիկը»,- ասել է նա:
Տասնամյա ծրագրի առաջին տարիներին (2014-16թթ.) տեղի կունենա «Արարատյան բակալավրիատի» համաքննումը, լրամշակումը եւ միջազգային հավաստագրումը: 2016-2019թթ. 12 դպրոցներ Հայաստանում (2 դպրոց Երեւանից եւ մեկական յուրաքանչյուր մարզից) եւ 1 դպրոց ԼՂՀ-ում ամբողջությամբ կանցնեն «Արարատյան բակալավրիատի»` հավաստագրված միջազգային ուսուցիչներով:
2019-2023թթ. «Արարատյան բակալավրիատը» կներդրվի ՀՀ-ի եւ ԼՂՀ-ի բոլոր ավագ դպրոցներում, որակավորում կստանան մոտ 2.000 ԱԲ ուսուցիչ եւ մոտ 20.000 ուսուցիչ կհայտնվի ծրագրի ազդեցության շրջանակում:

«Араратский бакалавриат»: армяноязычное международное образование
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Матенадаране состоялись общественные обсуждения Национальной образовательной программы превосходства.
Программа инициирована образовательным фондом «Айб» и министерством образования и науки Армении, в сотрудничестве с Кембриджским университетом и Лондонским институтом образования.
Программа предусматривает внедрение в армянские школы соответствующей международным стандартам армяноязычной образовательной программы «Араратский бакалавриат» («Айб Бен» или АБ) и подготовку квалифицированных по данной программе учителей.
Председатель Совета попечителей школы «Айб» о. Месроп Арамян в своей речи отметил, что основной целью программы является подготовка учителей, готовых к переменам и осознающих свою миссию.
«В начале 20-го века в Духовной семинарии «Геворкян» преподавали Ачарян, Манандян, Ервандян, Комитас. Только лишь встреча с ними воздействовала на человеческие души, зажигая в них огонь. Люди такого уровня привлекались в сферу образования и поэтому на протяжении веков наше образование было лучшим в регионе. В начале века армянские школы считались лучшими и в Константинополе, и в Тбилиси, и в Москве», - сказал он.
По мнению о. Месропа, учителей необходимо вооружать современной методологией, образовательными программами и технологиями. «Изучение лучших образовательных систем мира показало, что ведущими в мире становятся страны, имеющие критическую массу хороших преподавателей»,- подчеркнул он.
О. Месроп отметил также, что «Аратарский бакалавриат» не станет копией какой-либо программы.
«Очень важно, что эта образовательная система будет армяноязычной. К тому же, она будет проникнута армянским духом, будет руководствоваться армянскими ценностями. Мы должны воспитывать армян, которые могли бы взять на себя ответственность за будущее нашего народа, имели бы чувство принадлежности к своей нации, стали бы частью своей культуры», - сказал он.
Первые годы десятилетнего плана (2014-16 гг.) будут посвящены тестированию программы «Араратский бакалавриат», дополнению и получению международной лицензии. В 2016-2019 гг. 12 армянских школ (две в Ереване, по одной в каждом марзе и одна в Арцахе) полностью перейдут на программу «Араратский бакалавриат» с привлечением имеющих международную лицензию учителей.
В 2019-2023 гг. «Араратский бакалавриат» будет внедрен во всех старших школах Армении и Арцаха, а соответствующую квалификацию получат около 2000 учителей. Еще около 20 тысяч учителей попадут в «поле действия» программы.