Teach For Armenia-ն եւ Scholae Mundi Armenia-ն միավորել են ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոր ուսումնական տարում բարձր որակավորում ունեցող 33 երիտասարդ մասնագետներ կմեկնեն Հայաստանի մարզեր՝ դասավանդելու մասնագետների պակաս ունեցող դպրոցներում:
Teach For Armenia կրթական հիմնադրամը, Scholae Mundi Armenia եւ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամների հետ համատեղ, UWC Dilijan քոլեջում հուլիսի 4-ին կազմակերպել էր Teach For Armenia-ի 2016 թվականի ծրագրի մասնակիցների առաքելության մեկնարկի արարողությունը:
Միջոցառման հյուրերն էին ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, ծրագրի մասնակից դպրոցների, մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչներ,  ոլորտի մասնագետներ:
Teach For Armenia հիմնադրամը համագործակցում է Հայաստանի հինգ մարզերի 40 դպրոցների հետ: Երիտասարդ մասնագետների նոր խումբը կմիանա նախորդ տարվա՝ 14  մասնակիցներից կազմված  խմբին, ովքեր արդեն մեկ տարի է, ինչ դասավանդում են Լոռու, Տավուշի, Արմավիրի եւ Գեղարքունիքի մարզերի դպրոցներում: Այս տարի ծրագիրը կընդգրկի նաեւ Արագածոտնի  մարզը:
«Դուք մեծ պատասխանատվություն եք ստանձնել, եւ մենք ավելի քան վստահ ենք, որ պատվով կկատարեք ձեր առաքելությունը։ Հիշե՛ք, որ դուք բացառիկ հնարավորություն ունեք ձեր ներդրումը կատարելու Հայաստանի գալիք սերնդի կայացման գործում: Ձեր պատասխնատվությունն է ոչ միայն ապահովել ձեր աշակերտների ակադեմիական առաջընթացը, այլեւ բացահայտել յուրաքանչյուր աշակերտի ողջ ներուժը»,- ասել է Teach For Armenia-ի գործադիր տնօրեն եւ համահիմնադիր Լարիսա Հովհաննիսյանը։
Teach For Armenia եւ Scholae Mundi Armenia հիմնադրամները 2016 թվականին միավորել են ջանքերը՝  յուրաքանչյուր երեխայի համար մատչելի եւ հավասար կրթական հնարավորություն ապահովելու նպատակով: «Scholae Mundi Armenia» առաքելությունն է աջակցել Հայաստանի կրթության ոլորտում առավել առաջատար մոտեցումների տարածմանը, որոնք երկարաժամկետ հեռանկարում սոցիալական փոփոխությունների կատալիզատոր կդառնան:
«Scholae Mundi Armenia» հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի խոսքով՝ կրթությունը վստահության վրա է կառուցվում, եւ այսօր այդպիսի օրինակի վկան ենք:
«Առկա է նախարարության վստահությունը նախաձեռնության նկատմամբ, իրենց կյանքի երկու տարին մարզերի դպրոցներում անցկացնելու եւ աշխատելու ոչ դյուրին գործի  նկատմամբ երիտասարդների վստահությունը, մարզպետարանների եւ  դպրոցների ղեկավարության վստահությունը երիտասարդ կադրերի նկատմամբ: Հուսով եմ, որ 2-3 տարի անց մենք կտեսնենք այդ աշխատանքի պտուղները: Ուրախ եմ  նաեւ ողջունել Teach for Armenia-ին, որովհետեւ այն միջազգային մեծ ցանցի անդամ է, որի միջոցով Հայաստանը դառնում է  աշխարհի կրթական ոլորտում  իրականացվող միջազգային ամենաառաջատար նախաձեռնությունների մասը», - ասել է նա:
Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը շնորհավորելով երիտասարդներին եւ ծրագրի կազմակերպիչներին, նշել է.
«Ուրախ եմ, որ ունենք մեր հայ կամավորները, ովքեր գնում են Հայաստանի մարզեր՝ իրենց պարտքը կատարելու:  Բացի զուտ ուսուցչական առաքելությունից, դուք կատարում եք շատ մեծ քայլ, հայկական իրականության մեջ ցույց եք տալիս, որ մենք այնքան կազմակերպված, հասուն ժողովուրդ ենք, որ մեր երիտասարդները նույնպես կարող են գնալ ծառայելու ժողովրդին եւ օգնել այն տարածքներին, որտեղ դրա կարիքը կա: Սա շատ կարեւոր սկզբունք է»:
Teach for Armenia-ի ծրագրի մասնակիցները ինչպես Հայաստանից (Երեւանից եւ մարզերից), այնպես էլ սփյուռքի հայկական համայնքներից են։ Հայաստանի՝ մասնագետների պակաս ունեցող դպրոցներում դասավանդելու համար ընտրվում են բազմակողմանի զարգացած, շնորհալի եւ եռանդուն անհատներ, ովքեր կրթական, առաջնորդության եւ միջանձնային հարաբերությունների բավարար փորձ եւ հմտություններ ունեն։
Teach for Armenia-ի հավաքագրման եւ ընտրության թիմը, իր գլոբալ գործընկերոջ՝ Teach For All-ի փորձագիտական աջակցությամբ, հիմնվելով վերոնշյալ հատկանիշների վրա, ընտրության խիստ չափանիշներ է մշակել, որոնք թույլ են տալիս ընտրել հենց նրանց, ովքեր ունեն անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները ծրագիրը հաջողելու եւ Հայաստանի դպրոցներում արհեստավարժ ուսուցիչներ լինելու համար։
Teach for Armenia-ի  ծրագրի մասնակիցները դասավանդում են հանրակրթական ծրագրով նախատեսված բոլոր առարկաները՝ շեշտը դնելով հատկապես ճշգրիտ գիտությունների, բնագիտական առարկաների եւ օտար լեզուների ուսուցանման վրա։
Մինչեւ մարզերի դպրոցներում աշխատանքի մեկնելը՝ երիտասարդ մասնագետները կմասնակցեն  «Ամառային ինստիտուտ 2016» վերապատրաստման վեցշաբաթյա վերապատրաստման ինտենսիվ դասընթացին, որի  նպատակն է մասնակիցներին նախապատրաստել իրենց երկամյա դասավանդման հանձնառությանը։ Մարզերի դպրոցներում  դասավանդելու ընթացքում նրանք ոչ միայն փոխանցելու են գիտելիքներ, հմտություններ եւ արժեքներ, այլեւ դառնալու են համայնքի լիիրավ անդամ։

Ереван /Медиамакс/. В новом учебном году 33 высококвалифицированных молодых специалиста стали участниками грантовой программы Teach For Armenia.
Специалисты прошли тщательный отбор и вскоре начнут свою работу в школах различных областях Армении. Они присоединятся к 14 стипендиатам 2015 года, которые уже преподают в школах Лорийской, Тавушской, Армавирской и Гегаркуникской областей Армении. Всего организация уже сотрудничает с 40 школами в пяти областях Армении. В этом году участники программы впервые отправятся в Арагацотнскую область.
«Каждый из вас осознаёт свою огромную ответственность, и мы уверены, что ваша миссия увенчается успехом. Вы имеете уникальную возможность способствовать развитию будущих поколений армян. В ваши обязанности входит не только привести своих учеников к успехам в учебе, но и раскрыть их потенциал», – сказала генеральный директор Teach For Armenia Лариса Ованисян на церемонии в UWC Dilijan College, состоявшейся 4 июля.
В 2016 году организация Teach For Armenia и фонд Scholae Mundi Armenia (SMA) объединили усилия с целью предоставления каждому ребенку в Армении возможности получения доступного качественного образования. Миссия SMA заключается в содействии на некоммерческой основе распространению наиболее передовых подходов в области образования, которые в долгосрочной перспективе станут катализаторами социальных изменений в Армении. Фонд Scholae Mundi Armenia поддерживает целый ряд образовательных проектов в Армении, главным из которых является международная школа UWC Dilijan.
«Образование строится на доверии, и сегодня мы видим пример этого доверия: доверия министерства образования к новой инициативе, доверия молодых людей, которые согласились два года своей жизни посвятить детям, работе в школах, в местах, где непросто жить и работать, доверия глав областных администраций и директоров школ, которые согласились принять совершенно новых, непривычных для школ людей. Надеюсь, что через 2-3 года мы увидим, что это доверие оправдалось. Teach for Armenia, являясь частью разветвленной международной сети Teach For All, несет в Армению передовые идеи в области образования, актуальные в современном мире», - сказала сооснователь Scholae Mundi Armenia Вероника Зонабенд.
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян поздравил участников и организаторов с запуском грантовой программы TFA 2016 года.
«Горжусь тем, что у нас есть молодые люди, которые видят свой долг в обучении детей в областных школах Армении. Посвящая свое время и силы помощи школам, испытывающим нехватку в преподавателях, вы демонстрируете свою приверженность служению народу, для которого образование всегда было одной из главных ценностей», - сказал министр.
Участниками грантовой программы Teach For Armenia могут стать разносторонние и социально активные молодые специалисты с хорошим образованием и лидерскими навыками как из Армении, так и из диаспоры. Teach For Armenia при поддержке всемирного просветительского движения Teach For All разработаны специальные критерии отбора, позволяющие выявить талантливых будущих учителей для школ, наиболее сильно испытывающих дефицит кадров, которые смогут внести большой вклад как в процесс личностного развития своих учеников, так и в образовательную систему республики.
Перед тем как разъехаться по областям, участники программы пройдут в течение полутора месяцев интенсивное обучение в летней школе.